Nahly uhyn ryb



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 24 Okt 2015 15:08 pm

c44 napísal:naco sa vlastne venujes akvaristike, ked nemas cas na jej studovanie, udrzbu akva a dalsie veci s tym spojene? dokladne studium je sucastou kazdej akvaristickej "kariery". akva nie je kabelka, ktoru ked sa ti uz nepaci, hodis do skrine a kupis si novu. akva je zivy, miniaturny ekosystem, "vysek" z prirody. priroda je vseveduca, ta nemusi studovat nic. clovek ak chce prirode "fusovat" do remesla, studovat jej zakonitosti jednoducho musi. ja sa venujem akvaristike uz takmer 3 roky, ale stale viem toho velmi malo. vela sa da naucit z vlastnych skusenosti, no tie su takmer vzdy tragicke pre akva samotne. ak nemas na akvaristiku cas, tak pestuj napr. muskaty na balkone alebo si kup bezecke tenisky a chod behat do parku. konickov, ktore su nenarocne na cas je vela. akvaristika medzi ne ale nepatri...

Keďže som si akvárium už zaobstarala, nebudem ho dávať preč. To, že som nevedela, že je to také zložité ešte neznamená, že teraz všetko predám a vykašlem sa na to. Mám jednoducho smolu, že mi predtým nikto nepovedal, nepúšťaj sa do toho, kým si o tom nenaštuduješ všetko, čo sa dá. Nuž na to je teraz neskoro, aby mi niekto hovoril, prečo si nič neštudovala, veď to nie je len o tom, že si donesieš domov akvárium a dáš do neho rybičky, je to oveľa zložitejšie. Ale nie som ten typ človeka, čo sa na všetko vykašle, keď mu to na začiatku nejde. Je to pre mňa výzva a vždy som otvorená novému učeniu sa. Len moja nevýhoda je, že akurát v čase, keď som potrebovala najviac pomôcť, tak som bola maximálne vyťažená. Včera som mala konečne čas, tak som veľa čítala, nakoniec som manželovi zabudla navariť obed :lol: :lol: :lol: Jednoducho ale aby som sa vrátila k veci, takisto ako nedám preč psa len preto, lebo by som mala tým pádom viac času, ako nedám preč morča, aby som mala viac času, ako neprestanem chodiť do školy, lebo ma vyčerpáva, ako neprestanem chodiť do práce, lebo som na materskej, tak si to môžem dovoliť, takisto sa nevzdám ani rybičiek len preto, lebo na začiatku som urobila chybu a pokazila, čo sa dalo. Jednoducho chcem svoje chyby napraviť, nie sa pre ne vzdať niečoho, o čom som dlho snívala.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 24 Okt 2015 15:26 pm

Dovoľte mi podeliť sa s vami s informáciami, čo sa zmenilo v mojom akváriu. Dnes som vymenila zhruba 1/2 vody v akváriu. Mala som aj nejakú prevarenú, tak ju už vylievať nebudem, naliala som ju tam. Ostatné som dala priamo z točky, čítala som a potvrdil mi to aj martin-s, že kým nie je z vody vyslovene cítiť chlór, tak to nevadí. Vyprala som aj filter vo vode, čo som vytiahla z akvária. Do vody som pridala vzhľadom na poranenie skalárika morskú soľ bez jódu na dezinfekciu, do filtru Tetra Bactozym (ak nie je treba, rada si nechám poradiť), rastlinky budem z finančných dôvodov dopĺňať postupne. Následne po tomto všetkom som urobila testy: Tetra 6 v 1 a Tetra Ammonia, ktorými som zistila hodnoty:
NH4+ - medzi 0-0,5 - podľa testu mierne zvýšená hladina
Cl2 - medzi 0-0,8 - pri zvýšenej hladine by sa mal dávať podľa testu AquaSave - prosím potvrďte alebo poraďte nejaký iný spôsob
pH - 7,6 - podľa testu v poriadku
KH - medzi 10°d-15°d - podľa testu mierne zvýšená hladina
GH - 8°d - podľa testu v poriadku
NO2- - 0 - podľa testu v poriadku
NO3- - 10 - podľa testu v poriadku
Ako znížiť zvýšené hladiny si budem musieť pozrieť. Prosím, zabudla som niečo urobiť?
A mám jednu otázočku: Keď meníte vodu v akváriu, ale v akváriu je voda teplejšia ako tá, čo tam idete liať, zohrievate ju alebo ju tam nalejete, veď ohrievač ju za chvíľku zohreje?
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod matus.galan » 24 Okt 2015 18:20 pm

Rozdiel v teplote moze byt len nech nie je extremny aby teplota neklesla napr pod hladinu aku ryby akceptuju alebo aby to nebol narazovy rozdiel niekolko stupnov. Staci namocit prst do akva a potom si podla toho pustit vodu z vodovodu. Da sa to v pohode citit co je uz moc teple a co studene a niekde v strede sa akurat stretnes na spravnu teplotu.

