Prvé vytúžené Akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 06 Jún 2015 09:49 am

Tak chcem sa aj ja pochvalit s mojim akva :)

Zalozene pred 9timi dnami.

Akvarium kupene z 2hej ruky slusna cena aj zo skrinkou a s externym filtrom Aquanova 1000.

Akva: 100x50x40 - 200l (chcel som 120 ale kedze prisla dobra ponuka nevahal som)
Filter: Aquanova 1000 (dodany spolu zo skrinkou Diversa)
Osvetlenie: 3x39W T5 (Kryt bol zakupeny byvalym majitelom plus osveltenie teda cca 120W do neho robil sam to aj rozhodlo o kupe)
Ohrievac: nemam, voda 26 -28 stupnov ide leto uvidime v zime

Pozadie: Lepena tapeta made by Hornbach čierna
Štrk: Kremičity biely na obeale (skor kremovy 1-1.4mm)
Substrat: Bol kupovany v Symbyoze BA obal uz nemam cize neviem :)
Korene: jeden z Hornbachu druhy Symbioza - ak sa podari pridam foto
Rastiliny: Ludwigia arcuata, Echinodorus, Cobomba caroliniana, Vallisneria spiralis, Anubias Bonsai, Liaeopsis mauritania (plus este HC a nejake 2 druhy ktorych nazov si uz nepametam presne )
CO2: vcera namiesane a uspesne bublinkujuce TIBI :)

Tak toto je na zaciatok uvidime ako sa to bude vyvijat samozrejme sa to nezaobislo bez nejakych neprijemnosti. Na tenkom koreni sa my spravila Biela riasia/povlak alebo co to je ale len v zarezoch.. vypadaju pre efekt ako po cervotococh je to vrtackou vyvrtany kanalik usadzuje sa len tam plus na koncoch kde je ako keby otvorene drevo resp. zarez. Umyval som to vzdy sa vratila po 24 hod.
Vcera som vyvaril co sa dalo uvidime v Symbioze my povedali kupte si prisavnika tak idem jedneho, dvoch kupit na skusku.
Keby Vas nieco napadlo sem s tym?

Co sa tyka testou kupil som si pasiky kde je par testou

NO3 - cca 10
NO2 - 0
Tvrdost sa pohybuje mezdi 7-14 presnejsie to nie je ale cca tych 9 predpokladam
PH- 8 pred pridanim CO po pridani medzi 6,8 az 7,2

Nakonniec pridam nejake fotky plus mam jednu otazku je tych rastil v akvariu dost ci mam nejake pridat este??

Dakujem
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 06 Jún 2015 10:04 am

Pridavam este link na fotky :)

gallery/imon-a2728/

BTW tie skaly su len docasne na zatazenie korenov
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Hryzo » 06 Jún 2015 11:46 am

ryby este nieeeee ... ani prisavnika .... zabehove procesy musia prebehnut, ci su pekne alebo skarede ... pridanim ryb teraz po 9ich dnoch len riskujes ich trapenie sa a smrt

rastliniek ani malo ani vela ... par by sa tam mozn odalo pridat, ale ked to tak nechas, nic sa nestane a uvidis, ako sa ti budu/nebudu rozrastat (moj nazor) ...

rozstrekovu rampu mas ak dobre vidim zozadu dopredu? daj ju zo strany na stranu ... bude to mat lepsi efekt na prudenie vody a tym padom distribuciu zivin rastlinam ...

zaciatok nie najhorsi, len treba rychlo doplnit zaciatocnicke informacie, aby si nespravil nejaku zbytocnu hlupu chybu (ako my vsetci ostatny pri zaciatkoch pripadne aj teraz v pokracovani :D)
http://prirodni-akvarium.cz/
http://www.horacovoakvarium.cz/
http://www.akvarko.cz/clanky.php
http://rybicky.net/clanky/
atd ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 06 Jún 2015 12:31 pm

Hryzo napísal:ryby este nieeeee ... ani prisavnika .... zabehove procesy musia prebehnut, ci su pekne alebo skarede ... pridanim ryb teraz po 9ich dnoch len riskujes ich trapenie sa a smrt

rastliniek ani malo ani vela ... par by sa tam mozn odalo pridat, ale ked to tak nechas, nic sa nestane a uvidis, ako sa ti budu/nebudu rozrastat (moj nazor) ...



