Chladenie vody - Peltierov clanok



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod TTjopo » 09 Júl 2012 20:56 pm

Nevsimol som si ze mi nesla ciselna klavesnica a nedalo sa to uz upravit.Chcem tym len povedat moj nazor na to ze pokial nepresahuju dajme tomu u rastlinnych akvarii dlhodobejsie teploty nad 30C° to riesit nejakym chladenim nema vyznam.
Ja do mojej 360ky buchnem zamrazenu 2l PET flasu a vybavene.Je pravda ze tieto horucavi uz hadam nemaju konca kraja no na mierne znizenie teploty to postacuje.Co sa tyka osadky akvaria tak tej skor vadi nedostatocne okyslicenie ako vysoka teplota.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod TTjopo » 09 Júl 2012 21:33 pm

Vendo napísal:skus do tej flasky ked sa ti tam vytvori voda ktora sa roztopi (cca 20% objemu) prisypat 3 lyzice soli a ponor to naspat ziskas -15°C reakciu vody ktora ma cca 0°C a soli v kombinacii so stavajucim ladom.... funguje to len jednorazovo potom je nutne obsah flasky vymenit za novu cistu vodu

Ja to mam vyriesene na automatiku a dosypat sol do 20% rozpustenej flase by uz bolo prilis komplikovane.Presne na tuto automatiku mam riesene aj hnojenie.Kedze skoro rano chodim do prace a neskoro vecer domou tak davam akurat rybkam zrat a robim po sobotach udrzbu.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod triscene » 09 Júl 2012 22:43 pm

takze dorazil mi dualny fan od znacky JEBO :) pekne cez ebay, relativne tichy na to ze aky ma vykon, stal ma 19 Eur a urceny je pre akvaria do 80 litrov. ja som ho docasne zapojil do prechodneho akvaria o objeme 20 litrov a teplotu z 27 stiahol na 22 a nejak uz neklesa a ani nestupa..takze spokojnost
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Snoopy » 09 Júl 2012 23:04 pm

Docasne? Do akeho akva sa ho chystas potom dat? Daj vediet vysledok, pls.. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod triscene » 09 Júl 2012 23:07 pm

no docasne je v 20tke, pak pojde do 38icky ale objem vody bude priblizne rovnaky, to docasne je len voda, mach a krevetky, v 38icke zaberem nejaky ten priestor korenom, vyssim substratom a tak takze efekt bude priblizne rovnaky.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Giftzahn » 10 Júl 2012 09:48 am

@triscene: njn, co je to realitvne tichy ... tak bud je tichy alebo je to mizerny vrtulnik .... inak 19,- EUR za JEBO znacku .... :mrgreen: ja ti teda neviem .... :lol: ... inak odporucam tuto stranku : http://www.silentpcreview.com/section12.html a pozri si napriklad clanok "Anatomy of Silent Fan" .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod triscene » 10 Júl 2012 10:32 am

nie som moc zdatny v tom ze by som si to poskladal a takto aj ked mi odide vrtulka tak sa to da easy rozobrat, kupit novu vrtulku a zapojit, nemyslim ze sa tam ma co pokazit ked to bude bezat len takto v lete.
a nazval by som to tichy, hoci v noci by som to asi pocul ale to budem vypinat v pripade potreby. cez den mi to neva :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod pha » 10 Júl 2012 12:05 pm

ahojte, ties som vselico nacvicoval, nakoniec som ostal pri tomto http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HC-150A.htm
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Caiman » 10 Júl 2012 23:39 pm

sem tam si robite zbytocne starosti...
ako kazde leto uz par rokov mam v akvarkach 30stupnov...v paludarku dokonca aktualne 32 stupnovu vodu.A rastliny si rastu dalej,razbory sa rozmnozuju a klidek pohoda
chladenie by som riesil naozaj len pri narocnejsich a nachylnejsich druhoch
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod TTjopo » 11 Júl 2012 11:05 am

tiez si myslim
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Roiko » 12 Júl 2012 18:14 pm

Tak ja som si tiez myslel,az kym pred dvoma tyzdnami nezacali tie horka.V akva som mal 32 stupnov a beta zacala byt po par dnoch malatna s tym,ze posledne dni sa uz len kymacala a lezala na boku,stale sa nadychovala,lenze aj ten vzduch bol horuci az pred vcerom skonala..

