komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod branom » 07 Mar 2010 17:05 pm

Dobrý deň, chcem sa poradiť ako by som mal vyriešiť úpravu vody v našom dome, lebo z iných tém som sa k jednoznačnému riešeniu nedostal. V dome mám k dispozícii len studňovú vodu, obecný vodovod zatial v nedohladne. Rozbor RÚVZ stanovil tieto parametre:celková tvrdosť 6,7mmol/l(norma do5,0), dusitany 0,007, dusičnany 75,89!(norma do 50), vodivosť 156mS/m(norma 125),nevyhovujúca mikrobiológia. Vodu zo studne používame dá sa povedať ako užitkovú, na pitie kupujeme balenú. Potrebujem nájsť riešenie na úpravu aby voda bola vhodná na pitie,sprchovanie, pranie (zbavenie sa usadenín) aj akva. V dome som si vyhradil jednu miestnosť len pre akva - splnenie sna, t.j. väčšia potreba vody pre akva. V jednej firme v NR mi ponúkali ako riešenie - automatickú úpravňu na báze soľanky spolu s kuchynskou RO (spolu za 1000e). Tu na fóre som sa však dočítal, že uprav.voda na báze soľanky nie je pre akva vhodná. Upravovať len samotnou RO by zas nebolo vhodné - voda je extrémne tvrdá (po prepočte mi to vychádza až k 40 nem.stupnom) - zanesenie membrány, navyše tlak v rozvode kolíše - od 1,5-3,5 bar(vodáreň) a čo stým množstvom odpadu z RO:?:
Dočítal som sa aj o úprave katex-anex, ale neviem či by táto možnosť bola vhodná na komplexnú úpravu, či existujú automatické úpravne, a voda by bola vhodná aj na pitie.
dakujem, brano
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Reklama

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod tree » 08 Mar 2010 14:42 pm

napr:
http://www.waleon.eu/sk/
http://www.erwater.sk/
a kopec dalsich, googluj :)
nechaj nech riesenie pre teba najdu odbornici...zalezi presne ake parametre coho mas, ake chces dosiahnut, a na co chces vodu pouzivat.
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod branom » 09 Mar 2010 19:31 pm

Dakujem, za odpoveď.
Len keď tí odborníci sú aj obchodníci, ktorý chcú predať svoj tovar, takže sa na nechcem slepo spoliehať, kedže sa možno bude jednať o dosť velkú investíciu.
Na čo chcem vodu používať som myslím napísal jasne :)
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod Poly » 09 Mar 2010 22:35 pm

Ionex - pouziva sa v niektorych kuchynskych zmakcovacoch ide v NaCl cykle, teda regeneracia je jednoducha, po vycerpani ho prelejes slanou vodou a znova zmakcuje vodu - nahradza Ca2+ a Mg2+ iony za Na+ iony. Na pitie, varenie, sprchovanie no problem, tej soli tam nebude tolko, aby ju bolo citit. Do akvaria je ale taka voda nevhodna. Sodik sa sice nachadza v urcitom mnozstve bezne vo vode, v ktorej ryby ziju a ktora ide z vodovodu, ale nie v takom mnozstve. Navyse tvoja voda zo studne uz urcite nejaky sodik obsahuje, ked sa k tomu prirata sodik, ktory sa uvolni z ionexu pri nahradeni ionov Ca2+ a Mg2+, niekolkonasobne sa prekroci bezna hodnota.
Na deionizovanu vodu vhodnu do akvaria potrebujes katex v H+ cykle a anex v OH- cykle - regeneracia nie je az taka jednoducha - katex musis regenerovat silnou kyselinou cistoty aspon p.a. (neviem, ci to vobec niekde fyzickej osobe predaju) a anex silnou zasadou, tiez pokial mozno p.a., a komu sa chce s tym babrat, ked budes tej vody potrebovat v domacnosti asi viac.
Navyse je problem zohnat aj samotny ionex - vacsinou to predavaju len velkoodberatelom vo velkych mnozstvach.
Nehovoriac o tom, ze pri beznom kuchynskom zmakcovaci ti staci iba katex - na zmakcenie vody staci nahradit Ca2+ a Mg2+ iony za Na+, zatial co pri deionizacii by si pri pouziti samotneho katexu mal na vystupe silnu kyselinu :dead: Takze treba to nasledne prehnat aj cez anex.
Potom takou vodou mozes nariedit vodu priamo zo studne na nejaku lepsiu hodnotu.

