Ako zmakcit vodu?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod martin_s » 12 Feb 2015 14:35 pm

to je nasobenie (krat)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod raddo » 11 Dec 2015 12:14 pm

ja som ešte rozmýšlal o možnosti, že si nechám namontovať kvalitný zmäkčovač vody nakoľko som v RD, tým by sa mi upravila voda v celom dome. Na http://www.zmakcovace-vody.sk som našiel zariadenie, ktoré vie odstrániť aj železo. Máte skúsenosti v tejto oblasti aj s takýmto niečim?
raddo
 
Príspevky: 4
Založený: 11 Dec 2015 12:08 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod matus.galan » 11 Dec 2015 12:41 pm

Videl som to v US, vela aj v TV na zahranicnych kanaloch, pouziva sa to, funguje to len to treba aj servisovat a nemal by byt problem. Otazka je do akej hodnoty to dokaze tu vodu zmakcit, to bude urcite zalezat na konkretnom zariadeni a fitracnom materiale pouzitom v zariadeni. Vyrobca by ti mohol tieto info poskytnut. Tvrda voda je smrt :)
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Miloš » 11 Dec 2015 16:28 pm

raddo napísal:ja som ešte rozmýšlal o možnosti, že si nechám namontovať kvalitný zmäkčovač vody nakoľko som v RD, tým by sa mi upravila voda v celom dome. Na http://www.zmakcovace-vody.sk som našiel zariadenie, ktoré vie odstrániť aj železo. Máte skúsenosti v tejto oblasti aj s takýmto niečim?

Komercne zmekcovace ochrania pracku ale v akvaristike su nepouzitelne lebo vodu nezmekcuju len znej odstranuju CA a nahradzaju ho Mg takze tvrdost ostava len sa meni pomer CA a Mg
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod vikino » 12 Dec 2015 11:28 am

Netrepte tu somariny, bez urazky. Ked uz niekto dava info o niecom, nech si to aj predtym overi, ci dava spravne informacie.
Zmakcovace na baze katexu, regenerovane s NaCL, nahradzaju vo vode, pretekajucej cez katexovy zmakcovac, vsetky kationy za kation sodika. Cize aj Ca+, aj Mg+, aj K+ aj ...atd... proste vsetky kationy. Kedze ich nahradi sodikovym kationom, vzniknu sodikove zluceniny. Kedze sodik netvori vo vode tzv tvrdost vody, tak takato voda sa bezne oznacuje ako makka voda, aj ked moze mat elektricku vodivost aj 1000uS. Takato zmakcena voda sa na chov akvarijnych ryb velmi nehodi, kedze neobsahuje uz spominane kationy, ktore ryby k svojmu zdravemu zivotu potrebuju aj ked niektore len v malom mnozstve.
Nie ze by som zmakcovac nepouzival pre akvaristiku... prave naopak, pouzivam ho s velkym uspechom ale trocha inak.
Kedze mi z vodovodu tecie dost tvrda voda pre chov tercovcov, tak vodu upravujem reverznou osmozou, ktora mi denne dokaze urobit az 1200L permeatu-makkej vody. A kedze mi z vodovodu tecie dost vapenata voda, tak pred osmozou mam zapojeny katexovy zmakcovac. Koli comu? no aby som nemusel kazde dva tri mesiace menit membrany v osmoze koli zavapneniu... Ale to uz je o niecom inom....
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Miloš » 12 Dec 2015 16:32 pm

Clovek sa uci cely zovot :) vdaka za opravu mojho chybneho nazoru
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod raddo » 14 Dec 2015 09:20 am

rozumný spôsob vikino, ďakujem za rady :)
raddo
 
Príspevky: 4
Založený: 11 Dec 2015 12:08 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod MX » 17 Máj 2016 19:24 pm

Mam v plane kupit toto zariadenie SOFT AQUA 15
http://www.aquawater.sk/soft-aqua-15-zmakcovac-vody-t206 na rodinny dom aj koli spotrebicom. A dufam ze som to spravne pochopil ze zrovna taketo zariadenie na principe zivice ktora sa regeneruje pomocou soli je nevhodne pre akvarium a teba aj tak zapojit Reverznu osmozu. V plane mam chovat Diskusi v rastlinnom akvariu preto ma to zaujma. Existuje nejaka ina moznost ako upravit vodu bez toho aby sa nemusela upravovat cez RO a bola vhodna aj pre akvarium ?
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod vikino » 17 Máj 2016 19:31 pm

Ako som pisal aj v SS, tak sodikova voda nie je vhodna na chov ryb v akvariu. Ako upravovat vodu pre chov tercovcov a ci je vobec treba upravovat a aky parameter, je uz ina tema... pripadne mozem vysvetlit aj cez telefon, alebo SS.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Máj 2016 22:47 pm

Samotné pridávanie CO2 vodu zmäkčuje. Sú samozrejme aj komerčné prípravky v akva e-shopoch, na princípe rašelinovéh výluhu.


hodnoty-v-akvariu-t12649.html
priprava-raselinoveho-vyluhu-t9235.html
http://cichlidklub.sk/topic251.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Hora » 18 Máj 2016 13:13 pm

MX napísal:Existuje nejaka ina moznost ako upravit vodu bez toho aby sa nemusela upravovat cez RO a bola vhodna aj pre akvarium ?

