Skalár [Pterophyllum scalare] - problem s krmenim



Všetko okolo akvarijných rýb

Skalár [Pterophyllum scalare] - problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 09:34 am

Prosim o radu skusenejsich akvaristov...Mam 6 skalarov, ale jeden mi zo dna na den prestal zrat..Skusila som uz rozne krmiva( Sera Vipan,JBL Gala,mrazene krmivo, dafnie..) ake mi poradili, ale nic mu nechuti..Chova sa napriek tomu culo, ako ostatni..Prosim poradte ako ho "prinutit" zrat..Dakujem
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod bolek » 18 Jún 2003 09:50 am

Ja by som počkal čo s ním bude ďalej... :?: V podstate ak neprijíma potravu ani tú čo predtým "cháloval" ako divý, niečo sa určite deje. Skús šalátový list alebo čerstvý olúpaný hrach (trochu ho rozdrv, nie však na kašu :shock: ). Možno mu nechutí žrať tak isto ako nám pri týchto tropických teplotách... :idea:. Ďalšia možnosť daj im takú 1-2 dňovú hladovku a uvidíš...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod gabriela » 18 Jún 2003 10:23 am

Moze to tiez byt predzvest choroby, mozno nejaky paraziti :?: :?:
Ak mas moznost izolovat a pozorovat.
Do akvaria kde ho das na izolacku sa snaz dat co najviac vody v ktorej bol.
Ja to tak robim aby chudak chore rybky nezazivali este sok z ineho zlozenia vody.
Drzim plutvicky :wink:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 10:46 am

Vymen vodu, vycisti filter
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 10:54 am

skala napísal:Vymen vodu, vycisti filter


to som urobila ako prve..aj dno som odkalila..vo vode problem asi nebude..inak by mi asi aj ostatne skalare nezrali..:(
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 11:00 am

gabriela napísal:Moze to tiez byt predzvest choroby, mozno nejaky paraziti :?: :?:
Ak mas moznost izolovat a pozorovat.
:wink:


dakujem za radu..bohuzial moznost izolacie nemam...no asi ked to takto pojde dalej s nim, budem musiet pozhanat novu nadobu..
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod gabriela » 18 Jún 2003 11:02 am

Hadam sa to vyriesi aj samo 8)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 12:07 pm

Asi bude mat nejake problemy s vnutornostami. Nie je stmavnuty, nema stiahnute plutvy, alebo inu farbu nez zdravu nema? Ja by som pouzil asi Acriflavin.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod bolek » 18 Jún 2003 12:35 pm

...ale nie do spoločenskej nádrže!
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 12:47 pm

skala napísal:Asi bude mat nejake problemy s vnutornostami. Nie je stmavnuty, nema stiahnute plutvy, alebo inu farbu nez zdravu nema? Ja by som pouzil asi Acriflavin.


Praveze sa mi nezda chory..resp. som mojim laickym okom nic nespozorovala..On sa ani nejavi, ze je chorlavy..(je culy a nezdrzuje sa sam v kute) . Na zradlo sa vrhne, ale hned ho vypluje a viac nic..Nerozumiem tomu.
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod gabriela » 18 Jún 2003 12:51 pm

bolek napísal:...ale nie do spoločenskej nádrže!


Preco?
Ja som tiez rozmyslala ze odporucim celkove preliecenie akvaria, ale niesom taky macher ze ti odporucim nejaky sajrajt, ktory nepoznam, okrem nezravosti neviem ine priznaky a nahodou by to viac uskodilo ako pomohlo. radsej by som pockala.
Skala, co to znamena, ked sa zacnu na tele objavovat tmave skvrny?
Napr. na chrbte?
Niekto pouziva preventin, ako nazov napoveda na vselico ako vseliek, ale ja to nerada.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod bolek » 18 Jún 2003 14:17 pm

TO Gabriela: prečo?


Určite by som neaplikoval liečivo do akva ak nepoznám pôvod choroby, ktorá kvári mojich zverencov. Chémia síce pomáha, ale len ak je podávaná správne. Každé liečivo aplikované v spoloč. akva má aj negatívny dopad na ostatných (zdravých) členov. Dosť trpia rastlinky, pri určitých liečivách "sumcovité" ryby a v neposlednom rade aj už "vypestované baktérie". Preto aj nedoporučujem liať do akva akékoľvek liečivo bez určenia príčiny. To máš ako s človekom. Neznamená, že keď jeden člen domácnosti začne pociťovať škrabanie v krku (a nie vždy je to angína) musím zákonite liečiť všetkých aj zdravích. Nemyslíš? :wink:

TO Simona:
Predovšetkým ak si nenakupovala v poslednej dobe nové kusy rýb alebo si nekŕmila nitenkami myslím si, že nie je dôvod na paniku. Ak chceš mať istotu použi už vyššie spomínanú karanténnu nádrž a izoluj iba toho "chorého" skalára. Po preložení do nového prostredia ti však 1-2 dni potravu kvôli stresu prijímať nemusí, ale ak je to iba otázka nechuti potom sa ti začne prežierať ako tí ostatní. Mal som podobné problémy so skalárom, tiež každé sústo iba požul a vyplul, ale asi tak po týždni sa začal snažiť všetko zameškané dobehnúť.....

