60L akvarium ala existpierre



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 15 Máj 2015 22:41 pm

Ahojte,

Chcel by som vam predstavit moje akvarium a zaroven sa s tym spytat aj na par otazok.

Dlhodobo som bojoval so zelenou riasou, boj som vyhral, no nastupila stetinkova, ktora vyzera, ze uz je tiez na ustupe.
Hnojim Plantaminom, EasyLife Profito a EasyCarbo, kazdy den dam do difuzora polku sumivej tablety (mam v plane zamenit za bio set). Odkalujem raz do tyzdna cca 20%. Svietim od 9:00 do 15:00 a potom od 17:00 do 21:00. Mam 15W trubicu - 0.25W/l Teraz sa to nejak zastabilizovalo, len mam dojem ze jednej rastline (mena nepoznam ale skuseni urcite budete hned vediet)
sa zacali rozpadavat listy.

Pri citani tohoto fora som zistil vsetky chyby, ktore som urobil, takze niektore riesenia zabrali. Napriklad som zistil ze som mal zly postup pri odkalovani - odkalil a potom sadil alebo upravoval rastliny, a take, to som obmedzil. takze k mojim otazkam:

1. Co moze sposobovat diery v rastlinach?
2. Dost casto mi na tej travnatej odumieraju listy a tie napravo akoby sa scvrkavali
2. Na videu vidiet ze po akvarku lietaju ciastocky, je to v pohode alebo by som mal este nieco spravit s filtrom?
3. Mam filtrer a vypust spravne umiestnenu?
4. Kde by som mal mat umiestneny difuzor?

https://www.youtube.com/watch?v=48Yt3AR ... e=youtu.be

https://dl.dropboxusercontent.com/u/333 ... .43.05.jpg

https://dl.dropboxusercontent.com/u/333 ... .46.26.jpg

https://dl.dropboxusercontent.com/u/333 ... .47.21.jpg
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Reklama

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 15 Máj 2015 23:43 pm

A ešte by som Vás poprosil o nejaké rady, ak ste tam našli niečo zlé :-)
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod Hryzo » 16 Máj 2015 07:30 am

1. diery v rastlinkach vacsinou sposobuje nedosttok nejakej ziviny (prva fotka je rastlinka hygrophila corymbosa)
2. neviem co konkretne sa pytas, ale nizsia travnata rastlinka aj ta vpravo vzadu (ludwigia repens) su trosku narocnejsie na svetlo ako 15w trubica, asi im tiez co to chyba
3. tie ciastocky mozu znamenat slabyfilter, ktory nestiha, alebo len ze je uz zaneseny a treba vycistit ... cistil si uz filter?
4. filter mozes mat umiestneny kde len chces, vacsina ludi sa ho snazi zamaskovat rastlinkami, kvoli vyzoru ... vypust ti smeruje vodu zo strany na stranu co je spravne

to nalavo dole mas vzduchovanie alebo co2? ak vzduchovanie... vzduch ti vytlaca co2 ..
ten mlok je tam pekny obor na take male akva (ratam, vdaka 15w trubici, ze je to set 54L alebo 60L spravne?
vzhladovo sa mi to akva dokonca paci :) aj ked tie okrasne kamienky by som tam ja nemal ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 16 Máj 2015 10:31 am

Nemam ziadnu chemiu na meranie, niekto pise ze je to zbytocnost niekto zase ze sem tam je potrebne. mal som taky univerzalny, ktory meral pH, KH, chlor, KNO2 KNO3, tieto hodnoty som mal vsetky v norme(viem ten test je nepresny). Mam 60L akva, pravidelne dolievam 1,5ml EasyCarbo a denne 10 kvapiek profita, takze mam dojem ze tam davam asi vsetky potrebne ziviny. Namiesto plantamin som dal do substratu tie kapsule s hnojivom, co priebezne hnoji polroka. Aj ked profito som zacal davat len pred 3 dnami, takze sa to mozno neskor prejavi. Neviem ako dlho trva kym sa tie listy spamataju, alebo ich mam odstrihnut nech dorastu nove? Oki vzduch dam bokom, zapol som ho len koli fotkam, inak ho zapinam len v noci, lebo rano su rybky pri hladine a ako som zacal v noci pustat, tak rano su doslova blaznive. Idem akurat kupit do hornbachu odrazovu foliu, aby sa z lampy odrazilo viac svetla. Viac moznosti asi s tym krytom nemam, neviem ci existuju rovnake trubice s vacsiou wattazou. Mna skor napadlo, ci na vykon osvetlenia nema vplyv aj predradnik (treba ho za cas menit? je tam rok a pol). Svetlo som asi kupil slabsie (6500K teplota tusim). Mlok je sice velky, no vacsinu casu sa nehybe a ak, tak v noci plava proti prudu. Dokonca sa s kamaratil s gupkami ( asi sa dohodli na nezozrani povodneho osadenstva, kedze nove padnu vzdy za obet :D).
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod grello » 16 Máj 2015 15:34 pm

pravidelne dolievam 1,5ml EasyCarbo a denne 10 kvapiek profita, takze mam dojem ze tam davam asi vsetky potrebne ziviny.