ja používam popri co2 Blackwater aquatan,predtým Torumin ale prvý je lepší.Veľa záleží na vode,ktorú máš k dispozícii,po mestách alebo len mestských častiach je pH,GH,KH rozdielne.Ja mám ph 7.4,GH 8.0,KH 7.0.Z vysokého pH je dosť pracné stláčať ho pod hodnotu 6.5-5.5 (pre terčovce?) a netreba ignorovať KH,ktoré súvisí s udržaním stabilného pH.Mám tetrovité rybky,udržujem hodnotu s co2 6.6-6.8 5kg/3mesiace,2kg/cez mesiac náplň pre 200l.Terčovcom by bolo asi kyslejšiu potrebné.
vikino napísal:Ako upravovat vodu pre chov tercovcov a ci je vobec treba upravovat a aky parameter, je uz ina tema... pripadne mozem vysvetlit aj cez telefon, alebo SS.

Toto by som využil :roll:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod MX » 05 Jún 2016 16:02 pm

Tak Nasiel som este tento system na zmekcenie vody nejde o Katex (zivicu) takze nejde ani o zmenu Ionou ani ziadna chemia ani ziadna elektrika. Pisu ze poomcou fyzikálnych procesov sa to cele deje ale viac tam otom neni popisane vie niekto otomto zmekcovaci nieco viac ? Jedna sa o Katalicke Zmekcovace vody kde netreba ziadna elektrika ziadna sol na regeneraciu ani nic.Ale kazdy 4-5rok treba menit tu vlozku.
http://www.cistavoda.sk/zmakcovace-vody/katalyticky-zmakcovac-vody-maicat/zmakcovac-vody-maicatr-bigblue-20
Tu som este nansiel nejaky popis k tomu
http://www.crystalwater.sk/katalyticky-zmakcovac-vody-maicat/
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod vikino » 16 Aug 2016 06:27 am

Kataliticke zmakcovace neodstrania z vody vápnik ani horcik, čiže prakticky vodu nezmakcia, len ju upravia tak, aby sa nevytvaral vodný kameň. Pre domácnosť určite užitočná vec, pre chov akvarijnych rýb si myslím nevhodné, zvlášť nie pre tercovce.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod janicka915 » 16 Okt 2017 17:42 pm

Tu máš tiež niečo na odželeznenie: https://garant.sk/odzeleznovanie-pitnej-vody , v článku máš aj napísané, aké sú normy, skús si to dať odmerať
janicka915
 
Príspevky: 1
Založený: 16 Okt 2017 17:39 pm

Re: AKO ZMEKCIT VODU?

Odoslaťod mrenka zelená » 13 Feb 2019 16:22 pm

jotuli napísal:dik za rady zaciatocnicka niesom ,mam akva uz skoro rok. kamene v akva mam farebne a mramorove biele


Dobre som sa zasmiala, za to pobavenie Ti fakt Ďakujem!!! Ako sa cítiš po vyše 12-tich rokoch?
mrenka zelená
 
Príspevky: 23
Obrázky: 7
Založený: 08 Feb 2019 21:52 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod mrenka zelená » 13 Feb 2019 16:41 pm

[quote="boyhell"]ja som to dneska zmakcil vodu tak ze som nechal zovret liter vody, nalial som ho do sklennej nadoby na caj a nechal vychladnut. potom som zobral iba hadicku a odsal vody zo "stredu" . na vrchu bol biely povlak a na dne este horsi. Som z piestan tu mame tvrdu vodu mozno az 40GH ale nemam ani sajnu ako som tuto vodu zmakcil ale urcite o 40% minimalne lebo v nadobe po odsati vody ostal dobry bordel

Presne takto sa to jednoducho dá. Len to chladnutie a vyzrážanie toho bordelu trvá zopár hodín. Tu sú všelijakí šikovní ľudia, aj pomenovať veci vedia. To, čo si zobral, ten "vrch vody", chemici volajú dekantát. Akurát povlak na hladine neviem meno. :(

Vieš aj zmerať testom na celkovú tvrdosť, o koľko si ju takto znížil. Ja teraz pátram po UT, objavujem s akými hodnotami pracujem. Vodovodná voda (bratislavská) odstáta "na kvetiny" mala dnes hodnotu 6 až 7 (nezvládla som posledné 2 kvapky, kvapli asi 4 naraz), dekantát z prevarenej mal 5dKH. V mojom prípade výsledok = sklamanie, čakala so väčší rozdiel. Možno neviem dobre kvapkať. Ten Rataj test asi predpokladá väčšiu zručnosť. Každopádne musím stláčať tú fľaštičku, aby niečo kvaplo. Navyše, fľaštička označená Karbon, tá z ktorej treba kvapkať veľa, bola zablendovaná, tak som ju prepichla prvým, čo mi napadlo - ihlicou na štrikovanie. Kedysi na tom bolo kvapkátko, boli časy... Viete mi niekto poradiť s tým kvapkaním - alebo nejaký iný test na UT pre takých ako ja, čo majú obe ruky ľavé...

ďakujem.
mrenka zelená
 
Príspevky: 23
Obrázky: 7
Založený: 08 Feb 2019 21:52 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.