20L Ferplast



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 23 Okt 2015 17:26 pm

Zdravím :) zaregistroval som sa pred minútkou nech zistim čo som napáchal či zázrakom spravil dobre :) ... pred časom som dostal k narodkám 2 mečunky / samec, samica / ale v guli... kedze som o tom cital zacal som zhanat akva v ktorom by im nepreskocilo a nebolo ani milion litrove. Nasiel som na bazosi cca 20L akva ferplast s filtrom aj osvetlenim. Zial v novom akva boli rybky uz chore a za tyzden pošli. Nepomohlo ani liecenie malachytom a kurenie novym ohrievacom. Myslim ze to bol nasledok chladnej vody - absencia ohrievania aj okamzitych presunov rybiek mali to tazke :/ ... kazdopadne akva som vycistil nechal bezat / tyzden predpokladam ze to je malo ale pani v obchode vravela ze tri dni su minimum /. zaobsataral som aj novy filtrik so vzduchovanim. Dnes som bol vybrat nejakých nových obyvatelov nech mi vsetky tie nove veci niesu zbytocne. Tak mám momentálne dve neonky a chel som do neho este cosi a tak som nejak pristupil na gupky lenze kedze nechcem prerybnit premnozenim mam dvoch samcov a este jedneho prisavnika. Ako citam neviem ci je to vhodna osadka. Ci gupkam nie je malo miesta a ci sa nepoobzieraju na kost. chcel by som jednu dve krevetky mozno este. Kazdopadne ak sa mi k tomu mozte niekto vyjadrit budem rad tipom aj konstruktivnej kritike :) viem ze som toho napachal isto dost a nie vsetko je spravne hold dostal som darcek bolo sa treba on postarat a ked uz som zacal tak by som tu nejaku malu osadku uvital :) otec kedysi choval vsetko mozne v ratane pirani ale to som bol krpec cize si uz tieto akva veci moc nepamatam :) dik este raz :) prilozim aj fotky :)
Prílohy
WP_20151023_17_07_22_Pro.jpg
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm

Reklama

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod majtan.miso » 23 Okt 2015 18:04 pm

20l je tak na bojovnicu pripadne nenarocne krevetky. Neonky prec. Ma ich byt aspo 15-20 a 100cm dlzka akva - su to hufove rybky. Akva sa zabieha bez ryb a kreviet minimalne mesiac pokial nepridavas bakterie a boostery a aj vtedy to trva min. 2-3 tyzdne. V skratke vsetko zle

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Fan_Tomas » 23 Okt 2015 23:53 pm

Ahoj, nemusis sa bat, pokial ti akvarium bezalo na prazdno tyzden, tak ti tam tie ryby preziju. Neonky by som isiel vratit do akvaristiky a vymen si to za krevetky, tie gupky ak chces tak si ich tam nechaj. Pre istotu, by som obetoval par eur a kupil napriklad sera nitrivec, ten ti nastartuje akvarium, len pre istotu, ked ho tam budes liat, zapni vzduchovanie (bublinky vo vode), aby ti nespotrebovali vsetok kyslik a ryby sa ti neudusili. Ak tam chces tie krevetky asi by bolo dobre im tam supnut neaky koren a mach, radi po tom lozia. Btw: tych 20l je fakt malo na bezne ryby.
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Jozef I. » 24 Okt 2015 00:40 am

Pani v obchode vie akurát tak veľké h* a pokiaľ by si sa jej opýtal čo je zábeh akvária asi by na teba kukala jak mečúň s pod skaly. Zábeh akvária by mal trvať tak 4-5 týždňov. A najkritickejšie su 2-3 tyždeň kedy sa podla múdrych ľudí akvaristov tvorí najviac jedovatých látok NO2 a NH4. teraz si nespomínam na presne väzby čo z čoho sa ako tvori ale tieto jedovaté latky dostaneš (tuším hlavne NO2, lebo NH4 je rastlinkami stravitelné) z akva len masívnymi a častými výmenami vody a to je vec o ktorej si asi tiež nevedel.
Chémiu nedávaj do akva žiadnu. okrem toho že je to zbytočne tak ty si ani nemôžeš spätne overiť účinky týchto produktov a teda nevieš posúdiť či to funguje alebo nie. teraz mám na myslí práve tento sera nitrivec. ja som chémiu nepoužil nikdy a ani sa nechystám :).
A mám pocit, že ti rastlinky po čase vyrazia dekel od akvarka :D.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod robeno27 » 24 Okt 2015 01:00 am

Tak tak, súhlasím s tým, že neonky preč, gupky preč. Kúp radšej 10 kreviet, nejaké neocaridiny. Pridaj im tam nejaký malý koreň a týždenne vymieňaj 30% vody to je cca. 6litrov. Druhá rada už nikdy nepočúvaj rady niekoho kto ti predá 2 neonky. Je to tupec alebo chce len zarobiť. Radšej sa spýtaj tu alebo keď chceš nejakú rybu tak si radšej o nej nájdi info na nete. Ja používam rybicky.net. Ich databáza mi celkom stačí.
Obrázok používateľa
robeno27
 
