250l akva prvý krát



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

250l akva prvý krát

Odoslaťod Lepo69 » 23 Sep 2015 14:44 pm

Zdravím Vás, po roku dobrého fungovania 30l akvária som sa rozhodol založiť 250l akvárium, poprebehúval som fórum zhora nadol a z toho všetkého mi vyšlo toto (vid foto). Chcem Vás poprosiť o zhodnotenie, poprípade o rady , čo vylepšiť. Bojím sa hlavne o rastliny, pretože ich pestujem prvý krát v živote.
Popis akva:
- 100x50x50 cm
- osvetlenie dvojradový led diodový pás
- filter vonkajší tetratec ex 700
- ohrievač s termostatom 250w
- vzduchovací motorček Champion 6w (trochu hlučný, po napojení spätného ventilu)
- dekorácie: 3korene z akvaristiky zviazané silonom, čierne kamene som vylovil u nás v rieke(vyvarené), štrk od bývalého majiteľa + dokúpeny
- rastlinky sú anubiasy, tráva a ostatné som si nezapamätal názvy :-)
- domorodci:
3xprísavník
5xmečúnky červené
2x žlté malé (doplním ked zistim)
1xmrenka
2x tetra
-imigranti :-)
3x mečúnka bodkovaná
15x neonka prava
2x black molly
2x gurama modrá
1x gurama zlatá (dar)
6x pancierniček .

Akvárium mi v takomto stave funguje už mesiac, straty zatial žíadne, len niektoré listy mi trochu zažltli ale už badať aj výhonky nových.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Lepo69
 
Príspevky: 9
Obrázky: 8
Založený: 22 Sep 2015 08:59 am
Bydlisko: Zv

Reklama

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod martin_s » 23 Sep 2015 16:07 pm

No je to riadny mix, pricom u niektorych druhov nie su splnene podmienky (Gymnocorymbus ternetzi a Puntius tetrazona - obe su hufovite ryby). Sice si neopisal sposob udrzby, ale pri takom pocte zivorodiek, nizkom pocte rastlin a vypusteni tolkych ryb do vlastne nezabehnuteho akva (predpokladam ze bolo zakladane nanovo) mozes mat casom zarobene na priekak (to ze funguje 1 mesiac este nic neznamena)... Substrat by som zvolil tiez jemnejsi...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod kvietik » 23 Sep 2015 22:17 pm

najviac sa mi tu paci pozadie, to je fakt pekne :) , podla mna viac rastlin by bolo potreba, hlavne nejake rychlorastuce do takehoto noveho akvaria. Mas tam anubiasy a tu su tie najpomalsie a echinodory, co tiez nerastu rychlo. A ak mas anubiasy zasadene v substrate tak ti asi ani velmi rast nebudu...
ryby su na moj vkus -taky gulas, doporucoval by som to nejak pretriedit.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod Pštros » 23 Sep 2015 22:32 pm

Na zaciatok by to vobec nebolo zle, mas pekne akvarko, pozadie, koren.
Substrat, budiz...trosku hruby.
Rastliny, ako radi kvietik...viac, nejake rychlorastuce do pozadia, nieco nizke dopredu...

Co mi na tom akvariu vadi najviac, su velke sutre (kazdy ineho druhu). Par peknych kamenov rovnakeho druhu, ked uz chces, tak hoci tie cierne... alebo kupit v predajni a k tomu korenu dokomponovat nejaky suvislejsi utvar (napr. ako keby ten "strom" vyrastal z kamenneho "ostrovceka").
No a samozrejme ryby... hmm, taky klasicky akva-zaciatok (Ociii, kuup mi tamtu krasnu rybkuuu...) to sa asi casom spravi, ak chces. Ak si s tym takto spokojny, ...

Drzim palce dalej.

Celkovo ma ale to akvarium na ovela viac :wink:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod matus.galan » 23 Sep 2015 23:07 pm

U mna anubiasy rastu ako blazon :) ale ako pisu chalani ten hruby koren musi byt nad zemou, najlepsie prichytit na kamen a len polozit na dno ak chces a usporiadat to trosku,jedno miesto pekne zarastene,potom nejaka cistibka,dal by som tam aj jemnejsi strk aby to bola taka kombinacia ze z jemneho do hrubsieho.

Pripadne kopec v pravo kde by som to husto osadil a ano viac rastlin a menej rybiek alebo skor urobit zopar skupiniek ale nie takyto velky mix. Najlepsie nieco na dno,nieco do stredu a nieco hore,nieco na riasi atd...

Tiez som zacal vo svojom vselijako ale pracujem na tom :) drzim palec.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod Lepo69 » 23 Sep 2015 23:16 pm

Ďakujem za odpovede a trafili ste skoro vo všetkom do čierneho, čiže sa vyznáte. Nemam nikoho známeho, čiže celý čas fungujem len z internetu.Martin_s máš úplnú pravdu v rybkách (Gymnocorymbus ternetzi a Puntius tetrazona ), keď som ich bez akýchkoľvek skúseností pred rokom kupoval do malého akvarka , tak mi blbcek v chovatelských odporučil, že párik z každého stačí. Naštastie sa im darí a fungujú vyše roka. Štrk (80%),napustený filter a 3 anubiasy boli zo zabehnutého akvárka, takže ráno som ho napustil a večer dal rybky (moje staré).
Pštros a Kvietik taktiež ďakujem za odpoveď, aj s Maťom_s máte pravdu v rastlinách , tiež by som to chcel mať potom hudśtejšie, ale prvýkrát ich pestujem a bojím sa že by som ich musel vyhadzovať alebo by sa niečo stalo rybkám.Ozaj neviem čo, mám od nich čakať.Naštastie sa zatial teším z nových výhonkov a začína sa mi rozrastať trávička na spodku. Ináč, viete mi chlapy odporučiť nejaké rastliny, ktoré by som mohol doplniť?
zmes ryb by som nechcel meniť velmi.
Lepo69
 
