Prvé vytúžené Akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 11 Jún 2015 14:02 pm

Dakujem za obsirnu odpoved...

Mozem potvrdit ze to nieje uplna istota horsie je ze na nete je strasne vela veci ohladne pestovania rastlin ryb atd. atd. nechcem povedat ze kazdy pise nieco ine ale obcas mi to tak pride a potom spravne pomenovane tapanie.

Co sa tyka narocnosti rastlin tak si mysli resp. som sa docital a dal si poradit nad menej narocnymi plus este niektore ktore sa mi pacili na skusku ale vacsina je podla clankov a predajcov nenarocnejsia. Uvidime zatial to bolo v poho len posledne 3 dni zacali tieto problemy dnes to budem cistit prestrihavat a uvidime co to povie.

Jo ak by si mala nejake odporucnaia na tie rozne (ruzne) zdroje daj popripade nejaky link co tebe pomohol. Preventivne studujem forum akva.sk, popripade rybycky. net (tie my v robote nejdu neviem preco:)

Jo a co sa tyka svietenia 08:00 - 11:00 a potom od 18:00 - 23:00 cize 8 hodin veľa malo?

A fakt dakujem za obsirnu odpoved :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Raviolka » 11 Jún 2015 16:31 pm

Imon napísal:Co sa tyka narocnosti rastlin...
Já jsem psala "nenáročné rychlerostoucí", to je něco trochu jiného - anubias je super nenáročný, ale skoro vůbec neroste, tj. moc s vodou "nepracuje". Můžeš si zvolit i náročnější, ale rychlerostoucí rostliny, což je třeba ta Cabomba - jak vidím, jediný rychlerostoucí druh v tvém seznamu.

Imon napísal:Jo ak by si mala nejake odporucnaia na tie rozne (ruzne) zdroje daj popripade nejaky link co tebe pomohol.
To bohužel neposloužím, já jsem se akvaristice učila z knížek, slovo internet bylo tehdy zcela neznámé :o A v různých portálech věnovaných rostlinným akváriím se nevyznám, na to se ozvou jiní (vlastně už myslím i ozvali). Pročítat fóra může být hodně matoucí a je tam neskutečné množství balastu, radši čti nějaké ucelenější články. V mém profilu najdeš odkaz na můj web (sekce články - najdeš tam něco o chemii a rostlinách) a něco užitečného by ses určitě dočetl i v časopise http://e-akvarium.cz - ale to nechci být neskromná, o rostlinných akváriích v hi-tech provedení najdeš jistě spoustu fundovaných článků na jiných místech. A v neposlední řadě existují stále ještě knihy - i když nějaké modernější v češtině, to je utopie, ale přečíst si staré dobré základy každému akvaristovi jen prospěje.

Imon napísal:Jo a co sa tyka svietenia 08:00 - 11:00 a potom od 18:00 - 23:00 cize 8 hodin veľa malo?
Ty vidíš 8 hodin? Jako v rámci 24hodinové periody?
Ale těch 24 hodin, to je přece dané délkou dne... tedy cyklu světlo - tma (o proměnlivém poměru, ale dohromady 24 hodin).
Já vidím cyklus 3 - 7 - 5 - 9. To jsou dva dny, první kratší (10 hodin), druhý trochu delší (14 hodin).
A celkem by mě zajímalo, jak to vidí rostliny :?:
Na tohle není jednoznačná odpověď, může to fungovat i nemusí - jednodušší je asi vyzkoušet to. Každopádně pauza 7 hodin je extrémně dlouhá, víc je to regulérní noc, než pauza na krátkou regeneraci. Některým rostlinám to docela určitě může vadit, minimálně je to omezovat v normálních fyziologických procesech, jako je kvetení... ale záleží na konkrétním druhu a konkrétních podmínkách akvária, jak si vše sedne. Ono máloco v akvaristice je o nějakém čísle. Takže ti opět neodpovím :angel: - jen jsem chtěla upozornit na to, že tvé vnímání SVÍTÍM 8 HODIN DENNĚ nemusí být nejpřesnější.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Loki12 » 12 Jún 2015 12:01 pm

Citam tuto temu dlhsie a neda mi nezareagovat.

