Moje prvé akvárium (54l)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 27 Jún 2015 23:25 pm

ano presne intenso, po par mesiacoch svieti možno 1/4 lediek tak šla už preč, a kedže ten led pasik je zaliatý do nejakeho silikonu tak sa nedalo ani nijako nahradiť. A k tám mrenkam už neskoro :D už som prikupene. mam ich dokopy 5 a práve to že sú také zbrkle a akčné sa mi na nich strašne páči. ale uznávam aj Trigonostigma heteromorpha black sú príjemné rybky, možno ak si ešte nejaké miničko v budúcnosti zriadiť tak tie tam určite pojdu :)
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Hryzo » 28 Jún 2015 07:30 am

moj nazor - robis presne tu istu chybu ako ja pri svojom uplne prvom akva ... tak isto 54L, tak isto vela a nevhodne rybky :)

neonka - ok prezije, len ma maly huf (potrebuje vacsi) a malo priestoru na plavanie (ktore im zoberu este dalsie rybky)
panciernicky - nepises ake takze netusim(e)
guppy - daju sa chovat aj v 54ke nooo, ak tam su vsak samce, mrenky im casom ohlodaju pravdepodobne plutvy
gurama zakrsla - neviem ako dorasta, tak rasej nepojdem proti vetru
nieco cierne - to hovori samo o sebe

a najhorsia volba - mrenky machove (cize mrenky stvorpruhe) - https://rybicky.net/atlasryb/parmicka_ctyrpruha
1. hufova ryba - cim viac, tym lepsie
2. v mensich priestoroch agresivna ryba - podla mna tvoj pripad
3. na tvoje akvarium velka ryba - videl som inych obrov, moja draha neverila, ze to velikanske je jej oblubena rybicka

ako vsak podla pisania vidim, nikdo ta neprehovori na ich darovanie ci vratenie, tak aspon napis pozorovania z ich spravania a drzim palce
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 28 Jún 2015 12:55 pm

pancierniky su štvrnité - 5ks
gupky - 3 ks len samice, ale v dohladnej dobe budu darované
guramy už dávno nemám, ževraj velmi citlivá ryba na kvalitu vody, čo sa jej pravdepodobne stalo osudným, odvtedy sa snažím meniť cca 35-40% vody každý týžden
a to niečo čierne - to bola molly panda ta tiež časom umrela

takže momentalny stav je 5 panciernik škvrnitý - tie mám už vyše roka a osobne si myslím, že je celkom vhodný do mojho akva
potom 5ks neonka - tie mam tiež vyše roka - to už je uznávam nevhodnejšie, ale vzdať sa ich nechcem moc
5ks mrenka machová - ja som strašne z tej rybičky nadšená, uvidime časom ako vyrastlie, ak moc porozmýšlam bud nad redukciou spoluobyvateľov
a ešte 1 dosppela gupka + 2 malé - tie idú preč - celkovo už živorodky nechcem nikdy, strašne špinia.

takže dokopy budem mať 15 rybičiek je to moc v situácií ked je mrenka machová ešte malá ?
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 28 Jún 2015 20:08 pm

nedalo mi to :D skusila som si namiešať co2 z burčiaku. chcem sa opýtať: ked budem kontrolovat každý den počet bubliniek v druhej nadobke s čistou vodou, je to aj tak nebezpečne? lebo som počula názory že radšej bez co2 ako burčiak, ale taktiež aj som čitala nazory ludí čo majú co2 len cez burčiak a rastliny krasne rastu a ryby su v pohode.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 28 Jún 2015 20:11 pm

zatial mi to buble 1 bublina za 2 sekundy, ale to sa ešte zrýchli kedže to je prvý deň. aké je prosim vás optimum bubliniek za sek?
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 29 Jún 2015 09:53 am

Ok, síce mi nikto nenapísal na burčiak ani ň, priznávam máte pravdu. Je to nestabilné, včera 1 bublina za dve sek, dnes 2 bubliny za 1 sek ( aj ked som rátala s tým že to pojde ešte silnejšie)- A ked som videla moje vyplašene rybičky každá schovana niekde dole pri korenoch rastlín a rýchlo robiac papulkou, tak to hned to šlo z akva preč a rýchlo som pustila vzdochovanie. Takže pokial si nekúpim aspon testy na ph, uhličitanovú a celkovu tvrdosť, tak bude burčiak bublať pekne do pohára.

