Stvrozubec [Tetraodon]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 24 Apr 2015 13:49 pm

ahoj, vie mi niekto poradiť s akými rybkami sa štvorzubce znášajú?
Mám dvoch v 60l akváriu. Ich úlohou bolo vyčistiť akvárko od kotúliek, čo aj splnili,
prikrmujem ich mrazenými patentkami, teda nechávam ich trošku rozmraziť, nie celkom,
také im nechutia, hoci zjedia, zrejme ich v obchode kŕmili priamo mrazenými :), tak to chrúmu...
ale o tom nechcem, len to, že to akvárko vyzerá tak pusto iba s dvomi rybkami
a neviem, či by ich potešila spoločnosť iných rýb. Ak áno, tak akých? Nemám záujem prepchávať
toto malé akvárko rybkami za každú cenu.
Ďakujem za odpoveď.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod Raviolka » 24 Apr 2015 14:00 pm

Napiš, jaké čtverzubce máš. Ti ze sladké/brakické vody jsou od třícentimetrových prcků po víc než půlmetrové soudky, tak potom se ty rady dost liší :wink:
Nehledě na to, že na tom, kolik soli eventuálně přidáváš (nebo bys měla), taky výběr možných spolubydlících závisí.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 24 Apr 2015 22:24 pm

Mám 5 týždňov štvorzubce škvrnité (také zelenkavé s čiernymi fliačikmi), lat.Tetraodon fluviatilis, česky čtverzubec říčný zelený.
Koľko soli dávam... keďže mám 60 l akvárko, tak 6 kopcovitých čajových lyžičiek na prvý krát (to bolo pred mesiacom),
no a keďže som im čistila dno, lebo tam bolo priveľa ulít od kotúliek a odhnité lístky z hydrofily a trošku som to usporiadala inak, tak som pridala do úplne čistej vody 2 polievkové lyžice soli a potom ešte dve. Napokon som tam pustila tetraodony, lebo počas čistenia boli "v kýbli" :).
Kúpila som dospelé jedince, sú zdravé, a napodiv sa im dobre darí, neviem ako často treba dosáľať vodu,
zatiaľ to, čo majú sa im páči. Len sa rozhodujem, či im pridať nejaké rybky, najlepšie také, ktoré by čistili dno, a
tie štvorzubce by ich nepožrali, alebo aby sa necítili ohrozené.
Prípadne, keby ste vedeli poradiť vhodné rastlinky do akvárka so štvorzubcami...
Myslela som si, že to moje "čistenie" neprežijú, ale prežili a zdajú sa mi nejaké "osviežené". :roll:
asi sa tešia, že majú konečne upratané. :mrgreen:
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod Raviolka » 25 Apr 2015 10:10 am

Tak v tom případě je 60 l málo i pro jednoho, další ryby bych tam určitě nedávala. Co se týká rostlin, tak v brakické vodě vydrží jávský mech, Vallisneria, Microsorum, některé kryptokoryny (nejvíc asi ciliata). Postupem času je ale potřeba pro T. fluviatilis zvyšovat salinitu a přejít až na mořskou vodu, pak tam samozřejmě z běžných rostlin neporoste nic. Ale 60 l akvárium je skutečně málo :!:
Vodu měň každý týden asi 1/3 a dosoluj úměrně tomu, salinitu je dobré postupně zvedat tak, aby ses dostala k ideálním hodnotám - záleží na tom, jak jsou ryby staré.
Ještě se podívej, jestli máš opravdu T. fluviatilis a ne T. nigroviridis, v obchodě to mohli mít špatně. Nic to nemění na tom, že oba ty druhy jsou velké, agresivní a potřebují hodně slanou vodu.

Mrkni např. sem:
http://www.thepufferforum.com/forum/ug. ... /Brackish/
http://www.aquatab.net/clanky/ctverzubci-jsou-zpatky/
+ přečti si toto téma od začátku...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 27 Apr 2015 15:08 pm

Ďakujem, Raviolka, vďaka za radu,
prečítala som si celú diskusiu, aj iné.
Nebudem teda kupovať ku nim žiadne iné rybky,
skúsim ešte rastlinky nejaké.
Inak keď som videla to miniakvárko a húf tetraodoniek v ňom,
myslím, že to moje 60l akvárko je pre tie dve priam rajom :mrgreen:
Skúsim tie moje dve odfotiť, hoci mám iba mobil na to.
Tak zatiaľ :kiss:
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 27 Apr 2015 15:19 pm

No a podľa toho prvého odkazu by malo ísť o tetraodon nigroviridis.
ja som si presné pomenovanie hľadala cez obrázky na nete, kde sa mi najviac podobali štvorzubcovi riečnemu,
http://www.akvarium.czechian.net/index. ... ge3303.htm
lebo v obchode mali iba názov tetraodon/štvorzubce (presné, čo? :))
A tak.
Hlavne, že im je zatiaľ dobre. či už sú zelené alebo riečne.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod Raviolka » 27 Apr 2015 15:59 pm

