Rastliny bez chemie



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Rastliny bez chemie

Odoslaťod los alamos » 03 Mar 2005 20:31 pm

Vsade tu citam co vsetko treba dodavat do akvaria v akych mnozstvach aby boli vsetci spokojny, teda aj rastliny aj ryby. Urcite vsak existuje aj taka moznost pri ktorej budu rastliny rast, ryby zit a to vsetko bez toho aby sme 'kazdy den' robili testy na pH, CO2, FE, NO2, NO3, KH, GH ....
A podla toho nasledne pridavali do vody mnozstvo chemikalii na ovplyvnenie jej vlastnosti. Preto by som sa chcel spytat ako sa da dosiahnut stav aspon trochu blizky predstave o tom ze do akvaria budem musiet davat iba potravu a vsetky ziviny potrebne pre rastliny sa v akvariu vyprodukuju, bez mojho zasahu. :?: :?: :?:
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Attila Szabó » 03 Mar 2005 20:46 pm

Na tvoju otázku je veľmi jednoduchá odpoveď.
Ak máš dostatok trpezlivosti, tak stačí len experimentovať a za 3-4 roky budeš mať plne funkčné a pekné akvárium bez akýchkoľvek chemikálií a vedeckých "hókuspókusov". Pôjde to pomaly, časom zistíš, ktoré rastliny ti porastú aj bez dodávania CO2 a rôznych živín, po cca. 3 rokoch môžeš mať v akvárku spoločenstvo napr. 6-8 druhov rastlín, ale počas toho obdobia budeš musieť vyskúšať desiatky rastlín a ten zvyšok ti pravdepodobne uhynie. Tak isto to bude aj s rybkami.
Ja dnes nič nedodávam do akvária, takmer vôbec nefiltrujem a takmer vôbec nemením vodu, resp. len zriedka a málo. Hodnoty vody meriam preto, aby som zbieral skúsenosti a baví ma to. Ale trvalo to cca. 4 roky a vyskúšal som viac druhov rastlín, až sa mi osvedčili tie, ktoré tam mám teraz. Keby som do akva dodával živiny a CO2, tak by som tento výsledok dosiahol za zlomok času a mohlo by to byť ešte krajšie. Ale ja som trpezlivý človek ... :)
Takže takto :D
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod los alamos » 03 Mar 2005 20:56 pm

Cize vravis ze mam byt bud trpezlivi a pockat par rokov kym vytvorim dobry ekosystem alebo cely zivot pridavat do vody chemikalie. Vies, snazim sa teraz najprv vytvorit spravny pomer medzi rybami a rastlinami tak aby mali rastliny dostatok zivin a pritom sa v akvariu netvorili riasy. Dufam ze sa my aspon to zatial podari. pH mam stale neutralne ale testy na Fe a KH, GH, CO2 som este nerobil. Zalozil som si akvarium asi pred mesiacom a moj problem je ze rastliny sice rastu ale chytaju sa na nich riasy.
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod joko » 03 Mar 2005 21:09 pm

los alamos napísal:Cize vravis ze mam byt bud trpezlivi a pockat par rokov kym vytvorim dobry ekosystem alebo cely zivot pridavat do vody chemikalie.

Este raz si to precitaj! Netvrdi ze cely zivot! Iba ak to chces urychlit.
Ja mam hnojivo na rastliny, raz ho aplikujem, raz nie. Nie som otrokom, ale ked chcem zrelaxovat, tak sa o akva postram viac, ked si chcem aj oddychnut, tak si len sadnem a pozeram. S meranim to mas tak, ze sa len uistujes (ak chces) preco henta rastlina rastie a tamta nie, preco tamta rybka je ziva, cula a henta nie! Ale neni to zivelne nutne si davat testy na vodu. A zelezo, toho budes mat urcite malo, to ani nemeraj teraz.

