dlho zalozene akvarium - problem



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod patapon300 » 08 Okt 2015 18:37 pm

Zdravim, mam uz vyse dvoch rokoch zalozene akvarium, ale teraz nstal problem.
Mal som pekne akvarium, plno rastliniek, a akvarium sa darilo celkom dobre, no potom mi prestali rast rastlinky, a tak som sa poradil v obchode s predavajucim, co by stym mohlo byt ( rastliny boli zvadle a hnili ), doporucil mi hnojivo v tabletkach, ktore som pouzil, a vtedy nstal problem, rastlinky, uz vobec nerastli, a totalne zhnili a ovedli, a to az do takej miery, ze mi tam uz neostala ziadna, a navyse sa mi po skle zacali vytvarat jakesika hnede riasy, a nieco comu sa podba plesen, len je to cele cierne, a zacalo sa to davat navsetko co som v akvarii mal, na skali, koren, filter, ohrievac atd... potom neskor som si teda kupil od Tetri ten papierik, ktory mi ukaze vsetke parametre vody, a co je nanej zle.
mal som tam zle hodnoty len NO3, a nato som pouzil terami minus, ktory mi to trosku znizil, a zle som mal aj CL2, kde som pouzil aqua safe, a bolo po probleme. tie hnede riasy , a tie cierne flaky som zo skliel vyumival, ale za 3 az 4 dni, boli zasa spet, tak som vyhodil tie hnojive gulicky, a uz to trosku spomalilo, cierne a hnede veci sa mi tam objavia do tyzdna opet, tak som si medzi tym kupil dalsie rybky, a vetsinou sa stane to,z e ked tam dam novu rybku, tak za par dni skape.. neviem co stym, uz som naozaj zufali, a sam nato bohuzial nepridem, moc by ste mi pomohli, keby ste mi praodili, co by pomohlo, aby som tomu zabranil.
v akvarium mam az 12 rybiek.
je 200 litrove, a vnom je koren, filter, ohrievac.
rastlinky tam zatial nemam ziadne.
hodnoty vody su taketo.
NO3 - 100 (je to zle)
NO2 - 0 (vpohode)
GH - 8 d (vpohode)
KH - 10 d alebo 15 d (15 d je zle)
PH - 8 (vpohode)
cl2 - 0 az 0.8 (0.8 je zle)
hodnoty zle a dobre som napisal podla toho, co mi ukazala tabulka od Tetra pack Test 6 in1.
Vodu som menil pred cca 2 mesiacmi, a hned som aj aplikovat Aqua Safe podla potreby.

Vopred dakujem za velku pomoc.
patapon300
 
Príspevky: 5
Založený: 08 Okt 2015 18:19 pm

Reklama

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod lubosmihula » 08 Okt 2015 19:01 pm

Nechapem z coho moze byt taka vysoka hodnota no3????
Menis vodu ako sa patri?
Ja mam v akva skor opacny problem no3 mi spadne na nulu. Mal som krasnu blyxu a skoro cela mi vykapala. Mal som v akva vsetky druhy rias a ked som prihnojil tak to krasne ozilo.
Je ten test na vodu v poriadku?
Lebo hodnota no3 na 100 to sa mo nezda. To by si musel mat v akva hrocha
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod ferryno » 08 Okt 2015 19:29 pm

vodu si menil pred dvoma mesiacmi??? tak vymen sto litrov a odkaluj na dne tam toho bude hodne
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod patapon300 » 08 Okt 2015 19:44 pm

ano vodu som vymenil,a cele dno som totalne odkalil, bolo tam vela bozdelu, a na skle pod kamienkami bolo dokonca taky zeleny sliz, ktory bol na skle prichyteny.
test je spravny, predtym ako som pouzil nitrate minus, som mal hodnotu NO3 az 250, prave preto som vymenil vyse 100 litrov vody, a pouzil nitrate minus, a aqua safe.
a filter mam vnutorny ( som zabudol pripomenut ).
patapon300
 
