Skalár vysoký [Pterophyllum altum]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod newsted » 17 Okt 2015 13:27 pm

Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Reklama

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 17 Okt 2015 16:19 pm

Takto má správne vypadať spomínaný SkalárDantum!
Prílohy
dupl_9137_pterophyllum-sp.-dantum.jpg
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 17 Okt 2015 16:21 pm

A tu som si ich objednal 6 ks
Prílohy
Snímka.JPG
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 17 Okt 2015 17:53 pm

Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 17 Okt 2015 20:05 pm

Pterophyllum sp. Dantum
Prílohy
DANTUM.JPG
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod marekkl » 18 Okt 2015 22:38 pm

stavba tela celkom pekna :) nemas nejake fotky ? kedze si pisal ze si si ich objednal...btw myslim ze by sa to malo presunut do temy o p. scalare kedze to nieje p. altum ;)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 18 Okt 2015 23:07 pm

Ešte my neprišli tie skalare! Ale mam ich už zplatene a mali by prisť buď zajtra v Pondelok alebo v Utorok. Maju mx to poslať vlakom do LM s Pardubíc. Budú to 6cm velke ryby v tele. Tak som na ne velmy zvedavy. Dam ti vedieť keď tak a pošlem ti aj ich foto
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 24 Okt 2015 15:18 pm

PTEROPHYLLUM DANTUM
Prílohy
002-3.jpg
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 24 Okt 2015 15:19 pm

Dantume
Prílohy
017-3.jpg
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod prasan » 24 Okt 2015 15:44 pm

Aj keď nie čisto altum ale pekný.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 25 Okt 2015 10:24 am

Aj mne sa páči! Má oplutvenie aj výšku ako Altum aj hlavu podobnú. Je to dosť podobné. Neľutujem že som si ich objednal. Ešte my neprišli vraj asi v Pondelok alebo Utorok.
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod marekkl » 25 Okt 2015 13:02 pm

No uvidime co ti pride potom to nafot a postni :D a vyskou urcite nedosiahnu vysku p.altum podla mna ale moze to byt pekna forma skalara nechame sa prekvapit btw pozeral som tvoje fotky ake velke mas akva ? :)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod Laco NY » 25 Okt 2015 13:05 pm

A ako sú náročné na chov?
Laco NY
 
Príspevky: 228
Obrázky: 0
Založený: 29 Máj 2011 14:34 pm

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 25 Okt 2015 15:49 pm

marekkl: Moje Akva má rozmery: 200 x 60 x 60 k tomu používam filter Ehei, Professional 3 1200XL
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 25 Okt 2015 15:51 pm

Pterophyllum Dantum by nemali byť na chov náročné! Mali by mať nároky rovnaké ako aj Pterophyllum Scalare. Neni to Altum mal by to byť Hibrid Križenec Pterophyllum Altum s Pterophyllum Altum Peru.
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 25 Okt 2015 16:28 pm

Tieto Albiniticke formy Skalára niesu Skaláre Dantum Albino ale sú to Pterophyllum Peru Altum Albin
Prílohy
018-10.jpg
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod prasan » 25 Okt 2015 16:37 pm

Skaláre označované ako Altum Peru sú normálne Pterophyllum scalare/ ich rôzne formy a mutácie/krížence.Ako už bolo napísané,ak sa niečo ponúka v názve s Altum tak sa to predáva lepšie.Preto to predajcovia radi zneužívajú a vymýšľajú tieto krkolomné pomenovania.
Nikdy nezabudnem na takmer archaický názov pre raka Procambarus clarkii var.orange ktorého ponúkajú špekulanti pod označením Procambarus clarkii Marlboro. :lol:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod marekkl » 25 Okt 2015 17:34 pm

DIO nemyslim ze by sa jednalo o krizenca p.altum a p.scalare tu uz bolo spomenute ludia spravia hocico preto aby sa lepsie predavalo takze vymyslia aj taketo veci pokial nebude foto/video zmienka o rodicoch, pôvode a podobne tazko verit tomu ze je to krizenec a narocnost chovu urcite nebude vysoka pokial sa jedna o p.scalare nuz nechajme sa prekvapit co to prinesie do buducna tato forma :pivo: :)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod DIO » 25 Okt 2015 19:50 pm