Pozor, hnojivo nie je zázračná vodička, že keď sem tam doleješ pár ml, tak budú rastlinky spokojné. Takze na taký dojem môžeš zabudnúť. Tiež neviem ako často je pravidelne takže to je informácia na nič. K rastlinám:

Ak sa im chceš serózne venovať máš dve možnosti

1) Kúpiš silnejšie svetlo a začneš študovať problamatiku rastlín t.j. trojuholník svetlo, hnojivo, co2 čo takmer nevyhnutne znamená aj meranie, ale v konečnom dôsledku väčší výber rastlín ...

2) Budeš s týmto svetlom a budeš mať tzv. low-tech akvárium, čomu však treba prispôsobiť aj rastliny. Príklad: Stauro. repens ti pri 0,25W/l (pozor, takéto W/l hodnoty sú len veľmi orientačné) porastie len ťažko. Môžu sa jej začať robiť diery v listoch ako vedľajší symptóm nedostatku svetla, živín atď. To ale neznamená, že nikomu v low tech akva neporastie, len si musí nastaviť hnojenie a ostatné podmienky, čo sa znovu nezaobíde bez merania. V konečnom dôsledku sa pri každom pokuse o upgrade, resp. vyriešenie nejakého problému v tvojom akva dostaneš k 1. Svetlu (máš slabé) a 2. Hnojeniu, čomu predchádza meranie. Každopádne testy odporúčam, s hodnotami budeme múdrejší aj my, aby sme ti vedeli poradiť. Takže "chémiu na meranie" budeš pravdepodobne nejakú potrebovať.

Ku krytu len jena poznamka , rovnake trubice co ti tam budu pasovat, len s vacsou wattazou zozenies len velmi tazko, tadial cesta nevedie :wink: Potrebujes nove svetlo (osvetlovacie teleso) ak chces viac svetla.

Pri citani tohoto fora som zistil vsetky chyby, ktore som urobil,


Tak to ťažko, ja to už poviem natvrdo, to čo Hryzo naznačil. Ten mlok tam nemá čo hľadať, aspoň podľa mňa. On môže dorásť dobrých 30cm a mať ho v 60l, to si podľa mňa nezaslúži. A tiež tie mrenky pakistanské, ak sú to ony, tak tam už absolútne nemajú čo robiť, dorastú 10+ cm, takže min 150-200l.

Inak ale celkom dobré, už tu boli aj horší začiatočníci, inak povedané, celkom dobre. :)
K estetike. Určite by som dal tie leské kamene preč, vyslovene to kazí akvárium. Inak nemôžem esteticky nič extra vytknúť takže inak je OK.

Možno som to napísal trochu tvrdo, za čo sa ospravedlňujem, zhrnul by som to tak, že to vyzerá na nádejné akvárium, ak sa mu začneš serózne venovať a študovať. Takže čítať a čítať. Držím palce. :pivo:
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 16 Máj 2015 19:57 pm

Dakujem za tipy a rady, Nad svetlom porozmyslam, tusim sa daju aj nove kryty zohnat s pozadovanymi vlastnostami. Myslim ze plocha 60x30cm nie je specificka a urcite bude nieco existovat. Kupil som reflektor, takze viac svetla sa odrazi zo stropu do vody, kupil som 18K trubicu, takze to sveti podstatne viacej. Za cas uvidim ci zabralo.
Pomoze dlhsie svietenie?
Takisto som dokupil CO2 set (500g bomba, manometer, elm. ventil, reaktor) + iny co2 test (ten kde nemusim miesat vodu z akvaria, ale cinidlo je uz namiesane).

https://dl.dropboxusercontent.com/u/333 ... .05.15.jpg

O mrenkach viem, zatial kym su male budu u mna a potom by som ich chcel zobrat do prace, tam mame 500l akvarko :)

Ked zozeniem testery, situacia sa za ten cas trosku zmeni v akva, tak aktualizujem
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 16 Máj 2015 20:59 pm

Aktualizacia aj s CO2, povodny difuzor odstraneny, Podla noveho testera vyzera ze CO2 hladina je OK. Rastlinam som obstrihal najhorsie listy



https://dl.dropboxusercontent.com/u/333 ... 45.441.jpg
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod Hryzo » 17 Máj 2015 17:37 pm

ja len k tomu mlokovi, naozaj ako pise grello - naznacil som, ze by tam ten mlok nemal byt ... len so mto napisal diplomaticky a cakal na reakciu ...
to ze plava obcas proti prudu - asi potrebuje trochu pohybu, pretoze inu moznost nema ... urcite by mu bolo lepsie v akvariu o nejakych par cm vacsom do dlzky aj hlbky ...

k vhodnosti druhov, co tam mas -
mlok 14-20 stupnov ph 6-8
guppy - 22-27 stupnov ph 6-8
mrenka pakistanska - 24-29 stupnov ph 5,5-7
takze tak ... nieco treba doladit este :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 17 Máj 2015 20:03 pm