Príspevky: 5
Založený: 08 Okt 2015 18:19 pm

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod kvietik » 08 Okt 2015 20:42 pm

tak teraz men vodu aspon 4x po troch dnoch(nie tyzdnoch ani mesiacoch) 30-50%, a potom nabehni dajme tomu kazdych sedem dni, samozrejme aj s odkalovanim. neviem co mas za ryby, neviem ake si mal rastliny, takze tazko v niecom dalsom poradit....
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod patapon300 » 08 Okt 2015 22:44 pm

skusim to, a napisem jako to dopadlo, budem robit testy po tyzdnoch.
rybky ani neviem tie odborne nazvy, mam neomky, pavie oka, taku cirno bielo pruhovane co chodia len po zemi.
PS- som cital, ze NO3 zniju aj rastlinky, doporucili by ste mi nejkae rastlinky na osadenie?
patapon300
 
Príspevky: 5
Založený: 08 Okt 2015 18:19 pm

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod ferryno » 08 Okt 2015 22:48 pm

rychlorastuce neviem odkial si ale ja mam napr. ricciu a to hodne
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod newsted » 09 Okt 2015 00:55 am

patapon300 napísal:Zdravim, mam uz vyse dvoch rokoch zalozene akvarium, ale teraz nstal problem.
Mal som pekne akvarium, plno rastliniek, a akvarium sa darilo celkom dobre, no potom mi prestali rast rastlinky, a tak som sa poradil v obchode s predavajucim, co by stym mohlo byt ( rastliny boli zvadle a hnili ), doporucil mi hnojivo v tabletkach, ktore som pouzil, a vtedy nstal problem, rastlinky, uz vobec nerastli, a totalne zhnili a ovedli, a to az do takej miery, ze mi tam uz neostala ziadna, a navyse sa mi po skle zacali vytvarat jakesika hnede riasy, a nieco comu sa podba plesen, len je to cele cierne, a zacalo sa to davat navsetko co som v akvarii mal, na skali, koren, filter, ohrievac atd... potom neskor som si teda kupil od Tetri ten papierik, ktory mi ukaze vsetke parametre vody, a co je nanej zle.

Kup si kvapkove testy, papieriky nie su presne.

patapon300 napísal:mal som tam zle hodnoty len NO3, a nato som pouzil terami minus, ktory mi to trosku znizil, a zle som mal aj CL2, kde som pouzil aqua safe, a bolo po probleme. tie hnede riasy , a tie cierne flaky som zo skliel vyumival, ale za 3 az 4 dni, boli zasa spet, tak som vyhodil tie hnojive gulicky, a uz to trosku spomalilo, cierne a hnede veci sa mi tam objavia do tyzdna opet, tak som si medzi tym kupil dalsie rybky, a vetsinou sa stane to,z e ked tam dam novu rybku, tak za par dni skape.. neviem co stym, uz som naozaj zufali, a sam nato bohuzial nepridem, moc by ste mi pomohli, keby ste mi praodili, co by pomohlo, aby som tomu zabranil.

Prva pomoc mala byt denna ciastocna vymena vody aby si NO3 znizil. Neverim, ze NO3 ti vyletelo na 100mg/l prisudzujem to nepresnym papierovym testom. Preco ti kapu ryby, zistis opat testom. NH3/4,NO2,NO3. Ak mas vo vode chlor je to samozrejme zle a pravdepodobne ti zabil ´dobre´ bakterie ergo tvoje rybky asi zabil amoniak.[/quote]

patapon300 napísal:v akvarium mam az 12 rybiek.
je 200 litrove, a vnom je koren, filter, ohrievac.
rastlinky tam zatial nemam ziadne.
hodnoty vody su taketo.
NO3 - 100 (je to zle)
NO2 - 0 (vpohode)
GH - 8 d (vpohode)
KH - 10 d alebo 15 d (15 d je zle)
PH - 8 (vpohode)
cl2 - 0 az 0.8 (0.8 je zle)
hodnoty zle a dobre som napisal podla toho, co mi ukazala tabulka od Tetra pack Test 6 in1.
Vodu som menil pred cca 2 mesiacmi, a hned som aj aplikovat Aqua Safe podla potreby.

Vopred dakujem za velku pomoc.