Ja pridavam do akva aj medium filter od easy life. Skus si to kuknut. Je to odporucany prostriedok na odburanie skodlivin z akva a pomaha rybam. Podla mna super vec.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 24 Okt 2015 18:41 pm

matus.galan napísal:Rozdiel v teplote moze byt len nech nie je extremny aby teplota neklesla napr pod hladinu aku ryby akceptuju alebo aby to nebol narazovy rozdiel niekolko stupnov. Staci namocit prst do akva a potom si podla toho pustit vodu z vodovodu. Da sa to v pohode citit co je uz moc teple a co studene a niekde v strede sa akurat stretnes na spravnu teplotu.

Ďakujem. Ja mám nastavenú teplotu na cca 28 stupňov a pri doliatí vody (menila som 1/2 obsahu) klesla na 24 stupňov, čo je rozdiel 4 stupne, ale zmiešavala sa postupne, lebo som vodu liala cez fľašu o stenu akvária. Je to síce dosť veľký skok, ale liala som ju postupne s asi 10 minútovými prestávkami po cca tretinách.
matus.galan napísal:Ja pridavam do akva aj medium filter od easy life. Skus si to kuknut. Je to odporucany prostriedok na odburanie skodlivin z akva a pomaha rybam. Podla mna super vec.

Ďakujem. Čítala som o tom a vyriešilo by to asi väčšinové zlé hodnoty vody v akváriu, určite sa po tomto prípravku popozerám v chovproduktoch, prípadne objednám z internetu. Na tvrdosť vody plánujem kúpiť keramické valčeky do filtra. Postupne by som chcela zvyšovať počet rastlín a tým stišovať vzduchovanie. Inak moja otázka - môže vzduchovanie spôsobovať stagnáciu rastlín v raste?
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod matus.galan » 24 Okt 2015 18:58 pm

Keramicka valceky do filtra sa pouzivaju na osadenie bakterii ktore rozkladaju skodlive latky vo vode. Ak tvoje ryby zvladaju podla specifikacie danu tvrdost vody nevidim dovod ju riesit. Vela krat uz odchovane ryby zvladaju vyssie hodnoty ako tie rovno dovezene z ich raja. Teraz treba aby sa ti vsetko poriadne zabehlo, stabilizovalo a potom by som riesil pripadne zmeny. Naco chces znizvat filtraciu? Ako potom chces aby sa ti zivini a vsetko dostavalo do celeho akva? Filter ma byt kupeny pre dany objem akva a pusteny tak aby pretocil tu vodua nie aby ti curkalo na jednom mieste a na druhom konci ti to stoji. Ak mas problem s tym,ze mas velky prud na jednom mieste skus zmenit umiestnenie filtra pripadne hlavucu. Alw ako pozeram mas tem len ten kamen? Nejaky esterny filter mas? Ak mas mne ten kamen pride blbost.

Rastliny mozu stagnovat z viacerych dovodov. Vela svetla a malo zivin. Bud treba znizit mnzostvo svetla alebo dobu svietenia alebo budes musiet pridavat ziviny. No ty mas momentalne viacero problemov takze toto je tazko teraz riesit ked nemas poriadne zabehnute akva a uz tam mas osadku.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod c44 » 24 Okt 2015 19:15 pm

norika 1001, ak chces pokracovat, najlepsie spravis, ak predas/darujes oadenstvo akva, stravis povedzme jeden vikend studovanim zakladnych pravidiel a zalozis akva nanovo s minimalne mesacnym zabehom a nasledne novu osadku prisposobis podmienkam akva. preto nie akva sa prisposobuje osadke, ale osadka akva.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 24 Okt 2015 19:16 pm

