Nová 63-ka / životnosť lepeného akva



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Nová 63-ka / životnosť lepeného akva

Odoslaťod remus » 05 Máj 2015 22:39 pm

Ahojte,
opäť sa tu ukazujem po dlhšej dobe.

Moje lepené akva dosahuje veku, kedy sa začínam obávať o to, koľko a či ešte vydrží a nepretečie. V dosahu akva je dosť veľa elektroniky, preto tie obavy.

Akva má už nejakých 8-9 rokov.
Pôvodne som ho chcel meniť už po 1/2 roku, keď sa mi medzi lacnú magnetickú škrabku a sklo dostal kamienok. Z vnútornej strany asi 10cm škrabanec, taký, že tam zapadol nechet. Nejak sa na to ale časom zabudlo, na tú stenu som dal filter a tak som to nemal na očiach.
Tesní dodnes.
Neskôr som mal trocha problémy s riasou, keď som sa o akva nestaral vôbec. Riasy sa mi podarilo očistič, no na okrajoch pri silikóne to ostalo.
A tak je akva stále tu, a ja váham, či by nebolo na čase ho už vymeniť. Aká je typická životnosť lepených akvárií ? Toto moje je zo setu Eheim.

Bol som na obhliadke, v mojej oblúbenej "akvaristike" hornbach. Ceny síce mierne vyššie, ale zväčša tam zoženiem všetko čo potrebujem, a nemusím obiehať 5 akvaristík.
V ponuke majú akvárka značky Vitakraft najrôznejších rozmerov, vrátane môjho 60x30x35cm, za 37 €. Aké máte s nimi skúsenosti. Dá sa na ne spoľahnúť, alebo radšej siahnuť po niečom inom ? Zháňať si sklo, a nechávať lepiť u sklenára sa mi nechce. Rád by som zobral hotové.

Btw, ešte mám jednu otázku. Filter, ktorý momentálne používam (Bluwave 03) prichytený prísavkami z vnútornej strany akva celkom kvalitne prenáša vibrácie na stenu. Mal by som sa toho báť, resp. zvažovať kúpu iného filtra, alebo by to nemalo vadiť ?

Diky
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Reklama

Re: Nová 63-ka / životnosť lepeného akva

Odoslaťod kilo18 » 06 Máj 2015 00:22 am

na google si pozistuj ceny akvarii na mieru , je vela sklenarov co lepia akvaria sklo si nemusis zhanat oni si narezu svoje, filter si kup novy co ti nebude v akva zaberat tolko miesta a nebude rezonovat - zrejme nebude oska v poriadku
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Nová 63-ka / životnosť lepeného akva

Odoslaťod Mirko1A » 06 Máj 2015 08:59 am

remus napísal:V ponuke majú akvárka značky Vitakraft najrôznejších rozmerov, vrátane môjho 60x30x35cm, za 37 €. Aké máte s nimi skúsenosti. Dá sa na ne spoľahnúť, alebo radšej siahnuť po niečom inom ?


z hornbachu akváriá sú ok, i keď ich hrúbka skiel môže vyvolávať pochybnosti (avšak mal som / mám niekoľko, a všetky sú bez problémov). takže to tvoje 60L by malo byť bez problémov.
Ak by si sa bál a chcel hrubšie sklá, nedajbože výstuhy, stačí si dať zlepiť, vyjde to iba o pár eur drahšie než Hornbach.

remus napísal:Filter, ktorý momentálne používam (Bluwave 03) prichytený prísavkami z vnútornej strany akva celkom kvalitne prenáša vibrácie na stenu. Mal by som sa toho báť, resp. zvažovať kúpu iného filtra, alebo by to nemalo vadiť ?


Ten filter, ak chceš vnútorný, by som určite nemenil, je dobrý, má viacstupňovú filtráciu. Ja ho mám, ale nemám ho na prísavkách, ale sú k tomu aj také plastové držiaky, ktorými sa zavesí na stenu akva. Sú dodávané s ním, ak je kupovaný samostatne, ale dajú sa aj doobjednať, stoja pár centov (na zadnej stene filtra si všimni také drážky, tam sa nasúvajú tie závesné držiaky.
Tie vibrácie nie sú vinou filtra, ale asi máš zašpinené čerpadlo vnútri. Rozober filter, vytiahni čerpadlo, rozober ho (zboku sa dá vybrať tá plastová mriežka, vyber pinzetou tú vrtuľku a všetko dôkladne vyumývaj, očisti, aj vnútro kam ide ten magnetický valček, napr. vatovým tampónom na uši.
To čerpadlo/filter je absolútne nehlučný, treba ho len občas prečistiť a správne dať naspäť. Niekedy stačí o 1mm povytiahnuť tú čiernu trúbku, čo ide z čerpadla a žiadny hluk nebude, ide len o to, že môže byť nakrivo v tom plastovom boxe alebo sa dotýka dna filtra.
Ak by si mal vrtuľku čerpadla nejakú chybnú, takisto sa dá doobjednať, stojí 2 eurá, dokonca si môžeš vybrať veľkosť lopatiek a tým ovplyvniť prietok - majú to podelené podľa farieb vrtuľky
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.