S tym filtrom dik za radu :) vobec mi to nenapadlo a pritom to dava zmysel. Rastlinam sa dari myslim dobre paradox je ze vsetky ktore su jednoduchsie ako vallisneria alebo sagitaria odumieraju ale myslim ze koli pestovaniu na suchu. Ostatne narocnesjsie zakorenene uspesne a uz sa im aj dari.

Dik za linky vsetky uz v minulosti za posledny mesiac prestudovane.

Dnes ma ukecali v Aqua symbioze na Sera bio nitrivec tak som to pridal je v poriadku tento pripravok?
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Hryzo » 06 Jún 2015 12:51 pm

vedu sa diskusie o tom, ci to ma alebo nema vyznam (ci to po sedlacky funguje), ale pokazit si s tym nemohol nic ak to nebolo po zaruke :))
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Raviolka » 08 Jún 2015 10:39 am

Hryzo napísal:ryby este nieeeee ... ani prisavnika .... zabehove procesy musia prebehnut, ci su pekne alebo skarede ... pridanim ryb teraz po 9ich dnoch len riskujes ich trapenie sa a smrt
Na ty záběhové procesy jsou ryby potřeba. Napustit akvárium a čekat několik týdnů, že pak bude na ryby připravené, moc smysl nemá. Naopak do 200 l pustit několik nenáročných druhů ryb napomůže záběhu. Zdůrazňuju slova několik a nenáročných.
Ancistrus by na to dřevo byl vhodnou volbou, ale vzhledem k výběru rostlin si nemyslím, že je to dobrý nápad. Minimálně Lilaeopsis a HC by to nemusely vydržet.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 08 Jún 2015 12:58 pm

Diki toto mi tvrdili aj v akvaristike tak som kupil 2 mrenky a 2 prisavnikov. Co sa tyka prisavnikov tak evidentne maju plny zaujem len o tie korene HC si ani nevsimli :)
Nuz a mrenky su celkom zabavne:) snazia sa chytat CO 2 bublinky ktore filter rozhana po akvariu dufam ze im to neuskodi :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod martin_s » 08 Jún 2015 13:21 pm

Mrenky ake? Dost vela druhov mreniek je hufovych...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod grello » 08 Jún 2015 16:24 pm

Na ty záběhové procesy jsou ryby potřeba....


Rav, s týmto si dovolím nesúhlasiť. Tiež nie som človek ktorý tvrdí, že treba čakať 30-60 dní a až potom pridávať ryby, lebo inak sa to môže skončiť katastrofou, ale po deviatich dnoch by som začiatočníka (bez urážky) určite nepodporoval, aby si kúpil prvé ryby. Som presvedčený, že to čo teraz píšem určite sama dobre vieš a súhlasíš s tým, preto ma prekvapil tvoj príspevok.

Čerstvo založené akvárium je vlastne "sterilné" t.j nemáme vytvorené žiadne nitrifikačné baktérie ktoré odbúravajú škodlivé látky ako a už tobôž nie nejakú fungujúcu rovnováhu o čom samozrejme svedčia všetky zmeny ako plesne na korenoch atď. To, že v nejakom teste mu nevyšlo NO2, ešte nemusí znamenať, že je akva "zabehnuté". Ak skúsený akvarista usúdi že 9 dní je už OK na ryby, tak to beriem. Tiež rozumiem argumentu s pár rybami aj na zábeh a do istej miery aj súhlasím, ale treba dať pozor, aby nenapáchali viac škody ako úžitku. Ja osobne by som do akva do 2 týždňov ryby nedával a začiatočníkovi by som kľudne povedal, nech počká 3-4 týždne.

