Marcelova 220L od zaciatku



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod Loki12 » 02 Máj 2015 10:47 am

ahoj, naschval ti teraz neodpoviem priamo. chcem aby si pochopil tabulku ako nastroj a nie ako presny navod na tvoje akva navod. Asi ta teraz jemne nasieram, ale ver mi. :-)

Tvoja posledna otazka je zbytocna, ak si najskor odpovies na otazku - Kolko chces pridavat Fe - zeleza?
Ty konkretne kolko chces pridavat. Nie ja, ani nie chnuro. Kolko chces ty. To je ta otazka. A ked uz teraz na nu vies odpovedat. tak sa pozri do tabulky - zalozka hnojenie - lava velka tabulka - najdi riadok Fe - a druhy stlpec. Ake tam mas cislo?
Je mensie ako potrebujes? - pridaj davky, alebo pridaj koncentraciu
Je vacsie ako potrebujes? - uber....

Asi teraz ceris zuby a pouzivas jemne sproste slovo a asi mi chces napisat otazku: "Ale kolko tam mam davat toho Fe-zeleza?"
No a to je dalsia zaujimava otazka. A odpoved je: Kolko ty potrebujes a kolko ty chces.
Existuju odporucane davky, lebo ak to prezenies, tak ryby pojdu hore bruchom. Ale napovedu pre zaciatok najdes v informaciach o pouzivanych davkach pri urcitych metodach prevadzky akvaria. Napriklad kukni e-Akvarium č.28
EstimativeIndex: Fe = 1,1 mg/l/týždeň
PPSPro: Fe = 0,2 mg/l/týždeň

Takze na zaver. Aku metodu si si vybral? A aku hodnotu vidis v tabulke?
Moze byt?
Ak, kludne mi napis SS a preberieme detailnejsie. Ale urcite necakaj, ze ti to nadiktujem.
Hladnému nedaj rybu, ale daj mu udicu a nauč ho loviť. - Čínske príslovie
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 02 Máj 2015 11:56 am

Loki.. ty si snad umelec :D keby kazdy vedel takto rozumne pisat, tak by som sa nikdy nenasral. Ja som mal predtym davky vypocitane podla tohto clanku http://www.rostlinna-akvaria.cz/metoda- ... pps-pro-91. Tak uz teraz chapem, preco mi vychadzaju polovicne davky. Takze ak staci tyzdenne aj 0,2 mg/l, tak nie je ziadny problem. Este raz velmi pekne dakujem za namahu, mas to u mna.
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod Loki12 » 02 Máj 2015 12:07 pm

To je v pohode. Podstatne ze mas chut fungovat a nie len cakat s otvorenymi ustami.

To ci staci 0,2mg/l (chnuro) alebo bude treba 0,5mg/l (rostlinne....) to zalezi od rastlin ktore mas. Su rastliny vyslovene pazrave na Fe. A cim viac Fe davas tym to aj ma/moze mat vplyv na rastliny - ich vyfarbenie. Ale ako pisem, to zistis. Tak ako spoznas chudokrvneho cloveka - je taky chudy, nedoziveny, bledy, chorlavy...(sorry chudokrvci a sorry pani a damy MUDr., viem ze to nie je take uplne jednoznacne :-) ), tak aj nedostatok Fe spoznas na raslinach.

Ja fungujem na EstimetiveIndex a ja tam aktualne lejem 1,17mg/l - a to uz je na hrane podla clankov na internete, kvoli rybam.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 02 Máj 2015 12:32 pm

tak zatial skusim mesiac potiahnut na 0,22mg/l a potom sa uvidi. Este jedna otazka, ked si taky ochotny odpovedat, preco mi Cabomba pusta "poschodia" listov daleko od seba? strasne sa taha do vysky. taha sa za svetlom?? (malo svetla)
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod kilo18 » 02 Máj 2015 15:26 pm

vacsinou su poschodia hustejsie ked je dobre svetlo, dostatok makro, mikro , co2 a samozrejme dobry prud - distribucia zivin vsade po celom akva neviem kde som cital o tom clanok ked ho najdem dam ti ho sem
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 02 Máj 2015 16:17 pm

mikro,makro a co2 by som mal mat dost. prud skor silny ako slaby, tak to svetlo mi zostava. poschodia su od seba aj 3-4cm. vyhodim asi salviniu, lebo iba ubera svetlo. budem rad ak sa ti podari najst ten clanok. Dakuje
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 07 Máj 2015 13:31 pm

tak po cca tyzdni zase novinky. Samcek balonky zase bodkavy. teplota zdvihnuta na 28,5 a voda posolena. Predtym to pomohlo a v priebehu dna ho krupica presla, uvidime ako to pojde teraz.