Ja mám filter v pravom zadnom rohu, neviem, či to je dobre vidno na foto, je to Juwel Bioflow 3.0, čo bol priamo k akváriu, keď sme ho už kupovali a veľa s ním nenarobím, lebo je tam nalepený (bol už keď sme ho kupovali). Vzduchovanie máme zvlášť cez Tetra APS 150. Mali sme predtým také malé 30 litrové akvárium a keď sa pokazilo vzduchovanie, rybičky jedna po druhej odchádzali, lebo sa dusili. (Akvárium sme mali už zabehnuté od kamarátky, ale sme chceli niečo väčšie a teda ani tam sme nerobili všetko práve tak ako by sa malo, len rybkám sa tam záhadne až na ten problém so vzduchovaním darilo)
Takže na mojom mieste by si teda ten Medium Filter od Easy Life dával alebo nedával? Rastlinky teda nebudem teraz riešiť, budem ich riešiť, keď bude ostatné v poriadku
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod matus.galan » 24 Okt 2015 19:44 pm

Zabehnute mas na mysli co? Predpokladam,ze si to akva domov nedoniesla aj s vodou a co som cital mal som pocit, ze si to vsetko preplachovala atd...takze by som povedal ze uzitocne bakterie tam budu asi vo velmi malej forme. Filter medium by som dal urcite, prospeje akvariu a aj rybam. Ako ti pisali chalani, riesil by som zatial castejsie vymenu vody. Ja osobne by som ryby dal prec kym nebude akva stabilne a az potom tam dal nieco jednoduchsie na udrzanie pre zaciatocnika a hlavne primerany pocet a z nejakej schopnej predajne. Ale tak to uz vies ty, je toho vela musis si sama vybrat.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod marko65 » 24 Okt 2015 20:01 pm

Norika, ked ti mozem poradit, posluchni radu co ti pisal c44 s zacni od zaciatku. Ryby prec, zaloz akvarko nanovo. Ja mam juwel vision 180 a mal som tiez vnutorny taky presne ako ty. Nech ti manzel vyreze, je to lepene silikonom. Ja mam teraz externy Eheim Professionel 3 2075, ktory ma velky objem s naplnami a tym padom sa maju kde bakterie mnozit. Ak das dost rastlin, budes menit vodu tyzdenne 1/3 objemu, nepredybnis to a nebudes prekrmovat, garantujem ti, ze ryby sa budu mat fajn a budu ta obchadzat choroby. Juwel ma slabe setove svetla, ale ked odhadnes spravny casovy usek svietenia cez den a ak by si si nasporila aj na co2 set, aj rastliny sa bu mat dobre. Ja som tiez zacal podobne ako ty, myslel som ze mi stacia info z minulosti, ked som mal ako teenager akva, ale nestacili. Ak spravis co som ti pisal, budes mat s manzelom kazdy vecer peknu podivanu pri pohlade na akva:-) Este som zabudol, ja som lial do vody len pri zabehu sera nitrivec na bakterie a sera aquatan na odburanie skodlivych latok.Teraz davam priamo z vodovodu bez vodiciek. Len ked kompletne cistim externy filter ( raz za polrok), tak pridam nitrivec.
Takze nech sa dari.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod newsted » 24 Okt 2015 20:04 pm

Amoniak musi byt 0. Otestuj opat zajtra. Ak sa bude zvysovat, znamena to, ze zacina cyklus/zabeh. Mas tam aj NO3, predpokladam, ze tam nejaky cyklus je. Vody testuj pred vymenou. Easylife filter media tiez odporucam, sam ho pouzivam pri kazdej vymene vody. To, ze mas Cl2 zvysene nie je dobre, chlor zabija bakterie. K tomuto ti nebudem radit, uz ma tu viackrat na fore presvedcovali, ze pouzivat na Slovensku dechlorinator nie je nutne. Skok o 4 stupne je pre ryby uz dost stresujuce, nemen 1/2 vody to je prilis. Radsej si tu vymenu rozdel na viac dni.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Loki12 » 24 Okt 2015 22:58 pm

Tak podme po poriadku. Drz me sa temy.
Po prve, kedze uz Norika prejavuje klasicky priznak zacinajuceho akvaristu, nech si zalozi temu o vlastnom akvarku - cast Vase akvaria. Tam jej budeme radit.
Po druhe, od nahleho umierania sme uz pri testoch vody - preto zalozit vlastnu temu
Po tretie, polovica vody je pri zakladani akvaria uplny standard a pri ( Norika teraz zavrie oci a toto nebude citat) prevadzke pomocou EstimativeIndex povinnost. Takze prosim neradme zaciatocnikom len tak od boku. A ked uz daco poradime, tak aj s dovetkami, vysvetlenim, linkami... Forum nie je Chat, a na napisenie prispevku by si mal kazdy najst kusok casu. Nech su tu relevantne a dobre vyhladatelne informacie. Potom sa nebude stavat, ze "Ale oni tam pisali, ze polovica vody sa ma vymenit a ten dalsi povedal, ze tolko uz nie" / "Aj tak tu mate v teme 187 stran blbosti, ja nemam cas to citat, poradte mi hned."
Po stvrte, rastlinky su to najdolezitejsie pri standardnom "zaciatocnictom" akvarecku - dalsie veci, pretoze vidim, ze jej forma vyjadrovania uz presla z emocii do racia, jej budem pisat v jej teme.
Po piate, zacat uplne odznova, je lahsie, vhodnejsie a efektivnejsie ako napravat skody / ak to okolnosti dovoluju. A tu to urcite dovoluju.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod newsted » 25 Okt 2015 14:38 pm

