Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 18 Júl 2015 22:10 pm

Zdravím :)

Ako dieťa som choval rybky samozrejme nič extra to nebolo. Človek dospeje a potom ho to chytí zasa. Môj cieľ bol kúpiť si akvárium a naučiť sa chovať rybky keďže o také 2 roky by som chcel dom v ktorom by som mal celu stenu presklenú a v nej ryby.

Asi 3 týždne dozadu som si kúpil akvárium komplet výbava od akvaristu ktorý končil. Akvarium 300 L asi 30 rybiek rastlinky nejake to drevo kamene atd. Nemám foto komplet :( neodfotil som si to. Mám len čiastkové fotky.
Smutné natom je, že som ho mal 3 dni :( Samozrejme bol som si vedomy toho, že 300L je riadna váha a vedel som, že to musi byť na pevnej podložke. Dal som to, ale bez podloženia rovno na drevo na komodu a po 3 dňoch krásneho akvária som mal 300L vody v obývačke :(

Takže poučenie a ideme ďalej. Moju aktuálnu cestu mojim akváriom skúsim pridávaním fotiek sem zdokumentovať a prípadne rady od vás zoberiem a poučím sa. Študujem veľa čítam po internete čo a ako a môj cieľ je vybudovať biotop amazon. Dúfam, že sa mi to podari.

Začal som teraz hlavne od pevného podstavca ktorý je základ. Akvarko je momentálne v oprave s prasknutým dnom.

http://img.egamer.cz/uploads/5la9_DSC_0321.jpg

http://img.egamer.cz/uploads/1db9_DSC_0322.jpg

http://img.egamer.cz/uploads/e6ns_DSC_0323.jpg

http://img.egamer.cz/uploads/51sq_DSC_0324.jpg

http://img.egamer.cz/uploads/iwcx_DSC_0325.jpg

V tejto fáze som aktuálne. Dúfam, že tento podstavec to zvládne a nebudem mať už trápenie s prasknutým dnom akvária. Objednal som ešte tapety ktoré prídu tento týždeň a pekne si to otapetujem. Momentálna investícia len 25€ samozrejme šamotky som mal doma. S tapetou to bude činiť už 55€ keďže menej ako 15m som nevedel zohnať.
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Reklama

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Júl 2015 12:59 pm

Hm,čo dodať.... Ja mať 300 l vody v obývačke,tak sa z toho tak skoro asi nespamätám. To teda obdivujem. A držím palce,samozrejme.
Tie šamotky sú inak parádne.To určite vydrží. :) (...čo na to hovorí vodováha? všetko ok?)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod robogym » 20 Júl 2015 09:13 am

Tych 300l na podlahe si neviem ani predstavit. Kvoli tomu som zostal pri 35l. Aj to mi pride brutal, ze 3 kyble vyliate na zemi. Super, ze ta to neodradili

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod robogym » 20 Júl 2015 09:13 am

*neodradilo

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 20 Júl 2015 10:49 am

Vincent :
No najviac som sa bál že celkovo podlaha pod stlpámi bude krivá a jeden stĺp voči druhému mi budu utekať. Každú šamotku som dával po osadení do vodováhy + celkovo samozrejme po položení dosky to všetko klaplo čoho som sa fakt bál,že budem to musieť nejak podkladať.
Robogym: No keď sa nato pozeráš beháš okolo toho 5 minút a voda tečie a tečie a ty nevieš ani čo robiť :) Jedno šťastie, že som bol doma a akurat v tom momente som si sadol, že sa idem pozrieť na akvarko. Veľa pomohla hneď hadica hodená do akvarka čo vyťahovalo vodu do vane+ hodené deky na podlahu ktoré tiež dosť vody zadržali aj koberec :) Teraz sa už usmievam ale vtedy mi všetko jedno nebolo. Jedno mi je ľuto teraz, že rybky sú už skoro tie 3 týždne v akvarku čo ma 100l ale tak držia sa hoci som rátal, že nejake to nezvladnu čo aj tak bolo asi 10 ich odišlo ale ešte ich tam je asi 30 čo bude akurát niektore druhy by som chcel vyhodiť a nahradiť niečim iným lebo bývaly majiteľ to mal hociako podelené.
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 03 Aug 2015 18:34 pm

