LED pásy a ich pracovná teplota



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

LED pásy a ich pracovná teplota

Odoslaťod existpierre » 13 Jún 2015 23:54 pm

Ahojte,

Hľadal som na fóre témy okolo LED pásov, no nenašiel som jednoznačnú odpoveď. Mám výkonný LED 20W 45cm pás. Firma, kde som to kúpil, tieto pásy vloží do Al profilu a zaleje silikónom. Riešenie celkom super, no s čím som nepočítal, je teplota. Meračom som po hodine svietenia nameral presne 45 stupňov. Bojím sa, že keď to namontujem do krytu, teplota vody sa mi zvýši na vysokú úroveň. Chlapík v obchode mi odporučil odpojiť 15w žiarovku lebo aj ta generuje teplo a nahradiť ju týmto pásom. Tam sa zase obávam uhlu svietenia, predsalen trubica osvetli vo väčšom uhle.

Oplatí sa mi s tým párať a montovať to do akvária? Ma niekto LED pásy a s takou teplotou? Ak áno ako rieši chladenie?
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Reklama

Re: LED pásy a ich pracovná teplota

Odoslaťod skala » 14 Jún 2015 00:28 am

Áno, ledy pečú. Ja mám 21 w/m. A vyžarujú na 120 °. Na vyššie akvarka to nie je až taký problém
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: LED pásy a ich pracovná teplota

Odoslaťod existpierre » 14 Jún 2015 09:48 am

No ja mam 60 litrov a do výšky je to cca 33, ak by som to namontoval do krytu, musel by som asi žiarivku odpojiť lebo aj ta hreje. Ešte sa opýtam v tej firme, aký uhol ten pas má, lebo keď ho na akva namieril zaberie asi len polovicu
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: LED pásy a ich pracovná teplota

Odoslaťod existpierre » 14 Jún 2015 21:48 pm

Skusil som to namontovat. Pekne to osvietilo cele akva. Teplota bez zapnutej trubice 55C, s trubicou 61C. Teplota vody v akva sa za 2 hodiny nezmenila. Nech si rastliny zvyknu, necham svietit najprv len s LED, uvidim o par tyzdnov vysledok, potom v pripade potreby zapnem aj trubicu.

Snad mi to stahovacie plastove pasky nepretavi, na nete som nasiel pracovne teploty od 75C, tak snad tato patri medzi ne, ale pre istotu zozeniem pevnejsiu :)

Cital som temu o led osvetleni, mam chapat tak, ze ak ma trubica 50lm/w a led 100lm/w, mozem predpokladat ze ak mam 20W LED pas je ako 40W trubica, alebo, ako bolo spomenute (1W LED = 1,5W trubica) to je 30W? Vykon na liter sa rata na hruby objem alebo cisty? lebo ak mam cca 5cm substratu, tak nemam 60 litrov v akva ale cca 50l (to este neodratavam filter, ozdobu..).
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.