Začiatočníkové 33litrové



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 20 Aug 2015 01:35 am

Zdravím Vás =)
Pridávam sa k mnohým čo začínajú. Môj nedávny výlet do ZOO, ma tak nadchol že som si založil akvárium.

Vlastne som začal úplne od nuly. Popozeral som si obrázky, prečítal nejaké rady na googli. Iste je v mojom výtvore kopu nedostatkov. Prihlásil som sa sem aby ste mi povedali čo a ako mám napraviť vylepšiť.

Podľa momentálnych možnosti, keďže ešte bývam s rodinkou som si vybral akva 52x25x25. Na dno som dal čierny jemný štrk a dáky koreň. Všetko kúpené v miestnej akvaristike.

Po predošlom zistení že takto maličký objem nieje vhodný pre rybičky som sa ohliadol po iných živočíchoch. Veľmi sa mi zapáčili nejaké trpasličie žabky a krevetky k tomu nejaké rastliny rastliny. Viem že žaby a krevetky nejdú dokopy ale sú veľké ako žabky a tie si ich vôbec nevšímajú. Kŕmia sa spolu a nevidel som ešte žiaden konflikt.

Aby som bol presný akvárium už beží nejaký mesiac.

Zatiaľ to beriem tak, že si skúsim čo je správne a čo nie, je to taká pracovná verzia s ktorou nie som z ďaleka spokojný. Pri výbere rastliniek som pozeral aby, na štítkoch mali podobne nároky na pestovanie veľkosťou som si nie istý. Mám tam nejaké 2 druhy rotaly mini anubias na koreni a nejaké trávy. Samozrejme s rastlinkami som si doniesol nejaké slimáky pri šikovnosti predavačky aj nejakú maličkú bezfarebnú rybku 2mm ktorá postupne vyrástla asi na 1cm a vyfarbila sa a spomínané 2 žabky cca 1,5cm .

Svietim neonkou aqua glo a sun glo po 8w.

Zatiaľ nemám filter, postupne keď mám čas si ho sám vyrábam a bude mať aj prietokové chladenie v letných mesiacoch termo článkom z auto chladnicky .

Chcem ešte pridať čierne pozadie a kopu iných rastlín.
Zaujíma ma každý kritický názor na môj výtvor
DSC_0178 (1024x576).jpg
Celkovy pohlad
DSC_0171 (1024x571).jpg
Žabka
DSC_0169 (1024x574).jpg
Spomínaný imigrant
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Reklama

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2015 08:32 am

Tie zabky budu najskor Hymenochirus. Ak ich budes dostatocne krmit vhodnym krmivom tak krevetky vydrzia dlhsie, ale ostanu ti najskor iba tie najväcsie. Moje ich doslova lovili (aj tie velke krevetky). Pozri sa ale ci maju blany aj medzi prstami na prednych koncatinach, lebo sa stava ze ich zamenia za Xenopus laevis, hlavne ked su este male... Ta rybka bude gupka alebo pokrizena endlerka (pozeram cez mobil takze to vidim dost male)...

EDIT: Na fotke je vidiet plavacie blany na prednych koncatinach, takze to bude niektora z rodu Hymenochirus.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod majtan.miso » 20 Aug 2015 09:43 am

Rozhodne si co najskor pories filter trebars zavesny a nastuduj si tu filtracne media. Zabku daruj niekomu - predsa len su to dravce. Mozes ich prirodzene pudy potlacit ale nie znicit. Daj si do akva zopar kreviet a mensie rybky (do 5cm idealne). Mas tu sekciu s rybkami tak si kazdy druh najprv nastuduj. Filter nasurovo (bez pridanych bakterii) zabiehaj aspon mesiac cca. Pre istotu si zozen aspon papierikove testy a drz sa ukazatelov na nich