Aj ked je akvaristitka asi nakomplikovanejsie a najkomplexnejsie hobby co zatial poznam - zmes matematiky, fyziky, chemie, biologie, umenia,... tak tvrdim, ze v akvaristike plati len jedno jedine trivialne pravidlo. A to:"Na svete neexistujú dve rovnake akvaria". Akvaristika sa neda robit kopirovanim postupov. Co funguje tu, nefunguje o meter vedla. Existuju len popisne postupy, ktore funguju vacsinou/vacsine. A preto je potrebne citat. A vela citat. V dnesnej dobe internetovej je toto na mraky - ujo Gugeľ pomôze. Ked ujo Gugeľ pomohol mne pred dvoma rokmi a pomaha aj dnes, tak musi poradit aj tebe. Aj tu na fore su mraky liniek na clanky - aj v mojich temach napriklad.

K svetlu (a aj inym veciam pre buducnost):
Priroda/Boh/Gaia/Alah/Rintintin/VelkyTresko/...to tak nejak vymyslela/li ze mame cca 24 hodinovy cyklus. A vsetko zive sa za miliony rokov k tomuto prisposobilo. Aj ludska bytost reaguje na svetlo a podla toho vylucuje do organizmu urcite latky, ktore napriklad sposobia ze ides spat a zase sa rano zobudis. A ze to funguje si mozes vyskusat - Odstahuj sa v tomto case napriklad na Spicbergy a uvidis, ze za par dni toho budes mat plne "kecky" Slnko nebude zapadat a tvoj biorytmus sa zblazni. (Spicbergcania su uz zvyknuti :-))

Preto:
Nevymyslaj rastlinam ziadne divne foto-periody. Cez den sa ma svietit a v noci ma byt tma. Ked to trosku posunies nic sa nestane, ale toto co mas nastavene ze ozaj - A Raviolka je velky diplomat - uber-hovadina.

Takze vysvetlenie:
To cim svietime my do akvarii je imitacia slnecneho svitu v plnej sile. Aby sme to nemuseli nejako super duper prepocitavat na zemepisnu sirku a dlzku, tak v jednoduchom rezime si povieme ze 12 hodin je slnko a 12 hodin nie je. Takze si zoberieme tych 12 hodin svietenia. 6 hodin slnko ide hore a 6 hodin dolu. Inzenzita stupa a opat klesa. Opat zopakujem svetlo v akvariu ma imitovat slnko v najvyssom stupni intenzity.

Takze sme (akvaristi) si tak nejak akvaristi povedali, ze hodinu na zaciatku a hodinu na konci bude akoze vychod a zapad slnka a vtedy nebudeme svietit. Aj tak nejake to zbytkove svetlo z miesnosti do akvaria dopada. A uz sme sa na 10 hodinach osvetlenia. Ale aj 10 hodin je dost, malokde na svete, kde sa bezne vyskytuju nami pestovane rastliny to na ne intenzivne dopada kazdy den 10 hodin. Preto k 10 hodinam sa akvaristi dostavaju pomenej. Obycajne znizia este jednu hodinu pred a jednu po. A uz sme na 8 hodinach. A 8 hodin je taka vseobecna pravda a navod ako zacat. Ale tu by si mal skoncit a nie zacat. Cize pri zakladani akvaria by si mala zacat niekde na 5 hodinach a po-ma-licky sa dopracovat k 8 (max 10hodinam). Novozasadene rastliny su ako male deti - tiez vacsinu dna spia :-)

A teraz vysvetlenie preco niekto robi medzeru medzi osvetlenim:
Po pravde? fakt neviem preco to robia. Su len take "dohady". Jeden z nich hovori, ze ked svietis nepretrzite tak sa mozu rozvinut riasy. Dalsi to robia kvoli tomu, ze pouzivaju umele pridavanie CO2 a tym doprajes akvariu opatovne sa "nasytit" CO2 vo vodnom stlpci - cize kvoli stabilite CO2. Dalsi, a aj ja som to robil, to robia kvoli tomu, ze sa niekde docitali ze svietit sa ma 8 hodin ale kedze su doma rano a potom az vecer, tak chcu v tom case vidiet akvarium, takze svietia len ked sa mozu na akvarium pozerat. A kopec inych dalsich dovodov. V kazdom pripade, nech sa pozeram na svet z okna ako chcem. Este som nenazil, zeby niekto na 2-6 hodin cez obed zhasol Slnko. Tak preco to robis ty? :-) Ja by som ti radil to nastavit 14:00 - 22:00 (13:00-21:00) a neriesit.