Riesenie:
Na tvojom mieste by som si asi zadovazil vodny filter - hlavne proti bakteriam, tvrdosti a dusicnanom (tiez aj proti mechanickym necistotam, ak nie je od nich voda zo studne inak filtrovana). Tuto vodu mozes pouzivat vsade v domacnosti, okrem akvaria (kvoli sodiku), preto by som tuto vodu poslal este cez RO, tu mozes pouzivat do akva, pripadne ju mozes zahustit vodou zo studne na nejaku rozumnejsiu hodnotu :) Pripadne to zariad tak, aby si mal prvy mechanicky a bakterialny filter, za to zarad kohut z ktoreho mozes naberat vodu pre zahustenie vody z RO na pouzitie v akvariu, a nasledne za tym ostatne dva filtre, a potom uz smer kuchyna, kupelna :)
Niekde sa pouzivaju proti tvrdosti aj filtre, ktore uvolnuju polyfosforecnany - tie zabranuju vzniku zrazenin - aj taka voda je pre akvarium nevhodna - jej tvrdost sa neznizi, len sa prestane zrazat uhlicitan, a navyse by si tak vniesol do akva slusnu davku fosforu, oblubenu pochutku rias :D V tom sa porad s odbornikmi, ktory volit :)

Myslim, ze jednym tahom - domacnost, akvarium by tu vodu upravovat nebolo uplne idealne, akvarium ma ine naroky na parametre vody ako domacnost :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod tree » 10 Mar 2010 15:32 pm

citujem:
branom: Na čo chcem vodu používať som myslím napísal jasne

Poly: Myslim, ze jednym tahom - domacnost, akvarium by tu vodu upravovat nebolo uplne idealne, akvarium ma ine naroky na parametre vody ako domacnost

Presne tak ako píše Poly: na čo to chceš používať, by mohlo ovplyvniť to že ako ju upravavať pre aký účel: ako vidíš, po tých úpravách sa môže stať, že bude mať buď vhodné parametre pre akva a nevhodné pre domácnosť, a naopak. (ja to mám podobné doma: moja studňová voda má dusičnanov 30 mg/l, pričom pitná norma je 50 mg/l. čiže je pitná, ale takáto vstupná voda do akva nie je najvhodnejšia, náročnejšie krevetky nevydržia :oops: )
ďalej napr. ak ak ten dom iba staviaš, a môžeš si dovoliť o jeden alebo dva okruhy potrubia viac, určite netreba na splachovanie a pranie také hodnoty ako na pitie (bežne sa dáva aj dažďová alebo studňová voda, a upraví sa iba tvrdosť a mechanická nečistota).
takže preto by som to radšej nechal na odborníka, a pokúsil sa to upravovať viacstupňovo :wink:
tiež sa na to časom chystám, tak držím palce!
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod branom » 30 Mar 2010 20:26 pm

dakujem za prispevky poly aj tree,
už mam v tom trochu jasnejšie :D
rozposlal som rozbor čo mám niekoľkých firmám, z jednej som dostal takuto ponuku:

mech.predfilter, tvrdosť - zmakčovač - soľanka, baktérie - UV lampa 40W centrálne+ešte nejaký filter dochyt, v kuchyni kuchynský set RO s pridaním predfiltra na dusičnany a s pumpou na zvýšenie tlaku - to bola moja požiadavka nakoľko kolíše 1,5-3,5 bar.

Voda bude vraj vhodná na sprchovanie ,na pitie - z RO, (v cenách zmakčovač+RO 1000e, UV lampa 595e).
Pre akva odporučili vodu z RO. Co sa týka úpravy vody na akva účely s tým myslím že nemajú skusenosti, nie je to ich obor/zameranie.

tak vas poprosim o nazor, skusenosť (napr. či UV lampou odstranim centralne bakterie) a pod..
mam obavy aby som neurobil zbytočne investicie.. Už mi povedali aj nazor že voda s takymito parametrami, je vhodna len ako uzitkova prip. po odstraneni bakterii na sprchovanie, ale nič ine.. :(

dakujem
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod arowana » 30 Mar 2010 20:32 pm

branom napísal:...Voda bude vraj vhodná na sprchovanie ,na pitie - z RO, (v cenách zmakčovač+RO 1000e, UV lampa 595e).
Pre akva odporučili vodu z RO. Co sa týka úpravy vody na akva účely s tým myslím že nemajú skusenosti, nie je to ich obor/zameranie.


S tými cenami to trochu prestrelili... :wink:

branom napísal:tak vas poprosim o nazor, skusenosť (napr. či UV lampou odstranim centralne bakterie) a pod..
...