P.S. : Hlúpy a tvrdohlavý sa učí na vlastných chybach a múdry na chybách iných.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod vincent van gogh » 29 Jún 2015 13:00 pm

bugy napísal:

takže dokopy budem mať 15 rybičiek je to moc v situácií ked je mrenka machová ešte malá ?

Áno,je to podla mna moc,čiže vela.
Neviem prečo sa neónky tešia takej velkej popularite,(zrejme doplácajú na svoje jedinečné sfarbenie),ale asi ťažko si bude Tvoja osádka "chrochtať blahom". :wink:
(Neónky sú pekné v húfe a v poriadnej ,200 a viac litrovej nádrži.)

bugy napísal:
P.S. : Hlúpy a tvrdohlavý sa učí na vlastných chybach a múdry na chybách iných.

Napriek tomu si myslím,že niet nad osobnú skúsenosť.... :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 02 Júl 2015 16:05 pm

Ahojte. Je týžden od výsadby nových rastlín. A mám problém. A potrebujem Vašu pomoc s identifikáciou. Na rastlinách Gloosa, staurogyne repens, hydrocotyle tripartita japan sa mi začali robiť ako keby hnede povlaky na korienkoch a okrajoch listov. Neviem identifikovať či rastliny prechádzajú na submerz ( boli to všetko in vitro rastliny), alebo je to nejaká riasa (rozsievka), alebo im chýba nejaký provok. Do včerajška som svietila 15w trubicou a 15w stolovou lampou prisvecovala spredu akvária. Včera mi konečne prišla vyreklamovana trubica 24w , takže od včera svietim 39w. Co2 dávam z burčiaku tretí den. Hnojím PMDD bey kno3 1ml A 1ml makro. + easy carbo 1ml, a co2 plus 1ml. Prosím poradte mi čo sa robí s rastlinami. inak za ten týžden očividne rastliny pekne podrasli, len to hnednutie ma trápi. Ďakujem
Prílohy
IMAG0574.jpg
IMAG0573.jpg
IMAG0572.jpg
na hydrocotyle dokonca mi ako keby sklenitia listy okrem hnednutia.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 10 Júl 2015 19:14 pm

Ahojte. tak je to asi 17 dní od prerábky. Hnedá riasa pomaly ubúda a nahrádza ju zelená :D Z pôvodných 12 hod svietenia denne, znižujem na 8-9 , ale možno aj to je moc. (15w T8, 24w T5.) Dostala som zopár rád, že glossa tak ako bola zasadená mi neporastie, že ju mam prerozdeliť na jednotlivé rastlinky. Napriek tomu som to nechala tak ako to už bolo a celkom pekne sa rozrastá. S rastlinkou hydrocoryle tripartita som mala celkom problém, nakoniec som zistila že jej komplet odhnili koreniky, tak som ju vytiahla čo bolo uhnité odstránila a zasadila po menších kúskoch. A nad moje očkávanie sa chytila a pomaličky pekne rastie. Alternanthera mini sa slušne rozrástla ale najväčší problém mám s staurogyne repens. Stále jej odumierali listy a nejako hnedli a mali rôzne flaky na sebe. (testy som si objednala a s dalšími troma rastlinkami avšak ešte mi ani len objednávku nepotvrdili , tak vám nemôžem povedať parametre vody:(. Tak som ju vytiahla obrala som z nej všetko uhnivajúce a znova zasadilam uvidíme ako pojde. Rotala wallichii bola kúpená ešte pred prerábkou, asi vdaka nedostatočnému svetlu celá zhnedla a listy postupne odpadávali. Už som sa chcela s nou rozlúčiť. Ale po pridaní svetla začala vyháňať nové svieže výhonky, ktoré sa začínajú aj ružovieť. Tak ju nechám a uvidím ako ona pojde. Co2 nakoniec ostáva z burčiaku už mi bublá skoro 2 týždne stabilne 1 bublina za sekundu. Menšiu časť vody mením každé tri dni. Na miesta kde je najviac riasy aplikujem EC striekačkou ( mám pocit že skutočne pomáha). Hnojím 1ml každý druhý deň PMDD bez KNO3 a na striedačku 1ml každý druhý deň makro od tetry.
Posledný problém ktorý mám že posledné dni mám v akvariu 27-28stupnov. Je to z dvoch dôvodov, posledné dni bolo teplo a pridaná žiarivka sa hrozne v kryte zohrieva. Takže neustále musím vetrať čím prichádzam o svetlo. V najväčších horúčavach som to riešila aj ventilátorom :D.
Prílohy
IMAG0612.jpg
celkový pohlad na akvárium
d128931.jpg
rotala sa spametáva
IMAG0611.jpg
glossa sa pekne rozrastá
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 16 Júl 2015 17:22 pm

