hnojit ci nie?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

hnojit ci nie?

Odoslaťod betta 240l » 16 Dec 2015 19:18 pm

mam 240 l akvarium, d - 120, s - 40, v - 50, v nom rastliny criptokorinky,anubiasy,hygrophile, bacopy, eleocharisy sp. mini, pogostemon, osvetlenie 4x 54w 5T, z toho 10000k 2x, 6500 2x, pridávam CO2 filtre dva jeden cristal p 900 externy a druhy vnutorny, hladina je kludna, prud vody nastaveny aby sa CO2-ka premiesala s vodou, osadenstvo prevazne neonky cca 35ks, 4ks gupky, thajska prisavka, svietim 7hodin denne s 3hodinovou prestavkou,
otazka znie ci mam este hnojit cinie - pripadne ak su niektore rastliny blede kde je chyba?
betta 240l
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Dec 2015 19:05 pm

Reklama

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod betta 240l » 16 Dec 2015 19:34 pm

ukazka aktualneho vzhladu..
Prílohy
240l.jpg
betta 240l
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Dec 2015 19:05 pm

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod matus.galan » 16 Dec 2015 19:45 pm

predpoklada, ze admin ti to uzamkne lebo to co sa pytas je tu uz v jednej teme vo velkom rozoberane.

co-im-chyba-t12441-24.html
rastlinky-mi-blednu-t7973.html

atd...
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod betta 240l » 16 Dec 2015 22:03 pm

vdaka no akosi moje akvarium a podmienky vnom nikto nerozobera..ale ano mohol som napisat tam
betta 240l
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Dec 2015 19:05 pm

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod hooopy » 17 Dec 2015 01:56 am

matus ma pravdu, ale este dodam:
podla mna by si hnojit mal. nerobit z toho vedu, ale komercnymi hnojivami. napriklad tropica ( zelena flasticka). mas velmi vela svetla na prevadzku akvaria bez hnojenia a CO2. a kedze co2 doadavas, aj ked neviem aky mas zdroj, zacni aj hnojit.

takze v skratke len tolko. mnozstvom svetla ake tam mas davas moznost bude riasam, alebo rastlinam. ak chces aby to boli rastliny, musis aj hnojit, aj dodavat co2 ale v potrebnmom mnozstve. neviem ci si zaciatocnik, ale ak ano, tak sa poobzeraj na akve po temach s CO2, hladaj na nete pojmy ako dropchecker, dlhodoby test CO2, CO2 flasa.
. pozri si nejaky ten clanok o " liebegov zakon", s tymto mnozstvom svetla odporucam hodne zvysit objem rastlin. inak to budes mat stale plne zelenej riasy.

k rastlinam a nedostatku zivin si najdi nejaku temu, a pouzi slova ako prejav nedostatku zivin,
http://www..akvazahrada.sk/clanky-a-ozna ... edostatok/

bohuzial nemam cas na vysvetlovanie vsetkeho pisanou formou. na svoje otazku urcite najdes odpovede tu na fore.
a teraz si myslim, moze byt tema zamknuta:-)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod j » 17 Dec 2015 07:32 am

No a ja ti pre zmenu poviem že hnojiť vôbec nemusíš. Máš dve protichodné informácie a môžeš si vybrať. :mrgreen:

Akvaristika je beh na dlhé trate, treba mať vela trpezlivosti. Samozrejme že sa dajú niektoré procesy urýchliť - ako napríklad rast rastlín pridávaním COčka, či kadejakými hnojivami, ale ide to aj bez toho, prirodzeným spôsobom. Ak máš iba bežné, nie moc náročné druhy rastlín (čo podla obrázku zrejme máš) tak sa ti to časom samo vykryštalizuje ktoré budú prosperovať a ktoré sa do tvojho prostredia velmi nehodia. Každé akvárium si žije svojim životom, len mu treba dať čas aby sa v ňom vytvorila rovnováha.
Univerzálna rada asi neexistuje, nájdi si svoju cestu, či to už bude tá dlhšia s prirodzenou selekciou rastlín ktoré ti budú prosperovať v tvojich podmienkach, alebo sa môžeš snažiť všetko urýchliť a prispôsobovať prostredie za pomoci CO a hnojenia s istým rizikom že keď niečo preženieš tak môžeš napáchať viac škody ako úžitku.

Vela šťastia.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod Loki12 » 17 Dec 2015 08:46 am

Fishspeare napísal:Hnojit, a ci nehnojit? To je otazka!

Ja opat zmenim smer diskusie. Lebo len tak od brucha povedat "hnojit" a potom "nehnojit" je celkom odvazne. Na tuto temu tu boli napisane traktaty dlhe ako encyklopedie. Staci ozaj len citat a potom sa pytat na konkretnosti. Otazka hnojit-nehnojit je ten typ otazky - "Mam mat akvarko alebo nemam mat akvarko?"

Z toho co som si precital o prevazdke akvaria, tak by som povedal, ze mal by si zacat premyslat o hnojeni. Uz ti tu chalani naznacili o spojitosti: Svetlo:CO2:hnojenie

Ja ti tu len kratucko naznacim, k comu mas nasliapnute. Rozhodnutie uz necham na tebe. Ale hlavne odporucam zalozit si vlastnu temu a tam to rozoberat a hlavne citat. Napriklad vela o hnojeni - aj takom tom HighTech hnojeni najdes v teme mojho akvaria. Plus je tu kopec borcov od ktorych som sa to len tak "amatersky" naucil co to aj ja.

Cize v skratke:
Svetlo - sposobuje fotosyntezu - pre tento kusok diskusie budeme hovorit, ze vytvara energiu na tvorbu hmoty=rast rastliny
CO2 - tu je najdolezitejsie to "C"-uhlik. toto je zakladny stavebny prvok hmoty rastliny, bez hmoty nie je rast.
Hnojenie - obsahuje najma prvky NPK a dalsie stopove prvky. Pri raste rastliny to pomaha ako malta pri stavbe tehloveho domu.
A teraz otazka za milion: Co sa stane, ak mas vela hyperaktivnych robotnikov (energie) co musia stale stavat kym vidia tehly, dostatok tehal (C), ale akosi im veduci nezabezpecuje maltu? Prve poschodie im akotak drzat bude (nejaka malta sa obcas objavi, lebo ryby, lebo krmenie), ale druhe pochodie im padne cele na hlavu (rast sa zastavi) a potom pridu na stavbu "nizkoprijmovi-socialnemarginalizovani-obcania" (riasy) rozobrat zbytok stavby pre potreby ich mensich pribytkov s parabolou od GiDiTV. :angel:

Uz to tu bolo spomenute. Akvarium je o rovnovahe. Ty ju zatial hladas.
Pekny den :pivo:
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod vincent van gogh » 17 Dec 2015 09:45 am

betta 240l : Kedy bolo akva založené ? Aký je substrát? ......t.j. ,je aj výživové dno,rsp. nejké "guličky do dna" a v akej forme je CO2?

Loki,Tvoje KLV (krátke literárne vsuvky) už chýbali...... :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod kocur_82 » 17 Dec 2015 12:18 pm

Pardon za offtopic ale loki, nesklamal si opäť :-)
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: hnojit ci nie?

Odoslaťod martin_s » 17 Dec 2015 13:19 pm

Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.