Vhodnou UV lampou dosiahneš takmer dokonalú bakteriálnu nezávadnosť vody.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod branom » 30 Mar 2010 20:44 pm

to: Arowana
tak porad kde maju lepšie ceny :o
ten zmakcovac je automaticky, RO set - kuchynsky s nadrzkou, UV lampa masivna do 8bar, podobne ceny som nasiel v inych firmach, mensie zmakcovace boli od cca 600e.
akva zariadenia su omnoh lacnejšie, ale tie sa mi zrejme nehodia..
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod arowana » 31 Mar 2010 00:27 am

branom napísal:to: Arowana
tak porad kde maju lepšie ceny :o
ten zmakcovac je automaticky, RO set - kuchynsky s nadrzkou, UV lampa masivna do 8bar, podobne ceny som nasiel v inych firmach, mensie zmakcovace boli od cca 600e.
akva zariadenia su omnoh lacnejšie, ale tie sa mi zrejme nehodia..


Neviem síce posúdiť, aké komponentné zloženie ti navrhli na úpravu vody / zmäkčovač + RO /, na to by som potreboval nahliadnúť do cenového rozpisu, ktorý ti poslali.
V každom prípade však UV za takmer 500.- Euro, je strelená suma. Za tú cenu má predpokladám aj vlastný TV satelit a ráno varí kávu a číta dennú tlač... :D
UV kolóny pre akvaristické a vodárenské systémy, sú principiálne nielen rovnaké, ale aj vzájomne zameniteľné.
UV na 8 barov, je absolútna somarina, nakoľko sa pripája na koncový výstup a aj to len na pitné účely...

RO s nádržkami , UV kolónou, máš napr. za prijateľné ceny tu

http://www.mojavoda.sk/Reverzna-Osmoza/ ... e81bb07970

Tlakové čerpadlo na zvýšenie tlaku do RO, stojí podľa prevedenia 100-200.-Euro, napr.

http://www.shopakva.sk/boosterpumpa-p-2747.html
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod branom » 31 Mar 2010 08:55 am

Súhlasím, tiež sa mi zdala cena za UV prestrelená, ked v porovnaní v shopakva je 36W akvaristická za cca 100e, a pricipiáne to musí fungovať rovnako. V návode je tam ale uvedené "treba dávať pozor aby sterilizátor nebol vystavený nadmernému tlaku, prípustná hodnota 0,5bar".
Musím pripomenuť, že chcem sterilizovať všetkú vodu na vstupe t.j. nielen na pitie ale aj kôli sprchovaniu ako mi bolo odporučené, takže zaradiť UV do rozvodu vody.
Z iných firiem čo mi poslali ponuky na takéto UVsú ceny obdobné - pri výkone 37W od 500e. Tieto UV lampy aj vyzerajú inak, podľa obr. sa zdajú masívnejšie dlhšie z nereze alebo chróm a hlavne majú vstup a výstup v priemeroch vodovených rozvodov, akva lampy majú myslím len na pripojenie hadičiek - niečo ako sú poprepájané jednotlivé filtre v RO..
Ale ak by bolo spolahlivé riešenie využiť akva UV na takúto sterilizáciu, tak to by bolo super.. :o
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod arowana » 31 Mar 2010 10:39 am

Sterilizovať všetku vodu, je nelogické a pokial máš mikrobiálne znečistenú vodu v studni, tak sa to dá elegantne vyriešiť vyčistením studne a dezinfekciou Savom, za pár drobných.
Nehovoriac o tom, že rýchly prietok cez akúkoľvek UV kolónu, sa rovná účinnosti takmer = 0.
Je to všetko len o masírovaní mozgov a peňaženiek...
Takmer nik v daných "špecializovaných" fy. na úpravu vody, nemá praktické a merateľné skúsenosti z praxe a aj v teoretickej rovine, majú pramálo vedomostí. Mám s tým žiaľ nie jednu osobnú skúsenosť a osobne som sa tiež pálil na podobných fy. už pred rokmi, čo ma stálo nemálo peňazí.
V každom prípade, ako koncový uživateľ, sa musíš rozhodnúť sám, ktorá alternatíva ti bude vyhovovať...
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod branom » 31 Mar 2010 13:07 pm

Arowana dik za postreh,
radšej sa poučím zo skúseností iných ako vlastných.. :D
rozbor vody som si dal urobiť po kúpe domu, ešte pred prvou dezinfekcou.
Dezinfekciu savom som robil - robím cca 1x za mesiac, potreboval by som aj v tomto smere poradit ako často a ako treba čistiť studňu - je to vŕtaná, vložená je tam plastová rúra s presahom, hĺbka neznáma, vraj 10m.
Z jednej fy. mi ponúkli ako 100% riešenie na odstránenie baktérii dávkovanie chlóru čerpadlom, ale vstupné náklady sú veľmi vysoké, túto alternatívu som preto zavrhol.
Takže po vylúčení dezinfekcie centrálnou UV lampou mám zatial predstavu:
- mech.predfilter - soľankový zmakčovač, v kuchyni RO s čerpadlom+malá UVlampa, pravidelné chlórovanie studne. Do kúpelne pred sprchu vy som zvažoval dať ešte filter na zníženie dusičnanov (+baktérii ak taký nájdem) kôli detom.
takto by som poriešil vodu pre rodinu, pre akva.?? :dead: nevidím to nádejne - kôli tomu množstvu dusičnanov, tvrdosti, baktériam..
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod Poly » 31 Mar 2010 16:11 pm

