afrika "podomácky"



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod dravec » 17 Okt 2014 16:21 pm

a presne taku cryptocorynu mam navyše ak by si chcel :-)tu zo stredu skus presadit ako spominal kolega. Lava strana je super.
Obrázok používateľa
dravec
 
Príspevky: 318
Obrázky: 6
Založený: 23 Mar 2011 23:30 pm

Reklama

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 30 Okt 2014 22:04 pm

Po dlhšom čase aktuality z "afriky" - napriek predsavzatiu najprv akva poriadne zabehnúť, až potom ryby, so nevydržal a po mesiaci od spustenia akva som nakúpil prvých osadníkov :D :
- Cyprichromis leptosoma "mpulungu" - 10 ks
- Neolamprologus multifasciatus - 6 ks
- Neolamprologus leleupi - 6 ks
- Ampullaria sp. - 4 ks
Jedna samička C. leptosoma si priniesla v ústnom vaku potomstvo - už v akva pláva 5 ks mláďat.
Rybky sú po dvoch týždňoch OK, iba C. leptosoma si zvykajú pomaly a ešte sa držia pri dne a medzi skalami, hoci by mali obývať hornú polovicu nádrže.

Kŕmim mrazeným cyklopom a artémiou, občas O.S.I. cichlid flakes.

26.10. som urobil ďalšiu výmenu polovice vody, mierne prehodil kamene a rastliny, nechal som v strede priestor pre ulity a N. multifasciatus. Bolbitis neviem stále vhodne umiestniť, asi je veľký aj do 60 cm výšky :( .

Objavila sa mi aj sinica na časti dna, kameňov a rastlín, hlavne pri čelnom skle - pri výmene vody som odstránil, čo sa dalo.
Prílohy
prvi_osadnici1.jpg
prví osadníci
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 30 Okt 2014 22:10 pm

Neolamprologus_multifasciatus_samec.jpg
N. multifasciatus - samec
Neolamprologus_leleupi_2.jpg
N. leleupi
cyprichromis_leptosoma_mpulungu.jpg
C. leptosoma "mpulungu"
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 30 Okt 2014 22:22 pm

Ešte chcem pridať sumčekov z Tanganiky, najlepšie Synodontis petricola, zatiaľ som však nezohnal. Doplním aj húf C. leptosoma na cca 20 ks.
Ak sa bude dariť riasam, uvažujem aj nad rastlinožravými cichlidami, napr. Eretmodus, len aby tam už nebolo tesno.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 04 Nov 2014 13:58 pm

prosím moderátora/administrátora o presunutie témy do fóra Cichlidy/Africké cichlidy. vďaka.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 06 Nov 2014 16:38 pm

Na žilinskej burze som kúpil od poliakov živú artémiu a koretru na vyskúšanie. Ryby išli po nich "ako po údenom". Pri momentálnom stave 22 rýb mi vyšiel 1 sáčok koretry na dve kŕmenia a 1 sáčok artemie na jedno kŕmenie - popri tom som pridal aj trochu mrazeného cyklopa. (Jeden sáčok má objem cca 100 ml, množstvo potravy odhadujem na cca 30 - 50 ks.) Mierny problém dostať sa k potrave majú N. multifasciatus, pretože kým sa tam potrava dostane s prúdom vody, väčšinu zožerú leleupi a ciprichromisy.

Pred dvoma dňami som pridal do akva 15 ks "obyčajných" krevetiek Neocaridina sp., lebo som zrušil malé akva. Keďže som predtým kŕmil živou potravou, cichlidy ich hneď ochutnávali, ale nevidel som ani jednu padnúť na večeru.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 12 Nov 2014 11:49 am

Pred pár dňami som dokúpil 10 ks Cyprichromis leptosoma "mpulungu", teraz ich je tam 20 + 5 mladých. :)