Sa mi zdalo, ako keby si to postavil do takej roviny, ze ak chces mat pekne akva, musis si vela odopriet a byt otrokom. No vies nic, nieje zadara, ale zase aj starost je niekedy radost. Je to vec pohladu.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Attila Szabó » 03 Mar 2005 21:19 pm

Sú prípady, keď by si mal aplikovať chémiu, hlavne proti neduhom pri zakladaní akvária. Napr. taký NITRIVEC od Sery pri zakladaní akva je užitočný v tom, že ti urýchli vytvorenie biologickej rovnováhy, ktorá sa ti normálne vytvorí po niekoľkých mesiacoch až polroku. Takže ak máš akva mesiac staré a chytajú sa ti riasy, je to vcelku normálne.
Je správne, že sa snažíš vytvoriť ideálny pomer medzi rastlinstvom a rybím osadenstvom. Ak sa do toho trafíš, budeš musieť robiť minumum "umelých" vecí okolo akva. Veď v prírode to tiež nikto nefiltruje :o
Mnohých odrádza to, že je veľa "roboty" s akváriom. Ale keď to niekto chápe ako "robotu", tak nech s tým ani nezačne. Na začiatku je viac práce, ale keď ideš správnym smerom, tak je tej práce stále menej, a viac je vysedávania a kochania sa v kuse prírody v obývačke. A myslím si že hlavne o toto nám tu ide.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod los alamos » 03 Mar 2005 22:18 pm

joko napísal:Este raz si to precitaj! Netvrdi ze cely zivot! Iba ak to chces urychlit.

Moj nazor, ktory sice nie je overeny prakticky je, ze na zaciatku mozes urychlit rozvoj akvaria chemikaliami ale urcite nie do takej mieri aby si tam uz nic nemusel dodavat. Dostanes sa tym do fazy ked bude akvarium perfektne bezi ale asi mu budes musiet stale dodavat CO2 a FE ak si sa tento problem nesnazil riesit inak. Nakoniec aj tak dojdes k tomu, ze budes musiet improvizovat. Ale toto je moj pravdepodobne nie najlepsi nazor.
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod los alamos » 03 Mar 2005 22:23 pm

Attila Szabó napísal:Mnohých odrádza to, že je veľa "roboty" s akváriom. Ale keď to niekto chápe ako "robotu", tak nech s tým ani nezačne.

Robota ma neodradza, mam radost z toho ked mozem urobit nieco pre akvarium. Problem je skor v tom ze ked sa das na 'cestu chemikalii' potrebujes najma financie. Ked som si zalozil akva myslel som ze som za vodou ale potom ked som potreboval testy, chemikalie, CO2...
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Attila Szabó » 04 Mar 2005 09:20 am

No hej, CO2 budeš musieť dodávať, lebo ten prchá z vody, hoci sa to dá minimalizovať rozumnou filtráciou (malý prietok, ktorý vôbec nečerí hladinu). Ale živiny nemusíš dodávať, pretože ak nemeníš často a veľa vody (čo fakt nie je treba, ak sa trafíš do rovnováhy), tak ti väčšina živín ostane vo vode - vlastne vodu musíš vymienať preto, aby si sa zbavil nadbytočných a už škodlivých živín.
Dodávanie CO2 môže byť veľmi lacné a jednoduché, ak máš doma hoci aj starý sifón na výrobu sódovky a kúpiš si bombičky. Onoho času som dávkoval jednu bombičku denne do akva 225l a stačilo, znížilo mi pH, nasýtilo vodu CO2. Potom som ale musel prestať, lebo teraz mám zamestnanie, keď som často na služobnej ceste a nemám čas vždy ráno sýtiť vodu. A večer sa už nesmie. Samozrejme pri takomto dávkovaní treba občas premerať pH aby si to neprehnal a nezabil rybky. Ale časom to už budeš mať v oku a netreba stále merať.
Samozrejme ten, kto má financie, kúpi si automatický set na dávkovanie CO2 s meraním hladiny CO2 vo vode atd..... Ale nie je to treba, to je vlastne už určitý stupeň profesionality :)

A ešte niečo.
Bez financií sa nedá robiť akvaristika na takej úrovni, aby to bolo pekné. Platí to ovšem vo všetkých oblastiach života, nie?
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Igypop » 04 Mar 2005 11:23 am

Attila Szabó napísal:A ešte niečo.
Bez financií sa nedá robiť akvaristika na takej úrovni, aby to bolo pekné. Platí to ovšem vo všetkých oblastiach života, nie?

Attila myslím, že nemáš celkom pravdu. Samozrejme nejaké investície to vyžadovať bude, ale aj za málo peňazí sa dá urobiť pekné akvárium, chceto iba viac šikovnosti a trpezlivosti.