Ale, Imon, ty by si si mal tiež naštudovať o druhoch ktoré chceš kúpiť, pretože mrenka a mrenka zďaľeka nemusí znamenať to isté, a tiež, ako martin správne podotkol, mrenky sú väčšinou húfové rybky a dva nie je húf. O min. veľkosti húfu sa vedú spory, ale ja by som doporučil min. 8ks. (Tiež nie teraz.) Ad prísavník. Toto tu platí rovnako. Niektoré maličké "prísavníčky" môžu vyrásť dobrých 25-35cm a pre takého prísavníčiska je tvoja 200vka tiež len vanička. Treba čítať.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Hryzo » 08 Jún 2015 16:29 pm

ja len podotknem (co som mozno mohol napisat predtym), ze ja radsej na zabeh davam slimaky ako ryby ... do mensich kotulky, do vacsich ampularie ... jedna taka dospela ampularia dokaze "vyprodukovat" toho za 10 mensich ryb :) .... a namiesto nasadenia prvych ryb "ockujem" akvarium bordelom z ineho akva ... samozrejme nie kazdy ma tu moznost
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Raviolka » 08 Jún 2015 19:02 pm

grello napísal:...ale po deviatich dnoch by som začiatočníka (bez urážky) určite nepodporoval, aby si kúpil prvé ryby. Som presvedčený, že to čo teraz píšem určite sama dobre vieš a súhlasíš s tým, preto ma prekvapil tvoj príspevok.


:?: Ano, doporučuju začátečníkovi, aby si po 9 dnech pořídil NĚKOLIK NENÁROČNÝCH RYB DO 200 L AKVÁRIA.

To, že se dá akvárium zabíhat i jinak, nezpochybňuju - reaguju ale na zcela konkrétní situaci a konkrétní výroky, které tu padly. A pokud je tu riziko, že takovou radu někdo zobecní, tedy ať si radši zapamatuje tento přístup, než aby "zabíhal" akvárium a po několika týdnech (kolik se to vlastně doporučuje?) šel na hurá nákupy rybiček, že už čekal dost dlouho.

O záběhu se dají popsat celé stránky (což jsem i udělala, proto se nehodlám opakovat :wink:). Napsat radu "pořídit několik nenáročných ryb do 200 l" je pravděpodobně stejně zkratkovité, jako "ryby este nieeeee ... ani prisavnika .... zabehove procesy musia prebehnut, ci su pekne alebo skarede ... pridanim ryb teraz po 9ich dnoch len riskujes ich trapenie sa a smrt" - a přesto si za tím stojím a nevidím na tom nic překvapivého.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod grello » 08 Jún 2015 20:30 pm

tedy ať si radši zapamatuje tento přístup, než aby "zabíhal" akvárium a po několika týdnech šel na hurá nákupy rybiček, že už čekal dost dlouho.


to beriem, narážal som na to, že si mu to mohla aj trochu odovodnit preco, pripadne ake a kolko, aby tomu spravne porozumel, my sa chápeme, len som mal pocit, že dávať takéto rady začiatočníkovi po 9. dnoch založenia prvého akva je môže trochu minúť zámer. Ja som to najprv pochopil tak, akoby si hovorila: 9. dní je dosť, kludne si tam šupni nejaké ryby, preto mi to na teba vôbec nesedelo. Ale po tomto objasnení sa rozumieme. Ja preto netvrdím, že je to zlá metóda alebo že je to neprístupný nápad, len to nevyznelo tak ako to chápem teraz, po tvojom objasnení.

A len na margo, doporučuje sa cca 3-4 týždne, nájdu sa aj extrémisti typu - min. 2 mesiace a viac. :)
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod martin_s » 09 Jún 2015 08:43 am

