100L by existpierre



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod Jozef I. » 14 Dec 2015 20:53 pm

Stonkovky neberu živiny z dna ale predovšetkým z vodneho slpca a tie koreňe tak budú rásť stále.. S tým niš nespravíš.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 14 Dec 2015 21:09 pm

Takže už len pekne zakamuflovať :D
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 20 Dec 2015 17:02 pm

Tak dneska som objavil dalsiu "haved" v akva, asi nalevnici, ale to mi zatial az tak nevadi

Trapi ma opat stetinka, podozrievam malo CO2 oproti svetlu a zivinam

Dneska som mal rozobrany JBL Direct a zistil som, ze ma zle opracovany keramicky valcek, tym padom zle sada na tesnenie a tadial unika CO2. Tesnenie je podla mna OK, dostatocne makke. Skor by som povedal ze ma malu sirku. Keramicky valcek je z jednej strany taky krivy, ze aj ked to riadne zakrutim, tesnenie to nestaci zakryt a tadial mi to unika.

Je to vidiet aj na tomto videu: je to na spodnej strane

Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 24 Dec 2015 12:52 pm

Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod hooopy » 24 Dec 2015 13:21 pm

To ruzove pod korenom je aka rastlinka? Nejaky echinodorus? A cervene vlavo, to je alternanthera? Ak ano, aka? Zaujimalo by ma , ci je tak cervena, lebo je to zasadeny vrsok z inej rastliny, alebo je tak pekne cervena od zaciatku.

Inak sa ti to pomaly rozrasta do krasy. Len tak dalej. Skus este popremyslat nad nejakou takou estetickou strankou ako to rozlozit v akva, nech tam nie je vsade nieco. Bolo by to prijemnejsie na oci.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 24 Dec 2015 21:14 pm

no ta jedna je althernanthera mini a ta druha ke fittonia verschaffelti (ta vzadu). Kupoval som ju v Prahe na burze 13.12. co bola. Predajca mi ju predstavil ako nenarocnu rastlinu. Potom ked sme prisli do BA som ju hladal na nete (nazov som zabudol) a potom zistil ze nie je vhodna do vodnych akva. Nevadi, potom ak sa jej prestane darit, tak pojde prec. Zatial sa drzi. Alternateru som dostal od vLato. Bola cervensia a je to odstrihnuty vrsok. Neviem ci mi chyba viac svetla, alebo cerveneho spektra, ze postupne zelenie.

Rasltinky mam v plane zastrihnut, tak skusim s tym nieco porobit, len nemam predstavu, co kde mam dat, aby to vyznelo pekne. Co by si odporucil? :)


PS: Vsetkym stastne a vesele vianoce
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod hooopy » 24 Dec 2015 23:22 pm

no..na alt.mini to vyzera dost velke. to asi mini nebude. Hm, to pride ako klasicka alt. reineckii bud vo variacii purple, alebo red.
preco zelenie? no.ak je to vrsok znova zasadeny do substratu, samozrejme ze ma menej svetla ako pod hladinou, a preto straca farbu.
Na farbu alt ( ako aj inych cervenych rastlin) ma vplyv svetlo a tiez mnozstvo fosforu. Fosfor samozrejme nemozes liat do akva kolko sa ti zapaci, nakolko by ti hrozila riasa, sinica. Je nutne udrziavat pomer NO3:PO4. Nerovnovaha by nebola stastna zalezitost. Akvaristi, ktorí su uz machri, cielene tento pomer jemne narusaju v prospech jedneho, ci druheho, s konkretnym cielom. Ale pre neskuseneho to podla mna moze byt fatalne.
Sadenie cervenych vrskov rastlin sa vyuziva pri scapaingu, kde sa krasne vyfarbene rastliny odstrihnu a zasadia niekde, kde pasuju ako rit na serbel. potom sa to za dva dni nafoti, a tvari sa, ze to tak je od zaciatku. To su finty, ktore bezny rastlinkar uz odhali.
ono to proste vyzera divne, ked krvavo cervena alternanthera rastie v tieni pod velkymi listami inej rastliny a zarovne susedi s dajmetomu anubiasom, ktory nema rad vela svetla. to je potom podozrive.

prosim ta, nafot mi tu fittoniu podrobnejsie, ak sa da. nejak sa mi ani to nezda. nema to na fitoniu nejaku kopiovite listy? nie je to nejaky cryptocoryne... tych je vela druhov a mnohe v tychto farbach.
mimochodom, cervene spektrum ziariky nema podla mna s vyfarbenim rastlin nic. po prve, tazko to bde niekto dokazovat, kedze sa bavime o nanometroch a rastlinky rozpravat nevedia, a po druhe, je otazne ako doveryhodne su informacie vyrobcov o ich "zaracnych spektrach zazracnych trubic".
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 25 Dec 2015 00:20 am

Som si myslel, ze cervena je od zeleza a svetla :D fosfor mi nenapadol. Je mozne ze straca farbu koli po4 ako pises. Pred tyzdnom som meral a testy ukazali nulu. Mam tam len prisavnikov, takze sa necudujem. Trosku fosforu a kno3 dodavam v ramci hnojenia.