Príspevky: 117
Obrázky: 10
Založený: 26 Máj 2011 21:45 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 24 Okt 2015 01:05 am

Vdaka za komentare a rady. No ide vikend a potom sa akvaristika akurat stahuje do novych priestorov a chvilu im to potrva cize rybky najblyzsie asi nemam velmi ako vymenit. Riadil som sa podla toho kolko je na centimeter rybky = 1 liter no zjavne to nie je top parameter. Uvidim ako sa im bude darit najblyzsie dni a chemii sa uz chcem tiez radsej vyhnut skusil som malachyt ked mi rybky pred tim chytili biely povlak a zrejme im to skor uskodilo. Tie neonky vravite ze su hufovky a co som pozrel tak vsade sa pise rozny minimalny pocet niekde 6 niekde 15 ale vyzeraju ze aj ked nemaju partakov celkom radi provokuju tie gubky / kusaju ich do chvostov. No a rastlinky budem musiet nejak riedit teda lebo zda sa ze podrastli odkedy som ich kupil a potom sa mi tam bude hodit len plastovy Maugli :P . Vdaka chalani ospravedlnujem sa aj vam aj rybkam za svoju nevedomost no uvidime ako to dopadne mrzi ma ze ani tieto nemaju zas top podmienky :/ . Odkedy som videl bojovnicu v pizerii pri pokladni v mini gulke ( nie ako prisadu :D ) a s povrchom vody jak povlak na mlieku myslim ze moje momentalne akva je hotel hilton oproti tomu. Este raz dik
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Jozef I. » 24 Okt 2015 09:25 am

čo sa tyka toho pomeru litraže k rozmerom ryb, treba to brať s rezervou a trochu aj logiky do toho dať, lebo takto by ti vyšlo, že by si do tvojho akva mohol dať aj 20cm dlhú rybu. :)

A nabuduce keď nevieš, je lepšie sa najskôr opytať, než niečo spraviš a nie všetko porobiť a pak sa pýtať či je to dobre... trochu naopak... :);) good luck
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 24 Okt 2015 10:09 am

no jo heh :) keby ma problem sa tam otocit uz by mi doslo ze neni daco dobre ale tako sa to zdalo relativne okej :/ ... cital som ze gubky by to mali zvladnut ohladne tej litraze. na rybickach net uvadzaju 3 gubky na tych 20l ze je lepsie viac ale ze malo by to byt v poriadku aj takto ked mam 2.A neprerybnim kedze je to panska spolocnost ... u neoniek je to trosku... trosku viac horsie len to vracanie zas ku nim do akvaristiky a oni by ich zas prekladali kedze sa stahuju a spominali ze potom rybky za dva tyzdne ( co je teda zas doba na zabehy mala - ak teda nebudu pouzivat tieto vody co tam maju ) a nevem ci by ich to nevystresovalo a nerozhasilo este viac. Bol som zas nedočkavec no a tak teraz sa uvidi :/ najlepsie sa ucime na vlastnych chybach :/ psa si teda zatial kupovat nebudem :D
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod majtan.miso » 24 Okt 2015 10:21 am

Daj inzerat, ze ich darujes niekomu do hufu :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Obrázok používateľa
majtan.miso
 
Príspevky: 189
Založený: 20 Júl 2015 22:48 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod c44 » 24 Okt 2015 11:20 am

to si sa mal zaregistrovat a studovat este predtym, ako si si akva zriadil.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 24 Okt 2015 15:54 pm

Ako mi uz je objasnene dovodov moze byt v mojom pripade viac ale radsej som vypol filter a zhasol lebo rybky sa vcera schovavali pri nom a napadlo ma ci ich prud nevysiluje. Dnes ked som prisiel z vonka je situacia nasledovna: Teplota je cca 25-26 C. Jedna neonka sa tlaci hlavou ku hladine a cervena gubka obcas polihuje kade tade ( co robila myslim uz od jej kupy ). Zlta gupka oka, druha neonka oka a pisavnika nevidim ale posledne bol tiez v poriadku. Je to ta otrava ci teplota ci vzduch ? :/
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm

20L Ferplast

Odoslaťod matus.galan » 24 Okt 2015 18:03 pm

Filter vypnut nemozes to je velka chyba! Filtracia musi ist nonstop ako inac chces dostat do vody kyslik a pre spravny kolobeh v akva to iste bez toho to nejde.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 24 Okt 2015 18:55 pm

Ajeje ... zda sa mi ze daco o tom ze nevypinat som videl ale vcera ked bezal niekolko hodin aj dnes tak rybky sa skryvali nad nim ako keby mimo prud tak som to nechapal a radsej vypol a aj na noc no. Nahodil som ho teda teraz a jedna gupka si uz isla zasa nan sadnut.
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod matus.galan » 24 Okt 2015 19:00 pm