Na margo toho casoveho intervalu... Preco stale pouzivat tie casy ktore su len naozaj orientacne a tak ako to moze trvat aj menej nez odporucane 4 tyzdne, tak sa moze z istych pricin stat ze sa akvarium nezabehne NIKDY... Preco radsej neopisat dobu bez ryb (u zaciatocnikoch to beriem ako schodnejsiu cestu, pripadne ak doporucit nejake rybky na zabeh, tak napisat aj to preco je to v ktorom pripade mozne a za akych podmienok - napr. v tomto pripade je to mozne kedze ide o dostatocne velky objem, pricom je potrebne napriek objemu zvlast pozorovat spravanie ryb, je potrebny naozaj iba skutocne maly pocet nenarocnych ryb, dodrziavat hygienu a intervaly vymeny aby boli hodnoty N latok udrziavane v miere, ktoru dokazu ryby zvladnut atd.) ako dobu pokial nenastane rovnovaha v akvariu a N latky (NO2- a NH3/NH4+) v hodnote 0 alebo blizkej 0 (do 0,3mg/l)? Ked povies len ze 3-4 tyzdne tak to nemusi byt pravda - mas malo rastlin, zanedbas udrzbu alebo ju robis nespravne (napr. vsetko z akva von, poriadne premyt, pre istotu pouzijes lieciva - preventivne a pod.) a hned je ta doba daleko dlhsia, nasadis 50 ryb do 40l akva (zamerne som to prehnal) a potom sa len divis ze ti hynu, ked si cakal 4 tyzdne bez ryb ako ti odporucali...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod robo79 » 09 Jún 2015 09:15 am

Ahojte, ja napriklad ked som zabiehal akvarium 290l, tak po cca 1 a pol - dvoch tyzdnoch od napustenia akvaria, som tam dal hufik danii a kardinalok. No a mam ich tam doteraz a akvarium mam uz cca rok. Plus dal som tam v pomere na litraz aj startovacie bakterie, ktore si davam do jazierka na jar. Takze akvarku asi pomohli rychlejsie sa nastartovat.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Jún 2015 10:44 am

grello : ako to ja vidím,tak meritórne je toto : "ryby este nieeeeee......ani prisavnika.......zabehove procesy musia prebehnut,ci su pekne,alebo skarede....pridanim ryb teraz po 9ich dnoch riskujes ich trapenie a smrt "

No a na to bola adekvátna reakcia.(Predpokladám,že nechceš vysvetlovať Raviolke ,čo je to zábeh. :o ) A ešte to má autor témy podporené z AquaSymbiózy ,(kde si mysliím,že akvaristike rozumia)...... a tu narazí na názor : ryby este nieeeeee.....trápenie a smrt. Tak komu/čomu veriť?

Imon : Rastliny,neviem aké máš plány,ale Eleocharis by som kludne skrátil a hlavne pridal.No a (čo sa fúúúrt opakujem)
kebyže to akva nafotíš v tme,zo statívu......tak máš vo výsledku 50% k dobru. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 09 Jún 2015 11:05 am

Dakujem za odpovede.

Nuz je pravda ze som bol v BA v aqua symbioze a ohladne tych ryb som sa dal ukecat aj ked som bol presvedceny ze na zabeh necham tie 4 tyzdne urcite. Nacital som tu na fore asi vsetko co sa dalo postupne ako som kupoval a planoval tak kazda tema nastudovana ryby som mal aj naplanovane. Skalare, nejaky druh tetier, neonky, panciernicky panda (koli manzelke:) prisavnici.
Hovorim ukecali ma v akvaristike na tych prisavnikov a mrenky siamske.

Podla mojich info su mrenky tiez hufove - to bola aj otazka na to ze ci im to nebude vadit povedali ze to par tyzdnov pri zabehu vydrzia a potom si mozem dokupit co aj asi urobim je to uzasna ryba plna energie :)

Je to tazko ked pridete do obchodu plenho sladkovodnych akvarii a morskych akvarii ktory funguje 15 rokov s tym istym majitelom cakate dobre rady ako urcite som im nechcel hovorit ze kecaju blbosti ked mi radili ze si mam kupit nejaky pripravok ktory zmienujem vysie od Seri a do 24 hodin nasadit ryby.
Je to vec nazoru ako u Vas niekto by nasadil po 9 dnoch niekto nie. Ja som sa rozhodol ze nasadim testy som robil a robim pravidelne kazde 2 dni zatial pohoda plus s pridanim CO2 aj PH kleslo na cca 7. Horsie je s tvrdostou vody ta je okolo 8 ale taku maju aj v tej akvaristike kedze sme skoro susedia a ryby tam ziju a preziju s tym uz nic neurobim.