Po tretie....
Poradit vymenu polovici vody pri zalozenom akvarii (s rybami) a zaciatocnikovi nie je standard. Pokles teploty ohrozuje vyvijajucu sa populaciu nitrifikacnych bakterii (hlavne Nitrobacter). Link nemozem podat, info pochadza z ´Practical fishkeeping´ casopisu, bohuzial nepamatam sa, ktore vydanie. Norika ma akvarium s rybami, dalsi dovod, nemenit polovicu nadrze, kedze ryby boli (a pravdepodobne aj su) stresovane amoniakovymi a no2 spickami. Vymenit pol nadrze znamenalo v jej pripade zmenu teploty o cca 4 stupne co je dost. Tie ryby by mala stresovat cim menej, preto menit vodu v malych davkach castejsie, sa mi zda ako lepsi sposob. V inych pripadoch pri novozalozenom akvarii bez znalosti parametrov vody je rada vymenit pol nadrze opat nespravna IMHO.
http://www.cichlid-forum.com/articles/water_changes.php
S ostatnym suhlasim.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Loki12 » 25 Okt 2015 15:03 pm

@newsted - presne takto si predstavuje práve tie dovetky, že neporadime len co, ale aj preco. Dik za tvoje doplnenie.
Ano, pri rybach, meniť opatrnejsie, súhlas.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 27 Okt 2015 09:35 am

matus.galan napísal:Zabehnute mas na mysli co? Predpokladam,ze si to akva domov nedoniesla aj s vodou a co som cital mal som pocit, ze si to vsetko preplachovala

No doniesla som si ho domov aj s vodou, to bolo od kamarátky, čo býva kúštik odo mňa, ale máš pravdu, preplachovala som, dokonca som vždy na komplet vymenila vodu, ale ku podivu sa tie rybičky držali, kým mi nezlyhalo okysličovanie. Tak bola som totálne niekde inde, netušila som o akvaristike že absolútne nič a keď sme si zakladali nové akvárium, tak som si zisťovala, ale len čo som sa rozprávala v chovprodukte, kamarátiek a podobne, lebo som nevedela, že mi môžu dať zlé rady.

Teraz trošku prejdem k momentálnej situácii v akváriu. No od naposledy mám už iba jedného skalára a dnes som zistila, že tú pliagu, na ktorú mi takmer všetky skaláre uhynuli už má asi aj gurama. Tie isté príznaky. Lapanie po dychu, ale nedrží sa pri hladine, pláva, jesť som ju dnes nevidela. Skôr je akoby dezorientovaná. V takomto stave mi tie rybičky nikto nezoberie. Takže mám v tomto zviazané ruky.
marko65 napísal:Ja mam juwel vision 180 a mal som tiez vnutorny taky presne ako ty. Nech ti manzel vyreze, je to lepene silikonom. Ja mam teraz externy Eheim Professionel 3 2075, ktory ma velky objem s naplnami a tym padom sa maju kde bakterie mnozit.

A ten, ktorý tam mám teraz nie je dobrý? A ak nie, z akého dôvodu. Na fóre som sa o tom veľa nedozvedela, skôr to tam nikto neriešil, ak niekto písal, že ho má.
marko65 napísal:Juwel ma slabe setove svetla, ale ked odhadnes spravny casovy usek svietenia cez den a ak by si si nasporila aj na co2 set, aj rastliny sa bu mat dobre.

No čítala som, že 50W na 100 litrov tuším, ja mám 48W na 120 litrov, takže by sa tam hodila ešte jedna žiarivka, ale neviem ešte, ako to vymyslím, ja na niečo prídem.
marko65 napísal:Ja som tiez zacal podobne ako ty, myslel som ze mi stacia info z minulosti, ked som mal ako teenager akva, ale nestacili. Ak spravis co som ti pisal, budes mat s manzelom kazdy vecer peknu podivanu pri pohlade na akva:-)

No veď práve to, že človek si myslí, že mu stačí pár info a nakoniec zistí, že všetko pokazil, lebo nič neštudoval.
marko65 napísal:Este som zabudol, ja som lial do vody len pri zabehu sera nitrivec na bakterie a sera aquatan na odburanie skodlivych latok.Teraz davam priamo z vodovodu bez vodiciek. Len ked kompletne cistim externy filter ( raz za polrok), tak pridam nitrivec.

