Slepa hladina a otrava ryb?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod hooopy » 24 Nov 2015 00:05 am

Slepa hladina. Vsetci vieme o co ide. Ale moj poznatok z dneska bol pre mna sokom. Krmil som razborky ( hengeli) vlockami. Akonahle sa razbora "rozbehla " k hladine, zobrala do papulky vlocku, otocilo ju hore bruchom a viac neprehovorila. 2 sekundy po nej druha, scenar sa opakoval. rozbehla sa druha rybka, zobrala vločku, tanec na cele akva, ktory trval asi 3sek (asi nejake krce) a koniec. Hore bruchom. Vločky su v poriadku, mam ich od kolegu , tiez s nimi krmi, navyse, razborky ich jedia uz asi tyzden. A kedze som par dni nemal instalovany skimmer, dnes som krmil cez slepu hladinu. S vysledkom vid vyssie. Nerozumiem tomu. Rybky som pred krmenim asi pol hodinu sledoval. V akva ziadne priznaky nicoho zvastneho. Razborky od kraja po kraj, v stlpci vody, otíci prisatí kade tade a "pigmeova" ( corydoras pygmaeus) odpocivali kade tade po rastlinkach alebo bludili po dne. Proste bezny den. (Teraz si spominam, ze raz som videl takto tancovat po akva otíka, ale po cca 5 sekundach sadol medzi listy a zije do dnes. Bolo to asi pred troma dnami. )

Druha vec , ktora mna dnes prekvapila, je vyskakovanie razboriek z vody. Dve som nasiel na zemi ( behom dna) , dve mi vyskocili pred ocami po zhasnuti svetla. Evidentne je to pre nich sok. Ale je mi divne, ze som take spravanie nevidel nikdy. A to som uz razborky mal, ako hengeli, tak espei-ky. Nerozumiem tomu spravaniu. Ostatne rybky su v pohode. Premyslam som nad hranicnym CO2, ale akonahle uberiem, DC zelenie do tmava. A navyse, nikdy som nevidel rybky nejako lapat vzduch pri hladine. ako pisem... bezny den v akvariu.

testy vody NO2 nemeratelne. NO3 cca 10-15, PO4 cca 1. DC svetlo zeleny, pH 6,5. Tepl. 25st.

Tie razborky mi prisli ako nahle otravene. ale cim, to neviem. nejake napady?
dik za cenne rady.

jedna sa o toto akva:
https://youtu.be/sx7gynW2x_8
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Reklama

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod marlo » 24 Nov 2015 21:49 pm

tema odomknutá.
Diskusia k slepej hladine ak bude prosim nech prebieha v tomto vlakne.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod hooopy » 24 Nov 2015 21:52 pm

ok... hodim to aj do môjho vlakna. dakujem.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod jarque » 24 Nov 2015 23:42 pm

Ahoj, absolutne neviem. Nikdy sa mi to nestalo. Jedine co ma napada je ze pod hladinou vody sa musela vytvorit vrstva vody kde koncentracia Co2 bola smrtelna... Ako je to mozne ak filter vytvara prud vody a vlni aj hladinu (aj ked slepu tazko priepustnu s okolim )? Si si isty ze filter isiel ? A isiel aj pred tvojim prichodom ? Potom este ci si neprihnojil niecim co obsahuje tekuty uhlik (napr Easy Carbo) a mas aj Co2 alebo liecivo co obsahuje napr med. Ja by som dal dva teplomery do akva. Jeden na dno a druhy malinky co najblizsie k hladine. Ak vypadol filter teploty by mali byt rozdielne.. Aspon o chlp. Potom moze byt vdaka rozdielu teplot vody ina koncentracia Co2 vo vodnom stlpci.