Mak je prud silny treba zmenit nasmerovanie filtra pripadne ak vies na neho nieco umiestnit aby trosku oslabil prud vody ak ho nevies regulovat ale vypinat urcite nie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 24 Okt 2015 20:03 pm

Ok premiestnil som ho teda na inu stenu a skusil dat aj pridavne vzduchovanie cez hadicku ale to je asi zas silny vyfuk tak som dal opat ten rozvod co vytlaca vodu hore a spliecha na hladinu z niekolkych trubiek ale gupka si šla lofnut zasa na filter nechapem ... no nic uvidim mozno ked sa to okyslici viac pojdu aj inde. Len jedna neonka to nezvladla :/ vdaka za rady zatial.
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Jozef I. » 24 Okt 2015 20:06 pm

Priatelu chybaju ti elementárne znalosti. treba si rychlo naštudovať zaklady.. ohladne zabehu, filtracie, vhodnych nenaročných rastlín (rychlorastuce stonkovky) a potreby ryb pre zdarny život v akva + ich vzajomna znašanlivosť. osvetlenie a hnojenie si myslím netreba nejak extre riešiť, lebo svetlo bude slabe a hnojiť nebude treba si myslím. to čo nahnoja gupky postači :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 24 Okt 2015 20:16 pm

No veru to je pravda. Je to riadna veda o.O . No dnes v noci to zrejme teda necham bezat a rano uvidime ako to vyzera. V najhorsom pripade dam teda akvam na cas pokoj alebo necham toto zabiehat a ostanem pri tych krevetach ako ste odporucali. Dik za trpezlivost
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm

Re: 20L Ferplast

Odoslaťod Palci » 25 Dec 2015 02:29 am

Zdravím páni hlásim sa po dlhsej dobe s novými info niektoré horsie iné trošku lepsie resp. je to skor taka spoved. Z poslednej osádky sa donedávna držala gupka s prísavníkom. Neonky to nezvladli velmi rychlo a cervena gupka bola vadna odkedy som ju doniesol z obchodu. Zlty samec gupky bol osamelý a zacinal sa spravat zvlastne tak som mu dokúpil jednu samičku s tím že budem dufat ze nebudu mladé kedze akva bolo dost male a nevhodne pre nejaké zásadné davy rybiek. Neviem ci manipulacia ci vymeny vody mu nastrbili zdravie ale tiez si myslim ze samicka mu nepomohla ked sa do neho stale navazala - a to com cital ze je to skor opacne. Kazdopadne ta nova gupka z shopu mimo mesta porodila nove mlade gupkace :) . Situacia sa stala ked som bol 1-2 tyzdne odcestovany a akvarko udajne zozelenelo. O akvarka sa teda postarala mama s tim ze vymenila vodu v akvariach a nove gupkace dala do docasneho mini akvaria ktore zohnala. Vodu poprefiltrovavala cez kanvicu s filtrom na cistenie vody a tak naplnila akvarka do velkeho dodala aj pripravok proti chloru. Situacia je taka ze prisavnik s zltou gupkou ktora mala uz to zdravie asi dlshie nahnute sa asi 2 tyzdne na to pominuli. Mozno im uskodila aj teplota :-/. To boli tie failove zaciatky s akva ktore malo nahradit gulu co mi bola darovana s 2 mecunikmi. Nech je rybkam zem lahka su pochovane za domom. To su tie smutne spravy o mojich hlupych cinoch snad ma za to neukamenujete. Rybka z ineho obchodu sa drzi fit nech je voda aka chce a o tych z prveho obchodu som sa dopocul ze celkovo dlho nepoziju - nie len u mna. Kazdopadne ... Samica gupky je asi znova tehotna a predchadzajucich 6 z 9 mladych co prezili prvu noc po porode si nazivaju v mini akva perfektne rastu "ako z vody" ich mame sa dari tiez aj ked manzela si uz odpasla. No a novinkou je 112 litrove akvarium s ktorym bude dufam menej problemov a strat na zivotoch. kupil som zatial 3 rastliny - Lilaeopsis mauritiana , Cryptocryne lucens , Ludwigia repens ( urcite zas daky fail ) zo dve vrecka strku biely ( sportcarp ) a asi 8w lampu cca 60cm dlhu a Cat-Gato pacific P - F304 filter. Akvarko je na mieste vypodlozene podla vodovahy na skrinke s kovovou konstukciou a pod akva je penova karimatka na vyrovnanie pripadnych nerovnosti. Ak máte dáke rady este teda a nestratili ste so mnou nervy budem rad :) Nazory sa mi krizia s timi na nete a s timi z domova a okolia. Kedysi otec hoval ryby vo velkom od gupiek po pirane az po nevem co a vraj s tim nikdy nebol problem dala sa voda den na to asi sa dali rybky a zili nekapali. Diky vopred za konstuktivnu kritiku ci dobre rady. Ostatny tu nemusia stracat cas dakujem :)
Palci
 
Príspevky: 8
Založený: 23 Okt 2015 16:38 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.