No ten mlok bol primarne v akva, pretoze sa polovicke velmi pacil, vieme ze uz velmi vyrastol, planujeme vacsie akva :) Ale ako hovorim, 80% casu si hovni na jednom mieste a sem tam si ide ulovit bublinku aby sa mohol vznasat. Teplota akva 23 stupnov axolotlovi nevadi. CIm je vyssia teplota (v lete 27-28), tym ma rychlejsi metabolizmus. Pri velmi vysokych teplotach chladime mrazenou flasou. V zime ho krmime raz za tyzden, v lete raz za 3 dni. CO sa tyka pH, ked mi tester ukazuje idealnu hodnotu, asi budem niekde v optimalnej hladine pre vsetky druhy?

Docital som sa, ze zlte flaky a odtial derave listy sposobuje nedostaok draslika, tak ja len dufam, ze za nejaky cas sa to da do normalu. Dalsiou pricinou moze byt rastlina z obchodu, ktora sa musi adaptovat. Tak drzte palce :)
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod Hryzo » 17 Máj 2015 20:57 pm

existpierre napísal: Ale ako hovorim, 80% casu si hovni na jednom mieste a sem tam si ide ulovit bublinku aby sa mohol vznasat.

tu si asi nepochopil co som napisal :) - ten mlok to robi, nie preto, ze ho to tak bavi, ale preto, ze v takom malom akvariu mu nic ine ani neostava, pretoze v takom malom, kde je jednym krokom na konci a aj otocit mu robi problemy (obrazne povedane) nema co ine robit tak si len hovie a chyta bublinky ...
keby bol vo vacsom, mozno sa aj poprechadza, mozno si poplava, mozno bude robit neviem co, ale to nevies, pretoze je v "konzerve" ...
ale vsak nadavat ti za to nebudem, tvoj mlok, ja ti len pisem co si myslim
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 04 Júl 2015 18:25 pm

S mlokom nic nenarobim :( ale bude vacsie akva, aj ked viem ze ani to nevyriesi (lebo ma 30cm ako pises) ale aspon trosku sa mu zlepsi prostredie. Mrenky ked dorastu idu do firemneho 500l akva, zatial su malicke a santia v akva o 106

Svetlo upgradovane prerabka-krytu-tetra-aqua-z-trubice-na-led-t16290.html

Aktualizacia hodnoty pred a po odkaleni:

pred 250NO3 0NO2 18dGH 6dKH 7,6pH
po 100NO3 0NO2 14dGH 6dKH 8pH

CO2 mam 25mg/l
Zacal som pouzivat pripravok ph/kh minus, pretoze sa mi ph zda vysoke

Dnes som si namiesal hnojivo PPS Pro bez KNO3, takisto TENSO nejdem pouzivat, lebo mam este Easy profito co obsahuje rovnake latky a mam este brutus ten tiez raz tyzdenne nadavkujem.

Stav sa ovela zlepsil
Prílohy
12-vysledok.jpg
aktualny stav
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 13 Sep 2015 21:01 pm

Po 2 mesiacoch a obstrihani tony hygrophilie. Bude to asi posledny update. Chysta sa 100L akva, pokusim sa v nom napravit vsetky chyby, ktore som spravil v tejto 60tke. Stale bojujem s filtrom, snazim sa najst optimalne prudenie, ked som pouzil vypust s difuzorom a dal na max prietok, stetinka na miestach so silnym prudenim ustupila ale tam kde bolo slabe a kde sa hromadil bordel, je stale, ale je aj leto. a z difuzora kefa, tak siel prec, dal som nazad rampu a dal max prudenie, uvidime. NO3 (cca 200) mam stale vysoke hodnoty, aj po tyzdennom odkaleni vidim ako gubka rozviri dno. Pri silnejsiom osvetleni sa snazim dodat co najviac draslika, a mikrozivin, takze sa mi to dari drzat na uzde
Prílohy
2015-09-13 19.37.31.jpg
2015-09-13 19.37.22.jpg
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 60L akvarium ala existpierre

Odoslaťod existpierre » 10 Dec 2015 00:40 am

Akvárium bolo dnešným dňom zrušené. Rybky som daroval, ponechal som si dvoch otíkov

Ak by mal niekto záujem o komplet akva s originál krytom, ktorý má zmenené silné LED osvetlenie, pri ktorom sa darilo aj náročnejším rastlinám, nech napíše

K tomu
co2 difúzor keramický
50W ohrievač
Farebné LED svetlo prilepené na kryte, ktoré je na diaľkové ovládanie,
magnetická škrabka
Vyčistený Filter eheim aqua ball 60 so stavcom navyše (Vyčistený aj rotor, vnútro )

Na záver len dodám, ze na tomto akva som sa naučil veľa vecí, hlavným úspechom boli krásne zdravé rastliny a skoro žiadna riasa. Dúfam že takýmto trendom pôjdem aj pri stovke :) a ďakujem všetkým za pomoc
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.