Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 19 Feb 2015 13:48 pm

Jj, presne ako pises, vilo. :pivo: U cichlid som taketo spravanie cakal, ale realita este predbehla moje ocakavania. Odchov ostriezikov v spolocenskom akva asi nie je idealny, ale osadenstvo akva to zatial zvlada dobre... az na skalarov, z ktorych strany rodicia vycitili realne nebezpecenstvo, tak ich po prvom vytreni "zrusili"... Samicka sa opat zagulatuje... myslim, ze o tyzden mozem ocakavat, ze sa viac zacne tocit okolo samceka. Neviem co mozem potom od oboch rodicov cakat. Miesto pre dalsie akva v obyvacke nemam, tak som aspon nechal zmontovanu porodnicku pre poter, ak by potreboval azyl aj napriek uz dost hustemu porastu a pridanym skrysam (kokos, crepnik)... :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Miloš » 19 Feb 2015 14:03 pm

Co mam ja skusenosti tak mne par strazil mlade do velkosti cca 2cm vtedy sa vytreli znova a stare mlade sa stali hrozbou voci novym a tak sa s nimi rodicia vysporiadali. Tiez si pamatam ako som k pariku vodiacom mlade pustil krevetky bola to chyba ale sledovat ako mlade mensie ako krevetky s nimi skusaju bojovat nakolko videli ze ich rodicia lovia bolo tiez vtipne. Ostrieziky som mal 1 par v 45l druhovom akvarku ale neskor som tam dodal 1-2 rybky aby tvorili vonkajsieho nepriatela lebo bez neho nebola ani starostlivost idealna a nastavali caste roztrzky v ramci paru samica prebrala starostlivost a samca brala ako hrozbu
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 19 Feb 2015 14:34 pm

Milos, u mna sa v prehanani hufiku kardinalok a endleriek po akva vzorne striedaju obaja rodicia, rovnako v sprevadzani malych po dne (ako kvocka s kuriatkami... super program, aky v kablovke vecer nenajdem :wink: )... Ono asi fakt treba mat aj ine (mensie a mrstne) nenarocne ryby v akva, aby rodicia prilis nezleniveli... a nevybijali si prirodzenu agresivitu pocas vychovy drobizgu na sebe (podobne ako manzelia, non-stop zavreti sami v byte s detmi).

Co sa tyka krevetiek, s cherrinami sa ostrieziky vysporiadali velmi rychlo, japoniky napodiv funguju do dnes v hornych urovniach zeleneho porastu... Ostriezikom-rodicom chuti mrazena artemia, mensie kusky padnute na dno sa pokusa trhat ich potomstvo (ako mlade levicata)... :o

S osobnou skusenostou si ma velmi nepotesil, ale predpokaldal som nieco podobne... Ak male do takej dlzky dorastu, pri prvom naznaku agresivity zo strany rodicov, pojdu do porodnicky, nasledne do ineho (mensieho) akva alebo ich rovno porozdavam... :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 20 Feb 2015 08:59 am

Tak uz to zacina. Samicka asi uz tuzi po dalsom potomstve, pozuje pred samcekom a dokonca ho nahana po akva (nemalo by to byt opacne?). Raz vletela medzi poter ako raketa, ten sa rozprchol na vsetky strany. Samcek zatial naklonnost samicke neopatuje a drzi si ju od tela... no proste "reality show"! :o
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 22 Feb 2015 23:01 pm

Samicka sa nastastie skludnila. Samcek jej razne "vysvetlil", ze na dalsie potomstvo maju este cas. :o Mlade si ako vzorna mama stale brani, ale na moju ruku uz tak neutoci, naopak stali sme sa kamosi! Nechava sa krmit priamo z ruky (rozpucenymi kotulkami a vezovkami, ktorych je cez den uz na dne nedostatok). :mrgreen: Drobcom sa stale dari... takze nadej, ze sa niektori doziju aj dospelosti stale zije... :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 13 Mar 2015 23:43 pm

