Prvotina (72l)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 13 Apr 2015 21:30 pm

Čaute, tak po dlhom čase som sa pustil do môjho prvého akvária. Kopec vecí som za ten rok prečítal, postupne zháňal veci a dnes založil. :) :)
Čo sa týka obsahu, použitá technika je:
- čerpadlo Atman AT-200 s polyuretánovou penou, prietok nastavený asi na 1/3
- dno, spodok Denerle Deponit mix, na tom vrstva asi 2 cm hrubšieho 3-5 mm akvaríjneho štrku a navrchu 2-3 cm 1-3 mm štrku
- osvetlenie 3x24 W, svietim momentálne 1x24 W trubicou

Čo sa týka rastlín, vzadu je Egreria densa, na koreni a popri kameňoch je Anubius barteri var. nana, vpredu Cryptocoryne parva a Cryptocoryne affinis a ešte Blyxa japonica.

Zatiaľ beží technika pár hodín, zatiaľ nehnojím, o Co2 som neuvažoval. Budem povďačný za akékoľvek návrhy a pripomienky

PS: ten kábel vzadu zmizne :), pozadie zatiaľ nemám :(
Prílohy
akva.JPG
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Reklama

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod robo79 » 13 Apr 2015 21:44 pm

Ahoj, ako prvotina je to ok, len tie biele kamene sa mi tam nehodia. Tie 2 okruhliaky su akoby z nejakeho rychloprudiaceho potoka a ten jeden vacsi biely akoby bol otrhnuty z morskeho utesu. Ze by z dovolenky z Chorvatska? :-) Predpokladam ze obsahuje vacsie mnozstvo Ca. Robil si na nom octovu skusku ci nahodou nesumi? A mozno ten molitan by som prekryl nejakym vacsim drevom aby ho nebolo vidiet.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 13 Apr 2015 21:49 pm

Dekorácie aj kamene sú original z akvaristiky. Pri kúpe som sa pýtal na Ca a bolo povedané, že by nemal byť problém tak som skúšku nerobil. (Odporúčaš?)
No a ten molitan aj mňa štve, dal som síce popri ňom Egreriu densu ale aj tak veľmi "kričí" :(
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod robo79 » 13 Apr 2015 22:03 pm

No skus, za to nic nedas, mohol ti predat v akvaristike kamen co sa dava do morskych pripadne malawi tanganika akvarii. Ja by som namiesto e.densa dal Hygrophila polysperma, mam s nou dobre skusenosti, rastie rychlo, meni aj farbu a vytvara krasnu hustinu, ja man nou zakrytu privodovu trubicu do ext. filtra.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 13 Apr 2015 23:12 pm

Ok, zabezpečím ocot a skúsim tie kamene, či nešumia, veď rybky skôr ako o 3 týždne nebudú.
A prikladám test vody, asi po 5 hodinách od naplnenia (JBL test-pásiky)
- Ph 7,2
- kH 6ºd
- GH > 7ºd
- No/mg2 0,5
- No/mg3 25
- Cl2 medzi 0 - 0,8

Teplotu udržiavam na 25ºC termostatom, no v lete asi ani ten nebude treba
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod Hryzo » 14 Apr 2015 05:49 am

no2 sa musi dostat na 0, cl tiez ... o no2 sa postaraju bakterie, cl vyprcha samo ... dovtedy tam zivocichy nedavaj, kym sa tak nestane ... od toho je to zábeh akvária :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod vincent van gogh » 14 Apr 2015 09:52 am

No to ti trvalo..... :P
To je tých 80x30x30? Chcelo by to na zábeh viac rastlín (nepísané pravidlo hovorí o 80% plochy) kedže je tam Deponitmix a výborný potenciál svetla. Ale potom by stál za úvahu aj CO2- setík..... :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 14 Apr 2015 10:42 am

Trvalo, ale radšej neskoršie a pripravenejšie. A nebol ani čas nato, no pozháňal som a mám čas sa venovať tak som sa pustil do toho
Hej je to 80x30x30. No do svetla som viac zainvestoval a nebanujem. Nastavil som svietenie jednou 24W T5 od 10:00 do 21:30. Uvidím čo to spraví z rastlinami.
A CO-čko? No rozmýšlam ale zatiaľ o tom moc neviem a nechcem sa narýchlo do toho púšťať
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 15 Apr 2015 19:19 pm