Priroda je velka ucitelka. Staci len otvorit oci a nevymyslat. :idea:

PS:
A ver mi, ze teraz sa tu kludne zide dalsich 30 ludi, ktori budu tvrdit, ze to maju nastavene inak/s prestavkou/viac ako 14 hodin/.... A k tomu viem povedat len tolko: "Na svete neexistujú dve rovnake akvaria". :angel:
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Raviolka » 12 Jún 2015 12:59 pm

Loki12 napísal:A 8 hodin je taka vseobecna pravda a navod ako zacat.

Všeobecná pravda :?: :?: :?: Návod? :|
A kam se pro takové návody chodí, kde se tahle pravda traduje? Nikdy jsem neslyšela ani nečetla, že se doporučuje 8 hodin jako optimum, výchozí hodnota nebo jakkoliv to pojmenujeme. A to nepřeháním, tohle číslo vidím poprvé. Jelikož je to prezentováno jako nějaký všeobecný akvaristický konsensus, tak mě to opravdu překvapilo.

Loki12 napísal:Cize pri zakladani akvaria by si mala zacat niekde na 5 hodinach a po-ma-licky sa dopracovat k 8 (max 10hodinam).

No, a nebo taky začít úplně jinak a skončit třeba u 6 nebo 13 hodin (případně tam rovnou začít a s periodou nijak nehýbat). I to všechno může fungovat a funguje. Já jsem nechtěla naznačit, že Imonův model svícení je hovadina. Jen to, že to není zkrátka "8 hodin denně".
Do tohoto tématu vstupuju opakovaně proto, že tu zaznívají poměrně jasné rady ve věcech, které ale vůbec tak jasné nejsou. Jediné, co bych Imonovi doporučila, že by měl: studovat a snažit se akvárium pochopit, aby nemusel následovat nějaká čísla, která mu kdokoliv poradí. Čísla jsou vždy relativní.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Loki12 » 12 Jún 2015 14:17 pm

Je mi uplne hlupo Rav, ze toto teraz urobim. Fakt hlupo:

http://sk.wikibooks.org/wiki/Akvaristik ... v%C3%A1ria
kolko-hodin-treba-svietit-v-rastlinnom-akvariu-t12222.html
https://rybicky.net/clanky/485-osvetleni-akvaria
http://reef.sk/viewtopic.php?t=5
http://www.prirodni-akvarium.cz/uvodPriroda

Ako som napisal, jedina pravdive pravidlo je ze: Ziadne dve akva nie su rovnake. Ostatne je na nas ako sa k tomu postavime. Obaja vieme ako je. V kazdom pripade, ci bude svietit 6-8-10-14 hodin je v podstate na nom. Ja som reagoval najma na tu jeho pauzu vo svieteni a nadviazal tak na tvoju reakciu. A naznacil teoriu, preco to robit inak ako to robi teraz.

Kazda jedna z mojich viet je spochybnitelna. Kazda. Dalej tuto temu uz rozvijat nebudem. Mam svoje vlakno, kde to mozeme dalej pytvat. Ak...
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 12 Jún 2015 14:29 pm

Loki12 napísal:Citam tuto temu dlhsie a neda mi nezareagovat.