Na to mám zatiaľ čas ale ďakujem, prečítam si o tom a keby niečomu nerozumiem, opýtam sa :-)
newsted napísal:Amoniak musi byt 0. Otestuj opat zajtra. Ak sa bude zvysovat, znamena to, ze zacina cyklus/zabeh. Mas tam aj NO3, predpokladam, ze tam nejaky cyklus je. Vody testuj pred vymenou. Easylife filter media tiez odporucam, sam ho pouzivam pri kazdej vymene vody. To, ze mas Cl2 zvysene nie je dobre, chlor zabija bakterie. K tomuto ti nebudem radit, uz ma tu viackrat na fore presvedcovali, ze pouzivat na Slovensku dechlorinator nie je nutne. Skok o 4 stupne je pre ryby uz dost stresujuce, nemen 1/2 vody to je prilis. Radsej si tu vymenu rozdel na viac dni.

Na druhý deň hodnoty boli rovnaké. Meniť vodu budem po malých dávkach radšej teda, aby som zbytočne neublížila rybičkám viac ako im pomohla.
Loki12 napísal:zacat uplne odznova, je lahsie, vhodnejsie a efektivnejsie ako napravat skody / ak to okolnosti dovoluju. A tu to urcite dovoluju.

Keďže mám choré rybičky, tak mi ich nikto nevezme, takže mi dovoľ s týmto nesúhlasiť. Keby boli zdravé, tak by som súhlasila.
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 27 Okt 2015 10:01 am

norika1001 napísal:Následne po tomto všetkom som urobila testy: Tetra 6 v 1 a Tetra Ammonia, ktorými som zistila hodnoty:
NH4+ - medzi 0-0,5 - podľa testu mierne zvýšená hladina
Cl2 - medzi 0-0,8 - pri zvýšenej hladine by sa mal dávať podľa testu AquaSave - prosím potvrďte alebo poraďte nejaký iný spôsob
pH - 7,6 - podľa testu v poriadku
KH - medzi 10°d-15°d - podľa testu mierne zvýšená hladina
GH - 8°d - podľa testu v poriadku
NO2- - 0 - podľa testu v poriadku
NO3- - 10 - podľa testu v poriadku

Nikto si to tu asi nevsimol, ale testy nemusia mat dostatocnu vypovednu hodnotu z niekolkych dovodov:
1. testovala si az po vymene vody (ak som to z tejto vety spravne pochopil: "nasledne po tomto vsetkom som urobila testy")
2. pouzila si pasikove testy, ktore nepatria zrovna k tym spolahlivym...
3. do vody si dala pred testovanim NaCl, co by mohlo za urcitych okolnosti vysvetlit nejaku tu malu hladinu Cl-...

marko65 napísal:Juwel ma slabe setove svetla, ale ked odhadnes spravny casovy usek svietenia cez den a ak by si si nasporila aj na co2 set, aj rastliny sa bu mat dobre.

Podla coho si myslis ze su slabe? Prekvapim ta ale tak ako ty ich povazujes za slabe, tak mozu byt aj dostatocne, dokonca aj silne (a to myslim vseobecne o setovych osvetleniach). A dovod je uplne jednoduchy - zalezi na vybere rastlin. Rovnako ako absolutne nie je nutne pridavat CO2 ako sa casto prezentuje. Videl si v prirode niekde pri jazere, rieke a pod. pristavene tlakove nadoby s CO2 a hadicami smerujucimi do vody? Ja nie...

norika1001 napísal:No čítala som, že 50W na 100 litrov tuším, ja mám 48W na 120 litrov, takže by sa tam hodila ešte jedna žiarivka, ale neviem ešte, ako to vymyslím, ja na niečo prídem.
Ak vyberies vhodne rastliny nie je nutne nic pridavat. So svetlom by som sa hral ak by si si vybrala naozaj narocnejsie rastliny na svetlo, len potom to je ruka v ruke s nastavenim udrzby, prisunu zivin atd. inak sa lahko stane ze das priestor riasam a siniciam.