Reality show pokracuje: ostriezica uz "vetra" v hustom poraste 3. generaciu. Na noc ich nanosi v papulke spat do kokosu. Prehana nekompromisne po akvarku vsetko zive, vratane jej vlastneho potomstva z 2. znasky. Male ostrieziky (1 - 1.5 cm) sa rozprchnu do porastu a po chvili sa opat vratia k svojej oblubenej cinnosti, t.j. socializovaniu sa s ostatnymi surodencami, skumaniu dna a okolo sa motajuceho poteru endleriek. Tato-ostriezik sa sprava kupodivu zdrzanlivejsie - na svoje potomstvo neutoci vobec, ine ryby naopak prehana po celom akvarku podobne ako samicka. O 3. generaciu zatial nejavi vobec zaujem, stale ako by strazil/odhanal ine ryby od juniorov z 2.varky. Tak som zvedavy co bude dalej... :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod robo79 » 14 Mar 2015 20:44 pm

Otazka do plena. Ma Ostriezik purpurovy nejake farebne variety? Lebo viem ze pri niektorych samcekoch je purpurova skvrna na brusku a ziabre su tak do zelenkava a ja mam takeho samceka, ktory ma purpurovu skvrnu cez cele brusko cez ziabre az pod papulku. Su to nejake variety alebo len nahodne zmeny farebnosti? Moj napr. nema ani skvrny na chvostovej plutve.
download/file.php?id=13104&mode=view - toto je moj samcek
http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... ryb&c=1991
http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=atlasryb&c=359
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 14 Mar 2015 21:43 pm

Variant je spusta. Ostriezik je co sa tyka narokov, fertilnosti a genetickych odchylok taka "gupka" medzi vajcorodymi rybami. :wink: Pozri na Googli obrazky: "kribensis variant". A neboj, skvrny na chvoste nema ani moj samcek.
Naposledy upravil Vlado21 dňa 14 Mar 2015 21:50 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod robo79 » 14 Mar 2015 21:48 pm

Vlado21 napísal:Variant je spusta. Ostriezik je co sa tyka narokov, fertilnosti a genetickym odchylkam taka "gupka" medzi vajcorodymi rybami. :wink: Pozri na Googli obrazky: "kribensis variant". A neboj, skvrny na chvoste nema ani moj samcek.


dik za odpoved, tie skvrny mi nevadia :D . No len som myslel ci su nejako vedecky popisane tie geneticke formy, ci variety. To je len pre moju zvedavost.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 14 Mar 2015 21:54 pm

Vedecky neviem... ale cez Google ich najdes dost (pouzi anglicky nazov Kribensis cichlid).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 15 Mar 2015 00:21 am

drobci prisli na chut Hikari granuliam pre cichlidy:
ostrieziky2.JPG

Inac su to uz riadni chuligani. Az teraz rozumiem ako to priroda (opat) mudro zariadila, samicka odhana svoje odrastenejsie potomstvo nie preto, ze ho nerozozna od inych ryb (na rozdiel od samceka, ten starsich toleruje), ale vie, ze mozu byt pre jej cerstvo vyliahnuty poter nebezpecni. O com som mal moznost presvedcit sa dnes, ked sa par krpcom zatulanie od hlavneho hufika stalo osudne. Ich mama si nevsimla starsieho surodenca (maleho lovca) v blizkosti a ten sa s mladsimi bratmi "pohral" tak, ze niektori to uz nerozchodili... :oops: Povazoval ich asi za lahku korist, podobne ako artemiu. Predpokladam, ze casto sa to stavat nebude (ale mozem sa aj mylit), kedze mama nekompromisne rozhana jej dorastencov po akvarku. Ti velky stres z toho nemaju (prelovenie zatial nie je potrebne), ale respekt zato ano! :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod martin_s » 22 Mar 2015 16:45 pm

