Osvetlenie pri čistení akva



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Imon » 14 Okt 2015 12:03 pm

Zdravim,

nevedel som presne do akej temy cize ked sa jedna o osvetlenie-techniku tak snad tu to bude ok :)

Mam taky problem mam 200l akva vsetko fičí ako má už ho mam vyšč pol roka planujem robit nejake zmeny co sa tyka rastlin.Ale mám problem. Osvetlenie mam napevno namontovane v kryte ktory vzdy ked don idem zahdzujem ako náhle zhodim absolutna tma. Doteraz som to riesil presunutim kalsickej lampy na stojanie nad akva plus som mal reflektor doma taks om ho namontoval na latku ktoru si vzdy oprem ked cistim ako tak to pomoze na odkalovanie postacuje, na zastrihavanie uz menej triafam dost na slepo, potom cakam kym nahodim kryt aby som videl ci je vsetko zastrihnute tak ako som si predstavoval a či rybky maju vsetky plutvy :?

Kedze sa chystam na nejake tie aj detailnejsie upravy tazko to pojde bez lepsieho svetla.
Chcel by som sa teda opytat na nejake navrhy resp. ako to riesite vy doma pri vacsom akvariu?

(na fore som hladal asi 15 min, k.s.: tma, cistenie tma, osvetlenie pri cisteni bohuzial nic relevantne)

Dakujem za postrehy a rady
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod aivenhov » 14 Okt 2015 12:26 pm

Mohol by si sem dať fotky krytu ako to vyzerá?
Lebo čo sa týka mňa, tak si to neviem predstaviť. Tiež mám svetlo na pevno v kryte ale ešte som sa s tým problémom čo máš ty nestretol.
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod existpierre » 14 Okt 2015 12:36 pm

Mam podobný problém. Moje osvetlenie som dával do návodu ako upraviť set. Riešim to svetlom na čele + mam 10 litrové akva, ktoré má plant LED svetlo, takže na 70% OK, ďalej to riešim dvoma špajdlami zalepenými páskou, ktoré využijem ako držiak krytu na štýl 'kapota auta' :D
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Imon » 14 Okt 2015 13:17 pm

Niesom doma a asi ani zajtra nebudem ale vypada nejako takto. Tento typ.

https://www.google.sk/search?q=kryt+na+akvarium+100x40&hl=sk&biw=1536&bih=765&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIjfi6senByAIVSmkUCh2twggT#imgrc=H2afrZZI6Ib_BM%3A

s tym ze tam mam 3 trubice este jednu v predu kde su tie dva otvory aj tie tam mam pod svetlami som namontoval take poloblukove plastove trubky do ktorych su osadene svetla - reflektory.

Cize cez tie diery hore akurat podavam krmivo ani ruka sa mi tam neprepcha.
Po okrajoch su skoky presne ako na obrazku s tym ze sa nasadzuje na akvarium.
Cize ak sa chcem dostat don musi kryt aj zosvetlom ist dole proste. Skusal som to aj nadvihnut ale ako nahle sa oddiali svetlo od hladiny tak to proste nepresvetly ani 180W bohuzial.

Napadlo ma kupit si nejaku tu led lampu alebo trubicu popripade prerobit osvetlenie do coho sa mi teda velmi nechce preto sa pytam o radu ci niekoho nieco nenapadne alebo nikto nikdy neriesil podobny problem.
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod aivenhov » 14 Okt 2015 14:34 pm

Aha tak to je kupovaný kryt.
Mne napadli 2 možnosti:
1) Mohol by si kryt vydvihnúť pri údržbe akvária vyššie. Teda podložiť všetky rohy nejakým hranolkom. Keby bolo akva medzi skriňami, tak navŕtať a upevniť dve očká do krytu (z vnútra krytu podložiť nejakými platničkami aby sa nevytrhli), na skrine položiť nejakú dosku a na lanká zavesiť celý kryt.
2) Kúpiť nejakú lampičku, ktorá sa dá upevniť na sklo, napr. sem tam predávajú také "študentské", ktoré sú zakončené masívnym štipcom.
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Imon » 14 Okt 2015 14:57 pm

Jo dakujem zabudol som zmienit ze je kupovany :) robil som tam masivne upravy :D rezal, vrtal pilil pridaval uz mi pride ako keby som ho sam vyrobil :)

1, Nad tym som rozmyslal ale v okoli akvaria nieje siroko daleko nic okrem obdivovacich kresiel :) cize to velmi nepripada do uvahy jedine co ma napadlo do stropu dva sroby s ockom a na to zavesit rovno nove svetlo.. s nastavovatelnim lankom, ale to bola ta prerabka do ktorej som ist nechcel :)

2, Vzdy ked cistim akvarium mam s 500W reflektora https://www.google.sk/search?q=reflektor&biw=1536&bih=765&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIlPmig4DCyAIVBPNyCh05sQTX#tbm=isch&q=reflektor+500w&imgrc=0yXWwT_Yiy6wEM%3A
urobenu prenosnu lampu pripevnenu o latku ktoru si donesiem zapojim do elektriny a cca 30 cm nad akvariom oprety ktory tam svieti a poviem ti ze vidim o 10% viac ako ked to tam nieje tak studenska lampicka by asi nepomohla :)

Asi to spravim ako pisal kolega predtym podobrem to latkami zdvihnem na par cm aby som prepchal ruku a budem suchtat vo vode. Popripade este ten moj 500wat skusim dat uplne nad vodu a prehadzovat hore dole aby nezavadzal.