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2015 09:56 am

Ak chce chovat prave zabky, tak nevidim dovod aby ju dal prec... Dokonca by som k nej kludne pridal dalsiu (opacneho pohlavia - u tejto z predu nie je vidiet ci je toto samec alebo samica). Hymenochirus nie je az taka drava, co sa o takych Xenopus laevis, ktore sa (pokial su velmi male) s drapateckami casto zamienaju, povedat neda... Treba vsak akvarium dostatocne zakryt, lebo radi vyliezaju a bez vody vydrzia iba niekolko minut.
Taktiez pri spravnom nastaveni a udrzbe akvarium moze fungovat aj bez filtra (vid tema vo fore o akvariach bez filtra a inej techniky).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 20 Aug 2015 11:01 am

Akvárium mám proti vyskočeniu prekryté sklom, na foto je odložené lebo som ich išiel kŕmiť. Podľa toho čo som naštudoval o tých žabkách, sú to tie menšie lebo majú plávacie blany aj na predných labách. Večšia drápatka vodná má predné laby bez blán, aspoň tak som to všade čítal . Zatiaľ sú malé a ak budú mať tých 3,5 cm max tak by sa do takého akvária mali vôjsť alebo sa mýlim?
To že sú to dravce nevadí. Akvárium bude len ich. Ryby ani iné živočíchy tam pridávať nejdem. Naopak keď budem mať trochu času a zoženiem rovnaké akvárium a oddelím tie 3 krevetky a rybku.
Naposledy upravil Gupkacik dňa 20 Aug 2015 11:11 am, celkovo upravené 1 krát.
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2015 11:08 am

Tie zabky tam mozes mat, toho by som sa neobaval (samozrejme pri spravnej starostlivosti). Su to pekne a zaujimave zivocichy :) A samce maju zaujimavy zvukovy prjav (hlavne podvecer a v noci :lol:)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 20 Aug 2015 11:12 am

martin_s napísal:Tie zabky tam mozes mat, toho by som sa neobaval (samozrejme pri spravnej starostlivosti). Su to pekne a zaujimave zivocichy :) A samce maju zaujimavy zvukovy prjav (hlavne podvecer a v noci :lol:)

To hádam nie... :evil: som si myslel že keď sú len vo vode nekvákajú.
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2015 11:15 am

Oni nekvakaju, len tak jemne "bzucia", ale nie je to nic take co by prekazalo. Ja mam 3 samcov (1 z nich ked som ho kupoval vyzeral ako samica, ale nakoniec sa z toho vyklul tiez samec :( ) a niekedy spustia vsetci naraz...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 20 Aug 2015 11:34 am

A vedel by si mi povedať ako sa to dá rozlíšiť. Mám dve a neviem čo sú zač.
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2015 11:46 am

Samec okrem toho ze je mensi ako samica tak ma za prednymi koncatinami taku zliazku (vyzera to ako vyrazka, alebo vyrastok). Lepsie popisane aj s fotkami to mas napr. tu: http://aquaticfrogs.tripod.com/id15.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 20 Aug 2015 12:39 pm

Podla tej vyrazky co nemaju to budu asi samice asi
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod majtan.miso » 20 Aug 2015 13:56 pm

Gupkacik napísal:Akvárium mám proti vyskočeniu prekryté sklom, na foto je odložené lebo som ich išiel kŕmiť. Podľa toho čo som naštudoval o tých žabkách, sú to tie menšie lebo majú plávacie blany aj na predných labách. Večšia drápatka vodná má predné laby bez blán, aspoň tak som to všade čítal . Zatiaľ sú malé a ak budú mať tých 3,5 cm max tak by sa do takého akvária mali vôjsť alebo sa mýlim?
To že sú to dravce nevadí. Akvárium bude len ich. Ryby ani iné živočíchy tam pridávať nejdem. Naopak keď budem mať trochu času a zoženiem rovnaké akvárium a oddelím tie 3 krevetky a rybku.