Tak a dnes som konečne dal do zábehu moje 300L akva ktoré mi prasklo. Teraz je v úplne iných podmienkach a dúfam, že to zvládne dlhý čas :) Držte prsty a prímem rady načo si dávať pozor.
http://img.egamer.cz/uploads/bxsm_DSC_0340.jpg
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 27 Okt 2015 22:08 pm

http://img.egamer.cz/uploads/nsxl_dd.jpg

Menšia zmena po dvoch mesiacoch. Plno nových veci a akvarkou propseruje a darí sa. Človek je vtedy rád keď sa môže kochať krásou aku si sám vytvorí. O mesiac to bude dúfam ešte krajšie nakoľko je pridané aj CO2 tak uvidím ako sa bude dariť rastlinkám :)
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod marekkl » 28 Okt 2015 00:16 am

Vidieť že to rastie :) ale téma ma zaujala kvôli názvu biotop amazon no Zatiaľ sa to na to podľa mňa nepodobá :D gurami si kúpil s akva?
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod maro-g » 28 Okt 2015 13:11 pm

Ahoj, tiež som sa pozrel na tému, pretože názov hovorí o budovaní biotopového akvária.
Zrejme nemáš veľa času alebo nie si typ, ktorý robí veľa fotiek a píše veľa informácií o akva, ale mohol by si napísať trochu info o vode, dekorácii a "živej zložke".
Akva sa mi celkom páči, ale nepozdávajú sa mi posledné úpravy dekorácie - biely substrát vôbec nie a bridlice s kobercovkami do pôvodného vzhľadu podľa mňa tiež nepasujú.
Ešte k názvu témy alebo k pôvodnému zámeru - biotop Amazon je široký pojem, môže zahŕňať rôzne typy biotopov, no predpokladal by som aspoň snahu použiť druhy rýb a rastlín z tejto oblasti.
Držím palce!
Obrázok používateľa
maro-g
 
Príspevky: 71
Obrázky: 19
Založený: 26 Nov 2008 10:03 am
Bydlisko: Bytča

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 28 Okt 2015 21:08 pm

No skúsim odpovedať na vaše poznámky hlavne na biotop amazon. Nakoľko musím uznať, že som začiatočnik a každy sa učí na vlastných chybách tak prišiel som nato aj ja. Keď som si kúpil akva. tak som si študoval a podľa toho aké som mal ryby som myslel, že aha budem sa snažiť o niečo také. Časom som prišiel nato, že už len pojem biotop je riadne podrobný a dosiahnuť niečo také je viacmenej nereálne. Človek by sa tomu musel venovať dennodenne a aj to by mal ťažké niečo také dosiahnuť. :)
Idem ku guramám ostali mi ešte po kúpe akva takže som si ich nechal a akvarko ostalo ako zatial spoločenské.
Začiatočnicku daň som zaplatil aj za ten piesok. Na začiatku to bolo pekne velmi sa mi to páčilo časom som prišiel nato, že to je riadna blbosť a mal som dať všetko rovnaky substrát prípadne som to mal nejak zabezpečiť aby sa mi to nemiešalo lebo teraz to neje také ako som chcel.
Bridlice len preto som dal aby mi to držalo a i tak časom zarastú a nebude to dúfam vidno ale skúšam čo to dá. Som doma každy mesiac tak uvidím aky to spravy efekt po mesiaci. Skúšam vždy nemám ešte pojem čo a ako ďalej bude ale jedno viem, že to chcem mať pekné zelené a aby vyniklo aj 3D pozadie. Riešim to viacmenej až potom keď všetko podrastie a nebude sa mi to páčiť tak vytrhám presadím prípadne nakúpim zasa niečo nové. Snažím sa čítať veľa článkov atď. atď. ale niečo také sa naučiť je náročne a chce to veľa ale veľa praxe ktorú musím získať.