Trochu som sa ešte pohral s koreňom, otočil som ho a priviazal naň Anubias ktorý bol predtým v prednej časti v štrku.
Vodu držím na 25°C, neupravujem, nehnojím. Zatiaľ.
Akurát som si ale všimol, že blyxa japonica ako keby sa jej steblá roztrapkávali. Tú som pôvodne ani nechcel, teda nejakú trávu hej, (nespomeniem si názov), ale blyxu mi odporučila pani v akvaristike že je nenáročná, čo nieje pravda ako som neskôr zistil.
A tiež na Cryptocoryne ako keby jej vädnú listy a stávali sa priesvitné. Dúfam, že je to len zo začiatku, pokiaľ sa zabehne, predsa len, má dva dni :)
Svietenie som ešte zmenil a nastavil od 11:00 do 19:30Obrázok
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 22 Apr 2015 21:05 pm

Tak po týždni vyzerá zatiaľ všetko fajn, akurát jedna cryptocoryne affinis vyzerá chúďa divne (vpravo od kameňa), snáď sa pozbiera. A tiež blyxa japonica, nejak jej listy deravejú, ale to moja chyba (v akvaristike mi ju poradili ako veľmi nenáročnú). Filter som ale ešte premiestnil na druhú stranu za koreň (je tam viac maskovaný), a zo strany ešte pôjdu rastliny.
Akva som vyčistil vymenil viac ako tretinu vody. Kvôli tým rastlinám, som pridal trochu Tetra - PlantaMin (snáď som neurobil zle, aj keď som chcel pôvodne zábeh bez akejkoľvek chémie). Tento týždeň plánujem ešte dosadiť Vallisnera americana 5ks, Cryptocoryne affinis 5ks a Vesicularia dubyana.
Hodnoty vody boli ok len pH vyskočilo na 7,6 (po výmene 7,2), No3 okolo 10, NO2 - 0, GH > 7ºd, KH 3-6ºd, chlór 0
A taká otázka, je lepšie nechať výtok filtra tak aby sa čerila hladina? Teraz som to tak nastavil a zdá sa že sa trošku ale len minimálna zakalila voda, resp na koľko otvoriť výtok? Mám asi tak na 40%.
Vďaka vopred za pripomienky resp nejaké rady.
Prílohy
up.JPG
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod Hryzo » 22 Apr 2015 21:47 pm

cerenie hladiny = dodavanie kysliku do akvaria = tak to ma byt :)

ako moc pustat filter - pri rastlinnoom akva (akva kde je aspon primerane rastlin) by mal prud vodu hybat vo vsetkych rohoch ... aspon tak som to tu pochopil ako akutaku definiciu ... kvoli spravnemu/rovnomernemu "donasaniu/distribucii" zivin
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 28 Apr 2015 15:06 pm

Prikladám aktualizáciu, akvárku sa zatiaľ darí, voda je čistá, rastliny začínajú pomaly rásť :) :) . Akurát keď trochu viac vírim vodu, tak sa dajú do pohybu nečistoty na dne a to som dvakrát odkaľoval. Neskôr to rybky prečistia asi viac. Vodu som menil 7 a následne 14 dní po založení. Je vhodné teraz pri zábehu aj častejšie ? :)
Už len nejak úspešne zakryť termostat a molitanovú penu :shock:
Prílohy
up.JPG
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod vincent van gogh » 28 Apr 2015 17:48 pm

Ked pribudnú ryby,kŕmenie a celý ten kolobeh....nečistôt ešte pribudne.Ale to je úplne normál.Vodu by som menil v zábehu častejšie,ako 1x za týždeň. Zamaskovať ohrievač sa vyrieši najlepšie tak,že ho vyberieš... :) (Aj tak za pár týždňov bude skôr problém vodu chladiť.)
Molitan zakryť rastlinami,ešte lepšie ako sadiť je naviazať na kusok korena napr. http://rybicky.net/atlasrostlin/microso ... var_narrow
škoda,že mi neostalo pár rastlín,ktoré by sa dali posunúť... :| ,stále je ich tam nejako pomenej. Ešte malá poznámka.Ked už tam máš tie biele kamene,čo vyzerajú ako vajíčko a zrejme sa ich nechceš zbaviť,tak by si jeden,dva mohol šupnúť nalavo,nech sa to trochu vyrovná.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 28 Apr 2015 18:07 pm