Rastliny rastu nadherne, len salvinia mi uz zavadzia, kto by chcel, nech si pride nabrat. Kupil som dva kelimky, za dva tyzdne cela hladina. Viac ako polovicu som daroval znamemu, po tyzdni zase cela hladina. Necham si len kusok na "fajtu". Cervena cabomba sa nie vsetka chytila. Nizsie rastlinky odumieraju, no tie vyssie rastu celkom pekne, takze zase si myslim, ze mam malo svetla.

Spadol som na motorke, tak som cca mesiac PN, tak mam veeeela volneho casu, takze budem sa snazit vymyslat nieco nove.

Momentalny stav:
Svietim 09-12 a 13-19
CO2 2b/s 08:30-19:00
hnojenie podla tabulky, co mi robil Loki
riasa ziadna "klop-klop"

silno uvazujem,ze cez vikend skocim pre neonky. co vy na to?? doniest rovno 50 kusov, alebo radsej postupne? nemam to daleko, ale na PN nemam vela moznosti ist sa flakat, takze by mi bolo lepsie do doniest naraz, len sa bojim, ze to bude pre rovnovahu v akva sok.

Vecer prihodim momentalnu fotku. Cez den to neviem odfotit, nakolko mi vidno na pozadi druhu izbu :D
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod Loki12 » 07 Máj 2015 13:51 pm

http://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_piauhyensis
Staci kuknut:
Náročnost: Vysoká
Osvětlení: Extrémně náročná - silné
Nádherná, avšak krajně obtížně pěstovatelná rostlina, teplomilná, vyžadující množství světla a měkkou vodu. Je poměrně málo přizpůsobivá. Není to vhodná rostlina pro začátečníky.

Ci mas malo svetla? na tuto rastlinu zrejme ano. Na ine nie. Najdes urcite aj ine a dost krasne a svetlo nebudes musiet menit.
Inak riadim sa pravidlom - uz som to tu raz pisal - cim menej zelenej farby v listoch tym viac svetla rastlina potrebuje. A cervene rastliny su pripad extra ultra nonsens kontra aka-fuka-funda-luka. :-)

Neonky:
maaaaas, cas. Nechaj ich tak, urob si dzunglu, potom davaj neonky.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 07 Máj 2015 14:59 pm

:D :D pobavil si ma, to som cital o tej cabombe aj ja,len fakt to svetlo sa mi nezda. cez den to skoro ani nevidno, ze to svieti. skoro tolko svetla je v akva ako v izbe. aj zelena cabomba pusta tie poschodia velmi riedko, ale ostatne rastliny sa nestazuju,to je pravda. Mas pravdu, pockam s tymi neonkami, len uz ma doma myka, lebo nemam co robit :D zlomeny palec na ruke a narazena pata.
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 09 Máj 2015 23:22 pm

tak slubovana foto, dneska som uz videl aj mlade krevety :mrgreen:

pre porovnanie foto pred dvomi tyzdnami Obrázok
Prílohy
akva.jpg
mesiac po zalozeni
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 13 Máj 2015 15:06 pm

tak pani, vcera upgrade akvaria. Zhodou okolnosti som sa dostal k panovi Sarvasovi do Lucenca, ktory chova neonky, skalara, atd. Chcel som kupit par neoniek, ale po rozhovore s panom Sarvasom, ze chce rusit komplet cely chov a da mi ryby za super ceny, som zobral 100 kusov neoniek a ku nim mi pribalil chovny parik skalara bicolor. Viem, ze sa to nie kazdemu bude pacit a ja dufam, ze som si tym neprivodil biologicku katastrofu v akva. Skalare nemaju zatial vobec zaujem o neonky, dokonca ani o mlade balonky. vecer to skusim pofotit a hodim Vam sem fotky. Drzte palce, nech sa im dari.
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod kocur_82 » 13 Máj 2015 15:17 pm

...tých rýb tam budeš mať aj dosť podľa môjho názoru, čo sa týka skalárov tak neviem aké veľké kusy si si zadovážil, ale podľa mojich predchádzajúcich skúseností keď sa v akva trocha rozhľadia tak začnú byť aktívne vo vzťahu k neónkam a taktiež krevetkám :)
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod martin_s » 13 Máj 2015 15:33 pm

No ako tak pozeram tak dochadza postupne k typickej zaciatocnickej chybe ktora konci väcsinou masivnym uhynom ryb... Tou chybou je snaha narvat co najviac ryb do akva, ktore este nie je zastabilizovane a su do neho robene neustale nejake zasahy... Pritom prave neonky patria medzi pomerne nachylne ryby co sa tyka stresu a podmienok...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod Loki12 » 13 Máj 2015 16:06 pm

Loki12 napísal:Neonky:
maaaaas, cas. Nechaj ich tak, urob si dzunglu, potom davaj neonky.