marko65 napísal:Este som zabudol, ja som lial do vody len pri zabehu sera nitrivec na bakterie a sera aquatan na odburanie skodlivych latok.Teraz davam priamo z vodovodu bez vodiciek. Len ked kompletne cistim externy filter ( raz za polrok), tak pridam nitrivec.
Zas tie "zazracne vodicky"... Naco? Ani pri cisteni filtra to nie je nutne. Chemolitotrofne bakterie neusidluju iba filter, ale aj dno, dekoracie, proste vsetko kde sa dokazu uchytit a vytvorit kolonie, dokonca su aj v samotnej vode...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod marko65 » 27 Okt 2015 10:43 am

Norika, filter je slaby z dovodu, ze mas malo miesta na usidlovanie bakterii, co ti ovplyvnuje celu biorovnovahu.Nehovorim, ze sa s tym neda prevadzkovat akvarko, ale s externym to mas ovela jednoduchsie. Viem to porovnat, lebo ten interny som mal asi rok a potom som ho vymenil. Riasy ustupili, ryby lepsie prosperovali.

Martin, juwel vision 180 ma svetlo 2x35 W. Myslim ze he to malo, ak by som chcel zelene akvarko aj s nejakymi narocnejsimi rastlinami.
S vodickami mas asi pravdu, davam to asi le pre lepsi pocit, ze po vycisteni filtra sa rychlejsie najmnozia bakterie.

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 27 Okt 2015 11:08 am

marko65 napísal:Martin, juwel vision 180 ma svetlo 2x35 W. Myslim ze he to malo, ak by som chcel zelene akvarko aj s nejakymi narocnejsimi rastlinami.

Ved vravim ze je to len o vybere vhodnych rastlin - kym pre niektore to staci, pre ine to je malo (a ked tam das len par anubiasov barteri tak je to luxus :lol: )...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Okt 2015 11:50 am

martin_s napísal:Rovnako ako absolutne nie je nutne pridavat CO2 ako sa casto prezentuje. Videl si v prirode niekde pri jazere, rieke a pod. pristavene tlakove nadoby s CO2 a hadicami smerujucimi do vody? Ja nie...

Kdo a kde,kedy - kedy vlastne nie,lebo je to často - prezentuje absolútnu nutnosť pridávať CO2?

Ked použijem podobú skratku,tak : videl si v prírode niekde pri jazere, rieke a pod. filtre so zelenými,šedými,transparentnými hadicami,alebo LED-kové,výbojkové osvetlenia? Ja nie... :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Loki12 » 27 Okt 2015 11:51 am

@norika1001 - no ked myslis, ze sa to neda, tak to bude urcite pravda. Prepac zabudol som na tvoje dlhorocne skusenosti. Fakt ma to mrzi. Uz ta nebudem otravovat mojimi hlupymi zaciatocnickymi radami.

@marko56 - prosim, fakt prosim. Viem, ze mame kopec skusenosti, viem, ze mame kopec napadov a viem, ze vyrobcovia setov predaju aj mrtvemu kabat. Ale nepostujme rady, najma novacikom, ze filter je zly, ze svetlo je slabe, ze potrebues CO2,... Nestrasme ich, ze akvaristika je jadrova elektraren. Ja viem, uplne krasne predstavit - zelene akvarium, plne anubiasov, microsoriek, cryptocoryn, echynacov, sagitarie, valisnerie, machov, bucesov,... aj s 0,3 W/L (ziarivka T8 ekvivalent) a parikom Ramireziek v danom objeme akvarka.

Tiez som prechadzal vyvojovymi stadiami akvaristu - raz som to tu v zapale zartu napisal. Tiez som prazil takmer 1W/L do akvarecka, fical na EstimetiveIndexe, vytahoval kilogramy zelenej hmoty z akvarka a hladal sa. A co teraz? Vyhnojene dno + 24W pri 54akvarecku + CO2 cez ph kontroler + bez aktivneho hnojenia a vysledok? Vsetko rastie - pomalsie, vsetko zije tak ako ma, riasy v norme, pohodova udrzba a hlavne pokoj ked vecer zaspavam. Ale trvalo to takmer 3 roky kym som nasiel tento pokoj.

PS: norika by si mala zalozit vlastnu nemu. Uz sme fakt velmi daleko od "nahleho uhynu ryb" uz sme davno pri "ryby mi stale hynu aj napriek tomu ze pisem na forum"
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod marko65 » 27 Okt 2015 12:08 pm

Vincent mas pravdu, ani mrazena potravi a hovadzie srdce a granule v amazonke asi nenajdeme:-).