S tou nečistotou počítam to je jasné :) Termostat som už vypol, v byte je teplo a teplota poklesla len o stupeň na 24°C, takže ho vyberiem a v lete keď budú horúčavy asi bude problém s tým chladením.
No a k tým kameňom, začínajú mi vadiť, keďže sú biele a už zožltli od.nečistoty. A to mám ešte jeden balík (4ks-bol som asi nenažraný). Ale plánujem to vyriešiť ešte tento týždeň tak, že ich obalím sieťkou s Riciou fluitans
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 30 Apr 2015 20:55 pm

Takže na odporúčanie Vincenta som odstránil termostat, voda sa drží na teplote okolo 23-24°C. Tie biele kamene som obalil Ricciou fluitans a zatiaľ spravil také ostrovčeky. Uvidím ako sa to bude rozrastať.
A všimol som si na tom prísavníku teplomera a na koreni pri substráte niečo ako taká pavučina. Snažil som sa to vybrať. Myslíte že ide o riasu? Svietim denne 8,5 hodiny jednou T5 25W žiarivkou. Plus som prihnojil dnes pri výmene vody Tetra PlantaMin-om
Prvé osadenstvo by som chcel tak cca o 2 týždne. Akva je v zábehu tri týždne
Prílohy
up.JPG
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod vincent van gogh » 30 Apr 2015 22:53 pm

No hned to vyzerá lepšie. :) Ty si namotal Ricciu na gulaté biele kamene a tie potom "vtlačil" do substrátu až po vrch? No,to si urobil pekne.Ale ,ona tá mrška časom prerastie a bude mať tendenciu sa oddelovať,kedže to má v povahe :mrgreen: .A zakaždým tie biele kamene vyberať zo substrátu a znovu ich tam zavrtávať asi nebude optimálne. Mne sa osvedčili ploské kamene a silón.Naviazanú Ricciu len lahučko "posadiť" na substrát a je to.Výhoda je aj tá,že ak sa mi prestane páčiť,chytím a presuniem.(Alebo vyhodím :D )Bez akéhokolvek zásahu do dna.

Neviem,či ide v prípade "pavučinky" o riasu,ale určite ešte len prídu rôzne úkazy a podivnosti.......žiadny problém,však si založil živý ekosystém. :pivo:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 30 Apr 2015 23:42 pm

Hej tak ako vravíš. Takto som zúžitkoval tie kamene keďže sa mi neľúbili, ale bolo to o nervy. Silón si zabezpečím a po tých ploskáčoch tiež sa poobzerám keďže dobudúcna budem určite trávniček preferovať. Pozeral som nejaké videá s ricciou a ploskáčmi a je to efektívnejšie určite. Mám ešte nejaký prebytok riccie, nevieš niečo odporučiť?.chcel som ju navrch ako plávajúci na hladinu ale to musím asi nejakou inou rastlinou vyriešiť, z tejto by bol dosť bordel
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod vincent van gogh » 02 Máj 2015 17:55 pm

timco89 napísal: Mám ešte nejaký prebytok riccie, nevieš niečo odporučiť?.

No ja som ju vždy len privezoval,aj na korene.(vidím ale ,že nemáš žiadne vhodné)....alebo ju darovať :) Plávajúca sa mi tiež nepáči.
Ešte taká finta: Ked bude Riccia na tých ploskáčoch,je vhodné pár kúskov dať k sebe....na "dotyk". A o kus dalej zase to isté.Skupinka kamenov vedla seba.Ako bude rastlina rásť,tak spraví taký ucelený útvar a to vyzerá velmi efektne. Nevýhody sú jasné a známe....extra dlho to takto nevydrží. :wink:

Ešte by si mohol akva odfotiť čelne,od kraja po kraj.Face to face... 8)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod Loki12 » 02 Máj 2015 19:46 pm

riccia - ked som z nej bol este nadseny, tak som urobil taku strandu, zobral som obal od citronov/cibule (taka ta sietka), vlozil dnu a nechal plavat na hladine, za cca 3 tyzdne som to otocil na druhu stranu ako to plava a nechal narast taky plavajuci ostrov. Dokonca som to aj priviazal potom silonom o dno - ala lietajuce ostrovy z filmu Avatar. ale je s tym piplacka a dlho to nevydrzi.

