pre deti? (160 L)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod kvietik » 20 Máj 2015 07:16 am

ak ti trocha ceri hladinu nepotrebujes aby ti filter bublinkoval... je to zbytocne
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Reklama

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 20 Máj 2015 16:54 pm

Ano ale ked mi ju čeri tak ryby su splasene na opacnej strane akva. Zvyknu si na to?
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 20 Máj 2015 23:09 pm

Takze dnes som nechal akva bez svetla. Cital som ze zakalu sa zbavim tak ze necham zakryte akva tri dni a voda sa vycisti. No vecer ma skoro klepla pepka. Niektore rastlinky sa pozeraju na strk. Original zvadli. Neviete poradit nieco humannejsie? Tak sa im pekne darilo. No ten zakal zmiznut musi. Vraj pomoze celkova vymena. Neznamena to ale to ze by sa zacal cely proces odznova? Poradte kto uz mal s tym problemy. Dakujem. Filter sa my uz podarilo nastavit tak aby bolo dobre :)
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod newsted » 21 Máj 2015 12:11 pm

Zaklad je mat doma akvarijne testy. Ak je nejaky problem treba otestovat vodu a potom dedukovat. Takze bez do akvaristiky kupit test na NH3/NH4, NO2, NO3. Napis sem vysledky a mozno ti niekto poradi.
Urcite nerob celkovu vymenu.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod Hryzo » 21 Máj 2015 15:59 pm

newsted napísal:Zaklad je mat doma akvarijne testy. Ak je nejaky problem treba otestovat vodu a potom dedukovat. Takze bez do akvaristiky kupit test na NH3/NH4, NO2, NO3. Napis sem vysledky a mozno ti niekto poradi.
Urcite nerob celkovu vymenu.


musim trochu oponovat - nielen ja som ziadne testy nikdy nepouzil (aj ked som minule uz skoro kupil NO2), co je v podstate nepodstatne, ale aj velky akvaristi, ktorych poznam osobne, ich skusenosti citaju desiatky rokov, chovaju a odchovavaju (prip. li a li) kvanta druhov rybiek a testy nepouzivaju a nikdy nepouzili

existuju zivocichy (nenarocne) ktore dokazu upozornit na nejaky ten problem (napriklad ampularia), ale hlavne je treba pravidelne sledovat akvarium a vyhodnocovat pripadne priznaky

tu sa napriklad riesi zakal akvaria tiez, precitat, porovnat :) akvasvet-v-obrazoch-t15833-216.html

samozrejme, z druhej strany vedia testy pomoct, a hlavne ked clovek pyta radu na dialku ...

v tomto konkretnom pripade, ak ta to zaujima, by som ja osobne postupoval takto:

pravidelne v kratsich intervaloch (ja osobne kazdy treti den) by som menil cca polovicu vody, denne sledoval rybky, ci su v poriadku a po 3 takychto vymenach (cize za 9 dni) by som zhodnotil, ci nastala nejaka zmena ... ak ano, pokracoval by som, ak nie, vymyslal by som dalej ...
vyhol by som sa akemukolvek zasahovaniu do akvaria a nechal ho volne bezat ...

19.5. si menil filter za novy ... na dalsej fotke od toho prispevku uz nevidim stary filter (bublifuk) ... vidim spravne ze tam uz nieje? ten filter tam mal ostat, kym sa novy zabehne, isiel tam totiz "cisty" ... to je prvy a podla mna aj hlavny problem zakalu ... ak mam pravdu, druhy a rovnako zavazny problem bude potom menej vedomostí, ktore treba stale doplnat (tu sa bavime o zabehu) ...
dalsi dovod mozu byt zabehove procesy, ktore maju prebiehat bez osadenstva, pricom ty tam uz mas osadenstvo ...
28.4. si zakladal akvarium, este neubehol mesiac a v danom case sa uz robili zmeny ako zmena svetla ci zmena filtra ... vsetky tieto zmeny mohli ovplyvnit zabeh a pricinit sa o dany zakal ...
ver mi, ze ja som narobil hlupostí az az a este stale robim takze nadavat ti nemam preco,tak sa aspon snazim poradit ak nieco viem ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod newsted » 21 Máj 2015 21:36 pm