Len dodavam,ze som ju mal od Septembra a do zaciatku tych horucav bolo vsetko ok,plavala bola stastna,skumala co je kde,proste bola v poriadku a prisla mi spokojna.
Roiko
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Aug 2011 22:10 pm

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Milan666 » 12 Júl 2012 18:48 pm

Ono to záleží ako sú držané rybky celoročne
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Roiko » 12 Júl 2012 19:23 pm

Milan666 napísal:Ono to záleží ako sú držané rybky celoročne


To som cakal,po tom ako som napisal betta,ale bola to samicka a v spolocenskom rastlinom akva aj s plavajucimi,ktore ma rada a potrava bola priamo specialne pre betty a v akva panovala symbioza.
Roiko
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Aug 2011 22:10 pm

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod TTjopo » 12 Júl 2012 20:29 pm

Akva mas zakrytovane alebo otvorene?
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Roiko » 12 Júl 2012 21:22 pm

otvorene
Roiko
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Aug 2011 22:10 pm

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Milan666 » 12 Júl 2012 21:30 pm

Roiko napísal:
Milan666 napísal:Ono to záleží ako sú držané rybky celoročne


To som cakal,po tom ako som napisal betta,ale bola to samicka a v spolocenskom rastlinom akva aj s plavajucimi,ktore ma rada a potrava bola priamo specialne pre betty a v akva panovala symbioza.

Ale to som nemyslel, myslel som na teplotu, keď sú rybky dlhodobo chované s ohrevom vody 25 a viac stupňov, tak im zvýšená teplota vody počas horúčav neublíži, no ale keď sú dlhodobo chované bez ohrevu vody s teplotou okolo 20°C a menej, tak zvýšena teplota vody v lete ich môže zabiť, chápeme sa?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Roiko » 12 Júl 2012 21:35 pm

Teplotu vody som v zime meral viacx a drzala sa okolo 24-25+-,akva mam priamo v izbe,kde spim a taak..Problemy ako som pisal zacali v den ako zacali aj horucavi a tie trvali 2tyzdne +-

Mohol som skusit aspon to s tou pet flasou,ale to som vtedy este nevedel a z tej pet flase treba dat dole etiketu ?,pripadne to lepidlo,ktore po sundani etikety tam ostane,sa nerozpusti vo vode,alebo to nevadi ?,pretoze vysurovat ho uplne dole asi nepojde,mam zle skusenosti s tym ekrazitom,ze tam to lepidlo ostane aj po narocnom cisteni.. :idea:
Roiko
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Aug 2011 22:10 pm

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Milan666 » 12 Júl 2012 21:57 pm

Väčšina petiek už pod nálepkou lepidlo nemá a to je už dosť dlhá doba. Neviem koľko litrov má to tvoje akva, niekedy totiž stačí vymeniť časť vody z akva za studenú
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod TTjopo » 12 Júl 2012 23:10 pm

Ako som spominal tak ani "extremne" zvysena teplota rabkam pocas horucav nevadi.Skor ako teplota vody ma nasledky uhynu nedostatocne prevzdusnenie.Kedze sa jedna v tomto pripade o Betu mohol byt prehriaty aj vzduch nad hladinou ktoremu pomohlo pravdepodobne aj osvetlenie aj ked je akva otvorene.Tazko povedat.Keby si mal aspon foto nadrze.Je dost mozne aj ze islo o uplne nieco ine a zvysene teploty bola len nahoda po pripade ku tomu len dopomohli.Je to len moj nazor.Ja mam akva uzavrete a cez tieto horucavy kryt len podkladam aby sa vzduch lepsie nad hladinou ochladil lebo nemam zatial ventilator no ale vodu mam uz druhy tyzden vysoko cez 30.Rybky mi este z tepla nikdy nepokapali.Z tepla nikdy.Skus pustit na akva aspon nejaky mali ventilator.Pomoze odparovaniu a tym padom klesne aj teplota a nad hladinou bude chladnejsi vzduch.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod zippi » 18 Aug 2015 22:18 pm

pocas horucav ktore boli toto leto paradne sa mi celkom slusne prehrievalo akvarium... 30 stupnov som udrziaval pridavanim ladu a vymenou vody (chudence rybky :) )
a nasiel tom takyto DIY projekt
http://www.shine7.com/aquarium/chiller.htm
Obrázok
ceny: vymennik 4, chaldic 20-100, peltierov clanok 10, zdroj 20, termostat 5
staci pozriet ebay, alebo domace skladove zasoby :D
co sa tyka efektivity, ziadnu slavu od toho necakajte, na kompresorove chladenie to samozrejme nema, ale pri pouziti skladovych veci mozu byt celkove naklady velmi zaujimave a na tych par horucich dni to staci :)
co vy na to?
zippi
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2015 16:17 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Hryzo » 19 Aug 2015 09:30 am