". :angel:

´

Dakujem Loki palec hore velmi velmi pekne polopate napisane a zrozumitelne a hlavne vtipne. A ako my Raviolka poradila cital som a vcera som casovac nastavoval na tych nepretrzitych 8 hodin 15 az 23 kedze ako si pisal chcem to akvarko vidiet ked som doma a kedze chodim tak okolo 19 tej tak aspon tych par hodin.
Druha vec je ze akvarko si denneho svetla vela neuzije je v Obyvacke na mieste kde priame slnko nedopada vobec ani ťuk druha vec aby som udrzal teplotu v akva pod 30 stupnov co ide fakt ze tazko pri tom az take teplo vy byte nemam teda viem si predstavit vacsie, tak cely den su zatiahnute zaluzie pokles o 1 stupen (plus ta flasa z ladom -1 stupen na cca 4 -5 hodin).
Cize toho svetla si akvarko vela neuzije len co im zasvietim.
Cize kazde akvarko je ine ja mam z mojho pocit ze tych 10 -11 denne bude stacit nepretrzite.
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Raviolka » 12 Jún 2015 14:59 pm


Nerozumím a pokud ty odkazy byly na podporu tvrzení "8 hodin je taka vseobecna pravda a navod ako zacat", tak nerozumím už vůbec. Na odkazy jsem se totiž podívala a toto tvrzení tam hledala...
Nicméně souhlasím, že tady zaplevelujeme téma.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 19 Jún 2015 13:25 pm

OK tak zabeh hotovy rybky nasadene.

Osadka

Neonka: 15ks
Skalare: 4ks (2ks cele cierne a 2ks take svetle zo slabuckymi ciernymi pruhmi)
Panciernicky 6ks (3 ks Corydoras sterbai) (3ks Panciernicka Panda)
Mrenka siamská 2ks
Prisanvik 2ks (asi obycajny)

Rastlinkam sa dari perfektne akurat spominane sagitarie uz nie su teda nieco je na dne pockam este jedno tyzden dva ci nieco vyrastie ak nie tak nove vyriesim nejake cize z 3och korenov sa len tak biedne 1 uchytil. HC bez zmeny mesiac a nic nebadat.

Valisneria tiez horko tazko zije uvidime. Ostatok paradny vsetko zelenucke rastie to 1 cm denne :) Fakt ma to tesi.
Skaly som uz konecne vybral z akvarka korene na dne.
Dokupil som Difuzor na CO2 nechcelo sa mi menit stale filter od cigarety (a potom ich fajcit bez neho :))

Mam dve otazky co sa tyka osadky litraz 200 L 100x40x50 vyska 50.

Zmestili by sa tam este 2 skalare a cca 4 mrenky? Mrenky chce zena hlaska: ("PFUU Skalár? Mrenka to je ryba") na dennom poriaku u nas:)

Popripade skalara vypustim a urobim radost jej :) Ono rybky su este male cize sa mi to zda prazdne uvdime.

Jo videls om u Lokiho pripevneny mach pomocou sietky na citrony chcel by som to tak urobit na koreni kedze rastie kde sa mu chce a to sa netoleruje :)
Nezarasta ta sietka? resp po akom case ju mozem zhodit a ide to v pohodičke?

Layout sa akutualne planuje predpokladam vzadu este par veacsich rastlin do stredu nejaku strednu travicku v predu by ml byt futbalovy travnik :) lenze HC sa nedari nerozrasta sa stale sa schovava pod strkom tak uvidime.

Foto pridam dnes vecer
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 19 Jún 2015 13:46 pm

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 26 Jún 2015 13:02 pm

Ahojte,

Tak pred min. nedelu som absolvoval nakup potravy aj mrazenej hlavne pre skalare.
Hovedzie srdcia, Patentky a Diskusi.

No musim povedat ze nic moc zaujem od ryb Patenky isli celkom na dracku aj u skalarov a hlavne u mreniek ale su kusok velke takze len tak odkusuju :)
Diskusi boli bez povsimnutia tie zaujali najme prisavniky a panciernicky.
Dnes skusim Hov. srdcia uvidime.

Krmim ich 2 krat denne s tym ze rano im hodim len kusok Tetra vločiek za tymi sa idu vsetky ryby komplet zadusit hlavne skalare cervene vločky zbieraju. Ale rano im dam len menej aby mali vacsiu chut na vecer. A aby som zistil co im najviac chuti.

Na druhej strane mam dva svetle a dva cierne skalare.
Svetle rastu zo dna na den to fakt vidno, bohuzial tie cierne su nejake divne. Svetle plavaju vacsinou spolu 2ja plus sa tam prida jeden cierny a druhy cierny skalar sa obsmieta po akvariu. Malo kedy ide k hladine sa napapat len caka co spadne dolu.