Hryzo mylis si pojmy a dojmy. Pokial si dobre pamatam hynuli ti rybky a ty si ich studoval pod mikroskopom namiesto toho aby si si zistil kvalitu tvojej vody. U akvaristu ma byt prvorade zdravie ryb. Ak zacnu lapat po vzduchu pri zvysenom amoniaku (kedze nemas test, tak defacto cakas kym amoniak stupne) je zvacsa neskoro na vymeny vody. Ryby maju trvale nasledky z tychto spiciek (Amoniak-´spalene´ ziabre, NO2-cervene krvinky). V porovnani s ostatnou vybavou akvaria su testy lacne a jednoducho nutnost.
K tym skusenym akvaristom. Jozefmotyl nim zrejme nie je.
Moja rada trva: Chod si kupit testy vody, ostatne je len vestenie.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 21 Máj 2015 22:53 pm

Hryzo. S tym filtrom mas pravdu no stary som vybral molitan a preplachol vo vedre aj s tym novym nechal som ho tam asi pol dna aby sa zaspinil od stareho a az potoh nahodil do akva. Ale asi nestacilo. Zajtra urobim druhu vymenu vody ako si pisal a uvidim. Rastlinky sa prebrali a dokonca pekne podrastli. Ak tak pojdu dalej tak cez vikend ich budem musiet zastrihnut lebo my vylezu z akva. Rybicky su zatial spokojne len ta farba vody. Uvidime cez vikend.
Newsted. Niesom ziaden chemik takze tie testy my asi toho moc nepovedia. Ale osobne si myslim ze asi hryzo ma pravdu. Ved v minulosti sa chovali rybicky a nemali testy a fungovali na bublifukoch a ake mali pekne akva. Pravda je ze voda bola asi v lepsom stave ako dnes a stacilo ju iba nechat den odstat a bolo po probleme. Uvidim ako sa to zachova pri vymene.
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod newsted » 21 Máj 2015 23:42 pm

Preplachol si ich vo vedre s vodovodnou vodou ci akvariovou?
To, ze si nechal stary filter s novym vo vedre ti pomoze velmi malo. Jedine tvoje stastie vidim v tom, ze ti mozno ostali bakterie v strku. Najidealnejsie by bolo ak by si pouzil zabehnuty filter (ak ho este mas v akvariu) s novym a nechal ich oba v akva aspon mesiac (ak si teda chces nechat len ten novy filter v akva).
Testy su jednoduche, urcene aj pre zaciatocnikov. Zaberie ti to asi 15 minut otestovat vsetky potrebne parametre vody. Predpokladam, ze to bude amoniak a ten ti po vymene vody samozrejme klesol preto sa tvoje rybky citia lepsie. Ale nie nadlho.
Mal by si si precitat nieco o zabehu akvaria. To su zaklady.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod maros12345 » 22 Máj 2015 01:51 am