trosku velka masina :D

tu 160l-pre-garry-t15807-120.html som si daval na akva len pc ventilator, a drzi (drzalo v horkach) mi to 23,5 - 25 stupnov (z 28 v horucavach) takze to nejaky ten stupen vie dat dole a "na tych par dni" to je z mojho pohladu prijatelnejsie

avsak spravit take zariadenie - preco nie
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod zippi » 19 Aug 2015 11:48 am

ak spravne pozeram mas len obycajny ventilator ktrory fuka na hladinu a odparovanim znizujes teplotu
to co je na obrazku je aktivny chladic do ktoreho ide hadickou tepla a vystupuje z neho studena voda
do tej modrej krabicky dole su pripojene hadice cerpadla z akvaria, na modrej krabicke je peltierov clanok ktory zabezpecuje odvod tepla, na clanku je velky chladic ktory ho chladi
velkost - nastastie to nemusi byt blizko akvarka, zalezi na cerpadle a dlzke hadic :D
a co sa tepla tyka, ked som bol na dovolenke a nemal kto vetrat, mal som vnutri 31 stupnov, akvarium 32
zippi
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2015 16:17 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Hryzo » 19 Aug 2015 19:21 pm

Hryzo napísal:"na tych par dni"


zippi napísal: a na tych par horucich dni to staci :)


reagoval som prave na to, co si napisal a to na tych par dni ... z hladiska dlhodobejsieho chladenia (bez drahej techniky) je to uz o inom a samozrejme aj z mojho pohladu lepsie
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod Loki12 » 20 Aug 2015 08:47 am

/ moja odpoved bude velmi laicka, nie som fyzik, technik, chemik - len laik co vnima svet okolo /

Ahoj
moje prve a druhe akvaristicke leto som tie riesil chladenie. Predsa len 30-31st v akvarku, kde mam cely rok cca 22-24 je celkom zahul. Co som sa za tieto dve leta naucil? Chladenie peltierom je super neefektivne riesenie. Dovod:
- chladenie je proces kedy sa z hmoty odobera energia - cize hmota s vacsou energiou (teplejsia) odovzda energiu (chladenie) tomu s mensou energiou (chladnejsie)
- pri chladeni je dolezity - priam nadolezitejsi CAS
- tento cas je zavisly od tepelnej (energetickej) vodivosti - kazda hmota ma inu tepelnu vodivost (vodic, izolant)

a ak toto cele dame spolu, tak zistime, ze chladit budeme vodu (ja je u kazdeho sladkovodneho akvaristu plus minus rovnako tepelno vodiva) a kedze plocha, ktora bude zabezpecovat prestup energie z vody do peltiera je relativne mala. Cize aj cas straveny odovzdvanim je kratky. Na druhej strane plocha kde sa voda energeticky obochacuje (akvarium) je x-krat na x-tu vacsia. A aj cas prijimania tepla je opat oproti casu na peltiery neporovnatelne vyssi. Preto tento typ chladenia bude proste neefektivny. Nezabudajme, ze to peltierove odpadne teplo sa bude fukat do vzduchu kde mame akvarium. A co urobi akvarium ked budeme vzduch zohrievat? Asi uz vies.

Preto Chillery su velke, maju vnuti slimaka, kde sa ta voda proste drzi dlhsie a aj ich chladiaci vykon je uplne inde a zaroven aj ich odber elektrickej energie.
(ak by som nemal problem s platenim za ucty, kupim si staru hotelovu chladnicku v casti kde je vyparnik/mrazak, by som vyvrtal vstup a vystup na hadicu, do vnutra by som natlacil nejaku nerezovu trubku(silikonova hadica je izolant)) a chladnicku by som zaroven pouzival na pivo :-))

Alebo uplne jednoducho ako to robi vacsina z nas, do serie par PC ventilatorov na nizke otacky a chladi sa. Jediny problem je ze tento system vyraba vysoky odpar vody a preto je dobre mysliet na vymenu vodu castejsie ako mate zvykom. U mna v 54L to dokaze odparit 1-1,5cm za den.

Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.