No dnes uz aj moje ostrieziky vyviedli von uz rozplavane mlade... Tentoraz to bolo dost skryte... Ziadne naznaky ze sa vytreli, ziadne prenasanie este nerozplavaneho poteru... Dokonca som dnes aj nadvihoval korene (nehladal som mlade, ani som o nich nevedel este) a nic som nevidel... Jediny naznak boli caste vypady voci vsetkym rybam v akvarku, ale nebolo to lokalizovane k nejakému miestu v akva... Dokonca to nebolo ani take, ze by jeden z paru strazil hniezdo a druhy okolie, obaja plavali po celom akva...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Hryzo » 22 Mar 2015 20:28 pm

ja som tym mojim prednedavnom vlozil kokos do akvaria a okamzite ho osidlili ...
teraz ked sledujem, samcek je stale dnu a samicka plava okolo ... som zvedavy, ci sa vobec vytru niekedy a ako to dopadne :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 22 Mar 2015 23:22 pm

Pani, Pelvicachromis su zvlastne tvory. U mna pri 3. vytreti samicka zmizla na 3 dni do kokosu, vykukala z neho ako papagaj z budky. Potom zmizla na dalsie dni uplne. Nevedel som ci je v kokose alebo v starom "hniezdisku" pod korenom. Potom sa objavila a tvarila sa ako by sa nechumelilo. Myslel som, ze z 3. vytretia nebude nic. Kokos som premiestnil na druhu stranu - blizsie k filtru kvoli lepsiemu prudeniu. O 2 dni na to sa samicka opat zasila, tentokrat do hustiny korenov Ludwigie. Ked sa odtial dlhsie nepohla, bolo mi jasne, ze tam nieco "ukryva". Potvrdene som to mal az ked male zacala vecer prenasat spat do kokosu. Mala velmi naponahlo, brala si do ust viac ako uniesla, ked jej nejake cestou vypadli, vratila sa po ne a prehladavala dno dokial ich nenasla. No proste reality-show! :lol: Zaujimave je, ze samcek uz svoje rodicovske povinnosti zanedbava, na rozdiel od prvych dvoch vrhov. Alebo je mozne (na jeho obranu), ze otcovsky pud ho stale taha k dorastencom z 2.trenia. Mota sa v ich blizkosti aj ked uz netvoria kompaktny huf. Samicka ako som pisal vyssie, nekompromisne odhana svoje starsie potomstvo od mladsich surodencov. Vsak aj dobre vie preco... :D
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod martin_s » 22 Mar 2015 23:50 pm

Ved prave ze tentoraz samica sa nikam nezasila tak ako to bolo zakazdym ked sa mi nejake ostrieziky vytreli... Po pridani kokosu ho samozrejme hned zabrali, ale aj tak stale striedali kokos - koren - kokos - koren... Ani teraz ich nejak extra nestrazia, behaju po celom akvarku a obcas urobia nejaky vypad proti ostatnym rybam... Ale asi to bude tym ze su to este mlade ryby a toto je ich prvy vyter a musia sa este naucit sa starat o potomstvo...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 23 Mar 2015 00:05 am

jasne, moze byt. U mna prisli pri prvom vrhu postupne o cele potomtvo. Hlavne vecer po zhasnuti svetla lietali v panike po dne a hladali roztruseny drobizg. Neskor som im pridal nocny (15 min.) dosvit. Po druhom vytreti sa mi uz zdali byt podstatne istejsie... Neviem na 100% povedat ci to bolo tym nocnym dosvietenim alebo vekom/skusenostami (mozno aj-aj) alebo svoju rolu zohrali aj absentujuce skalare, ktore ostrieziky "poriesili" pri prvom vytreni... :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Hryzo » 03 Apr 2015 16:19 pm

vcera som nasiel, ako samcek dobija zaklapku na ampularii a chce sa dostat ku nej dovnutra ... je to bezne, alebo mi tym naznacuje, ze ich malo krmim a je hladny? ... nastastie sa k nej nedostal a stihol som ju prelovit, ale keby som nezasiahol, urcite by ju dal dole

mimochodom, samcek sa uz pusta aj do hrotocelca, ktory je na dlzku raz taky ako ostriezik ... brani si okolie "svojho" kokosu
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 04 Apr 2015 00:56 am