Rybky vypadaju v poho po 4ch dnoch prisavnici okusuju tie korene stale. Mrenky sa prehanaju po akvariu nahanaju bublinky vsimol som si ze maju radi prud z vyvodu filtra podla rady som ho dal na bok akva cize rozstrek je teraz do celeho troska som ho upravil aby viac ceril hladinu plus vacsi prud vody a vypada ze to zboznuju mam tam aj vyvod CO2 s tibi ktore rozhana tie bublinky a oni ich nahanaju aspon takt o vypada.

Problem nastal s rastinami typu sagitaria a vallisneria hnednu listy zacinaju byt take priesvitne asi to bude tym pesnovanim suchozemskym cize umieraju su tam nejake aj male nove pri sagitarii bohuzil pri vallisnerii nie.. bola nasadena o 4 dni neskor tak uvidime ak Vas napadne nieco ine budem rad.

Plus otazka zacina sa mi zbierat spina na dne asi je to normalne odkalovacom som to skusal odstranit ale bohuzial cez tu mriezku to nepreslo mate to tak aj vy? alebo to odstranujete?

Dakujem este raz
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Jún 2015 13:06 pm

Ak máš pod pieskom výživný substrát,(ten,ktorého obal už nemáš),tak s odkalovaním opatrne.....nech si to celé nedo.....však vieš čo :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 09 Jún 2015 13:59 pm

vincent van gogh napísal:Ak máš pod pieskom výživný substrát,(ten,ktorého obal už nemáš),tak s odkalovaním opatrne.....nech si to celé nedo.....však vieš čo :)


Mam mam daval som si pozor aby som ved viem co :) ale to bolo v poho akurat musim asi naist nejake video ako sprave odkalovat. Lebo mam pocit ze som to spravne nespravil resp. mam tam viac špiny ako pred tym avsak to vypada ako s velkeho korena ked tam ty prisavnici poskakuju po nom tak sa tam nieco odlupuje uvidime popravde nemam predstavu co vsetko ta odkalovacka ma nasat. Tetra Tec GC40 alebo GC50 tu som si kupil.
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Hryzo » 09 Jún 2015 16:01 pm

zabiehat akvarium, aby to nebolo narazovo sa da viacerymi sposobmi a system par kusov nenarocnych ryb je jeden z nich, avsak ja preferujem slimaky, detrit zo zabehnutych avkarii pripadne (co je v niektorych clankoch pre zaciatocnikov aj odporucane) davat trosku krmiva aby mali bakterie co "papat"

vincent van gogh napísal:A ešte to má autor témy podporené z AquaSymbiózy ,(kde si mysliím,že akvaristike rozumia)...... a tu narazí na názor : ryby este nieeeeee.....trápenie a smrt. Tak komu/čomu veriť?


pravdaze symbioza podpori verziu zabehu, na ktorej zarobi tym, ze preda par zabehovych rybiek a nevycitam im to, ja som len skor za sposoby, ktore menej ohrozia ryby, ktore tam chcem mat (slovo ohroziť je aj v prispevku, ktory tak krasne citujete pricom vase citacie mi pridu skor, ako keby som tie ryby uz odsudil)
ja osobne pod 2 tyzdne ryby nedam, pokial ma nejaka extremnejsia situacia neprinuti, radsej az po 3och a z vlastnej skusenosti viem, ako to vie dopadnut, ked je clovek neskúsený a nadšený

rybky su uz tam, viac netreba riesit len popriat bezproblemovy zabeh a na co nezabudat (co je aj vsade zaciatocnikom zdoraznovane)
Raviolka napísal:... a po několika týdnech (kolik se to vlastně doporučuje?) šel na hurá nákupy rybiček, že už čekal dost dlouho.
kupovat a vpustat rybky do akvaria postupne a nie celu osadku naraz (co by zaciatocnik, ktory precital par clankov o zaciatkoch mal vediet ... ak to vsak odignoruje, to uz bohuzial neovplyvni nikdo)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod grello » 09 Jún 2015 19:04 pm

@Imon
Odkalovat hlbkovo (ponoris odkalovac do strku) by som neodporucal vobec. Tá "špina", ktorú tam vidíš aj po odkalení je celkom mozne aj ten vyzivny substrat co si daval pod strk. Akurat sa ti to dostane do obehu s vodou a tym si koledujes o problemy (riasy...). Nehovoriac o tom, ze mozes narusit a posodit korenovy system rastlin ak odkalujes prilis blizko rastlin...

