450L Akvarko, zacinam



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod stanki » 06 Máj 2015 21:35 pm

Caute zatial som mal 30L akva ktore funguje, ale nic narocne v nom nemam, jednoduche rastliny a nenarocne rybky vecsinou zivorodky. Mam v umysle kupit a zalozit nove 450L. Som zaciatocnik, skusenosti minimalne, ale vela som toho uz precital. Chcel by som v tejto teme konzultovat kazdy krok zo skusenejsimi akvaristami.
Presnu predstavu rastlin a ryb este nemam, zo zaciatku to bude nejaky mix nenarocnych ryb a rastlin a neskor budem pridavat aj narocnejsie podla toho ako sa bude darit.
tak zatiial mam v plane kupit toto:

Stolík pod akvárium COMFORT 150x50x67 cm DIVERSA
http://shopakva.sk/1589-stolik-pod-akvarium-comfort-150x50x67-cm-diversa.html

Akvárium klasické 150x50x60cm / 450L
http://shopakva.sk/276-akvarium-klasicke-150x50x60cm-450l.html

AQUA NOVA vonkajší filter NCF-1500
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akvaristika/akvarijne-technika/filtre-naplne-a-prislusenstvo/vonkajsie-filtre/aqua-nova/30777-aqua-nova-vonkajsi-filter-ncf-1500-novy-model.html

Kryt akvarijné FIN Standard 150x50 cm - teleso / rampa s el. predradníkom 2x54W / T5 regulovateľné (stmievateľné).
http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akvaristika/akvarijne-technika/osvetlenie/kryty/fin/23647-kryt-akvarijne-fin-standard-150x50-cm.html#

Stolik je sice najlacnejsi polskej vyroby ale ked je stavany pod akva tak to musi vydrzat, popripade si ho mozem zvnutra vistuzit trocha, tam to nevidno. Akvarium asi neje co riesit, obluk nechcem, a je aj drahy. Filter som hladal dlho a nasiel som za dobru cenu dobry vykon a hlavne aby mal co najviac kose a dali sa donho vselijako kombinovat naplne. Este som sa stretol s UV sterilizer, ale neviem ci to treba. Da sa to dokupit a pripojit neskor aj k tomuto. Svetlo dufam ze bude stacit na zaciatok do takeho velkeho akva, ak by trebalo neskor ho prerobim, som elektrikar :-p .

Co vy nato? zostavil som si to dobre? Mozno nie na 100%, hlavne som pozeral na cenu ako asi vecsina ale nemyslim zeby to bolo najhorsie.
stanki
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2015 14:48 pm

Reklama

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod kilo18 » 06 Máj 2015 22:53 pm

pre rastliny to bude malo svetla 0,24 W/l
radsej nekukaj na cenu a kup si postupne poriadne veci - filter, osvetlenie
ten stolik to akva udrzi ale je zbytocne drahy nepoznas nejakeho stolara, material ta bude stat do 50€

filter kupis aj na bazare casto tam byvaju eheim classic pre teba by boli dobre 2ks nemusis kupovat nove, ja mam doma 2211,2213,2217 a nemenil by som ani jeden - maximalna spokojnost vsetky robia svoju robotu dobre a nie su ani hlucne
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod stanki » 06 Máj 2015 23:07 pm

no praveze v mojom okoli su stolari ktory by to spravily este za drahsie a niesom si isty ci aj dobre. A filter chcem radsej novy zo zarukou, aspon na 2r bude pokoj. Nemamdobre skusenosti s pouzivanou elektronikou. Hlavne mi porad ci mi budu stacit jeho parametre a ake media do neho hned prikupit. 2X pena, 1valceky a 1 vata?. svetlo jak som pisal zatial zo zaciatku bude musiet stacit,neskor prerobim alebo don doplnim dalsie 2 trubice.
stanki
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2015 14:48 pm

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod bito » 06 Máj 2015 23:30 pm

kilo ti radi dobre isiel som tou istou cestou ako ty ale nebola dobra co teraz usetris za 6 mesiacov vrazis aj 2 x viac. svetlo urcite ale aj ten filter by som menil.ja mam 350 l a mam tam 4x 54w.nehovorim ze je to lacne ale viem ze to nebudem musiet menit.prajem vala uspechov a nech ti to plava a rastie
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod kilo18 » 06 Máj 2015 23:38 pm

na take velke akva bude ten filter slaby- ked to ma byt rastlinne akvarium , budes potrebovat casom prudove cerpadlo, vsetko zalezi ake a kolko ryb tam ches - ja by som dal do spodneho kosa valceky a do zvysnych biosubstrat a na vrch filtr. vatu neviem aku ma objem tento filter

aky zasobny substrat planujes, dolezite je aby si spravne vybral rastliny - co najmenej narocne na osvetlenie, CO2 planujes
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod kilo18 » 06 Máj 2015 23:44 pm

Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod stanki » 07 Máj 2015 04:43 am

Tak skusim teda 4x 54w. Kryt s telesom je vlastne robeny, skusim tam zavolat ci tam napchaju 2x telesa pod neho, mozno to cenu ani velmi nedvihne. A reco myslis kilo ze filter slaby? ma velky prietok a je stavany na take akva. Alebo ake parametre filtra hladat?
stanki
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2015 14:48 pm

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod stanki » 07 Máj 2015 05:24 am

A ako sa pocita vykon led osvetlenia? este by bola moznost doplnit k trubiciam led pasy, maju mensiu spotrebu, a nehreju sa. Inac cim silnejsie osvetlenie, tym to bude viac rast, a potom to moze velmi zahustnut. Mne by stacilo aby to rastlo pomalicky, na svetlo nenarocne alebo stresne narocne rastliny. A kes vela rastu potom asi bude potreba aj co2? zatial by som sa chcel zaobijst bez. Na to mi isto nebudu stacit 2x 54w ? a filter je tam aj silnejsi ncf 2000, prietok 2000l/h ale uz je pisany na 600 az 800l akva.
stanki
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2015 14:48 pm

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod kilo18 » 07 Máj 2015 05:29 am

ja mam v 148L akva eheim 2217 prefiltruje 1000l/h + prudove cerpadlo 1600l/h a je to akurat, ked som tam mal len filter akva postupne zarastlo stonkovkam opadavali spodne poschodia lebo neboli dostatocne vyzivovane - slabe prudenie

papierovy prietok je velky ale je to prietok bez filtracnych medii s minimalnou dopravnou vyskou, ked pridas media - spomalis prietok, ked sa zabehne filter este viac sa prietok spomaly, ked sa zanesie - este viac sa prietok spomaly

ked som zalozil akva a dal tam eheim 2217 bez rampy bol tam prud ako v rieke mohol som chovat pstruhy, ked sa akva zarastlo a filter zabehol bolo to ako v rybnicku

na take akva su ti najlepsie 2 ext filtre alebo 1 prepadovy pod akva
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod stanki » 07 Máj 2015 06:13 am

2? To vazne? A s prietokom 2000l by tiez nepostacil? aj keby som ho castelsie cistil? Alebo kupit ten co som chcel a neskor prikupit este jeden.
stanki
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2015 14:48 pm

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod kilo18 » 07 Máj 2015 07:00 am

kludne mozu byt aj dva mensie, cistil by si ich na stiredacku ob 2 tyzdne to by bolo idealne - tie filtre nepotrebujes hned dva ale postupne ako zarastie ti to bude len dobre
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod Loki12 » 07 Máj 2015 07:42 am

stanki napísal:2? To vazne? A s prietokom 2000l by tiez nepostacil? aj keby som ho castelsie cistil? Alebo kupit ten co som chcel a neskor prikupit este jeden.


Tvoja tema zacina byt dost duplicitna. Ano je to tvoja tema, ale pytas sa na dost zname veci, niekolko-krat (tu na fore ani nehovorim) opisovane. Ale aby si vedel, ze kazdy ma dostat sancu...tak...

Ked sa zaklada akvarium, a myslis to vazne, tak je dobre ist na to od ryb. Teda ak tich tam chces mat. A podla tvojho vyjadrenia - nenarocne rybky vecsinou zivorodky - aku, taku predstavu mas. Takze toto teraz si chvilku podrzime a zacni si odpovedat na otazky:
Ake konkretne zivorodky?
Ake ine zivocichy tam chces mat?

Dovod: Je dobre si zistit nasledne, ako vyzera prirodzeny biotop danej rybky/zivocichov. Ake parametre vody potrebuju,... Lebo sa inak dostanes do stavu kedy jedna rybka bude chciet viac tvrdu vodu a druha makku, jedna chce prud vody, ina stojatu vodu, jedna chce presvetlene akvariu, ina tmave akvariu, jedna je hladinova ryba, druha je substratova ryba (kde najcastejsie plavaju), su druhy ktore chcu mat inodruhove kamosky, ine su spokojnejsie len jednodruhove,... Chapeme?