Priroda miliony rokov pomalicky evolvuje, skusa, hra sa, testuje, sem tam uspech, sem tam nie,... Ale človek sa snaží prešťať všetko, hned a zaraz.

Uz len uplne elementarne pravidlo (X litrov vody v akvariu) / (dlzka rybky v dospelosti bez chvosta) = (optimalny pocet kusov) nedodrziavas.
Neonka cervena
http://rybicky.net/atlasryb/neonka_cervena
4-5cm
Cize len tych by si tam mal mat tak 50ks

Ale ak si ich kupoval ako krmivo pre skalare, tak ...
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod kilo18 » 13 Máj 2015 20:06 pm

teraz ti nebude sediet ani vypocet hnojiva ktore ti loki ratal - narazovo si tam pridal kvantum ryb, ktore vela zoreru a ... ak si mal nejaku rovnovahu v akva tak uz ju tam nemas a s riasou sa asi pobavis
Obrázok používateľa
kilo18
 
Príspevky: 306
Obrázky: 1
Založený: 30 Jan 2010 14:58 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 14 Máj 2015 07:29 am

fuuu, tolko reakcii naraz. Takze, pocitam s tym, ze nie vsetky neonky sa doziju dospelosti a na skalare uz zhanam druhe akva, len som ich zatial nemal kde dat. Tej rozhodenej rovnovahy sa aj ja bojim, ale momentalne som mesiac na PN, tak to viem nonstop kontrolovat a dufam, ze ak sa nieco zomelie, tak stihnem aj zasiahnut. Co sa tyka hnojenia, urcite budem musiet ubrat NO3. Budem merat a po tyzdni uvidim ako stupa a podla toho budem uberat.
Skalare maju v tele tak 6-7cm. Su fakt krasne, tak som ich tam nechcel nechat a ak sa vsetko podari ako chcem, tak do mesiaca by mali mat vlastne akva.
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod Jozef I. » 14 Máj 2015 08:58 am

pozerám, že niekto bol hamužny a nakupil viac než potreboval,,, šak čo. Su to len ryby.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 14 Máj 2015 11:05 am

tak ako pises... bol som hamizny a kupil som viac ako som potreboval :D ale naskytla sa aj moznost odpredat z neoniek, takze daco predam, skalare prehodim do druheho akva, len to chce cas. Ale neonky su fakt nadherne.
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 20 Máj 2015 19:54 pm

tak po tyzdni aktualizacia. Rastliny rastu ako zjasene, aj ked ta cabomba je stale riedka. Salviniu asi budem musiet uplne vyhodit. Kupil som asi 2dcl, uz som do jazierka vyhodil dva sedemdecove pohare a uz mam zas pol hladiny zarastenej. Uz je na ceste dalsi LED pas,takze svetlo bude onedlho silnejsie. Hnojenie drzim podla tabulky, co mi spravil Loki a zatial NO3 nestupa. Ryby sa zazracne znasaju. Skalare nemaju ani najmensi zaujem o neonky. Sem tam ponahanaju mlade balonky, ale nevedia ich dobehnut. Pomaly zacinaju vyliezat aj mlade krevety. Neonky okolo nich plavaju, ale nic im nerobia a skalare ako keby ich este nenasli. Uz mam zajednane od kamarata druhe 170l akva so vsetkym. Uz to chce len vyplatu.
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 20 Máj 2015 20:29 pm

tak este slubovane foto
Prílohy
neonky.jpg
neonky
akva1.jpg
strasne zle sa to foti :D
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 20 Máj 2015 20:30 pm

:roll:
Prílohy
samcek.jpg
ked ma zbadal, nechcel sa otocit bokom
parik1.jpg
dufam, ze sa im paci
p&rik2.jpg
krasavci
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod vagascan » 21 Máj 2015 08:54 am

Pozor na skalare, tie si u mna pochutili na neonkach ako na jednohubkach :D
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod mr.freezer » 21 Máj 2015 11:32 am

pri mne to skor vyzera, ze neonky utlacaju skalare :D hlavne ked ich krmim, tak skalare len cakaju pod hufom neoniek, co sa im zvysi. a ked sa cely huf pohne smerom ku skalarom, tak skalare si odplavu radsej na opacnu stranu akva
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Marcelova 220L od zaciatku

Odoslaťod radorado » 21 Máj 2015 15:18 pm

Neboj skalare sa trosku usadia v nadrzi a situacia sa zmeni :) a mozno uz maju nejaku tu neonku v zapudku,tak sa moc do jedla nehrnu :D
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.