Ráj je to možná teď, tomu věřím, v obchodech nabízejí takové roztomilé puntíkaté kuličky... kdo by odolal :-)
Ty ryby dorostou do velikosti skoro 20 cm a dřív než k tomu dojde, pozabíjí se... a té zbývající to prostě bude malé.
Zatím to může být v pořádku, ale chtělo by to akvárium nejmíň dvojnásobné - pro každou rybu zvlášť. Je dobré s tím počítat už teď (no, lépe před nákupem, ale čo už...)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 27 Apr 2015 17:01 pm

Tak toto mi predavač nepovedal!!! že narastú do 20 cm???? Povedal mi, že už sú dospelé
a budú mať maximálne 5 cm!! Tak to mu pôjdem hneď zajtra vytmaviť, a keď sa bude brániť,
tak čo už, nejako to budem musieť zvládnuť... prinajhoršom ich pošlem do rybieho nebíčka. :(
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod radorado » 27 Apr 2015 17:36 pm

Kam ich chces posielat? Odnes ich naspat tomu predavacovi s vysvetlenim ake nevhodne ryby ti predal a ziadaj nech ti za ne da vhodne rybky :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod kilo18 » 27 Apr 2015 23:14 pm

kupit si ryby o ktorych nic nevies a potom ich zabit hmmmm akvaristka ako hrom je to na zamyslenie, kup si dobru knizku a studuj a potom kupuj
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 28 Apr 2015 15:57 pm

Radorado - myslím, že využijem Tvoju radu :)
Kilo 18 - informovala som som sa a zvažovala kúpu týchto rybiek. Keby mi boli dané úplné informácie,
tak ich nekúpim. Okrem toho, hľadala som aj na nete a veru som toho veľa nenašla, a tak...
Dobrá rada nad zlato.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 28 Apr 2015 16:02 pm

Raviolka, ako rýchlo dorastú do tej extrémnej dĺžky?
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 28 Apr 2015 16:26 pm

https://rybicky.net/atlasryb/ctverzubec_zeleny
http://www.akvarko.cz/atlasrybdetail.ph ... -&lang=lat
https://sk.aqua-fish.net/rybky/stvorzubec1
https://sk.aqua-fish.net/clanky/chov-st ... on-akvariu
http://akvaristika88.webnode.sk/product ... ec-zeleny/

Tak zopar odkazov, ktore som si studovala popri robote, ked neboli klienti.
Pre mna je akvarko viac relax ako vasen. Urcite, ze nechcem rybky zbytocne trapit.
Na tetraodony som sa dala nahovorit, lebo sa mi tak premnozili kotulky, ze uz som si s nimi nijako nevedela dat rady.
Ale nevadi. Nikde som nenasla ako rychlo dorastaju do konecnej dlzky.
Tak budem pozorovat, co sa bude diat...
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod kilo18 » 28 Apr 2015 18:38 pm

do tej dlzky narastu pri vhodnych podmienkach co im zial v tom malom akva nevytvoris - lepsie ich vratit ako pisal rado, alebo niekomu podarovat kto ma pre ne vhodne podmienky a tu https://rybicky.net/atlasryb/ si nastuduj o inych rybach vhodnych pre teba aby ta opat ten skvely obchodnik neoklamal
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 28 Apr 2015 18:45 pm

Vdaka, aj za stranku, pozriem.
Pokusim sa tie moje dve, ktore som si uz stihla velmi oblubit, zajtra vratit.
Potom sa ozvem ako to dopadlo.
Bolo by mi velmi luto, keby sa mi tu pozrali pred ocami.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 29 Apr 2015 15:48 pm

Tak sa mi podarilo vybavit s panom predavacom, ze oba tetraodony vezme spat. Bez tazkosti.
Akvarko bude nejaku dobu prazdne, vymenim vodu, dokupim par rastliniek a potom uvidim.
Budem sa viac venovat pracovnym povinnostiam :).
Tak pekny den vsetkym.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod martin_s » 29 Apr 2015 20:38 pm

Ked hovoril o max. 5cm, nemyslel nahodou Carinotetraodon travancoricus (aj ked ten ma menej ako 5cm)? Kedze ich uz nemas, je to bezpredmetne, ale nabuduce by to chcelo fotku aby sme naozaj vedeli co to vlastne mas...

thinursa napísal:Kilo 18 - informovala som som sa a zvažovala kúpu týchto rybiek. Keby mi boli dané úplné informácie,
tak ich nekúpim. Okrem toho, hľadala som aj na nete a veru som toho veľa nenašla, a tak...
Dobrá rada nad zlato.
Informacie na nete, v knizkach a pod. si je potrebne najst skor ako si nejakeho zivocicha kupis, nie az potom. Nemozes sa spoliehat na to ze dostanes informacie od predavaca. Jednak ti nedokaze podat za kratku dobu komplexne info a jednak zial realita je taka, ze sa casto stava ze predavaci ani nevedia co predavaju (hlavne v sietovych predajniach typu Pet center a pod.)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod thinursa » 19 Máj 2015 12:30 pm