Čo sa týka pridávania chémie do vody, tak treba brať do úvahy aj to, že rastliny aj ryby ktoré chováme sú poväčšine z úplne iného prostredia ako je u nás, takže sa im snažíme ich pôvodné prostredie, v ktorom sa vyvinuli napodobniť. Samozrejme to neznamená, že vstávam a líham do postele s kufríkom testov a prídavkov do vody. Ale ak začneš listovať katalógy rastlín, a zapáčia sa ti druhy, ktoré sú náročné na parametre vody tak ti neostáva iné ako zasahovať do chémie vody.
Pamätám na staré časy, keď som do vody nelial žiadnu chémiu, svietil 2x 40W žiarovkami a jávsky mach mi krásne rástol a bez riasy. A dnes??? škoda reči...
Pôdne filtre sú pre rastliny absolútne nevhodné, a nám len na pôdnom filtri rástla cryp.affinis tak, že to bola raslina vedľa rastliny, t.j. džungľa.

Takže dá sa "s" aj "bez", je na tebe čo si vyberieš. :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Raviolka » 04 Mar 2005 11:55 am

Attila Szabó napísal:No hej, CO2 budeš musieť dodávať, lebo ten prchá z vody, hoci sa to dá minimalizovať rozumnou filtráciou (malý prietok, ktorý vôbec nečerí hladinu). Ale živiny nemusíš dodávať, pretože ak nemeníš často a veľa vody (čo fakt nie je treba, ak sa trafíš do rovnováhy), tak ti väčšina živín ostane vo vode - vlastne vodu musíš vymienať preto, aby si sa zbavil nadbytočných a už škodlivých živín.

Dovolím si trochu oponovat: CO2 dodávat není vůbec třeba, mikroprvky naopak v některých případech ano. Je-li málo CO2, rostliny rostou pomalu, ale přežijí to a vypadají normálně. Chybí-li mikroprvky, rostliny buď zežloutnou a rozpadnou se, nebo ti jako strakaté a pokroucené trosky přežijí v akváriu a moc velká okrasa to není. Ty chybějící mikroprvky se ale dají dodat právě třeba tou výměnou vody.

los alamos: nemusíš vůbec kupovat testy a dávat do akvária chemii pokud jsi spokojený se současným stavem. Pokud nejsi, protože ten nebo onen druh neroste jak by sis představoval, tak tě to bude stát nějaké peníze a námahu. A cena například za PMDD je snesitelná v poměru k ceně rostlin, které ti rostou v akváriu :wink:
Máš v akváriu filtr? Možná jsi mohl ušetřit za něj a o to víc pak investovat do provozu akvária... a nebo nejlepší je ušetřit jak za techniku, tak vybrat nenáročné druhy rostlin? :wink: :?: Odpověď na tvojí otázku neexistuje, akvaristika tak jako cokoli v životě je věc volby - kolik investuješ (času, námahy, peněz) a kolik od toho očekáváš.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod los alamos » 04 Mar 2005 12:28 pm

Raviolka- asi blba otazka ale to pmdd sa da aj niekde kupit? :oops:
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod viridis » 04 Mar 2005 14:57 pm

napriklad odo mna :)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod rybka » 06 Mar 2005 00:29 am

Attila Szabó: Velmi by si niektorym pomohol (nepr. aj mne), a usetril aspon cast toho casu a namahy, ak by si napisal, ktore druhy rastlin sa ti dari takto pestovat (bez pridavania chemie) :D
Mne sa tiez niektore osvedcili, ale zatial je ich dost malo, naozaj si to vyzaduje kopec casu :(
Vdaka za cennu informaciu
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Attila Szabó » 06 Mar 2005 11:27 am

to rybka: Veľmi rád. Ovšem na začiatok musím podotknúť, že akva má 4 roky, dno tiež a nebolo menené, takže je plné detritu. To len na dokreslenie, nie je totiž jedno, či tie rastliny dáš do nového akvárka alebo do môjho.
Takže ja mám nasledovné, uvediem aj tie, ktoré sa mi v minulosti darili, ale vyhodil som ich z dôvodu, že mi prerástli akvárko:
Momentálne: Anubias barteri var. barteri (má už 3 roky a vyrastá z akvárka :( , budem skracovať od spodu, aj sa rozmnožuje, má 2 mladé rastlinky na sebe), Anubias barteri var. nana (táto rastlinka je najstaršia, aj staršia ako akvárium), Cryptocoryne balansae (tiež stará cca. 5 rokov), Cryptocoryne affinis (4 roky), Cryptocoryne becketti var. petchii, Anubias barteri var. angustifolia, Nymphaea lotus Red Tiger, nejaký mach, nie je to jávsky - niečo, čo som len tak dovliekol s rastlinou a teraz ho mám chumáč veľký cca. 20x20cm, Lysimachia nummularia.
Dávnejšie: Vallisneria gigantea, Vallisneria americana, rôzne druhy Echinodorusov.
Asi toľko, mal som aj viac rastlín, ale zjavne sa mi neujali tie, ktoré vyžadujú stále dodávanie CO2 a tiež neprežijú bez dodávania Fe. Myslím si, že okrem CO2 a Fe mám všetkého dostatok v akvárku, NO3 aj prebytok :)
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Ludo » 06 Mar 2005 12:32 pm