Ak som to správne pochopil,tak rieši ten zelený zákal,nie ryby.Tie boli len kvôli filtru mimo.(prúdu,)
A aj keby si kúpil test na amoniak, tak čo urobí,vymeni len vodu a to môže aj bez testu(ak máš peniaze nazvyš,kúp) A myslím,že aj NO2 po skoro mesiaci bude OK.
Urobil chybu,že kúpil hneď ryby,ale koľký z nás podobné chyby spravili a ryby prežili bez ujmi..
Nevravím,že testy sú zlé,(sám používam testy,KH,fe,P,NO3a aj GH ),ale tieto dva, čo mu odporúčas mi prídu zbytočné, do budúcna (pravidelná údržba a neprekrmovat)a jeho situáciu so zakalom nezmenia..
A Hryzo mal už akva zabehnuté, (aspoň sa mi zdá,že sa jedná o160tku)To bola iná situácia s rybami a nemyslím,že by príčina bola amoniak,NO2aleboNO3 u Hryzo.(ale 100% to neviem)
Výmena nezabehnuteho filtra,má svoje následky(sám som ich pocítil),ale to sa časom zabehne..Dalo sa to spraviť ináč a použiť aspoň časť s pôvodného filtra,ale nespravil tak..
Jozef zo zakalom ti nepomozem,zatiaľ som nič také nemal,teda ani neviem ako to riešiť..Ale určite som tu o nom čítal..Nech sa darí a akva máš pekné...
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 22 Máj 2015 07:03 am

Dnes rano zistenie. ZAKAL USTUPUJE!!! :)
Prílohy
dnes rano.jpg
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod Hryzo » 22 Máj 2015 08:35 am

newsted napísal:Hryzo mylis si pojmy a dojmy. Pokial si dobre pamatam hynuli ti rybky a ty si ich studoval pod mikroskopom namiesto toho aby si si zistil kvalitu tvojej vody.


hynuli mi 2x - prvy krat garry - po liecbe baktopurom som nenahodil dostatocne castu vymenu vody a otravil som si ich, lebo som liecivom zrusil vsetky aj dobre bakterie ... vtedy by mi test naozaj pomohol to mas pravdu (ale len vtedy) ... druhy krat mi pokapali ryby (nie vsetky) teraz posledne vianoce, lebo som si s novou rybou doniesol celkom peknu škálu chorob, ktore mi vyhladili vsetky tetry (prisavnik aj hrotocelci bez ujmy, slimaky nevyliezali z akva - otravene akva nebolo)
maros12345 napísal:A Hryzo mal už akva zabehnuté, (aspoň sa mi zdá,že sa jedná o160tku)To bola iná situácia s rybami a nemyslím,že by príčina bola amoniak,NO2aleboNO3 u Hryzo.(ale 100% to neviem)

v prvom pripade bola ako som pred citaciou napisal ...

k tomuto akva
tie testy, ak ti ich kupa neublizi, kludne kup .. nikde som nepovedal, ze su zbytocnost, len, ze sa to da aj bez nich ... k NO2 .. .tam staci kupit NO3 test a podla neho sa da vycitat aj NO2 kedze NO3 vznika z NO2 (+- kationove a anionove oznacenie nepisem umyselne :)) a ten sa potom zide aj v buducnosti
newsted ti samozrejme chce len dobre, tak ako my vsetci ... o tom filtri pise spravne, ja som to uz naznacil, filter sa zabieha tak isto trochu dlhsie a nie len pol dna v kybli ... ale aj to je lepsie ako nic :D ... aj preto som ja radil tie castejsie vymeny ... ak nahodou badas, ze rybky menia spravanie (zacinaju byt flegmaticke, su skor pri hladine a podobne) a nemas test(y) co ti newsted odporucal, mozes vymeny vody dat aj na kazdy druhy den kludne (castost potreby vymeny je samozrejme priamo umerna s mnozstvom, ake menis) ...

akvarium je pekne, treba len prekonat tieto prve chyby co si narobil, a potom sa to bude uz len zlepsovat
tu hryzo-prerabka-54l-t15844.html som narobil a robil kopec chyb az do nedavneho "konca" akvaria (koniec je relevantny, akvarium je stale napustene a bezi avsak v uplne inom rezime)
tu 160l-pre-garry-t15807.html som si otravil na zaciatku ryby, takze mozes prebehnut, ako to so mnou napredovalo od zleho k horsiemu :)
nerad sa s tym "chvalim", ak to vsak pomoze ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod martin_s » 22 Máj 2015 09:18 am