Takze odloz nakupny zoznam na techniku a najskor sa kukni na ryby/zivocichy/osadku. Kedze si mozes dovoli 450L akva, tak je celkom slusna ponuka. Cize urob si zoznam ryb, prelustruj internet, pokukaj dostupnost,...

A potom zistis, ake rastlinstvo je im prirodzene - ci tie rastliny potrebuju pridavat CO2, ako hnojit, ci musis mat prud, ci vela/malo svetla,... Nehovorim, ze musis mat tie iste rastliny, ktore su medzi rybami v ich domovine, ale od toho si odvodis ake naroky budu tie rastliny vyzadovat. A zase si pozistuj, dostupnost, ceny rastlin (budes potrebovat tolko rastlin, aby si na prvy sup zasadil co najviac, nie ze budes pocitat s tym ze sa to rozrastie. Akekolvek rypanie sa v dne je rizikova cinnost pre chemizmus vody = uhyn ryb, riasy,...)

No a ked budes mat tento nakupny zoznam tak nakoniec zistis, ze ake svetlo potrebujes, aky filter potrebujes, aku inu techniku,... Sam si povedal, ze si zaciatocnik. Tak aspon nerob chybu vacsinu zaciatocnikov.

Za zaver: k filtrom, u mna:
30L akvarium - Eheim 2211 - 300L/H - dimenzovane do 150L akvaria (akurat, menej by som nedaval)
54L akvarium - Eheim 2213 - 440L/H - dimenzovane do 250L akvaria (nahradil som ho EX600P)
54L akvarium - TetraTec EX 600P - 600L/H - dimenzovane na 60-120L (spokojnost)
Tu vidis, ze je rozdiel medzi vyrobcami a ich popiskami. Preto je lepsie si nechat poradit od akvaristov, co maju skusenosti.
A ked este vidim tvoju ambiciu so zivorodkami, tak tam je kazdy liter filtracie navyse na nezaplatenie.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod stanki » 07 Máj 2015 08:28 am

No chcel by som mecune, black moly, skalare urcite, mozno ancitrusy. Panciernicky, mrenky, neonky. Vecsinou to niesu narocne. Ja som mal v uvahe spravit akva s rastlinkami a potom viberat ryby ktore sa mi zapacia a budem splnat ich podmienky. Budem hladat ryby ktorym budem vyhovovat moje akva a voda. Akva celkovo nechcem zameeiavat na presny druh. Chcem take abycajne miesane nie peofesionalne. Taky stred.
stanki
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2015 14:48 pm

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod Loki12 » 07 Máj 2015 09:01 am

stanki napísal:No chcel by som mecune, black moly, skalare urcite, mozno ancitrusy. Panciernicky, mrenky, neonky. Vecsinou to niesu narocne. Ja som mal v uvahe spravit akva s rastlinkami a potom viberat ryby ktore sa mi zapacia a budem splnat ich podmienky. Budem hladat ryby ktorym budem vyhovovat moje akva a voda. Akva celkovo nechcem zameeiavat na presny druh. Chcem take abycajne miesane nie peofesionalne. Taky stred.


Pozri sa, rob ako chces. Tvoje chapanie "Vecsinou to niesu narocne" je zrejme ine ako moje. A podla vsetkeho aj "nie peofesionalne" je tebou chapane inak. Chcel si nazor, daval si otazky, chces rady. Ja chapem, ze chces mat akvarium cim skor. Ale skor je otazka, Ako dlho ho chces mat a ako dlho chces aby ti robilo radost?

Dam ti priklad:
black molly - pH range: 7.5 - 8.2
neonky - pH range: 5.0 - 7.0

Ale rob ano chces
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 450L Akvarko, zacinam

Odoslaťod stanki » 07 Máj 2015 09:46 am

No chcel by som mecune, black moly, skalare urcite, mozno ancitrusy. Panciernicky, mrenky, neonky. Vecsinou to niesu narocne. Ja som mal v uvahe spravit akva s rastlinkami a potom viberat ryby ktore sa mi zapacia a budem splnat ich podmienky. Budem hladat ryby ktorym budem vyhovovat moje akva a voda. Akva celkovo nechcem zameeiavat na presny druh. Chcem take abycajne miesane nie peofesionalne. Taky stred.
stanki
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Máj 2015 14:48 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.