Aktuálny zoznam rýb:
6x Akara hnedá (Cleithracara maronii)
4x Akara zelená
2x Prísavník Gibiceps (Pterygoplichthys gibbiceps)
6x Prísavník Gibiceps Krásne mi čistí 3D pozadie ešte kým je malička tak pomôže.
1x Přísavka thajská (Gyrinocheilus aymonieri) Možno časom pôjde preč ale zatial to ešte zvládam z jej povahou.
5x Skalára amazonská (Pterophyllum scalare)
9x Tetra černá (Gymnocorymbus ternetzi)

Rastliny je tam toho dosť a neviem presne názvy. Môžem napísať len tie základné anubias, echinodrus, riccia ostatné musim zistiť. :)

Kúpil som set CO2 s Ph controlerom 2kg bomba komplet cena okolo 450€ Je tam toho viac.

Voda:
NO2 : 0
NO3 : 10
Ph : 7.0
Cl2 : 20
KH : 16
GH : 8

(hodnoty nemusia byť celkom presne nakoľko je to vždy merané len papierovým testom)

Prestal som vzduchovať.

Čistím to každy týždeň + odkalenie v prípade, že treba tak aj filter len vymeniť špongiu asi každy mesiac prípadne dve a skontrolovať ho. Také veľke čistenie prebehne vždy keď som doma takže každy mesiac + pretrhanie rastlin atď.

Musím uznať, že do akva som dal už dosť veľa penazi a snažím sa aj času hoci ho veľa nemám ale človek si vždy nájde. Ako som možno niekde už písal bude mi to slúžiť hlavne nato aby som mal skúsenosť a vedel čo ma čaká keď budem stavať dom a v ňom príde určite veľke akva aspoň 1 000l. Tu si odchovám aj rybky hlavne tie Akary a skalárov.
Pridávam i pár fotiek aby som nebol za zlého :)

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

P.S keď sa bude dať tak musím zmeniť asi názov témy :) alebo prípadne fakt sa posnažiť o ten Biotop a spraviť to taká ako to má byť ;)
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod marekkl » 28 Okt 2015 22:41 pm

mohol si pridat aj fotku celeho akva ked uz si sem hadzal fotecky :) ja som mal tiez v akva gibicepsa kupoval som ho ako maleho a ked podrastol na okolo 17-20cm tak robil neplechu tak som ho daroval, pri krmeni ryby ako sturisoma a loricaria nemali sancu :? a urcite je to dobry plan naucit sa najprv takto na akva pochytat nejake skusenosti a potom ist do niecoho vecsieho tak vela zdaru :!: 8)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod Jozef I. » 29 Okt 2015 11:47 am

Jaaaj trošku som sklamany. Tešil som sa na novy biotopik amazonie aj keď je to široky pojem, čakal som niečo zaujímavejšie. tým nechcem povedať, že by akvarečko nebolo pekne, len že to nieje biotop amazonia ani v najširšom význame slova. Do amazonie nepatria bridlice, ani viacero rastliniek ktoré tam máš. A ani rybky ako gurami, ale to už tuším vieš. :) A ani to dno vlastne nie je nijak biotopne. hehe.

Ale dosť bolo kritiky, odhliadnic od tohot faktu je akvarko pekne a páči sa mi :).