Ovela lepsie je len odsat detrit z povrchu strku bez hlbkoveho cistenia, maximalne vrchnu vrstu strku, co si vyzaduje trochu praxe. Ak by časom dochádzalo k zahnivaniu castic v strku, tak potom skus napr. Vezovku malajsku, pekne ti substrat prekyprí...

@vicent
Vysvetľovať Raviolke čo je zábeh? :D Pchá, to by som si nedovolil. Sám som čítal mnoho článkov o zábehu práve od nej, takže to urcite nie. Urcite som nechcel aby to tak vyznelo, nase znalosti a skusenosti nemozeme predsa porovnavat.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Vlado21 » 10 Jún 2015 07:27 am

robo79 napísal:Ahojte, ja napriklad ked som zabiehal akvarium 290l, tak po cca 1 a pol - dvoch tyzdnoch od napustenia akvaria, som tam dal hufik danii a kardinalok. No a mam ich tam doteraz a akvarium mam uz cca rok. Plus dal som tam v pomere na litraz aj startovacie bakterie, ktore si davam do jazierka na jar. Takze akvarku asi pomohli rychlejsie sa nastartovat.

Mne sa osvedcil hufik "zabehovych" endleriek v 180l uz po 8 dnoch. S rychlo rastucimi nenarocnymi rastlinami na dne. Ziadny uhyn som nezaznamenal...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 10 Jún 2015 22:26 pm

Tak vypada to ze po 2a pol tyzdna rybky v pohode mrenky stale zive prisavnikov je co raz tazsie v tych korenoch naist:) ale vpadaju ze su v pohode... ale problem zo Sagitariami, Valisnariou a Cryptocorynou.

Co sa tyka Sagitarie tak zltnu listy mam asi 3 korene 1 je v poho zelenucky menši menej vyrastol no a tie dva ostatne jeden spriesvitnel a opadali listy druhy sa asi k tomu blizi lebo ma nejake zlte listy.

Valisnerie mam asi tyzden tam niektore listy zhnedli a tiez chytaju zlty nadych a co sa tyka Cryptocoryny Wendtii tak tam bola zo zaciatku taka ohnednuta a ako keby obzobana (bez utoku prisavnikov) teraz sa to zastavilo resp. sa to nerozsiruje tak uvidime.

Mam tam aj Cabombu carolinina tej sa dari asi najlepsie akurat jedna stonka tiez zozltla

Cize zltnu listy ked to zhrniem, potrebujem len usmernenie ci to je emerznym pestovanim alebo zlou vodou?

Testujem to Univerzalnymi pasikmi pre zaciatok dobra cena vela ich je v baleni.

NO3 cca 15
NO2 0
Tvrdost okolo 7 resp do 7
KH 3
PH medzi 6,8 az 7,2

Pridavam CO2 ale nemam test mam si ho kupit? plus je treba robit testy na dusik a horcik lebo co som sa dostaval hnednu a zltnu ked je nedostatok tychto zivin.

Dno nasadene z Aqua symbyozi neviem nazov zajtra k nim idem zistim doplnim je treba zacat hnojit nejake guilcky ci?

CIze zrhnutie otazok napada Vas nieco ohladom zltnutia listov? nadveznost na testy? A co to hnojenie?

Dakujem pekne zatim za rady ohladom odkalovania a filtra - a hadat sa nemusite :) co je lepsie keby som zakladal nove urcite si spravim vseobecny test a ryby tam dam.. zatial vypadaju uzasne :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 10 Jún 2015 22:30 pm

Jo este doplnim teplota vody 29 az 30 stupnov ladove flasky zatial davam na znizenie teda jednu raz ci dva krat za den.. ale to tak klesne na 28...
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Raviolka » 11 Jún 2015 11:58 am

Imon napísal:Cize zltnu listy ked to zhrniem, potrebujem len usmernenie ci to je emerznym pestovanim alebo zlou vodou?