Loki, co2 nie je nutnost, ale je to lahsie s nim ako bez neho.Je pravda, to som Norike zabudol napisat

Odoslané z SM-G900F pomocou Tapatalku
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod martin_s » 27 Okt 2015 12:25 pm

vincent van gogh napísal:Kdo a kde,kedy - kedy vlastne nie,lebo je to často - prezentuje absolútnu nutnosť pridávať CO2?

Vela krat to tu vo fore odznelo (napr. narychlo najdene: mini-azia-t14599.html?hilit=nutnost co2 ), hlavne pri radach zaciatocnikom.

vincent van gogh napísal:Ked použijem podobú skratku,tak : videl si v prírode niekde pri jazere, rieke a pod. filtre so zelenými,šedými,transparentnými hadicami,alebo LED-kové,výbojkové osvetlenia? Ja nie... :mrgreen:
Nie nevidel, ale tiez netvrdim ze sa neda prevadzkovat akva bez filtra, umeleho osvetlenia a akejkolvek techniky :wink: Prave naopak, som za to ze sa to da, len treba pochopit ako to funguje a vediet to spravne nastavit (mimochodom filtracia v prirode existuje, len to nie je cez filter aky je v akvariu, kde dosiahnut taky sposob filtracie ako v prirode nie je mozne, ale princip je v podstate rovnaky).

marko65 napísal:Loki, co2 nie je nutnost, ale je to lahsie s nim ako bez neho.
No nepovedal by som ze je to s nim lahsie... Skor naopak, kedze ide o dalsi parameter ktoremu musis prisposobit ostatne parametre... CO2 je casto len akysi booster pre rast rastlin, t.j. aby rastli rychlejsie nez je pre ne prirodzene...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Loki12 » 27 Okt 2015 13:06 pm

a uz sme pri CO2 :-) a slovickareni.

fakt je ale ten, ze umele pridavanie CO2 povazujem tiez za naviac precenovanu zalezitost v hobby akvaristike. A pre prirovnanie je to ako s ohnom - dobry sluha ale zly pan. Nie som ziadny vedec, vyskumnik - to by skor martin_s mohol povedat viac, ale ja vidim CO2 fazovanie takto:
(sme sice v blbej teme, a uz citim ako sa do mna pustate, ale... ved diskutujeme)

1. bez CO2
+ investicia nic
+ ziadne stelovanie
+ sme pri asi najviac prirodzenom pridavani CO2 do vody - zo vzduchu
+ nehrozi pridusenie zivocichov
- pomaly rast rastlin
- ak daco na rastlinach nefunguje, tak musim "hybat" s hnojenim alebo svetlom
- vsade pocuvam, vsade citam ze to s CO2 bude zazracne prec - riasy, nekvalitne rastliny,...

2. akva s pridavanim EasyCarbo (+ alternativy) - ta zazracna vodicka s krkolomnym nazvom, ktora je niekedy mylne prezentovana ako tekute CO
+ mala investicia
+ chemikalia ma algicidny ucinok - cize 2v1
+ dobry pocit, ze robim nieco viac ako ti "amateri" co nevedia co je EC
+ neudusim ryby
+ davkovanie aj lokalnym charakterom - napriklad na ruduchu
- otravim ryby ak dam toho viac
- diskutabilna ucinnost - osobne si myslim, ze viac pomaha lokalnou aplikaciou ako celkovym zlepsenim rastlin. Pri celkovom zlepseni si myslim, ze viac zavazi fakt, ze akvarista zacne robit aj ine kontrolovane ukony a celkovo sa viac zacina rozumiet tomu co robi
- cena pri vacsich objemoch akvaria

3. s bio pridavanim CO2 - burciak, kvas, tibi,... a vsetky tie kvasno-bublajuce ekvivalenty
+ lacnejsi vstup do sveta umeleho pridvania CO2
+ pekne mi to v akvarku bubla, ten pocit vidiet to bublat na nezaplatenie
+ pri dostatocnej vydatnosti bublania to ma vplyv na rast rastlin
- nestabilita pridavania CO2
- pri velkych objemoch akvaria je to neefektivne, neucinne (leda ze mas viac bublajucich zdrojov)
- problematicke davkovanie - proste to nenastavis = nestabilita CO2 = riasy
- je to casto take HomeMade riesenie - estetika
- starostlivost o tibi/bakterie/recepturu

4. CO2 s flase - idealne s PHkontrolerom a EMVentilom
+ stabilita
+ stabilita
+ moznosti nastavenia
+ akekolvek velke akvarium (fakt ma berte s rezervou)
- je to na zaciatok drahe ako cert (bazar pomoze, ale furt je to drahe)
- priestor pre celu techniku
- znacne skusenosti s celou problematikou chodu akvaria