Ahojte. Dnes mi prišla objednávka spolu s pogostemon helferi, riccia fluitans, rotala rotundifolia. Nechcem robiť zlú reklamu, preto nespomenie názov firmy, ale musím konštatovať, že daný pán si mohol dať aspon tú námahu a rastlinky aspon nahrubo obrať z riasy. ( pravdepodobne žabí vlas). Takže som mala na výber : bud to všetko vyhodiť, alebo to obrať ako sa len bude dať a risknúť, že si do akva nastahujem novú riasu. Tak som to riskla, ale obávam sa, že tej riasy ešte dosť ostalo. No uvidíme aké to bude mať následky.
Prílohy
IMAG0617.jpg
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod radorado » 16 Júl 2015 18:05 pm

Je este jedna moznost, dat ich do karantenny :)

Odoslané z LG-D802 pomocou Tapatalku
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod kocur_82 » 18 Júl 2015 06:44 am

to, že boli na rastlinkách riasy ešte automaticky neznamená, že začnú prosperovať aj v Tvojom akváriu, riasy a konkrétne aj žabí vlas potrebujú k prosperovaniu určité podmienky, ak ich nemajú zmiznú, inak akvárium sa mi páči...
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 23 Júl 2015 11:20 am

Ten žabí vlas sa nejako nerozrastá, ale naopak zelená štetina, kombinovana miestami s prisadlou zelenou bujnie do krásy. Mám s nou problém odkedy som založila akvárko ( pred rokom) a po prerábke (mesiac dozadu) som si povedala, že si dám velký pozor na nu, skludnila som sa s krmenim, aj s dobou svietenia (momentálne 6hod) , 1/3 vody mením 2 krát do týždna. Ale tej potvore sa darí stále:(
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 31 Júl 2015 20:35 pm

je to 5 týždnov od znovuzaloženia akva. akva vyzera trocha inak. niektoré rastlinky sa trocha rozrástli, nejaké pribudli, glossu som na 90% vytrhala nechala som tam len pár poplazov, tak uvidím či sa zachráni alebo nie. Taktiež ma trápi riasa tak som zvedavá sama akým smerom to pojde ďalej.
Prílohy
Bez názvu.jpg
5 týždnov od založenia
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 11 Aug 2015 18:40 pm

Takže aktuálne mám pár nových rastlín. Sú to hlavne rýchlorastúce ako ste mi radili podaktorí. (egeria densa, heteranthera zosterifolia, Limnophila aromatica a pravdepodobne Cabomba aquatica niesom si istá, pretože som si ju neobjednala, ale prišla mi asi namiesto blyxy + ešte jeden košíček HC skúsim ten, glosse sa vôbec nedarí, jeden trs eleocharis parvula a jeden velký trs emerzne dopestovaného machu z lesa priviazaný na koreni:-D , uvidím čo ten spraví:)