Ponukal na fb alternathera mini ak sa dobre pamatam. Mam ju tam uz par tyzdnov a do vysky velmi nejde. Mozem sa ho spytat :)

Fitoniu odfotim rano. Ked ale fitoniu pozries do atlasu rybycky, najdes tam aj presne tuto. Tie listy sa uplne zhoduju. (Nie je tam ako hlavna fotka)


Co sa tyka hnojenia, velmi ma zaujala metoda MCI, len idem na to striedmejsie, kedze sa mi zatial nedari co2 optimalne nastavit. Viem, ze mi chyba dusik a fosfor, tak denne dodavam. K2PO4 0.05g a KNO3 0.5g. kedze zatial sledujem spravanie akva pri pri pridavani kno3, fosforu, tak viac ako 0.15g za tyzden nechcem dat. Mam tam microsoriu windelow co ma velku spotrebu fosforu a dusika a ak vravis ze aj alternathera tak myslim ze je to akurat. Zajtra robim testy, som zvedavy. Kolko od pridavania ubudlo
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod hooopy » 25 Dec 2015 02:35 am

uf, tak k tomus a uz teda neviem vyjadrit a ani reagovat. ktora rastlinka kolko coho papa, to si myslim ze je vela uz aj na laboratorne podmienky. este raz napisem to podstatnejsie k farbe ervenych rastlin. hlavnym dovodom straty farby odstrihnuteho vrsku je jeho poloha. Ked ho zasadis do dna, a uvedomis si, k akemu velkemu ubytku svetla dochadza pri prechode vodnym stlpcom, prides na to, ze ten isty vrsok rastlinky, tie iste listky sa zrazu ocitaju v uplne inych podminkach ako boli pred odstrihnutim. takze ..proste strati farbu. Ak nie je nadrz dostatocne presvetlena, co svojimi ledkami asi nedosiahnes, tak sa alternathera bude spravat tak, ze najcervenejsie listky budu len na vrchu. cim hlbsie, tym budu chytat viac a viac zeleny nadych.
ak si niekde vital, idealne pomer NO3 k PO4 je 10:1. proste ak si nameras NO3 10, snaz sa drzat PO4 na 1. kludne to moze byt aj 30:3. ale ako som pisal skor, vsetko je to o tom, ci su k tomu aj ostatne podmienky v akva. nechcem ti tvoju temu zahlcovat mojimi fotkami, poslem ti do SS fotky mojej alt.mini aj klasickej reineckii. pre porovnanie velkosti listkov.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 25 Dec 2015 11:27 am

Ja rozumiem, vsak som napisal ze svetlo, ale niekde som cital ze aj zelezo, coho mam v akva urcite dostatok. V mojom pripade urcite je to slabsie svetlo. Vidim to napriklad na ludwige. Je zelena a cim blizsie k hladine je, tym je cervensia, uplne hore je krasna. Spektrum som spomenul len koli tomu ze som rozmyslal, ze ci by tym rastlinam nepomohla este jedna LED lista cisto cervenej farby. Jednak lumeny naviac a jednak by som mozno ziskal teplejsiu farbu svetla, lebo sa mi farba osvetlenia moc nepaci. A k tej spotrebe, cital som niekde o micorosorii, len ten clanok neviem najst, ale bol to len jeden nazor/odhad, takze to nemozem brat na 100%. Aj ked po urcitych krokoch mi riasy v 60L zmizli a mohla k tomu prispiet aj raslina :)

Fotka fitonie, lepsiu sa mi nepodarilo s mobilom:

Obrázok
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod spider30 » 25 Dec 2015 13:05 pm

Mam taky mali dotaz: Ta fitonia nie je nahodou kvetinacova rastlinka? :?
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 25 Dec 2015 13:26 pm

Je to dost mozne. Predajca mi ju predstavil ako inu rastlinu.. nasiel som ju az ked som dosiel domov. Uz aj na akva burzach si musi clovek dat pozor..
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod hooopy » 25 Dec 2015 13:37 pm

Dik za foto. Uz je to vidno omnoho lepsie. A ano, fitonia nerastie submerzne. Na wikipedii som nasiel toto:

Fittonia verschaffeltii (commonly known as Nerve Plant) is a species of tropical plant native to Peru. Its stem is covered in hair. The veins of the leaves are usually white, but colors vary with cultivar. It is suitable as a house plant.