Ampularku neviem, ale necudoval by som sa. Ja po cervenych kotulkach nachadzam len prazdne ulity. No neviem naisto povedat, ze ich maju na svedomi ostrieziky. Mensie (cinske) kotulky sa stale drzia v hojnom pocte, nimi krmim samicku ako papagaja (da sa pri tom aj zlahka pohladit co u ryby nechapem, samozrejme nehladim ju kazdy den ako macku aby som z nej nezotrel ochranny sliz).
Vezovky su pre zmenu "zakopane" hlboko v substrate, vychadzaju len na noc a korzuju vtedy po celom akva podobne ako japoniky, ktore kupodivu pri ostriezikoch prezili (asi aj vdaka clenitosti dna: husty porast a vacsi z viacerych stran prevrtany koren)...

Krmenie bude IMO v poriadku, ostriezik berie slimaka ako svoju prirodzenu potravu, tak skusa... kto z koho. :lol:
A ked sa stara o ikry/poter, je schopny zahnat aj vacsie ryby ako je on sam, tiez bezna vec.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Hryzo » 04 Apr 2015 07:55 am

tak dufam, ze mi ti ostriezici nepojdu po brotiach, tych by mi bolo luto a nestoja najmenej :D
dakujem za odpoved, aspon som kludnejsi ohladom toho krmenia .. snazim sa totiz menej ... vlocky inak uz zacinaju odmietat a aj po hodine ich este vidim plavat na hladine (tie vlocky) a pytaju len mrazene kedze tym krmim hrotocelcov
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 04 Apr 2015 09:57 am

co sa tyka brotii, zivot ukaze. Ja som este zabudol na clintonov, tych si zda sa ostriezici nevsimaju. Ostriezikom sa najviac odvdacis artemiou (zivou alebo mrazenou), z granuli im u mna najviac chutia cervene od Hikari ale aj Algea Wafers alebo JBL Novofect.

2m hladosi:
kucapaca.JPG
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Hryzo » 04 Apr 2015 23:14 pm

takto sa ti moji ľúbia
love ostriezici 1-.jpg

love ostriezici 3-.jpg
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Hryzo » 10 Apr 2015 22:01 pm

konecne sa mi podarilo odfotit tych mojich tak, aby boli krasne vidiet ... asi preto, ze zavideli slimakovi ze ho fotim, a ze ich nie
ostriezici akva.jpg


pár som vytvaral ja ... vybral som si z 10ks ryb, ktore som mal doma tu najkrajsiu samicu a k nej som nechal samca, ktory sa najdlhsie neal chytit tj bol najsikovnejsi .. takze som ich sparoval ja a funguje im to ... len vytierat sa este nechcu

najzaujimavejsie je to, ze samec bol povodne asi o tretinu mensi ako samica ... dost rychlo ju dorastol ked ostali uz len oni 2ja a teraz uz sami vidite, ako ju prerastol
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Vlado21 » 10 Apr 2015 23:02 pm

pekni... uz len aby sa usalasili v kokose... a zalozili rodinku! :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod robo79 » 12 Apr 2015 23:15 pm

No mam radostnu spravu asi po mesiaci, co som kupil parik ostriezikov v akvaristike, tak vcera som videl ako mi v spolocenskom akvariu plavaju hrdi rodicia spolocne s potomstvom a rodicia odhanaju okoloplavajucich "votrelcov". A mlad sprevadzaju po celej ploche dna 290l akvaria. No radost pozerat aky maju silny rodicovsky instinkt. No uvidim, kolko malych prezije v akvariu, kedze sa nechystam ich odlovit.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.