Príspevky: 9
Obrázky: 8
Založený: 22 Sep 2015 08:59 am
Bydlisko: Zv

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod Lepo69 » 23 Sep 2015 23:23 pm

Matus ďakujem , mne tie anubiasy po troch týždnoch začali vyháňať nové stonky a korienky sa zväčšili. Rybky teda už prestávam dokupovať. Vieš mi prosím Ťa odporučiť nejaky článok , ako vyrobiť kopec? som hľadal ale nič rozumné som nenašiel.
Lepo69
 
Príspevky: 9
Obrázky: 8
Založený: 22 Sep 2015 08:59 am
Bydlisko: Zv

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod matus.galan » 24 Sep 2015 00:29 am

Skus pozriet akvaria chalanov, vela z nich ma naozaj krasne akva alebo daj do google aqua scaping a pozeraj foto pripadne youtube a tam je kopec videi ohladne toho ako zalozit dizajn akva

Ohladne rastliniek by som siel na zaciatok do niecoho jednoducheho, nejaka valisneria, micosorum windelow ten mozes vidieť aj v mojom albume,nejake cryptocorine, echinodorus..nieco malo narocne.

Ak nemas v akva ziadne hnojivo tak bud by som potom ku korenom dal hnojivove gulicky pre tie co idu substratu nie je to nic drahe.

Treba pomaly hlavne ako pisu chalani akva radsej zabehnut lebo este nevies ci su vsetky hodnoty OK.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod Luker13 » 24 Sep 2015 09:49 am

Kopec v akvarku vytvoris jednoducho ... V tomto akva ale uz stare dno moc nehyb a dosyp novy strk do zadneho rohu a zakomponuj do toho skaly, ktore ti ten breh udrzia a nezosype sa. Potom tam zasad rastliny, ktore ten kopcek korenmi este viac spevnia. V tvojom pripade by som sa zameral hlavne na tie rastliny.


Nenarocne rychlorastuce a bezne dostupne su hygrophily, valisnerie. Potom mozes do prednej casti zohnat mensie druhy cryptocoryn.

A neboj rastliny rybam neskodia ... Prave naopak
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod Lepo69 » 26 Sep 2015 14:21 pm

Ahoj chalani, odpísali Ste mi na môj príspevok ohľadom môjho začiatku s 250l akváriom a živými rastlinami. Písali Ste aj o kopci a prechode z hrubsieho na jemnejší štrk na ten kopec.. Viete mi prosím Vás odporučiť nejaký jemnejší štrk , ktorý by nebil do očí a zároveň by som tam mohol pestovať napr. MINI PELLIA alebo riccia fluitan ? Mám predstavu po Vašich príspevkoch že v pravom rohu spravím kopec z ktorého trčia skaly. najväčší a najvyšší anubias dám na vrch aby zakryl vzduchovaciu hadičku a smerom do spodku nasadím niektorý z machov alebo nízkych rastlín. To by bolo v jednej tretine a zprava od spodku kopca by som dosadil do zadu valisnerie a echinodory. Čierne skaly by som vyhodil alebo zakomponoval do kopca aby vznikla na kúsku čistinka. Čo poviete na to?
Lepo69
 
Príspevky: 9
Obrázky: 8
Založený: 22 Sep 2015 08:59 am
Bydlisko: Zv

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod vincent van gogh » 26 Sep 2015 15:00 pm

MINI PELLIA alebo riccia fluitan ?

Riccia fluitans ani Riccardia chamedryfolia substrát nepotrebujú.Stačí uviazať na kameň/koreň..
Štrk napríklad tento : http://akvaland.sk/2821-akvarijny-strk-hagen-1-2mm.html
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod Lepo69 » 26 Sep 2015 15:37 pm

Vincent ďakujem, vypadá super a ospravedlňujem sa za názvy,, mám v tom ešte troch zmätok. to že nepotrebujú substrát viem. Ide mi hlavne o plynulý prechod medzi štrkmi.
Lepo69
 
Príspevky: 9
Obrázky: 8
Založený: 22 Sep 2015 08:59 am
Bydlisko: Zv

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod vincent van gogh » 26 Sep 2015 20:15 pm

Lepo69 napísal:... ospravedlňujem sa za názvy,...

To vôbec nemusíš.Zmätok mám aj ja.O výslovnosti ani nehovoriac. :o
Ale zmena terénu,nejaký ten "kopec" (+ nové rastliny) určite pomôže.A ako niekto spomínal ,aj tie kamene by bolo fajn zjednotiť. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 250l akva prvý krát

Odoslaťod Lepo69 » 29 Sep 2015 21:35 pm

Tak rady som počúvol, zatiaľ som dokúpil 3 košíčky valisnerie z toho jeden spiralis. rozpočet bol nízky,čakám na výplatu. ešte musím zohnať skaly ktoré sa budú podobať pozadiu.názov neviem iba si myslím že by to mohla byť bridlica. na koreň a skaly potom dokúpim mini pellia a riccia fluitan.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Lepo69
 
Príspevky: 9
Obrázky: 8
Založený: 22 Sep 2015 08:59 am
Bydlisko: Zv


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.