biely kamen, taky ten dominantny - urobil si "sumiaci" test? poliat octom ci nesumi. Opat sa vraciam k jednemu mojmu akvariu kde som pouzil podobne sutre a casom zistil, ze je to kamen vhodny do terarii alebo morskych akva.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 02 Máj 2015 20:05 pm

To Vincent:
pripájam ti to fotku čelne, myslel si to takto? ak mám pravdu povedať som pako, že som nepočkal na pozadie, vyzeralo by to určite xxxxkrát lepšie, škoda, teraz ho tam už nemám ako dať, keďže hýbať z akva sa nedá a pohodlný prístup k zadnej strane nemám.

To Loki12:
tiež som chcel aj ostrovčeky ale keď som videl ten bordel už len z toho keď som tam dával tu ricciu naviazanú na kameňoch na dno tak som to vzdal. Mám ešte plný 2dcl pohár a rád by som to nejak využil ale je to ako vravíš riadna papračka a keďže je to moja prvá nádrž tak skúsenosti zatiaľ niesú.
A ten kameň, pri ďalšej výmene plánujem urobiť kontrolu. V utorok prídu nejaké rastliny tak skúška bude, ale s tvrdosťou vody nemám problém zatiaľ. Prikladám hodnoty čo som nameral po tretej výmene vody po trojtýždňovom zábehu:
Cl - 0, NO3 - 10, N02 - 0, KH - 10, GH - niečo medzi 4-7, pH - 7,6. (JBL pásiky)
Prílohy
up.JPG
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod Jozef I. » 03 Máj 2015 00:13 am

Plavajuca riccia je pre mňa uplne najkrajšia. Bola neskutočne kompaktná a hustá. Plávala na hladine a rástla submerzne a súčasne aj emerzne lebo sa vyťahovala asi 0,5 cm nad hladinu. možno by som ešte našiel foto tých ostrovčekov... :)

našiel som:

http://prntscr.com/70tppy
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod casper » 03 Máj 2015 16:00 pm

to pozadie tam nemusiš lepiť stači ho tam len zasunut a nejako prichytiť napr.lepiacou paskou
Obrázok používateľa
casper
 
Príspevky: 82
Obrázky: 6
Založený: 21 Jan 2012 02:44 am
Bydlisko: pezinok

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod vincent van gogh » 03 Máj 2015 16:23 pm

timco89 napísal:To Vincent:
pripájam ti to fotku čelne, myslel si to takto? ....

Nhooo,...tak nejako. :D
Pointa je v tom,aby človek jasnejšie videl do toho akva a tým pádom mal lepšiu predstavu.( záber z nadhladu je tiež OK)....čiže na tú chvílu kludne zapoj všetky trubice. :wink:
Ono,ten celkový "umelacký dojem" sa dá ešte vylepšiť, ale to by som sa už x-tý krát opakoval. :P

Posledná otázka: aké rybky tam budú?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvotina (72l)

Odoslaťod timco89 » 03 Máj 2015 20:27 pm

Pozadie skúsim ešte nejak poriešiť, uvidím či nájdem na nete niečo vhodné. a čo sa týka Riciie tak radšj by som uprednostil na hladinu niečo iné plávajúce. Nejaké rady ? :))
No a Vincent čo sa týka vzhľadu, v utorok by mali prísť ešte nejaké rastliny tak dovtedy sa tam nechcem hrabať, nechám to v kľude a rybky, no tie by som chcel tak za dva týždne riešiť, to by vychádzalo 5 týždňov po založení. No a čo sa týka osádky, heh :) podľa litrov by to tak výchádzalo 15 - 20 kusov a čo som si zatiaľ robil predstavu, tak by som chcel:
1x bojovnica (samec)
5-6 x buď Pancierniček panda alebo Prísavník jednopruhý a
možno menší húf neoniek a rozmýšľal som ešte nad Okúnikom sklovitým, ten sa mi fest páči :)
timco89
 
Príspevky: 44
Založený: 24 Mar 2014 19:39 pm
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.