Hryzo napísal:k NO2 .. .tam staci kupit NO3 test a podla neho sa da vycitat aj NO2 kedze NO3 vznika z NO2 (+- kationove a anionove oznacenie nepisem umyselne :)) a ten sa potom zide aj v buducnosti
Prezradis mi ako podla testu NO3- vypocitas/vycitas obsah NO2- v akva? Mam sice skoncenu aj SPS chemicku (aj ked uz davno), ale toto naozaj netusim...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod Hryzo » 22 Máj 2015 09:29 am

nevypocitam, odhadnem .. aj ked viem ze je to len vseobecne (mam tam napisane vyčítať a nie vypočítať)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod maros12345 » 22 Máj 2015 09:43 am

Toto sa nedá odhadnúť Hryzo..Nemáš hodnoty od ktorých sa môžeš odraziť.. Napr.som mal NO2 v zabehu 1mg/l a NO3 20mg/l a po2 týždňoch mám necele 0,5mg/l a NO3 stále 15-20mg/l..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod maros12345 » 22 Máj 2015 09:45 am

Prepáč 0,05 NO2,nie 0,5mg/l
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 22 Máj 2015 10:45 am

Viem ze mi chcete pomoct. Ja ani newstedovu pomoc neodsudzujem. Urcite casom to budem potrebovat. Ja som len tak rozmyslal ze predtym tie testy nepotrebovali a dodal som aj ze to bolo asi aj kvoli tomu ze bola aj ina voda. No rybky su uplne v pohode kludne si plavu nahanaju a mozno keby som im tam dal hojdalku tak mozno by sa aj hojdali :) rastlinky su tiez spokojne. Ziadne uhyny ani neeake divne reakcie v celom akva. Len ta farba vody my robila starosti. No dnes rano pekne cele ustupuje a doat vyrazne. Teraz idem odkalit. Potom pridam foto. Inac ako je to s nocnym svietenim? Pisu tu mesacne svetlo atd. Ja mam led prelepene modrym plastom ale nikde som sa nedocital ako dlho alebo ci celu noc svietit.
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod martin_s » 22 Máj 2015 10:50 am

Hryzo napísal:nevypocitam, odhadnem .. aj ked viem ze je to len vseobecne (mam tam napisane vyčítať a nie vypočítať)

Ani len vseobecne to neodhadnes... Je to absolutny nezmysel. Napriek tomu ze cast NO3- vznika oxidaciou NO2- a NH3/NH4+, ktoru zabezpecuju chemolitotrofne bakterie, tak mnozstvo NO2- nemas ani len sancu odhadnut podla testov NO3-... Preco? Ad 1: na zaciatku zabehu mas NO2- priblizne rovnake ako NO3- (v prvych dnoch vznika hlavne NH3/NH4+), neskor, ked prve kolonie bakterii zacnu premienat NH3/NH4+ na NO2- zacne jeho hodnota rychlo stupat a zaroven hodnoty NH3/NH4+ zacnu klesat. Vtedy NO2- > NO3-, pripadne moze byt NO3- dokonca nemeratelne a NO2- ma zvysene hodnoty, v poslednej faze zabehu zacne NO2- tiez klesat a nakoniec bude priblizne rovne 0 alebo nemeratelne, cize NO2- < NO3-. Navyse cast NO3- moze vznikat aj priamo z NH3/NH4+. A nakoniec existuju aj denitrifikacne bakterie, t.j. bakterie, ktore redukuju NO3- na NO2- a NH3/NH4+. Toto plati ak sucasne nepridavas umelo NO3-. Ak pridavas tak podla testu NO3- absolutne nevies ci mas vyssie hodnoty NO3- alebo NO2-...
Ad 2: to co som opisoval v zabehu sa moze diat aj pri kazdom väcsom zasahu do akvaria, ktory sposobi narusenie rovnovahy.
Ad 3: moze nastat situacia, kedy aj NO2- aj NO3- su nemeratelne.
Ad 4: aby to nebolo take jednoduche, je potrebne do vsetkeho co som napisal vyssie zaratat aj to, kolko a akych druhov rastlin je v akvariu, ake je v akva pH (to ci rastliny lepsie prijimaju NO3- alebo NH3/NH4+ je zavisle na pH), mnozstvo K a P vo vode, hnojenie, udrzbu, hodnoty vstupnej vody atd. atd.