A ked davam mrazenu potravu tak im to dam pinzetou svetle sa chytaju ako nic, cierne bohuzial len tak zobkaju ale ako som cital tak by mali zrat ako prasata a nic sa nedeje.

Je prada ze ked som im daval Patentky tak z jedenj kocky ziedli na pockanie polovicu druha sa zachytila na rastlinach avsak do rana uz boli prec.
Este soms i vsimol ze vzdy som krmil pri pustenom filtry tym ze filterom prudi voda cez cele aqua tak sa vsetko roznieslo vsade. Naposledy som ho vypol a ryby :shock: kukali a nechapali ani zrat nechceli tak som im to tam hodil zapol a zase zacal zivot ako keby sa tam na chvilu zastavil cas :)

Chcem sa opytat co s tymi mojimi skalarmi ciernimy choroba? zla voda? (to si nemyslim vypada v poho)

NO2 0
NO3 15-20
KH 10
PH 7 - 7,6
Tvrdost do 7

cize vypada to v poriadku a vlastne ostatne ryby su v pohode okrem skalarov Mrenky uz su 4. Rakety akvarka, neonky cule, prisavniky tak isto aj panciernicky len tie moje skalare...
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 26 Jún 2015 13:06 pm

Este jedna vec.

Filter mam Aquanova 1100.

Z vruchu vatova vlozka, keramicke valceky, aktivne uhlie a na spodu biofilter (tmavy molitan).

Docital som sa ze aktivne uhlie nie je boh vie co mat dlho v akvariu tak sa chcem len opytat ci ho mam len vyhodit alebo aj niecim nahradit popripade cim?

dakujem
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod kvietik » 27 Jún 2015 10:38 am

ked ti tie cierne skalare zeru patentku, ale nezeru hov. srdce, tak im mozno nechuti, mohol si im radsej kupit mrazenu koretru, ziabronozku a dafniu napriklad. to je ok potrava pre ne.
a namiesto aktivneho uhlia si daj dalsiu bio filtraciu , nejake keramicke valceky
inak akva vyzera pekne , tak nech sa dari
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 27 Jún 2015 11:36 am

No dnes som bol v aquasymbioze v Ba kedze byvam par desiatok metrov od nich mame rovnaku vodu bol som sa trochu poradit ohladom tej filtracie pani mi doporucila raselinu koli vysokej tvrdosti vody co v Karlovke je tak ju tam supnem uvidime co to spravi. :)

A dakujem pekne :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod kvietik » 27 Jún 2015 15:14 pm

aj to je moznost, raselina je pre skalarov a neonky ok, ja som ju mal tiez kedysi vo filtry, ale radsej tam teraz necham priestor pre filtracne media. Raselinu je mozne dat aj napr. do pancuchy a ulozit niekam do akva, kde ju neni velmi vidiet a nezabera tak miesto vo fitry.Ja uz teraz pouzivam iba raselinove extrakty-nalejem trocha pri vymene vody a hotovo :) . inak raselina znizuje Ph , ale s tvrdostou vody toho vela nenarobi.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 30 Jún 2015 22:25 pm

JO tak dnes prva zahada.

V akvariu 6 skalarov teda este vcera ich 6 bolo jeden taky no povecme neaktivny nezral apaticky zdalo sa ako keby bol slepy sem tam do niecoho narazil.

Nuz a dnes po obede ked som sa vratil z prace po nom nezostalo ani stopy...

4ja skalary maju cca 5 cm odhoadom tento mal tak 3,5 viac asi nie mal tam aj druheho ciernoho kamarata ten je v pohodicke plava papa nieje sice taky nenazrany ako ti ostatny ale vypada v poho.

Skocil som teda rychlo do symbyozi sa poinformovat teta sa cudovala velmo avsak pan povedal ze ak rybka uhynula co si aj myslim ze sa stalo lebo fakt od kupy bola mimo cize asi mala nejaku chorobu. Tak ze si na nej mohli skludom zgustnut aj prisavnici ktory maju tiez tak cca 5 cm.