od posledneho zalozenia som do mojich akvarii nedal ziadnu chemiu, okrem hnojiva, CO2 a chemiu by som pouzil len na liecenie. nevyzeraju ze by im nieco chybalo, no nemam zas nejake extra narocne rastliny a rybam to staci.

akvarium je kusok prirody a chemiu pouzivam co najmenej.
mozno ze nemam pravdu, ale podla mna umelu chemiu na upravu vody netreba pouzivat. voda sa da upravit aj prirodzenejsou formou (napr. znizovanie pH pomocou raseliny alebo CO2 z kvasnic)
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod Ivans » 08 Mar 2005 14:01 pm

nemozem suhlasit:
priroda je v holej podstate chemia a mi sa len snazime jej porozumiet a prepisat fungovanie na papier... je uplne jedno ci davas co2 z kvasnic, alevo priamo z co2 flase, furt je to co2. a co sa tyka hnojenia... je to len doplovanie chybajucich elementov, ktore sa v prirodzenom vrostredi vyskituju a v akva chybaju....
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod skala » 08 Mar 2005 15:26 pm

no, len chcemia to nebude. a potom fyzika ide este viac do nahatejsejho jadra. ale ako som povedal, ani len fyzika to nebude.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod joko » 08 Mar 2005 15:54 pm

Ivans napísal:nemozem suhlasit: priroda je v holej podstate chemia ...
Takze ak napisem ze moje rybky plavaju v relativne cistej resp.100% chemikalii, tak mam pravdu, ja viem z chemickeho pohladu. Ale pokial viem, kazdy (aspon si myslim) tu pouziva hovorovy vyznam slova "chemia". To je chemia na vyse.

Chemicky neupravovane neznamena, ze sa to nevarilo, neprisladilo, neprikorenilo a pod ...!
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastliny bez chemie

Odoslaťod rybka » 09 Mar 2005 20:02 pm

Attila Szabó napísal:to rybka: Veľmi rád. Ovšem na začiatok musím podotknúť, že akva má 4 roky, dno tiež a nebolo menené, takže je plné detritu. To len na dokreslenie, nie je totiž jedno, či tie rastliny dáš do nového akvárka alebo do môjho.
Takže ja mám nasledovné, uvediem aj tie, ktoré sa mi v minulosti darili, ale vyhodil som ich z dôvodu, že mi prerástli akvárko:
Momentálne: Anubias barteri var. barteri (má už 3 roky a vyrastá z akvárka :( , budem skracovať od spodu, aj sa rozmnožuje, má 2 mladé rastlinky na sebe), Anubias barteri var. nana (táto rastlinka je najstaršia, aj staršia ako akvárium), Cryptocoryne balansae (tiež stará cca. 5 rokov), Cryptocoryne affinis (4 roky), Cryptocoryne becketti var. petchii, Anubias barteri var. angustifolia, Nymphaea lotus Red Tiger, nejaký mach, nie je to jávsky - niečo, čo som len tak dovliekol s rastlinou a teraz ho mám chumáč veľký cca. 20x20cm, Lysimachia nummularia.
Dávnejšie: Vallisneria gigantea, Vallisneria americana, rôzne druhy Echinodorusov.
Asi toľko, mal som aj viac rastlín, ale zjavne sa mi neujali tie, ktoré vyžadujú stále dodávanie CO2 a tiež neprežijú bez dodávania Fe. Myslím si, že okrem CO2 a Fe mám všetkého dostatok v akvárku, NO3 aj prebytok :)



Dakujeem, pozrela som si tvoje akva v albume, velmi pekne vyzeraju tie rastliny :D
Ja sa tiez snazim pestovat ich bez pridavania hnojiva, no tiez sa mi ujali len niektore, tie mam uz vyse roka. Je to napr. anubias barteri var. nana, a este niektore ktorych neviem nazov.
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.