Tak potom je to o inom. Myslel som, ze tam budes mat aj ine potvory :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 20 Aug 2015 19:59 pm

Tak dneska som dokúpil nové rastlinky. Keď ich prepláchnem, pojdu za pár dní do akva. Doniesol som si aj nano akvarko asi 20x15x15. Z toho urobím dočasné krevetárko pre tie 3 malé krevetky a taktiež v ňom chcem odskúšať profisoil od rataja. A konečne som prišiel na to že žaby majú najradšej červené patentky. Krásne sa na ne po chvilke vrhly a dve zdlavili cez polovicu kocky. Mal som už trochu obavy lebo mi poradili krmivo pre rybky vitapan a to im velmo nešlo.
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2015 20:29 pm

Naco ich preplachujes a chces cakat niekolko dni kym ich das do akva? Je to zbytocne a skor na skodu...
Zabky ti vlockove krmivo (vipan) zrat nebudu... Ani granulovane a pod. Max. este tak lyofilizovane nitenky... Ten vipan ti poradili v akvaristike kde si ich kupil?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 20 Aug 2015 23:26 pm

Uf no to som nevedel že sa preplachnuť nemaju. Stalo sa mi ze z rastlinky vyliezla ploštenka. Preto som si myslel ze ich preplachnem poriadne prezriem a dam do pohára na par dní či sa neukaže prekvapenie a aspon trochu zmenším riziko.

Jop s tým kŕmením to bolo tak že som sa opýtal slečny čím ich krmili povedala mi že vločkami pre rybky aj u nich to tak kŕmia na predajni. Ale doma pri kŕmení som si všimol že tú vločku hned vyplula a trochu som sa zlakol čo s tým.. Potom skúsil tie patentky a to sa im lúbilo. Asi boli pekne podvyživené také strašne ploské. Teraz po pár dňoch to vyzerá lepšie.
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod martin_s » 21 Aug 2015 00:08 am

Aby sme sa pochopili. Preplachnutie nevadi, ale niekolko dni niekde v pohari kde nie su dobre podmienky moze tie rastliny znicit. Samozrejme zalezi aj na konkretnych druhoch - niektore vydrzia, niektore nemusia. Ak tam su plostenky tak by som skor zvolil len kupel v niecom co ich usmrti...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 21 Aug 2015 20:41 pm

Dám na teba. Na internete som našiel No planaria. Asi si niečo také myslel. Problém je v tom že ho u nás neviem zohnať. V obchodoch o tom ani nepočuli. Máš nejaký spoľahlivý internetový obchod ?
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 21 Aug 2015 21:24 pm

Trochu som to upravil, niečo pridal, popresúval..

Dúfam že raz to bude pôsobiť dobrým dojmom

DSC_0187 (1024x571).jpg
jmom.
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 28 Aug 2015 23:57 pm

Ďalšia úprava. Len mám pocit že som dal veľa dna v prednej časti.
Na spodok pod štrk som použil od denerle deponit ktorý som zmiešal s trochou rataj profi soil.
Prílohy
DSC_0205 (1024x556).jpg
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 05 Mar 2016 18:18 pm

Pred časom som žaby daroval. Rozhodol som sa pre krevety, už ich tam mám celkom slušné množstvo. Najviac červených ale nájdu sa aj hnedé a modré. Rastliny ktoré som tam posadil, sa ukázali vysoké pre moju výšku akvarka, takže som to poriedil a nehal len niečo. Dneska mi akurát prišli 5ti krabi Limnopilos naiyanetri. Vraj krevety nebudu napadať a sú od nich o polovicu menší. Pre mňa je to parádny doplnok.
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 05 Mar 2016 19:33 pm

Foto ako je to teraz

cele akva.jpg

krab na machu.jpg

krevety na machu.jpg
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 06 Mar 2016 22:57 pm

Musel som pridať ohrievač lebo tieto kraby majú radi 26°C ja som mal 21. Dúfam že zohreje vodu v celom akva aj bez filtra.

IMG_0282.jpg
Krabik
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod kocur_82 » 07 Mar 2016 07:09 am

treba myslieť na to, že 26C už nie je úplne ideálnych pre krevetky.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Začiatočníkové 33litrové

Odoslaťod Gupkacik » 08 Mar 2016 00:05 am

Zatiaľ neprotestujú. Bodaj by sa pribrzdilo aj to množenie lebo už ich nemám ani komu dávať. Lenže tie kraby bola riadna hlúposť kupovať. Dal som za ne 22 euro a pozerám sa na ne len tu na foto. Zaliezli po 10 minútach do dreva a od vyedy sa neukázali.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Gupkacik
 
Príspevky: 148
Založený: 20 Aug 2015 00:25 am


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.