Proste som toho skalarika nikde nenasiel. Mate z niecim takym skusenost?
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod kvietik » 06 Sep 2015 01:09 am

je to bezne,miznu aj vacsie ryby v akvariach. bud je mrtvola niekde zapchata alebo uz je ohlodana prisavnikmi...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod matus.galan » 06 Sep 2015 13:16 pm

Podobne sa stalo aj mne, po navrate z dovolenky jeden panciernik proste fuc, nikde nic. Mimo akva sa dostat nemohol a zasa mam len 50l takze netusim co sa za tych 10dni stalo lebo jedla bolo dost a presiel som kazdy kusok akva a nikde nic. Mam tam len dalsie pancierniky a dvoch otikov takze zahada :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 30 Okt 2015 12:07 pm

Ahojte
tak po case zase prispievam akvarista so mna uz asi pol roka:) ubehlo to dost rychlo.

Osadka v prezila takmer bez ujmy samozrejme moj akvariiny bermudsky trojuholnik zjedol 2och skalarov (ako som spominal asi chyba chovu alebo sorta nic moc). A prisiel som este o 1 panciernika panda. A takmer aj o panciernika oranzovoplutveho (ak je to spravny nazov) toho sa mi podarilo zachranit.

Poznatok rybky by mali byt vzdy v paroch na zaciatku som mal 3 pandy 3x oranzovych a z kazdeho druhu bol jeden taky zakrpateny maly nenapadny vyvrcholilo to proste uhynutim jednej pandy rychlo som kupil oranzovemu kamarata a uz za mesiac sa spametal vypada ako maly parok teraz :)

Po 2och mesiacoch som mal v akvka neskutocnu junglu Cabomba a Egeria densa a Hygrophila corymbosa sa odtrhli z retaze a urobili v akva za tyzden co som bol na dovolenke strasne čoro moro a narazil som na problem z riasou takou vlaknitou. Cize prestrihanie snaha odstranenia riasi za tyzden bola spet. Asi 3 tyzdne to iste do okola nakoniec som sa rozhodol pre mensiu (skoncilo to vacsou:) prerabku. Vybral som hore spominane rastiliny z akva uplne zostal tam bonaj anubisu, Ludwigia arcuata a par rastlin ktore si kupila priatelka (lebo vraj akva je naše :) ktore neviem pomenovat. Inak po vybrati tychto rastlin riasa zanikla :)
Mezdi tym vznikla invazia slimakov kotulky predpokladam a este take rurkovite v strku.

S kotulkami som bojoval zbieranim umyvanim korenov ale stale su tu :) 2 tyzdne max aby ich bolo dost. Slimaky v strku som si nevsimol ze by boli az take rozmnozene akurat ked som vybral gro valkych rastlin zistil som ze to neije az take ruzove zacinam si mysliet ze na 1 zrniečko strku v akva pribuda 2 tyto slimaci.
Zohnal som si 2 botie macracanthy. Tak uvidime.

A teraz par otazok na Vas :)

Cital som ze botie maju radi kotulky lenze mam problem nechcem nikoho tymto zhodit alebo robit zlu reklamu, ale v symbioze som si kupil botie cca tyzden dozadu a uz dva dni ich hladam ani stopy ani pri krmeni ani pri nicom nechcem povedat ze vsetky ryby my umreli ale ma od nich asi polovicu osadky polovica je z Hornbachu to boli nakupy ala UU to chcem a kupim :)
Keby ryby umreli na to ze je nieco s akva tak nepoviem ani slovo ale ostatne ziju bez problemov. A vzdy nasledovalo cudne spravanie ci uz pri mojich dvoch ciernych skalaroch alebo tychto botiach zacali tancovat tak ladne tancovat inak sa to nazvat neda a o par dni nikde nic. Keby sa to stalo jednej rybke nehovorim ale mal som 2 druhy rovnakeho skalara a je fuc a takisto tie to 2 botie fuc. este skusim pohladal len sa mi to fakt nepaci velmi. Cim to teda je ze rybka nevydrzi v novom akva ani tyzden? choroba od zaciatku zmena prostredia? S botiami som daval do akva aj 2och panciernikov a ty su v pohode cize adaptacia prebehla tak ako mala. Zvyknu byt tieto ryby chore uz pred kupov?