Takze moja otazka: Kedze sa samozrejme v tom co som napisal mozem mylit tak ako to teda odhadnes aspon vseobecne ci orientacne?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod martin_s » 22 Máj 2015 10:56 am

jozefmotyl napísal:Ja som len tak rozmyslal ze predtym tie testy nepotrebovali a dodal som aj ze to bolo asi aj kvoli tomu ze bola aj ina voda.

Ano ide to aj bez testov (ja testy tiez nepouzivam)... Ale chce to trochu skusenosti a pozorne pozorovat akvarium ako celok (ryby - ich spravanie sa, vzhlad, priznaky moznych ochoreni, tiez rastliny, pripadny vznik druhov rias a sinic atd.), neprerybnovat, neprekrmovat a ihned zasiahnut ak je potrebne, minimalne vymenami vody. Zakladom je hygiena (hygiena nie je iba vymena vody)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 22 Máj 2015 11:33 am

Uuuuuuuf. Ako sa to pekne rozbehlo. Myslim ze po poslednych prispevkoch prejdem asi na instinkt a sledovanie akvaria. Sledovat to vsetko ako NO2,NO3,PH,P,K,FBI,KHL,CIA,NHL,KGB,SIS a este neviem ake skratky ste tu pisali. Tak z toho som ostal zeleny ja a nie ta voda. Ale aj tak dakujem. Skusim si najprv nastudovat chemiu a potom sa asi do niecoho takeho pustim. Teraz si dam pozor na O,V,D,OS,NA,P ( odkalim, vymenim, dolejem, ostriham, nakrmim, pohnojim,) a uvidim. :)
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod Hryzo » 22 Máj 2015 12:27 pm

martin_s napísal:Takze moja otazka: Kedze sa samozrejme v tom co som napisal mozem mylit tak ako to teda odhadnes aspon vseobecne ci orientacne?


ako vidim nijak a ak sa nenahnevas, co a ako som si myslel rozoberat nebudem, aby som neprikuroval do ohna, ktory nechceme.
mylil som sa a ospravedlnujem sa za mylnu informaciu

jozefmotyl napísal:Uuuuuuuf. ... Tak z toho som ostal zeleny ja a nie ta voda.

neboj vyzera to horsie, ake to je
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 22 Máj 2015 14:27 pm

Ufffff. Dalsia vymena zamnou. Mal som pocit ze ten filter som mal v zumpe. Pekne som ho preplachol v akvariovej vode odkalil dno zastrihol rastlinky a odcerpal polovicu vody. Uvidime zajtra rano ako to bude vyzerat.ale uz vidim aj zadnu tapetu. Sice este matne ale uz je tam :) inac ako je to vlastne s tym nocnym svietenim?
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod martin_s » 22 Máj 2015 14:36 pm

Nozne svietenie nejaky prakticky vyznam nema, skor je to len efektova hracka...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod jozefmotyl » 22 Máj 2015 15:01 pm

Osadenstvo
Prílohy
PhotoLab_20150522_150058.jpg
IMG_20150522_144027_edit_edit.jpg
IMG_20150522_144341_edit.jpg
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: pre deti? (160 L)

Odoslaťod Hryzo » 22 Máj 2015 15:09 pm

nocne svietenie je na to, aby si v noci videl do akvaria (cize len pre tvoj pozitok z pozerania sa) ... ak sa nemylim, pouziva sa modre svetlo, pretoze to ryby "nevidia"? a nevadi im pri spani ... spravne?
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.