Ukazujú sa "drobné" problémy - povlak riasy na dne a nezmar.
V prednej časti akva sa mi na dne tvorí súvislý povlak riasy, ktorý nechutí ani rybám, ani ampuláriám. Viete poradiť nejakého biologického "likvidátora"? Môže byť Neritina? Čítal som o nej, že je to čistý riasožravec. Dobu svietenia som dnes stiahol o 2 hodiny.
Nezmara som si asi doniesol so živou potravou. Spozoroval som ho včera, t.j. asi týždeň od kŕmenia. Identifikoval som ho ako Nezmar štíhly - Hydra attenuata. Podľa preštudovaných diskusií nepredstavuje problém, ktorý treba radikálne riešiť, ak nie je nezmar výrazne premnožený. Ako požierači sa uvádzajú rajovce a príbuzné druhy, ktoré ale neplánujem dávať do môjho akva. Cichlidy zatiaľ neprejavili záujem.
Prílohy
povlak_riasy.jpg
N. multifasciatus a povlak rias
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod martin_s » 12 Nov 2014 11:58 am

Nezmara riesit nemusis, casom zmizne aj sam...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 24 Nov 2014 12:06 pm

Aktuality z domova:
- pravdepodobne silné osvetlenie zapríčinilo "inváziu" sinice - najprv som len skrátil dobu svietenia na 9 hodín denne, ale nepomohlo to. Tak som pred tromi dňami vypol svetlo úplne, odstránil som nové povlaky sinice aj s časťou piesku a čakám.
- samička C. leptosoma opäť nosí v ústnom vaku potomstvo
- pred troma dňami som spozoroval aj prírastok N. multifasciatus
- nezmara som už nenašiel
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 09 Máj 2015 20:42 pm

Po dlhom čase som si našiel chvíľu na písanie - s akváriom je to bieda :( .
Osadenstvo je "zdecimované" na 5 ks C. leptosoma, 3 ks N. leleupi a 3 ks N. multifasciatus - od januára začali postupne dochnúť. Po porade s predajcom som skúsil na 3-krát liečbu Bactopurom, naposledy v kombinácii s Entizolom. Zakaždým sa na chvíľu zdalo, že to zabralo, no potom úhyn pokračoval. Teraz mám ešte objednaný Nematol na vnútorné parazity, tak možno zaberie. Idem ho skúsiť kvôli zostávajúcim rybám i celému akva. Chcem urobiť prestavbu akva, tak aby som vedel, či môžem počítať so zostávajúcimi rybami, alebo to všetko vydezinfikovať.
So sinicou som si nevedel rady, ale pred týždňom po zakrytí akva na 3 dni sa mi ju podarilo zastaviť - alebo aspoň pribrzdiť.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 14 Mar 2016 22:47 pm

Po dlhšej dobe pokusov o zlepšenie fungovania akvária som sa rozhodol ho odznova prerobiť.
Z pôvodnej osádky ostali už len 3 N. leleupi a 3 N. multifasciatus. So sinicou sa mi podarilo "zatočiť" až po poriadnom odkalení dna, odstránení koreňa, výmene polovice vody a týždňovom zatemnení akvária. Cca 2 mesiace som akva udržiaval bez väčších zásahov a sinica sa nevrátila, ani nepokračoval úhyn rýb. Rozhodol som sa urobiť prestavbu akva a zmeniť osádku.

Vpustil som akva, vybral všetko zariadenie, na dno som položil fólie používané na hrebeňovú väzbu (ako podklad pod kamene), rozšíril som otvor na zadnej strane krytu pre osadenie nasávanie aj výpustu filtrácie na jednu stranu akvária. Uložil som kamene a cca 2 cm vrstvu piesku. Rastliny som zatiaľ nedával, neviem sa rozhodnúť, či a koľko ich dať.

pred_zmenou.jpg


vypustene.jpg


napustene.jpg
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: afrika "podomácky"

Odoslaťod maro-g » 14 Mar 2016 23:07 pm

Rozhodol som sa skúsiť chovať Tropheus-i, tak som u Fulierovcov kúpil 15 ks Tropheus duboisi maswa veľkosti cca 2 cm. Tiež som doplnil 5 ks N. multifasciatus. Všetky som dočasne ubytoval v starej 100-litrovej nádrži. Do budúcna ich chcem doplniť o ďalšie 1 - 2 druhy. Na voľnej pravej strane akva chcem nechať miesto pre kolóniu multíkov.

mlade_maswy.jpg


Po zábehu 300-vky budú mať hádam vhodný domov.
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.