...čo ty na to Skala....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod gabriela » 18 Jún 2003 14:29 pm

len som chcela vediet ci mas na to nejaky specialny dovod, preco nie do spolocenskeho.
V podstate mame na to podobny nazor, pretoze tu karantenu som navrhovala ja :wink:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 14:37 pm

Nema velke brucho, netrcia z neho take opalizujuce vyklaly, vacsinou farby krmiva, alebo prilis blede, do cervena?

Asi nie, usudil som, ze by si si to vsimla - vzhladom na tvoje prispevky. Ale predsa.

Ak tam nemas, skusil by som tam dat nejake plavajuce rastliny, viac Valisnerii, alebo inych rastlin, niecoho. Mozno je len stresovany. Nejaky ukryt.

Neschovava sa za filter, pri filter?

Cim ich krmis?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 14:47 pm

bolek napísal:Predovšetkým ak si nenakupovala v poslednej dobe nové kusy rýb alebo si nekŕmila nitenkami myslím si, že nie je dôvod na paniku. Ak chceš mať .....


praveze som kupila asi pred 3 tyz. zlateho skalara..je trocha agresivnejsej povahy..neustale nahana kazdeho..nemoze aj v tom byt pricina?
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 14:53 pm

skala napísal:Ak tam nemas, skusil by som tam dat nejake plavajuce rastliny, viac Valisnerii, alebo inych rastlin, niecoho. Mozno je len stresovany. Nejaky ukryt.

Neschovava sa za filter, pri filter?

Cim ich krmis?


Mam Valisnerie..a skor tam sa mi schovava..vlastne aj pri filter, nakolko mam valisn. vedla filtra..Krmim ich striedmo..Hlavne Sera Vipan, sus.dafnie, a 2x tyz.dostanu mrazenu a najnovsie aj JBL Gala..uz neviem co ine mu mam dat...Ostatne skalare sa idu zadrhnut pri tom.. :)
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 15:30 pm

Isteze moze. Skus ho na hodinu oddelit od ostatnych a budes vediet. Je mozne, ze sa boji.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 15:32 pm

Simona napísal:a 2x tyz.dostanu mrazenu a najnovsie aj JBL Gala..uz neviem co ine mu mam dat...Ostatne skalare sa idu zadrhnut pri tom.. :)


A co mrazene? Skus cyklopy, ale to asi nevyriesi tvoj problem
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod bolek » 18 Jún 2003 15:41 pm

Ako čítam umiestnenie novokúpenej ryby do karantény nebolo, čo? Ja som zo začiatku (asi vo veku 12 rokov... :lol: ) tiež takto riskoval pokiaľ sa mi pri kúpe jedného prísavníka nenakazila nejakou zvláštnou plesňou celá osádka a mohol som začať od znova. V tej dobe nájsť v chovprodukte niekoho kto by vám poradil bolo skoro nemožné. Nehovorím, že mato nemrzelo, ale teraz by som si pri dnešnej zostave asi vlasy trhal.... :?

Osobne by som nerobil z toho ťažkú vedu a počkal aspoň týždeň čo sa s ním bude diať.... Ak začne prejavovať znaky choroby (okrem nechutenstva), ktoré napr. spomenul aj Skala, tak sa začni zaujímať o liečenie. Najlepšie by bolo keby si už mala pripravenú karanténu.

Vyskúšaj tú hladovku..... :idea:
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 15:51 pm

vidis, dobry napad. ved to je samozrejme. hladuj ryby - teda nekrm raz do tyzdna. S kludnym svedomim aj 2 x. Ak to vydrzis.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 15:59 pm

bolek napísal:Vyskúšaj tú hladovku..... :idea:


no vyskusam teda tu hladovku..a ked nepomoze zacnem zhanat veci do karant. nadoby..asi som ju mala uz davno si zaopatrit :(
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Simona » 18 Jún 2003 16:02 pm

skala napísal:vidis, dobry napad. ved to je samozrejme. hladuj ryby - teda nekrm raz do tyzdna. S kludnym svedomim aj 2 x. Ak to vydrzis.


len ci budem mat srdce sa pozerat na ne a nenasypat im, ked si uz navykli :)
Obrázok používateľa
Simona
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod Pata » 18 Jún 2003 16:07 pm

Prepáč,ale ja mám skúsenosť,že ked rybka prestane žrať spravidla je o par týždnov koniec,zo zač.je ešte aktívna a tak,sem tam si zobne,ale poto m zoslabne a chradne.... :cry:

Preventin používam pri výmene vody,mám z neho taký preventívny pocit :D
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Skalar:problem s krmenim

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 16:15 pm

Pata napísal:Preventin používam pri výmene vody,mám z neho taký preventívny pocit :D


Nepouzivaj ho. Potom je to ako droga. Zvyknu si nan, a budu ho vyzadovat. Aby si rozumela, bez neho ochoreju daleko skor. Nehovoriac o tom, ze im nicis ich vlastnu prirodzenu imunitu. To je do obchodov, tam kde je velky pohyb a ruch, tam kde su ryby stresovane.

Ak predsa len to budes pouzivat, davkuj ho nepravidelne.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.