Problem - malo kyslika v akvariu.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Problem - malo kyslika v akvariu.

Odoslaťod bluemomo » 05 Apr 2015 14:01 pm

Caute vsetci, mam problem s akvarkom, ak by mi niekto vedel poradit bol som mu vdacny.
Takze zhruba pred 2mi mesiacmi som presadzal rastliny v akvariu a pridaval som don aj drevo. Zhruba o tyzden - dva na to som spozoroval, ze ryby maju problem s dychanim a nameral som aj znizenu hladinu O2 v akvariu, tak som zdvihol vytokovu hadicu filtra nad hladinu a pridal okyslicovaci kamen a vymenil cast vody. Dychanie sa zlepsilo, ale zhruba po 5tich dnoch - to iste nizka hladina O2 aj napriek velkemu prisunu O2 do akvaria. Takto sa to opakuje v podstate az dodnes, vzdy po tych zhruba 5tich dnoch musim vymenit cast vody, uz mi odislo aj par rybiciek. Este som si vsimol, ze ked sa znizuje obsah O2 tak sa nejak lepsie dari riasam a viac sa mi robi zelena prachovy riasa na skle. Meral som NH4, NO2, NO3 - prve dve 0, a NO3 - 5mg/l. Pridavam co2, ale obmadzil som ho a obmedzil som aj hnojenie (invital NPK + mikro kazdodenne), neprestal som uplne hnojit, lebo mam vela rastlin a tie vela zivin spotrebuju. FE v akvariu minimalne, takisto aj PO test ukazuje minimum ( merane pred podavanim hnojiva). Akvarium ma 400l a filter mam eheim 2028 - prietok aj s filtr. hmotami moze byt zhruba 400l az 500l za hod. Filter ide naplno a cistim ho vzdy, ked sa mi zda, ze sa zanasa ( samozrejme len mechanicke zlozky, biologicke naplne tak casto cistit netreba). Co sa tyka moznych pricin mam 2 teorie, bud to mozem byt premnozenie organickych latok v akva (krmim minimalne a iba vlockovym a vsetky hnile a plavajuce listy vyberam) alebo by mohlo byt znecistene dno a stade sa nejake skodlive latky dostavaju do vodneho stlpca. ( Riasa sa mi robi vacsinou iba na dne a skle). Ine vysvetlenia ma nenapadaju vzhladom na to, ze vsetky dusikate latky su takmer nemeratelne. Prosim vas, nenapada niekoho co by to mohlo byt a hlavne ako by som to mohol riesit? Vdaka!
bluemomo
 
Príspevky: 2
Založený: 05 Apr 2015 13:22 pm

Reklama

Re: Problem - malo kyslika v akvariu.

Odoslaťod Hryzo » 05 Apr 2015 14:11 pm

kedze je to dlhodobejsie a teorie uz mas, skusal si aspon tu s dnom overit? odkalujes hlbkovo? bublinkuje ti dno?
mne sa v malom akva tiez robia riasy iba v dne a na skle v urovni dna a problem som mal v strasne znecistenom strku a vela detritu v nom (clovek by neveril, kolko toho dokazu krevetky vyprodukovat) ... ryby problem este nemali, ale bublinkovalo mi dno a po odsati naozaj dost bordelu to prestalo
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Problem - malo kyslika v akvariu.

Odoslaťod bluemomo » 05 Apr 2015 15:09 pm

To Hryzo:
No ano, z dna mi vychadzaju bubliny, dost velke a aj voda dost smrdi ked odkalujem, len sa bojim urobit nejaky radikalny zakrok do dna z toho dovodu aby sa mi z dna nedostal bordel do vodneho stlpca a neotravil ryby a nebol som si isty, ci to je tym dnom, alebo niecim inym. Je pravda, ze predtym som krmil tercovce vela hovadzim srdcom, takze moze tam byt vselico. Chcem sa spytat, ked si odkaloval tak s rybami, alebo si ich odlovil?
bluemomo
 
Príspevky: 2
Založený: 05 Apr 2015 13:22 pm

Re: Problem - malo kyslika v akvariu.

Odoslaťod Hryzo » 05 Apr 2015 15:47 pm

bublinkovanie dna moze mat viacero dovodov post132575.html?hilit=dno#p132575 ... docitas sa ze to moze byt kyslik z korienkov, neskodny dusik ale aj amoniak a ine škodlive latky

ano, clovek by sa mal v dne hrabat co najmenej, aby nahromadeny bordel neunikol do vody, ale tebe uz pravdepodobne unika, a preto maju ryby kazdych 5 dni uz problemy (ako pises)
je mozne, ze ked si krmil hovadzim srdcom, ze ti popadane kusky ostali v dne a tie ti tam teraz hniju, alebo tam mas proste moc moc bordelu a ten sa ti tam rozklada pripadne ine procesy, ktore spotrebuvaju kyslik
mne napriklad smrdela voda v testovacom 4L pohari s vezovkami, ked som ich prehnane krmil a oni to nestihali jest ... mozno aj nejaka umrela co ja viem :D ... ked som im menil vodu, normalne cela kupelna z toho smrdela este asi hodinu

ja som odkaloval postupne, aby som nespravil moc velky šok, a odkaloval som na 5x kazdy druhý deň a ryby som neodlovoval ... mam ich tam malo a kedze som siel na to opatrne, tak som to nebral ako velke riziko ...

mas velke akvarium, tam ked to budes odkalovat postupne, nemal by nastat problem ... mozno by som len predtym trochu vyplachal filter nech je cistejsi, lebo tak ci tak nieco malo zvíriš

a prvych par dni (kludne aj 4-5) vôbec nekŕm, potom radsej pomenej ... tie ryby to preziju a netreba hadzat drevo do ohna, ak ho chces uhasit :)

bude to sice narocne na vodu, ale castejsia vymena vody s odkalovaním, ti podla mna urcite pomoze vyriesit problem

ak chces moje odporucenie, spravil by som tak ako u seba ... kazdy druhy den cca 1/4 vody 5 krat po sebe (zamerane na odkalovanie) a potom uz len po 3 dnoch, po 4 dnoch a po tyzdni ...

nezabudni vsak - som len obycajny clovek a nie profesional co dava záruky :) .. iny akvarista ti moze povedat nieco uplne ine, ja vychadzam zo svojich doterajsich skusenosti

p.s. este pripadne napis ake rybky tam mas (asi som len zvedavy)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.