rastliny do prúdu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

rastliny do prúdu

Odoslaťod patizon » 07 Nov 2015 23:13 pm

Zdravím všetkých,nikde sa neviem dopátrať,ktorým rastlinám príliš neuškodí prúdenie z filtra (resp. im to prospieva/a je možne ich zasadadiť priamo pod výpusť.AQ je 150 l a filter mamJBL 701,prúd je trošku silnejší a tak by som ho chcel aj rastlinou trošku zmierniť je priškrtený na polovicu viac už nejde .Ak je tu téma a ja som ju nenašiel tak sa ospravedľňujem.Ďakujem všetkým.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Reklama

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod matus.galan » 07 Nov 2015 23:24 pm

Valisneria by nemala mat ziaden problem a vacsinou ta vrchna cast vyzera pekne v prude kukni videa a foto.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod hooopy » 07 Nov 2015 23:43 pm

su dve moznosti, bud skrtit alebo porozmyslat na sposobom akym sa voda dostava do akvarka. myslim vystup samotny.. tryska, rampa, lila pipe, alebo nejaky klb s lepsim smerovanim.. pripadne dat do cesty prudu koren...

pomohla by foto.. a mozno by sme vymysleli nieco ine, nez davat do prudu rastlinu za ucelom brzdenia
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod patizon » 08 Nov 2015 00:03 am

Priskrtený je na 50%,viac by som nemal,vyrobca to neodporuča.Vypust je cez ledkove osvetlenie ,je to zaroven chladenie,takze nadstavec akýkolvek nehrozí,ostava mi asi len ten koreň,aq este len čerstvo založene sadit idem v utorok ked prídu rastliny zatial tam mam iba 2x nana a vesiculariu od znameho na zábeh.Viem ze sú rastliny aj z biotopov rychlejšie tečucej vody ,len sa neviem dopátrať aké a ako sa správajú v AQ.Valisneria mam pocit,žesa jej začnú vrchne časti trhať,hladam ešte v staršej lit. a skusim foto.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod hooopy » 08 Nov 2015 00:37 am

waw... chladenie svetla filtrovanou vodou? To ma zaujima.. pocujem to prvykrat. Nafot, som zvedavy. Uvidime co sa s tym da robit.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod patizon » 08 Nov 2015 01:46 am

fotky mi to nechce zobrať ani po zmenšení,skusim zajtra.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod existpierre » 08 Nov 2015 02:22 am

Ja nedávam fotky ani na také úložiska ako je imageshack, väčšina takých linkov tu už nefunguje. Mam Dropbox a tam si v public zložke ukladám fotky s rozlíšením 800x600 tie sem potom nalinkujem cez img tag
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod Sunkafit » 08 Nov 2015 08:46 am

jbl701 a silny prud v 150l akva už to neide dokopy.........701tku by som dal max do 112l akva ako mám ja v pohode naplno a sila prudu je mierna
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod vincent van gogh » 08 Nov 2015 09:36 am

@patizon : Ako si celkovo spokojný s tým systémom filtra v osvetlení? Minule ne burze som do skúmal pozorne,......ale nič pre mna.
(Inak,výborný nick. :) )
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod patizon » 08 Nov 2015 10:18 am

Podĺa mna je 701 dosť,planujem easy carbo a nerad by som ho tam daval zbytočne tak ako každe co2 sa prílišným čerením vyháňa,akva je bez krytu,tento systém osvetlenia mám čerstvý ako aj aq takže posúdi´t neviem,ledky pracujú vlastne v laboratórnych podmienkach,takže by mali vydržať ovela dlhšie.Dotyčný čo mi to robil tak ako celé aq aj s pozadím toto vyrába už dlho a problémy s tým nie sú.Známy má 350l takto už 3roky a v poho.No chcel by som hlavne vedieť ake mate skusenosti s tými rastlinami.vraciam sa k akvaristike po" 10 rokoch"vždy som mal pod filtrami valissnerku a vždy ma štvalo že má konce nepekné tak preto.aké máte rastliny pod výpusťami vy.
Prílohy
IMG_20151107_230655.jpg
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod hooopy » 08 Nov 2015 10:49 am

Pokial dobre rozumiem obrazku, na fotke je vystup z filtra. Nie je to stastne riesenie. Nie je ani premiestnitelny a ani neexistuje moznost smerovania prudu. Nie su to sice neprekonatelne prekazky, ale trosku to komplikuje situaciu. Osobne by som neuvazoval u znizeni prudu rastlinou. Myslim si, ze to celkovo nie je velmi dobry smer, akym ist.