PS: 450 ečiek za co2 zostavu s ph controlerom? uff
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mr.freezer » 29 Okt 2015 15:02 pm

ta prisavka thajska nie je skor parmicka siamska?? ale celkom OK
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 29 Okt 2015 20:31 pm

Nie nie prisavka thajska je druh doslova bláznivej ryby ktorú keď mate v akva musí byť veľké aby nenapádala ostatné ryby. Moje 300l je si myslím už pre ňu malé ale zatial mi nenapada žiadne ryby ale časom možno začne. Gibicepsa som si kúpil len preto, že to je obor :) ale určite keď podrastie buď predám alebo bude ako ideál do nového akva lebo to je krásna ryby :)

A sorry všetkýcm ktorých somsklamal :) ale žačiatočnik sa vždy popáli
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mr.freezer » 29 Okt 2015 22:13 pm

https://www.google.sk/search?q=prisavka+thajska&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMImrfG-77oyAIVK6lyCh2AjAbB&biw=1366&bih=667


to co tam vidim je skor SAE... takze parmicka siamska... jeden parik fuzov... cikcak okraj tmaveho pasu.
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 29 Okt 2015 22:20 pm

No SEA mám 6 ks kúpil som ich na riasy. Ešte sú maličke. To čo si poslal práve to je prisavka thajska a tú mám v akva pošlem foto aby si veril ;) Je to ešte staršia foto keď som tam mal ešte mrenky štvorpruhé ktoré som daroval
Obrázok
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mr.freezer » 29 Okt 2015 22:26 pm

jaaaaj... ja som myslel, ze prave tych 6 kusov na fotke si nazval prisavkami thajskymi... okeeeeej..
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 29 Okt 2015 22:29 pm

No ľutujem tých čo si ich kúpia už len viac ako 2 :) Nekupovať túto rybu v žiadnom prípade. Je hrozne teritoriálna a jedna v akváriu úplne stačí. Dostal som echo, že sa prisávala na gurami ako aj na kalárov a tí od stresu zdochli prípadne mali fľaky po šupinách. Moja je ako vidíš dosť veľká ma asi 10cm čo možno narastie ešte take 2cm. Hrozne roby bordel ryje mi substrát :) Cely koreň podryla a spravyla si tunely akože troška sa mi to aj páči lebo pekne sa jej to podarilo ;) len ten bordel, že mi zakryla biely piesok aj čierny to je jej robota :)
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod marekkl » 29 Okt 2015 22:33 pm

To mPP hore v teme si sa trochu sekol v popise ked si tam napisal "6x Prísavník Gibiceps Krásne mi čistí 3D pozadie ešte kým je malička tak pomôže." zle si to skopiroval pravdepodobne si tam chcel pisat o SAE ;)
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod mPP » 29 Okt 2015 22:42 pm

marekkl napísal:To mPP hore v teme si sa trochu sekol v popise ked si tam napisal "6x Prísavník Gibiceps Krásne mi čistí 3D pozadie ešte kým je malička tak pomôže." zle si to skopiroval pravdepodobne si tam chcel pisat o SAE ;)

Jj zle skopírované a napísané :) Ale SEA čo som len čítal fakt pomáha na to 3D pozadie dosť sa v medzerách uszadovala špina skôr taka riasa a všetko likvidujú. Len keď budú veľké vraj sú potom lenive :evil:
mPP
 
Príspevky: 11
Založený: 18 Júl 2015 21:47 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod Hryzo » 02 Dec 2015 13:13 pm

To veru su ... Mam 4 cca 8-10cm a manzelka nadava, ze stale len polihuju ... A ma pravdu :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod 88MATo88 » 02 Dec 2015 14:41 pm

mPP, mas aj neaku foto celeho akva? Musi to byt mega pohlad a zaroven relax :) sadnes pred neho a citis sa ako priamo v nom :)

Drzim palce. A s tymi peniazmi. Ja mam/mal iba 52 l a tolko som investoval, ze radsej to nemam ani spocitane ale odhad 700e /postupne/
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Kompletné budovanie akvária 300L Biotop Amazon

Odoslaťod 88MATo88 » 02 Dec 2015 14:45 pm

Diskusy ta nelakaju? V tvojom akva by im bolo dobre :)
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.