Řada těch rostlin se emerzně vůbec nepěstuje, např. z těch, co tě trápí víc, tak Vallisneria. "Zlá voda" je zajímavý pojem, ale na tvojí vodě není zlého nic :-). Akvaristika je opravdu o trpělivosti a netýká se to jen ryb, stav akvária se v prvních měsících stále mění. Ty rostliny jsou po přesazení ve velké nevýhodě - jednak jim nemusí vyhovovat podmínky (a to může být voda i výborná), mohou být a prakticky s jistotou jsou poškozené. Tak vysoká teplota + vysoká intenzita osvětlení znamená, že jsou na hranici svých fyziologických možností, některé druhy dost pravděpodobně už za hranicí. Metabolismus jim musí běžet na plné obrátky. Takové podmínky si můžeš dovolit, když je akvárium po biologické stránce plně funkční (= zaběhlé, což tvoje není) a když jsou rostliny ve výborném stavu.

Vysoká teplota + vysoké osvětlení = musíš zajistit dobrou dostupnost živin. U rostlin, které nejsou zakořeněné, které si spoustu tkání musí po přesazení do sterilního "nepřátelského území" teprve obnovit, to nedoženeš ani přidáváním CO2, ani hnojením.
Z mého subjektivního pohledu je lepší zakládat akvárium tak, že do něj dáš nenáročné rychle rostoucí rostliny (čím víc, tím líp) a budeš svítit jen umírněně. Když se bude kytkám viditelně výborně dařit, můžeš je vyměňovat za náročnější - a když na nich bude patrné, že by potřebovaly více (světla, živin, CO2), tak jim budeš přidávat. Pokud rostlinám chybí světlo, CO2, makroprvky nebo mikroprvky, je to na nich vidět a jde poznat, co jim chybí. Vždycky máš čas zareagovat. Pokud ale rostliny "přepálíš" tím, že je nutíš růst rychleji, než dokážou, tak to daleko pravděpodobněji vede ke kolapsu nebo rozpadu - a na reakci je pozdě.

Jde to i tak, že zapneš tři zářivky (mně osobně bolí oči jen z té představy :shock:), teplota ti vyskočí k 30 °C, pustíš CO2 (zcela naslepo bez kontroly nad tím, co to v akváriu udělá), nasázíš nahodile vybrané rostliny s nejrůznějšími nároky... a budeš se dívat, jak bojují. Začít v hi-tech rovině hned od začátku vyžaduje mnohem větší kontrolu nad všemi parametry: vodou, substrátem, živinami ve vodě i substrátu, nad nejrůznějšími parametry vody... a hodí se i mít k dispozici rostliny, které hned porostou.

Myslím, že sis vybral z hi-tech přístupu to, co jsi dokázal snadno ovlivnit (světlo, CO2), ale třeba substrátem ses moc netrápil :wink: a přitom to je alfa a omega rostlinného akvária. Ale třeba jsou všechny ty žluté listy jen zlomené, tak žloutnou, z toho není třeba dělat vědu :D Zkus víc studovat různé zdroje, dozvíš se odpovědi na tvé otázky a hlavně širší kontext.

P.S. Ještě kratičký dovětek - ale opravdu radím co nejvíc studovat, akvaristika není v žádném případě jednoduchá! K tomu záběhu, že jsou ryby v pořádku - zítra být nemusí. Předpokládám, že rozumíš tomu, jak je potřeba přistupovat k výměnám vody a že tyhle testy ti vůbec nic neříkají o amoniaku, který tě krátce po vpuštění ryb velmi zajímá... k testům taky dodám, že pokud chceš jít cestou hi-tech, hodil by se ti aspoň test na Fe (později možná odhalíš nutnost dalších), test na CO2 nepotřebuješ, pokud měříš pH a KH... test na dusík a hořčík? Víš vůbec, co znamenají ty výsledky testů, které jsi sem dal? Ale STUDUJ a dočteš se to :roll: Nemyslím to ve zlém, ale uniká ti spousta souvislostí, pak zbytečně tápeš. Odpovědět na úplně všechno znamená buď napsat knihu, nebo strašně zjednodušovat, což povede k dalším a dalším nedorozuměním...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.