Marekkl: Hej máš pravdu. Ja som osobne nikde nenašiel na internete o tomto Skalárovy nejakú zmienku že by to bolo potvrdené na isto že ide o kríženca P.Altum.Všade su iba dohady ohľadne toho a zvyčajne je to na fórach rozoberané a len veľmy povrchovo. Ja som sa pokusil na Skalar Fore trosku viac rozvynut tuto temu lebo som chcel aby to vedeli ľudia. Každopádne je to novinka. Inak na každom fore bolo písané že je to Krížený P.Altum s P.Peru. Podľa oplutvenia a podľa stavby tela je dosť podobný P.Altumom. No som zvedavý že keď my to príde že čo to bude a ako to bude vypadať na živo. Odsudzovať by sme to nemali. Nevypadá to zase zle. Veď ani skalar Koi sa v prirode nevyskituje a je obľúbený a chovaný. Netreba sa braniť novým veciam. Prave ich treba prímať a výtať. Nech je to v konečnom dvosledku čo chce ale je to Skalár ktorý má pekné oplutvenie, peknú vysokú stavbu tela, a peknú hlavu s pištekom.
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod Laco NY » 25 Okt 2015 20:47 pm

Uvažujem nad nimi, osobne sa mi veľmi páčia. DIO,daj potom fotky tých čo ti prídu.
Laco NY
 
Príspevky: 228
Obrázky: 0
Založený: 29 Máj 2011 14:34 pm

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod marekkl » 25 Okt 2015 21:37 pm

aj pterophyllum scalare santa isabel sa podoba trosku na altuma a nieje to krizenec ale cista prirodna forma ja osobne to neodsudzujem ale ked nieco take chce niekto tvrdit nech ktomu prilozi padne dokazy ze je to tak a nie len domnienky :D ja mam doma tiez prirodne formy skalarov a su to pekne ryby ale p.altum je p.altum dufam ze jedneho dna mi budu plavat v akvariu len by to chcelo aspon kubikovu nadrz ;)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod prasan » 26 Okt 2015 09:09 am

Myslím,že dobré vodítko a náhľad do foriem skalárov dostatočne rozoberá publikácia p.Burzanovského - Dobrodružství s amazonskými anděly.
V oblasti horného toku Amazonky sa objavuje len Pterophyllum scalare a jeho formy.Bližšie neurčené sa označujú ako sp.
V oblasti Negra sa objavuje rovnako Pterophyllum scalare,potom Pterophyllum leopoldi a zatiaľ bližšie neurčený označovaný ako sp. v oblasti Cuiuni.
Pterophyllum altum sa objavuje len v oblastiach Negra-konkrétne Orinoco,Casiquiare,Xié a Baría.
Skaláre ako Manacapuru či Nanay nesú pomenovanie podľa miesta objavu(riečok)-jedná sa o Pterophyllum scalare.
Pterophyllum altum ma hojný výskyt hlavne v povodí Orinoka.Typové nálezisko-Atabapo,Orinoco - Venezuela.
Ako pozerám tak pozerám ale v mapkách žiadne Dantum nevidím.
Dalšia vec ,taký ten zalomený pištek mávajú len P.altum a P.leopoldi(v niektorých populáciách), P.scalare takéto zalomenie nemá v žiadnej populácii.
Bez bližšieho určenia výskytu či pôvodu resp.zmienky o krížení môžeme len polemizovať.
Skaláre predávané ako Altum-Peru sú jednoznačne Pterophyllum scalare.Ako píše p.Burzanovský v publikácii, tak je to len lokálna populácia s trocha vyššou stavbou tela s menšími farebnými odlišnosťami.
Odporúčam prečítať. :wink:
PS:Najväčšia kravina s ktorou som sa stretol pri čítaní netu je toto: Pterophyllum scalare altum sp. “Santa Isabel”
To mi príde ako veľkoobchodná akcia 3 v jednom.
Pterophyllum scalare
Pterophyllum altum
Pterophyllum sp.Santa Isabel
Netreba uveriť každej kravine čo sa objaví na nete.Kopec importérskych firiem vymýšľa krkolomné pomenovania a radi si pri tom vsúvajú i pomenovanie altum aby sa dáka lokálna forma Pterophyllum scalare lepšie predávala.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod marekkl » 26 Okt 2015 09:30 am

na nete dava vela ludi krkolomne nazvy svojim obrazkom / videam podla toho sa clovek nikdy nemoze riadit co tam ludia popisu a ako vravi prasan kniha od p.burzanovskeho je fakt dobra treba precitat ak sa clovek o skalare zaujima
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Skalár vysoký [Pterophyllum altum]

Odoslaťod kvietik » 26 Okt 2015 17:54 pm

DIO napísal:Pterophyllum Dantum by nemali byť na chov náročné! Mali by mať nároky rovnaké ako aj Pterophyllum Scalare. Neni to Altum mal by to byť Hibrid Križenec Pterophyllum Altum s Pterophyllum Altum Peru.

Pruhovanie a sfarbenie ma ako Pterophyllum sp. Nanay- čo je uplne odlišne od všetkých skalarov , takže nesedi ani teoria, čoho su tie ryby križence...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.