Zmerat NH3/4 a v buducnosti po zabehu robit tyzdenne ciastocne vymeny vody.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod martin_s » 09 Okt 2015 10:04 am

Namiesto zbytocneho pouzivania chemie sa zameraj na to aby si pochopil zaklady akvaristiky a dal doporiadku hygienu v akva - to je tvoj jediny a zasadny problem (vymena vody v akvariu raz za 2 mesiace, pricom ti tam hnili rastliny, teraz je uplne bez rastlin a ty sa este cudujes ze mas hodnoty ake mas? Ja sa skor naopak divim ze ti tam este nieco vobec zije (pardon, spravne slovo je pri danych podmienkach "preziva")...). Studiu si asi vela nedal (tomu nasvedcuje to ze ani poriadne nevies co mas v akva). Chcelo by to pripojit aj celkovu fotku akva.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod Stone1991 » 09 Okt 2015 11:48 am

čo som čital tak hnede riasy sa vytvaraju pri nedostatku svetla
Stone1991
 
Príspevky: 77
Založený: 22 Feb 2015 17:44 pm

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod martin_s » 09 Okt 2015 12:20 pm

riasy by som teraz neriesil, to je najmensi problem...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod maros12345 » 09 Okt 2015 22:37 pm

Mohol by si dať foto akva,čo to tam naozaj máš a potom ti niekto určite presnejšie poradí.
To ako si údržbu podcenil a radšej nalial daku chémiu,ako vymenil vodu,to neni dobré.. (asi sa ti už s tým nechce babrat)
Ja by som na tvojom mieste vymenil 2x po sebe 50% vody.Odsal,očistil čo sa dá, dokúpil rastliny. Častejšie čistil filter a menil vodu.Ja mám JBL kvapkove testy napr.na tú NO3 ak tak si kúp..A testoval by som vodu po týždni.Ale ja by som uz asi vedel vo svojich mini akvariach čo som spravil zle, alebo ináč..Ja som nameral 80 ppm /l,a chybu som spravil pravdepodobne s NPK tabletkami do dna.Ale tebe to tam aj hnilo.Výmena vody, je hádam prvá pomoc na všetko..
O tom,že ti chlór,zabil baktérie,no ja neviem a ako by sa mu tam dostal,keď ani vodu nemenil a za ďalšie už tu o tom bolo čo to popísané a asi 90% ľudí ju nenecháva odstáť a za dalsie podľa mojich vedomosti do pár minút aj tak vyprcha..
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod Vlado21 » 11 Okt 2015 19:56 pm

Ked mas vysoky dusik, nasad tam rychlo rastuce "burinky" ako Vallisneria spiralis, Sagittaria subulata, Cabomba caroliniana, Riccia,... alebo rovno vysavace dusiku Pistia stratiotes a Limnobium laevigatum. 2 mesiace nevymenena voda v akvarku bez rastlin, to je harakiri...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod patapon300 » 12 Okt 2015 16:20 pm

moze to byt aj hygienou, ale aqauriom som cistil 1x do dvoch az troch tyzdnoch, a tu vodu som menil vyse polovycku raz za pol roka, a hned pouzil aqua safe, vytvara sa mi v aquariom toto, stale dookola.
http://www.fastimages.eu/images/aqua1.jpg
http://www.fastimages.eu/images/aqua2.jpg
patapon300
 
Príspevky: 5
Založený: 08 Okt 2015 18:19 pm

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod majtan.miso » 12 Okt 2015 16:32 pm

Menit by sa mala 1/3 vody tyzdenne

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod martin_s » 12 Okt 2015 19:46 pm

patapon300 napísal:moze to byt aj hygienou, ale aqauriom som cistil 1x do dvoch az troch tyzdnoch, a tu vodu som menil vyse polovycku raz za pol roka, a hned pouzil aqua safe, vytvara sa mi v aquariom toto, stale dookola.
http://www.fastimages.eu/images/aqua1.jpg
http://www.fastimages.eu/images/aqua2.jpg

Ved prave to co opisujes je ta zla hygiena... Pokial si nedostudujes zaklady a neaplikujes ich tak sa mozes aj na hlavu postavit a nepojde to...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod patapon300 » 14 Okt 2015 17:25 pm

no je pravda aj, ze som sa riadil len takymi "pokynmi" predavaca, ale rad by som si teda nieco prestudoval otom, o problemoch atd, mohli by ste mi dat nejake stranky, kde by som asa cosika priucil?

dakujem za ochotu a vas cas.
patapon300
 
Príspevky: 5
Založený: 08 Okt 2015 18:19 pm

Re: dlho zalozene akvarium - problem

Odoslaťod martin_s » 14 Okt 2015 19:59 pm

Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.