Dakujem za rady :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Viktor » 15 Okt 2015 12:51 pm

Ahoj.
Ja mam spravene zvlast svetlo na cistenie, kedze tiez mam osvetlenie, ktore mi zakryje cele akva.
Je to vlastne taky zlab spraveny z plechu a v nom mam zabudovane 3 usporky a na cistenie to uplne postacuje. Zo spodnej strany od akva mam v plechu zarezy, ze donho drgnem, aby mi nespadlo. Vecer mozem pridat fotku.
Naposledy upravil Viktor dňa 15 Okt 2015 12:56 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Luker13 » 15 Okt 2015 15:49 pm

http://rostlinna-akvaria.cz/eshop/obrazky/1124-2.jpg

u mna to je vyriesene presne tak ako na obrazku ... mam pristup do celeho akvaria pri stalom svetle. Jedna jedina nevyhoda, ktora moze ludom vadit je, ze to svetlo osvetli celu miestnost
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Imon » 16 Okt 2015 12:10 pm

Luker13 napísal:http://rostlinna-akvaria.cz/eshop/obrazky/1124-2.jpg

u mna to je vyriesene presne tak ako na obrazku ... mam pristup do celeho akvaria pri stalom svetle. Jedna jedina nevyhoda, ktora moze ludom vadit je, ze to svetlo osvetli celu miestnost



Presne takto som to chcel urobit a myslim ze to je super :) akurat ze akvarko som kupil uz s tymto krytom som si ho len doladil do dokonalosti :)
Ale vyslo mi to ako najlepsia moznost.. Uvidim do buducna.
Jo inak vyriesil som to vypustenim vacsieho mnozstva vody kde mi to to moje urob si sam svietidlo presvietilo celkom v pohode tak som to videl kam sadim :)
Problem je len pri nejakej udrzbe(listy, do niecoho štuchnut vsak to poznate) musim zhadzovat cely kryt kde sa poškodzju spoje na napajani plus ked je tam fakt tych 200 litrov vody nieje sanca vidiet co sa deje na dne.
Nuz uvidim ze co dalej kazdopadne ak ma niekto takyto problem tak riesenia su len dve pri vymene vody vypustit viac alebo si spravit polohovatelne svetlko ako uviedol kolega vysie. :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Luker13 » 16 Okt 2015 12:43 pm

Tiez som mal taky kryt, ktory som musel podkladat roznymi vecami aby som mal pri udrzbe svetlo a nejake to miesto na pracu ale potom som to takto vyriesil a neviem si to vynachvalit.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Viktor » 17 Okt 2015 08:42 am

Ahojte.
Sorry ze az teraz, no nestihal som skôr. :D
Prílohy
DSC_0002-1.jpg
Sorry za kvalitu fotky. :-(
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Imon » 30 Okt 2015 12:55 pm

Viktor napísal:Ahojte.
Sorry ze az teraz, no nestihal som skôr. :D


Presne nad tymto som uvazoval, akurat predopkladam ze to mas uchytene nad akvarkom nejakym sposobom moja otazka je akym?
Rozmyslal som o navrtani Lkovych uchytov nad akvarkom a na to len sa mi velmi nechce vratat do steny :)
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod aivenhov » 30 Okt 2015 13:27 pm

Ja si myslím, že Viktorove svetlo je o málo dlhšie ako celé akvárko a sedí na bočných stenách.
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod astro » 30 Okt 2015 14:54 pm

Toto by Ti Tvoj "problém" nevyriešilo?
http://www.luxmania.sk/luxmania-sk/esho ... BASIC-5496
lampa.jpg

Prípadne trošku úchylné ale efektívne by bolo aj toto riešenie ;)
celovka.jpg
celovka.jpg (4.02 KiB) Zobrazená 10511 krát
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Imon » 30 Okt 2015 16:46 pm

astro napísal:Toto by Ti Tvoj "problém" nevyriešilo?
http://www.luxmania.sk/luxmania-sk/esho ... BASIC-5496
lampa.jpg

Prípadne trošku úchylné ale efektívne by bolo aj toto riešenie ;)
celovka.jpg


Ta teta s tou lampu ma pobavila :)

Ta mala lampička asi nie puzivam Reflektor 180W uchyteny na ticke nafotim bud tyzden a poslem dnes uz nebudem doma, ze ako to vyzera a proste ani tych 180W reflektor nepresvieti ten vodny stlpec, jedine ked som kynozil riasu som vypustil asi 50% vody a vtedy to bolo v pohode výška akva 60cm cize voda cca 50 cm a proste na dno to nepresvieti kedze ten reflektor ma svietivu plochu cca 12x6 cm co je maličko oproti 3om trubiciam po celej dlzke ktore maj vykon cca 160w.

Najlepsia varianta by bolo nieco zavesne co by sa dalo pohybovat hore dole popripade nieco ako toto:

http://shopakva.sk/2231-osvetlenie-akva ... rivka.html

samozrejme s inymi ziarovkami a počtom.
Imon
 
Príspevky: 31
Obrázky: 7
Založený: 20 Máj 2015 22:39 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Viktor » 30 Okt 2015 23:32 pm

Ahojte.
Presne ako pise Aivenhov.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod existpierre » 31 Okt 2015 00:41 am

[attachment=-1]uploadfromtaptalk1446244882270.jpg[/attachment]
Prílohy
uploadfromtaptalk1446244882270.jpg
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: Osvetlenie pri čistení akva

Odoslaťod Viktor » 31 Okt 2015 19:39 pm

Takto to robil jeden kamarat, kym nezaprel s laktom o drevko ci co to mal. Trubice sa rozbili narazom a skoncili v akvarku. Je to take nestastne riesenie.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.