Odoslané z W8s pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod 88MATo88 » 15 Jan 2016 20:53 pm

Mne sa toto stalo prave teraz. Teiz mam slepu hladinu, riadny film. Krmim a jedna rasborka presne to raz bruchom hore potom normalka a zas dokola. Hooopy dostsli sa s toho tvoje ci isli ro amazonkoveho neba?
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod hooopy » 15 Jan 2016 21:08 pm

isli prec... u mna to bolo rychle... vysla, cucla si vločku z hladiny... a behom 3sekund bola hore bruchom. nepomohol ani defibrilator:-)
o par kusov som takto prisiel.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod larix » 24 Jan 2016 21:43 pm

Tak pred chvíľou sa hooopym opisovaná udalosť stala aj mne. Išlo o na pohľad úplne zdravú rybu Hyphessobrycon sweglesi - chytila vločku z hladiny a o sekundu-dve u nej nastala celková paralýza a zástava dýchania. Ryba nevyzerala v nejakom kŕči, plutvy nemala napnuté nad normál. Niekoľko minút ešte trvali jemné zášklby plutiev, nakoniec prestali aj tie. Vyzeralo to, akoby rybu niekto vypol. Akvárium mám už viac ako 30 rokov ale doteraz som nič také nevidel. U hooopyho som vzhľadom na extrémne rýchly priebeh tohoto úkazu predpokladal nejakú súvislosť s CO2, možno jeho nahromadenie nad hladinou ale ja CO2 nepoužívam a priestor nad hladinou sa aj celkom dobre vetrá, takže v tom to nebude. Práve pred týždňom som upravoval výtok z filtra tak, aby bol v akváriu menší prúd a odvtedy sa aj mne vytvoril na časti hladiny biofilm, takže súvislosť so slepou hladinou tu môže byť. Ale neviem si predstaviť toxín, ktorý by účinkoval takto rýchlo. Skôr mi to prišlo ako by si prudkým výpadom k hladine ryba poškodila miechu alebo niečo také (k nárazu do krycieho ani bočného skla nedošlo). Je to pre mňa záhada.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod hooopy » 24 Jan 2016 22:01 pm

zahada to je...
ale podla mna hra rolu zlozenie toho biofilmu... predsa len ryby beru do ust potravu podtlakom, nasavanim a tam padom nasaju aj cast vody. aj s biofiltrom. neviem ci prebytocnuu vodu vypustaju ziabrami, alebo z ustami, ale moze to mat vplyv. netusim..zlepenie ziabier? naozaj netusim. a tesi ma, ze nevyzeram ako blbec, ked opisujem takyto jav. Stalo sa to pred mojimi ocami a nikdy som o tom nepocul.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod larix » 25 Jan 2016 00:03 am

No jo, lenže ak by sa celá záhada ukrývala v zložení toho povlaku, ako je možné, že to postihlo jedinú rybu zo 120?
Ďalej je zvláštna náhoda, že 30 rokov nič a zrazu 2 mesiace po tom, ako prvý krát niečo podobné čítam sa to stane aj u mňa.
Ešte otázka - akým krmivom si kŕmil ty? U mňa to bol TetraMin s expiráciou 03/18.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod hooopy » 25 Jan 2016 00:14 am

nejake vlocky od sery..musim pozriet presnejsie az budem v praci, cize zajtra. ale krmivo som nemenil a tym istym som krmil aj mesiac pred tym, aj teraz.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod larix » 25 Jan 2016 00:18 am

Takže v krmive to tiež nebude. Možno to bola len nejaká náhla mozgová príhoda alebo niečo podobné a náhodou v krátkom čase u mňa aj u teba.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod newsted » 25 Jan 2016 01:01 am

TU:
http://www.skepticalaquarist.com/biofilm
sa pise, ze
once bacteria have come very near to surfaces, various fluid dynamic forces take effect: van der Waals forces and electrostatic interactions
Je to spomenute aj TU:
https://www.youtube.com/watch?v=3EsvBsR6ycE
Len spekulujem, ale z toho co ste popisovali to vyzera ako rychla smrt (el vyboj?). Predpokladam by som vsak, ze na takej malej skale by to nemalo byt pre ryby nebezpecne.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Slepa hladina a otrava ryb?

Odoslaťod hooopy » 25 Jan 2016 01:32 am

no na mna trosku vela chemie ... ale aj tak, to by asi nevysvetlovalo tak nahle umrtie ( u mna dva kusy po sebe)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.