Dočasné prechovavanie rastlín.



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod martin_s » 15 Mar 2015 22:23 pm

Na tom linku som to nenasiel, ale zaujimalo by ma to. Ja viem len ze sa pouziva agar (ktory sa vyraba z rias) obohateny potrebnymi zivinami, vitamínmi, stimulátormi rastu a pod. podla poziadaviek rastlin... Mozno prave niektora z týchto zloziek ktora sa pridava je vyrabana z plodov cryptocoryn... Ak si teda ten znamy nemyli iba in vitro mikropropagaciu rastlin s nejakym inym spôsobom pestovania rastlin...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Raviolka » 16 Mar 2015 20:01 pm

martin_s napísal:
Raviolka napísal:Jinak kelímek jsem otevřela opakovaně a považuju to naopak za přínosné, bez větrání mají některé rostliny tendenci zplesnivět (typicky Utricularia graminifolia - s otvíráním ten měsíc taky určitě vydrží).

Ja by som skor povedal ze to medium je vybornym vyzivnym substrátom o.i. aj pre mikromycety (plesne) a prave otvorenim dojde ku kontaminacii...

To je samozřejmě logická představa a proto tady zřejmě padla ta rada kelímky rozhodně neotvírat. A proto jsem se tím dříve řídila i já, protože stejný předpoklad jsem taky měla.

Moje praktické zkušenosti jsou ale jiné. A že mi těch kelímků prošlo rukama dost a já rozhodně nikdy se sázením rostlin nepospíchám :oops: :wink:

Neřeším teoretickou stránku věci, protože o tom moc nevíme. Např. jestli je skutečně obsah kelímku, který si koupíme, sterilní (o tom velice silně pochybuju), jestli ve výživném médiu není antimykotikum...? Kdo vlastně viděl v kelímku plíseň? Někdo, kdo ho otevřel? Já už asi třikrát, když jsem měsíc na kelímek ani nesáhla... V těch větraných zatím nikdy.

Takže ano, teoreticky neotvírat, je to logické. Kdyby se to někomu neosvědčilo, může zkusit to, co mně funguje :)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod skala » 16 Mar 2015 22:45 pm

Nuž ja som párkrát otvoril, vybral lepšie vyzerajúce, tie zasadil a ostatné zavrel naspäť. Časom, o týždeň cca začali plesnivieť. Od substrátu. A raz som chcel Jirkovi Sykorovi otvoriť jeden kelimok, ktorý som nechcel kúpiť. Pomerne rýchlo má zastavil, s tým že to je zlý nápad.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod martin_s » 17 Mar 2015 09:51 am

Rav nevychadzam z teoretickej stranky veci ale z praktickej z mikrobiologie. Urcite sama dobre vies ake zazraky niekedy dokaze zbytocne otvaranie platni (nevravim o ich otvarani v sterilnom priestore, pri dodrziavani urcitych zasad)... Tvoja skusenost vsak naozaj svedci o pouziti nejakeho antimykotika (aj ked tu je skor vhodnejsie pomenovanie fungicid), co je ale tiez dost logicke, ze tam bude.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod nou » 11 Dec 2015 13:23 pm

Prisli mi rastlinky z akvaland ale nemam teraz cas zakladat akvarium. Dal som ich do 5 litroveho pohara s kde som nechal ponorene kosiky v ktorych prisli, zvysok je nad hladinou. Tiez jedna prisla v kelimku kde je zasadena do gelu. Mam to polozene na stole dva metre od okna. Vydrzi mi to takto do konca mesiaca? Alternativne mozem pohar vlozit do prazdneho akvaria a svietit tomu tam.
nou
 
Príspevky: 36
Obrázky: 0
Založený: 14 Jún 2015 17:33 pm

Re: Dočasné prechovavanie rastlín.

Odoslaťod Vodnar » 11 Dec 2015 15:40 pm

Daj ich na svetlo, sem tam vymen polovicu vody, pripadne daj na dno strk a vpohode vydrzia... Maximalne stratia par listov, lepsie budu rast po zasadeni, stresovana rastlina je ok... ;)
Obrázok používateľa
Vodnar
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 11 Okt 2015 07:37 am
Bydlisko: Nižný Hrabovec

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.