Druha vec co sa tyka slimakov v strku Clea Helena a Vezovka je premnozenie problem? S kotulkami bojujem ale co sa tyka tychto tak som sa nic velmi nedocital. Urcite ich nechcem vykynozit ako vieme vedia byt aj prospesne ale zasa odtial po tial. :)

K layoutu rozhodol som sa zmenit vyzas akvaria chcem travnik :) HC najlepsie, Riciovy koren v pozadi nieco na styl listovych raastlin sagitaria valisneria skombinovat s niecim farebnym asi nejaka cervena rastlina popripade zaujimavejsi druh rastliny uvidime.
Tym som zacal znova pridavat CO2 burciak metoda precistovacia flasa. Problem nastal pri utesneni otvoru kupil som si spojovacie Tcko kde su take stupliky a tie som dal do otvorov na tie som nasunul hadicku a zatesnil lepidlom vodeodolnym kvalitnejsim (ako som sa docital viac ludi to tak ma), akurat nebublinkuje podla mna na svoje moznosti bublinkuje malo asi presakuje. (CO2 perma test mam)
Cize aj moje odpoucania najlepsie je vlozit celu hadicku do otvoru s vrchnakom a asi pouzit plastelinu nemam s tym skusenosti ale bud. tyzden to skusim.
Objednal som aj doplnky od EasyLife tak uvidime co to spravi.
Otazocka akou formou tesnite burciakove flasky vy?

Bud. tyzden urobim potrebne upravy a uvidime co s toho bude :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod marko65 » 30 Okt 2015 12:31 pm

Imon: botie zvyknu zalieest a nekazat sa aj tyzden, ale nemusi to byt tvoj pripad. Ked sa ti mnozia slimaky, nieco robis zle. Mozno prekrmujes a to je ten problem. Ak mas akva v poriadu, slimaky sa nemnozia tak ako tebe. Ja mam tiez nejakych slimakov, ktorych som uz davno priniesol, ale mam problem niekedy nejakeho najst. Takze skus riesit to preco sa ti nekontrolovane mnozia a mozno sa ti vyriesi problem s uhynom ryb.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 30 Okt 2015 13:04 pm

marko65 napísal:Imon: botie zvyknu zalieest a nekazat sa aj tyzden, ale nemusi to byt tvoj pripad. Ked sa ti mnozia slimaky, nieco robis zle. Mozno prekrmujes a to je ten problem. Ak mas akva v poriadu, slimaky sa nemnozia tak ako tebe. Ja mam tiez nejakych slimakov, ktorych som uz davno priniesol, ale mam problem niekedy nejakeho najst. Takze skus riesit to preco sa ti nekontrolovane mnozia a mozno sa ti vyriesi problem s uhynom ryb.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku


Diki za odpoved.

Ano moze byt je asi 6 miest kde vedia tie botie zaliezt kde ich proste nieje vidno :)
O tom prekrmovani som cital cize stravu som upravil to znamena 1 krat denne len s tym ze cez vikend nic. to bolo po tom prvom vycisteny akvaria ale a trva to uz 2 tyzdne asi a stale ziadna odozva. A uhyn ryb poviem to takto uhynuli 2 skalare 1 panciernik za pol roka. Kupa skalarov bola 4x 1 druh a 2x cierny skalar. cierne posli po tyzdni potom som kupil este 1x skalara cierneho ktory proste zije stale a je ze 1 man standing v tom akvariu :) Preto hovorim je mi to divne ked doneisis za tyzden 20 rybiek a 2 s nich rovnakeho druhu z rovnakeho akva v predajni uhynu. O tyzden donesiem zase 10 kusov aj rovnaky druh a tie preziju. Preto si nemyslim ze problem je prave v akvariu.
S tymi slimakmi idem pogooglit a nieco nastudovat uvidime.
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod marko65 » 30 Okt 2015 17:26 pm