Riccia mi úplne odhnila tú som vyhodila, pogostemon rastie pekne, vyhána vela malých bočných ružíc, rotala wallichi sa tiež rozrastá, ostatné rastliny celkom stagnujú, alebo sa im moc nedarí, resp ich napáda riasa. Som zvedavá, ako sa rastliny v pozadí chytia, zopár z nich vyzerá biedne, hlavne heteranthera zosterifolia a limnophila aromatica pretože sú to emerzy tak uvidím čo z toho bude.
Prílohy
IMAG2859.jpg
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 14 Aug 2015 13:07 pm

ahojte, zvažujem výmenu toho strašného filtra ktorý mám ( claro 600). Uvažujem nad obyčajným molitanom s čerpaciou hlavou , alebo potom fluval U2. čo je vhodnejšie do 54l akva, prípadne aj niečo iné. Ale hranica je tých 30e.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod matus.galan » 14 Aug 2015 17:07 pm

Ahoj,

Ja mam Fluval Edge 48L a mam tam tento Aquaclear http://www..akvariumonline.sk/aquaclear- ... 06108.html

Zatial som velmi spokojny ale neviem ci si za externy filter.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod Viktor » 15 Aug 2015 10:49 am

Ahoj.
Ak nechces vyslovene novy, tak pokukaj inzeraty. Ja som pred rokom kupil Eheim clasic 2015 tusim za 30e a to uz aj s dvojkohutmy. Ale neviem teda ci chces externy, ako pise Matus.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 16 Aug 2015 16:18 pm

Na externý nemám miesto, nakoniec mám objednaný ten fluval U2. Dva dni som strávila pozeraním recenzíí a 90% ludí ho hodnotilo veľmi pozitívne. Tak uvidíme :) K tomu som objednala aj dalšie easy carbo + profito a ferro. Hádam mi už konečne pojdu s lepšou filtráciou a osvedčeným hnojením lepšie rastliny ako riasy.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 24 Aug 2015 11:08 am

ahojte, tak akvárko mám vyše roka a ešte nikdy som nemala v akvárku: spenenú hladinu, velmi mierne taký mliečny zákal, a zelenú vlasovú riasu. Do akva som nerobila žiadne zásahy okrem: cca pred týždnom výmena filtra, začatie hnojenia profito, ferro asi pred týždnom. Prosím Vás neviete čo by to mohlo spôsobiť? Nie je to nič hrozné, len by som rada vedela čo to spôsobuje, či nemá s tým niekto skúsenosti a či to prejde samo, alebo nie, či sa náhodou len ten nový filter nezabiehava a pod. Ďakujem
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 24 Aug 2015 11:24 am

a ešte jedna otázka. zvyčajne mením vodu tak cca 1/3 1krát týždenne. Keď mám ten nový filter je potreba vodu meniť častejšie kým sa nezabehne? Na recenziách filtra viacero ludí povedalo, že stačí tento filter prvý krát filter čistiť po 2 mesiacoch. Čo si o tom myslíte? Je to fluval U2.
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod martin_s » 24 Aug 2015 12:15 pm

bugy napísal:Do akva som nerobila žiadne zásahy okrem: cca pred týždnom výmena filtra, začatie hnojenia profito, ferro asi pred týždnom.

Toto je dost velky zasah aj ked sa ti to nezda...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod majtan.miso » 24 Aug 2015 12:50 pm

No ono ked nahadzujes novy filter tak treba ho nechat aspon 1-2 tyzdne bezat subezne so starym aby sa zabehol. Inak prakticky restartujes akva

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Moje prvé akvárium (54l)

Odoslaťod bugy » 22 Sep 2015 20:35 pm

Tak po mesiaci sa to začína rozrastať celkom slušne. Možem povedať aj že zelená je akoby zelenšia. Možno profito funguje. Stále bojujem s viacerými riasami, začínam sa zmierovať s tým že bez rias nebudem nikdy, kedže sa rastlinám darí, tak to už nejako riešiť nebudem.
Prílohy
IMAG2907.jpg
bugy
 
Príspevky: 40
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2014 15:33 pm
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.