Co s tym, zalezi aj podla typu akva, ktore zamyslas. tak isto od toho, kolko mas svetla. ci bude nutne aj CO2, alebo pojdes bez. Ci to bude len nejaka afrika, alebo spolocneska nadrz.
osobne mi napadaju dva varianty ako by som zacala ja.

1; skusit tam dostat nieco takeho
Kód: Vybrať všetko
http://www.eheimslovakia.sk/2892-ehem-guovy-kb-pre-variabilne-nastavenie-smeru-prudenia.html


a tym padom mozes aspon co to malo v ramci moznosti klbu prud smerovat. druha vyhoda tohoto riesenia by bola ziskanie bodu, na ktory si schopny uz napojit takmer cokolvek. napriklad rampu..
ak by sa ti tam, nehodil klb, mozes skusit kolienko..

Kód: Vybrať všetko
http://www.eheimslovakia.sk/2894-eheim-koleno-pre-instal-set-1-a-2.html


tu na obrazku vidis tzv cely set..ktory sa da vyskladat od eheimu. Ja mam v tych trubickach urobene dierky ( ich velkost udava silu prudu) a z styroch kusov pospajanu rampu na celu dlzka akva. v mojom pripade 60cm.

2;Ak by si neuvazoval o rampe, ale len o vytoku mozno by som pouvazoval o nejakom tmavom sietovanom/ mriezkovanom materiale, ktory by som pripevnil na pozadie prave do cesty prudenia vody. Mohlo by sa jedna o kusok zo stareho vnutorneho filtra, nefunkcneho, kadial si nasava vodu. Pomohlo by to roztriestit prudenie na "drobne". Ale tym stracas moznost pohybu vody v akvariu. To sa da ale riesit inak, prudovym cerpadlom ( to uz je ale ina tema).

No ako pisem vyssie, netusim ake akvarko zamyslas, a tak sa o dalsich krokoch tazko radi. Myslism, ze kazda rastlina, ktoru by si dostal do takej vysky az k hladine (ako napriklad valisneria) bude v prudeni "lietat" a dobre jej to neurobi. ak by si tam mal dostat nejaky anubias, s hrubsimi listami, potrebujes ho uchytit ne najeaky koren, dekoraciu, kamen. a keby si tam uz mal dekoraciu, prud budes p brzdit nou, a nie anubiasom.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod Pavuk » 08 Nov 2015 11:03 am

Ja to mam tak že som umiestnil koreň pomocou gumenej prísavky na zadnú stranu akva tesne pod hladinu a na koreň pomocou stahovacej plastovej pásky uchytil bolbitis heudelotii. Ona nikde inde nerástla a je to rastlina ktorá ma priam rada prúd vody ale rátaj že ti narastie časom na pol metra a veľa svetla pod nou nebude. Jej rast sa dá samozrejme regulovať delenim spodnej odnože. Akva mam 100 X 40 X 40.
Obrázok používateľa
Pavuk
 
Príspevky: 65
Obrázky: 22
Založený: 31 Júl 2005 11:28 am
Bydlisko: Kosice

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod Zero » 08 Nov 2015 11:13 am

Určitě bolbitis a použít se může i anubias - nana, nebo, třeba bucephalandry, různé microsoria, též mechy a jiné druhy, co přímo v proudech rostou .
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod patizon » 08 Nov 2015 11:23 am

Dik za odpoved,tie kolienka a rampa sa mi pozdáva ,tak skusim ist touto cestou.Aq chcem bud amazon alebo mix,urcite tetry cervenouste a bud pteryophylum alebo t.leeri+nejake corydoras a hlavne dúfam že sa mi bude dariť rastlinám,preto aj to otvorené aq.Aj tak ,keď si spomeniem na minulosť ked som mal iba 2bublifuky 1žiarivku a 2žiarovky v 120l bez co a hnojív . Rastliny som musel strihať a vyhadzovať každý druhý týždeň,ryby som nosil do "chovproduktu" a nič som neriešil,no možno akurat kedy ísť na živú potravu,tak neviem či to neprehaňam.povodný zámer bola 350l,ale človek mieni a manželka mení :(
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Re: rastliny do prúdu

Odoslaťod marlo » 10 Nov 2015 02:06 am

Ak máš čerstvo založné akvárium a máš pocit ,že maš silný prúd..tak je to úplne normálne.Počkaj nejakú dobu 4-6 týždňov kým sa zanesú filtračné hmoty .
Ak sa ti nechce čakať tak daj do jedného s košov filtračnú vatu napr: http://akvaland.sk/1044-sera-filter-wool-250g.html

prietok po čase klesne ako sa zanesie fitlračný materiál.

Zbytočne to komplikuješ.Chce to len čas.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.