Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb



Všetko okolo akvarijných rýb

Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 16:32 pm

Zobral som 21 mladych ryb, zhodou okolnosti cichlid, ale pre tento pad je to nepodstatne. Plus 4 dospele. Mlade som choval okolo 1 roka, a dospele mohli mat 2-4 roky. V plnej kondicii, nejde o nejake chulostive druhy. Dal som ich do sacku a ponukol na predaj v predajni. Dali ich akoze do karanteny. Behom 3 dni skapali vsetky. Uz vecer si vsimli, ze su podrazene (citujeM), tak im naliali Aquatan na utisenie. Bol som ich pozriet, mali nafunknutejsie tela, neboli ani zblednute, ani stmavnute, co je u zdochnutych ryb normalne. Cudne, vsetko mi nasvedcovalo tomu, ze prislo k nahlej otrave. Vysledok vsak bol trapas ako pre mna, ako pre predajnu a zla reklamu. No ale co, zabijem sa?

Po 6 tyzdnoch som len tak spomenul toto co sa mi stalo rovnakemu cloveku, co mi ryby preberal. Priznal sa, ze to bola ich chyba. Pytal som sa teda co sa stalo, co si spravil. Pricina bola ta, ze predtym v tej istej nadrzi boli karasy, zahradne. Hrube vykaly boli odkalene, ale voda bola stale od nich toxicka. A to bola prosim karantenna nadrz. Na druhej strane, bolo to omylom, takze nebudem menovat, ale aj to sa vam moze stat. Aj v predajni, ale aj doma.

Pytate sa ako to zistil? Mali zakaznika, ktory si navyberal asi 20 kusov ryb, a nechal si ich odlozit do dalsieho dna. Kedze karantenna nadrz bola volna, hodili ich do nej. Do tej iste, kde som mal svoje ryby aj ja. Na druhy den sa pozeral aj on, aj predavaci s uzasom na zdochnute ryby.
Tie moje sa drzali 3 dni, sotva poobedie a noc.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod jacik » 19 Jún 2003 08:04 am

aka velka bola ta karantenna nadrz?
kolko, akych velkych a ako dlho v nej bolo karasov?
cim krmili a kolko?
aka filtracia?

mozno ze ta voda bola proste len velmi zatazena neekvivalentnym mnozstvom ryb. ale aj tak ma prekvapuje ze nemenia vodu v karantennej nadrzi. najme ked im tam predtym umrelo 21 ryb ?!?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod gabriela » 19 Jún 2003 08:17 am

Skala, prosimta nestras.
Ja mam vo svojom 80l akvarku karasa od zalozenia.
Je pravda, ze to este nieje dlha doba a ze sa chystam ho prelozit do ineho, lenze na dalsie akvarium zatial nemam miesto :(
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod skala » 19 Jún 2003 08:20 am

Neviem presne odpovedat, ale skusim. Nadrz som kazdopadne videl:

velkost? asi 120 l, kvadroveho tvaru - pomerne vysoka.
kolko karasov? to neviem, tipujem ze aspon 20 vacsich ako 10 cm urcite
ako dlho? to neviem, zrejme minimalne tyzden
cim krmili? serou, pre koikapre, take male granule, cca 4 mm velke, pomerne male, a dost rychlo sa rozfranforcujuce sa. dostal som ich aj ja od nich ako nahradu za mrtve ryby.
filtracia? vnutorny filter, dostatocne vykonny, pravda nie tak hlboky ako na tak vysoku nadrz by sa patrilo - aspon podla odhadu

Vodu menia, len vacsinou v nej nic nemaju. A trochu vymenili aj po tom, co im skapali moje, len nie dostatocne ako sa sami presvedcili. To vies, mysleli, ze som ich mal chore, darmo som im hovoril, ze moje ryby neboli vazne chore uz snad 5 rokov, a co mam cichlidy tak vobec. Maval som s casu na cas krupicku na ml. zivorodkach a obcas sa objavi nejaka plesen lokalne na cichlidach - ale to je zapricinene subojmi, a o chvilu sa to vzdy zahoji. A teraz v poslednom case mi odisli 4 dospele postupne - zrejme nejake vnutornostne problemy (ale Acriflavin to uspesne zastavil)

Napokon ich chapem, ze si mozem vymyslat. Oni na to prisli az ked im skapali ich, vtedy si spomenuli na karasy. Po 4-5 tyzdnoch odo dna, kedy som prisiel s rybami ja.

Je tam zamestnanych viac ludi, jeden rybam nerozumie skoro vobec, je tam kvoli teraristickym vecia, jeden hej, ostatni viac-menej len predavaju a radia, do vody teda ruky nestrkaju. No a veduci, ktori je fakt borec, sa objavi vacsinou len po trzbu, alebo s tovarom. Napokon ma aj ine zamestnanie. No a ten na to prisiel, vlastne clovek, co tam je raz za dva dni.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod skala » 19 Jún 2003 08:24 am

gabriela napísal:Skala, prosimta nestras.
Ja mam vo svojom 80l akvarku karasa od zalozenia.


Ale akeho Gabi? Jazierkoveho? Alebo vyslachtenu zavojnatku, ci nebodaj chyteneho na "udicu" niekde na Slovensku:
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod jacik » 19 Jún 2003 08:27 am

hm, necudujem sa ze starsi chovatelia uz predavaju rybky iba priamo zakaznikovi, najma tie chulostivejsie. ked maju taketo skusenosti s obchodmi... . but biznis is biznis.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod gabriela » 19 Jún 2003 08:28 am

maleho zavojnatkoveho ale zato sikovneho
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod skala » 19 Jún 2003 08:36 am

Gabi, tak to bud pokojna, to nie je take nebezpecne, ten ma trochu ine vylucovanie. Ved bol v Cine hadam starocia slachteny.

To: jacik. No ja to preferujem tiez, radsej rovno, len neexistuje tak dobra komunikacia, aby to frcalo riadne ako ma.
Aj kupujem a vymienam radsej od chovatela. No sam davam ryby do obchodu, takze je to trochu rozporuplne. Co narobim?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod jacik » 19 Jún 2003 09:01 am

zavojnatka je super. najviac sa mi paci ta jej neskutocne velka papulka ako ju vie otvarat. mali sme dlhe roky zavojnatku. taku zlatu. to som bol este maly a pekny. narastla tak aspon na 15cm. velmi pekna. to su moje spomienky na akva z detstva.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod gabriela » 19 Jún 2003 09:05 am

Jacik, ja ti ju asi venujem 8)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Vylucovanie karasov a ich neblahy vplyv na iny druh ryb

Odoslaťod jacik » 19 Jún 2003 09:33 am

nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Odoslaťod Diwiak » 19 Nov 2008 15:42 pm

stara tema-ale kolko sa asi doziva zavojnatka??
Diwiak
 
Príspevky: 17
Obrázky: 10
Založený: 06 Jan 2006 00:11 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Galbatorix » 19 Nov 2008 15:45 pm

cca 10 rokov ... (samozrejme ak neni chora a ma dobre podmienky)
Obrázok používateľa
Galbatorix
 
Príspevky: 368
Obrázky: 1
Založený: 20 Aug 2008 15:58 pm
Bydlisko: ZA


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.