Imon: ono tazko ti niekto napise kde je problem. Mozes krnit aj raz denne a moze to byt vela. Kazdy akvarista si presiel v zaciatkoch svojimi problemami. Ja s mojej skusenosti ti mozem napisat, ak mas zabehnute akva, mas dostatocnu filtraciu najlepsie externu, vela rastlin, neprerybnene akva, neprekrmujes, robis tyzdennu udrzbu, tak nebudes mat problem so zivocihmi v akva. U mna to plati. Akvarko si zije vlastnym zivotom, ja ho iba z obdalec sledujem:-) K tomuto poznaniu som sa dostal cez problemy podobne ako mas ty. Mimochodom tak ako ja, aj ty mas male akva pre skalare, prinajlepsom, tam by si mohol mat jeden dospely par. Ja som mal aj par tercovcov v 180-tke, aj sa vytierali, ale pri tychto rybach je to maly objem, tak som ich predal. Teraz mam 5 mladych skalarov a cakam kym sa vytvori par, ostatne pojdu prec. Takze ti odporucam nekupovat dalsie ryby, zastabilizovat akvarko sposobom ako so ti popisal a potom si urobit zoznam vhodneho osadenstva tak aby to nebolo prerybnene.

Vela stastia zelam.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 30 Okt 2015 17:53 pm

marko65 napísal:Imon: ono tazko ti niekto napise kde je problem. Mozes krnit aj raz denne a moze to byt vela. Kazdy akvarista si presiel v zaciatkoch svojimi problemami. Ja s mojej skusenosti ti mozem napisat, ak mas zabehnute akva, mas dostatocnu filtraciu najlepsie externu, vela rastlin, neprerybnene akva, neprekrmujes, robis tyzdennu udrzbu, tak nebudes mat

Vela stastia zelam.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku


Dik za odpoved asi aj viem kde bude problem kedze sme mali toho troska viac doma neupratoval som akvarko pravidelne teda cca kazde 2 tyzdne. Aj to take rychlovky. Min tyzden bola veeelka udrzba tak uvidime ci sa to zlepsi.

A co sa tyka tej osadky akva je 200l

Akutalne: 5 skalarov 4 jedneho druhu ale mam podozrenie ze len 1 samicka a moj cierny Highlander :)
14 neoniek
4 mrenky - tu skor pouvazujem o darovani dvoch jedna ma uz cca 8+cm a uz vidim ze je to nanu vela
6 panciernikov
2 prisavniky

Chcel som napisat ze si nemyslim ze je prerybene, ale zase mas viac skusenosti ak my este niekto napise ze mam prerybene tak ok. Ale je to podla mna vec nazoru riesil som to uz v minulosti a nazor bol ano aj nie.

Diki
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod marko65 » 30 Okt 2015 18:38 pm

Imon: az taky skuseny nie som, su tu znalejsi problematiky, ale ked das mrenky prec a podari sa ti vytvorit parik skalarov a ostatne das prec, tak budes to ma dobre. Viac dospelych skalarov v takom malom objeme sa ti budu tlct, hlavne ked sa budu triet. Poznam ludi, co maju aj v takom malom akva viac skalarov a ako tak sa znasaju, ale to je viac menej vynimka. Este som zabudol na dolezitu vec, nezabudni na kvalitnu a roznorodu potravu. Skalare preziju aj na granulach, ale je to trapenie. Potrebuju maso. Ja to kazdy den striedam, davam len mrazenu - artemia, hovadzie maso, koretra a jeden den miesam granule od roznych vyrobcov ako sera, tropical a pod s vlockami. Zivu nedavam, bojim sa zanesenia nejakej pliagy. Tu mrazenu berem od jedneho dodavatela s ktorym mam dobre skusenosti.
Nech sa dari

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Prvé vytúžené Akva

Odoslaťod Imon » 31 Okt 2015 10:49 am

Dik samozrejme nech sa dari aj tebe.

Skalare su zatial v pohode. Znasaju sa uvidime a co sa tyka potravy tak tiez davam granule vlocky a mrazenu hornbach. Paradoxne po vlockach a ich ide roztrhat :) tie
Mam od dvoch vyrobcov a hov. Srdcia im nechutia vobes skusal som aj mensiu hladovku ale nic moc tak som ich vysadil.
Uvidime casom co to spravi upravim layout skusim viac a castejsie odkalovat a ak sa najdu botie (este su male) uvidime co zo slimakmi :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.