The plant is often found in aquatic shops marketed as suitable for submerged growth in aquariums. It is, however, not suited for this purpose and quickly rots.

Cize volny preklad druheho odstavca, v akva obchodochje casto oznacovana ako rastlina vhodna pre rast v akvariach, avsak napriek tomu nie je pre tieto ucely vhodna a rychlo odhniva.

Predajcovia su niektori smejdi, predavaju cokolvek a klamu, doslova. Moja osobna skusenost. Bol som tak na akvaburze vratit rastlinu, a az po hadke priznal predajca farbu. Ak citia niekde neskuseneho, natlacia mu do hlavy kaleraby. Napriklad, casto sa paludariove rastliny predavaju ako akvaristicke. O fittonii vela neviem, len si ju pamatam zo zakladky v crepnikoch po celej triede. Osobne by som ju vyhodil skor, ako zacne hnit. Akykolvek zdroj hniloby v akvarku, castokrat schovany v dne na urovni korenov je zaciatok pohromy. A hrat sa na najvyssieho konstrukera, teda boha, a premenit fittoniu na submerz bude asi naivne.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod spider30 » 25 Dec 2015 14:04 pm

Presne tak,ako pises hoopy. Mal som taku skusenost. Nikdy viac.
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 25 Dec 2015 14:27 pm

Bol som v Prahe a bez netu. Vacsinou sa dam bokom a vyhladam danu rastlinu. Dam ju teda prec. Dakujem za upozornenie. Skoda ze neviem meno predavajuceho. Si budem nabuduce ich mena pisat, nech dostanu aj zasluzeneho feedbacku :)
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod hooopy » 25 Dec 2015 15:47 pm

Na druhej strane vsetka cest tym serioznym, chvalabohu ich je este dost.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod spider30 » 26 Dec 2015 00:28 am

existpierre napísal:Bol som v Prahe a bez netu. Vacsinou sa dam bokom a vyhladam danu rastlinu. Dam ju teda prec. Dakujem za upozornenie. Skoda ze neviem meno predavajuceho. Si budem nabuduce ich mena pisat, nech dostanu aj zasluzeneho feedbacku :)

To by si musel zanevriet na celu predajnu. Ktovie kolkych presvedcili o kadecom. :? Mne raz predali v petshope mrenky everettove. Zevraj dorastu do 3cm. A ked uz mali 11cm tak som ich musel darovat. Teraz si nastudujem a potom konam. Tu fitoniu zasad do kvetinaca a chod im ju ukazat ako sa jej dari :mrgreen:
hooopy napísal:Na druhej strane vsetka cest tym serioznym, chvalabohu ich je este dost.
Tak to hej. Najde sa aj vela poctivych predavajucich. A Tym vsetka cest :D
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 26 Dec 2015 01:02 am

Ved prave, burzu som povazoval za nieco ine, ako bezne predajne. Cest vynimkam samozrejme. Uvidime ci sa v kvetinaci spamata :D
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 26 Dec 2015 18:05 pm

Update po zastrihani/presunuti/vyhodeni niektorych rastlin

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

A na zaver trosku od veci, fitonia v kvetinaci :)
Obrázok
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod hooopy » 26 Dec 2015 19:49 pm

Pekna fittonia. Nieje jej skoda v tom kvetinaci? Ja by som si ju dal do akvarka :)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod spider30 » 27 Dec 2015 00:49 am

hooopy napísal:Pekna fittonia. Nieje jej skoda v tom kvetinaci? Ja by som si ju dal do akvarka :)
:mrgreen:
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod kocur_82 » 27 Dec 2015 07:18 am

Hooopy, si zabil :-)
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod existpierre » 27 Dec 2015 10:35 am

:D
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: 100L by existpierre

Odoslaťod Vlado21 » 28 Dec 2015 16:46 pm

srandicky-srandicky, ale zbehnite pozriet do najblizsej akvaristiky (a tusim aj Hornbachu) a fitonie s velkou pravdepodobnostou najdete ponorene medzi akva-rastlinami... Predajca by vam este odprisahal, ze je to elegantna akva-rastlinka bez zvlastnych narokov (staci dokupit univerzalne hnojivo z regalu nad nou), vhodna aj pre zaciatocnikov... :o
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.