Zdravim vsetkych, ktori na moj prispevok reagovali,
tetraodony zostali v akvaristike, a veru za tie dva tyzdne poriadne narastli, tak som poprosila o zamenu.
Bez problemu - vybrala som si jednu thajsku prisavku, styri corydoras sterbai a sest tetra ziariva. Tak uvidim
ako sa zabyvaju, ale to uz patri na ine forum. Takze vdaka vsetkym! Majte radost zo svojho akvarka.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod MajoX » 01 Mar 2017 13:07 pm

Ahojte, vcera som sa v Zoodome zalubil do 3 malickych prckov https://rybicky.net/atlasryb/ctverzubec_trpaslici

Na(ne)stastie zatial nemam akva pre nich tak som odolal, ale bolo to hrozne tazke. Chcem sa spytat, chovate to niekto v BA resp. okoli? Co to si uz studujem a este budem vela pokracovat kym sa rozhodnem, ale osobne by mi stacil parik do mensieho akva, cize najlepsie od nejakeho chovatela.. predavacka povedala ze ich maju uz dlho, cize by to mohlo byt pre mna sklamanie ak by mi rychlo uhynuli..

Vopred dakujem
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod Snoopy » 02 Mar 2017 06:04 am

Co sa tyka odchovu tychto rybiek, nie je to take easy. Aspon to som sa vzdy docital. Neviem ake ryby maju v zoodome, no ja som ich mal z akvaristiky z Velkeho Bielu a boli to uplni krpci, takze odtial by som sa nebal tieto rybky zobrat ;)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod MajoX » 02 Mar 2017 09:11 am

aj v zoodome to boli uplni krpci.. vcera som neodolal (pritom ja som velmi rezistentny pri obzerani ryb v akvariach, duplom v obchodoch), povypytoval som sa predavaca, krpci tam boli cca mesiac a pol, maju tak cca centimeter a povedal ze sa na nich ziadna choroba ani nic neprejavilo.. predpokladam ze su to tri samicky (kedze samec ma mat tie vrasky za okom a trosku iny tvar ako samicka). Chcel som ich dat do samostatneho akva, skoro vsetky ryby sa mi podarilo odlovit okrem 2 neoniek, tie si povedali ze nejdu nikam, dokonca chvilu vyzeralo ze budu dobiedzat.. ale rychlo ich to prislo kedze po hodine uz na zadnych plutvach bolo vidno ze krpci sa len tak nedaju.. (budem to musiet este poriesit)
1. toto su absolutne uzasne rybicky, zvedave a ked nieco obzeraju, neviem sa odtrhnut od akva
2. krevetky si absolutne nevsimaju (zatial) - teda pozrie sa co za divny tvor to plava okolo neho ale zatial neochutnavaju
3. slimaci zazili armagedon (teda ti ktorych som nestihol vybrat - ale s tym som pocital)
4. opytal som sa predavaca cim ich krmia (vraj mrazenymi patentkami ale slimakov ze im nedavali - no stupli hned vedeli co je dobre) - a vecer mi uplne krasne papali z pinzety, no hotovy som z nich
5. nadrz je zarastena, su tam korene, echinodorus, cize stale maju co obzerat, uvidim ako sa to bude dalej vyvijat
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod radorado » 02 Mar 2017 12:21 pm

Myslim,ze tie vrasky u samcov sa prejavuju az v dospelosti, tak sa pise napriec celym internetom :) Skor uz za mlada sa im vytvara tmavy pozdlzny pas na bruchu. Nech ti robia radost. Tiez mam v plane zaobstarat si tieto prtavce :)
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod MajoX » 02 Mar 2017 12:47 pm

Dakujem. Bruska maju vsetky tri uplne biele, zatial ziadne pasy.. som si v podstate cele doobedie studoval o nich co to, ako sa prejavuju ked maju choroby a pod, lebo ja osobne velmi nerad kupujem ryby v obchodom. Musim si akurat zvyknut ze mi zabijaju slimakov, lebo ja slimakov rad. Ale kym nechaju na pokoji krevety, tak upratovacia cata v akvarku je.

Vcera som prisiel na to ze im sa neoplati nic na zratie do vody "vhodit".. oni to pozoruju co to je, potom to zapadne do strku, chvilu sa za tym pozeral a siel prec.. cize pekne z pinzety.. na druhej strane pri slimakoch su neuveritelne rychli a obratni..
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod Snoopy » 02 Mar 2017 18:32 pm

Zlikviduju ti aj slimaky, aj krevetky. Niekto mi raz tvrdil ze pokial bude mat kam kreveta zaliezt tak prezije. Nie, neprezila.. :) Su to velmi rychle ryby a malo co im "ubzikne". Tu je jedno pekne video.
https://youtu.be/6o1fw9jtRNc
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.