Presiel som si vsetky fazy. Vsetky. A zazil som vsetky (az na otravu velkym mnozstvom EC) pohromy, ktore CO2 prinasa. Ci odporucam ist do akvaristiky s CO2 - ROZHODNIE NIE. CO2 je ako droga. Ked zistis co to dokaze, tak uz od toho nechces odist (podotykam flaskove CO2 :-)). Ale ked nevies ako na CO2, tak to je amen tma a smrt na kazdom kroku.
Moj nablizsi ciel, ked nadobudnem odvahu je, urobit si akvarium stabilne akvarium bez CO2 - s rastlinami pochopitelne.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod norika1001 » 27 Okt 2015 13:07 pm

Loki prečo ma stále napádaš? Ja som jasne napísala, že tie rybičky sú choré. Vidím to a nenarobím si problémy tým, že ich zanesiem do chováku a vykapú im tam všetky skaláre, guramy a prísavníky, lebo im tam donesiem nainfikované rybičky niečím, čo ani neviem, akú pliagu chytili. To si dovoliť nesmiem. Tak prosím, nerob tu zo mňa dementnú, že neviem, že ani dieťa nedonesiem choré do škôlky aby nakazilo všetky deti. Však trošku logiky. Nechcem sa tu hádať, ale naozaj ma vytáča, keď čítam, ako máš zas a znovu potrebu mi vyhadzovať na oči, že som začiatoční v akvaristike tak ako môžem niečo vedieť
Obrázok používateľa
norika1001
 
Príspevky: 37
Založený: 21 Okt 2015 12:54 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Loki12 » 27 Okt 2015 13:38 pm

Nenapadam, citam:
norika1001 napísal:No od naposledy mám už iba jedného skalára a dnes som zistila...... už má asi aj gurama....6 skalárikov, 6 gurám, 4 prísavníky, dva týždne vyzeralo byť všetko v poriadku, zrazu pošiel jeden skalár, potom druhý, následne prísavník a za ním aj gurama behom mesiaca.... Už uhynuli 3 skaláre, 1 gurama a 1 prísavník.....

Cize "choroba" stale neustava. Stale veris, ze sa daco zlepsi. Robis len rychle reakcie. A ked ti tu niekto neda na lyzicke presnu odpoved, tak zacnes napadat, navazat sa a nadavat (na ludi, na system, na vsetko...)
nahly-uhyn-ryb-t14095-48.html#p308696
nahly-uhyn-ryb-t14095-72.html#p308727
nahly-uhyn-ryb-t14095-72.html#p308735
nahly-uhyn-ryb-t14095-72.html#p308742
nahly-uhyn-ryb-t14095-72.html#p308750
nahly-uhyn-ryb-t14095-72.html#p308755
Akvaristika nie je matematika, kde vsetko ked dosadis do rovnice tak ti vyjde vzdy presny vysledok.
Ale ja to s tebou este raz skusim:
Keby si sa opytala: "Loki a ako to myslis, ze mam zacat odzova? Ako to mam urobit kedze ryby nemozem dat prec?"
A ja by som ti povedal co by som urobil. Netvrdim, ze je to to najspravnejsie riesnie, a nie je jedine. Mozem ti len povedat co by som urobil ja. Ale 100 dalsich by urobilo 100 dalsich moznosti. Jasne?
Ja by som urobil toto:
zobral najvacsiu sklenenu nadobu aku toma mam (aspon 5 litrovy uhorkac), alebo narychlo kupil nejake 10L akvarecko ako karantenu nadrz. Nic ine dnu len vzuchovadlo a ak by som mal tak nejaku plavajucu Egeriu. Pomodlil sa, ze to dopadne dobre a komplent zalozil akvarium nanovo. Vodu by som menil v karantenke kazdy den cca 10%-20%. Modlil sa k velkemu Treskovi. Kazdy den by som rybicky poziadal, aby mi odpustili, ze som ich vlastnou blbostou vystavil takemuto krutemu zaobchadzaniu. Modlil sa k velkemu Treskovi. A...mozno to za 2-3 tyzdne zacal opat postupne prekladat do uz novo zalozeneho akvaria - po jednej rybe kazdy druhy den. A ci by to rybky prezili? Najskor nie. Takze by som si poplakal a zakazdym keby som rybku splachoval, tak by som si buchol hlavu o kachlicky, aby som si zapamatal.

Teraz si na rade ty. Teraz mozes ukazat, ze si nie len skvela matka a chovatelka psov, ale ze chces mat aj dobre vztahy tu s nami. hm?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.