Do akva mozes pouzit vodu z kuchyne z RO, ak k nej primiesas vodu vyssej tvrdosti, aby si dosiahol nejake rozumne pH, KH a GH, dusicnany, a pod. hodnoty pre akva. Najjednoduchsie je primiesat k tomu vodu priamo zo studne, len by mala byt aspon dezinfikovana. Ak poznas hodnoty vody zo studne, mozes poratat, v akom pomere ju zmiesat s vodou z RO, aby boli hodnoty KH, GH, dusicnany atd. vhodne pre ryby.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod branom » 02 Apr 2010 17:06 pm

Ok Poly, hodnoty vody zo studne poznam, ale na ake hodnoty mi spracuje RO, takúto vodu ako zistím? Ktorá bude navyše zmakčená zmakčovačom. Potom musím dať premerať aj vodu z RO? A vypočítať jednoducho - pri pomere 1:1 studňová tvrdosť 30, z RO 10, výsledná = 20??
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod petoz_1 » 02 Apr 2010 22:16 pm

Na výstupe mojej osmózy je kH 1 st. a gH 1,5 st., vodivosť 30uS. Na vstupe mám celkovú tvrdosť 18 st. Nemal by si lepšie dať osmózu aj z mineralizátorom? Ak máš v tej studničnej vode dusičnany, znova sa ti tam dostanú.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod arowana » 02 Apr 2010 22:26 pm

petoz_1 napísal:Na výstupe mojej osmózy je kH 1 st. a gH 1,5 st., vodivosť 30uS. Na vstupe mám celkovú tvrdosť 18 st. Nemal by si lepšie dať osmózu aj z mineralizátorom? Ak máš v tej studničnej vode dusičnany, znova sa ti tam dostanú.


Skús hodnotu KH, zmerať iným merákom. Tá hodnota, je totiž pri gH 1,5 st., vodivosť 30uS nejako uletená. :|

Mineralizátor nie je v podstate nič iné, ako čistý dolomit. :wink:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod petoz_1 » 03 Apr 2010 21:40 pm

arowana napísal:
petoz_1 napísal:Na výstupe mojej osmózy je kH 1 st. a gH 1,5 st., vodivosť 30uS. Na vstupe mám celkovú tvrdosť 18 st. Nemal by si lepšie dať osmózu aj z mineralizátorom? Ak máš v tej studničnej vode dusičnany, znova sa ti tam dostanú.


Skús hodnotu KH, zmerať iným merákom. Tá hodnota, je totiž pri gH 1,5 st., vodivosť 30uS nejako uletená. :|

Mineralizátor nie je v podstate nič iné, ako čistý dolomit. :wink:


Tak som to zmeral ešte raz. Snažil som sa to zmerať trochu presnejšie. Tvrdosti (SERA) merané pri 20 ml , teda jedna kvapka 0,25 st. gH 0,75, kH 0,5. Vodivosť 30uS, pH SERA-6st. , BEN TEST-6,8 st. Konduktomer som pred meraním skalibroval pomocou 1413uS.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod kompresory » 10 Apr 2010 07:38 am

kompresory
 
Príspevky: 1
Založený: 10 Apr 2010 07:37 am

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod raddo » 11 Jan 2016 13:56 pm

chcel by som sa opýtať, že ak mám zmäkčovač vody či tabletovaná soľ http://www.zmakcovace-vody.sk/tabletova ... zmakcovace ktorú používam je v poriadku? Prípadne nejaké rady, ktoré pri výbere sledovať alebo je to len o cene?
raddo
 
Príspevky: 4
Založený: 11 Dec 2015 12:08 pm

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod nou » 11 Jan 2016 20:37 pm

Precitaj si stvrty prispevok od Poly. Taketo zmakcovace nie su pre akva vobec vhodne pretoze len nahradzaju Ca a Mg iony za Na. Vysledna hladina sodika je potom neumerne vysoka.
nou
 
Príspevky: 36
Obrázky: 0
Založený: 14 Jún 2015 17:33 pm

Re: komplexná úprava vody pre rodinný dom a akva

Odoslaťod raddo » 12 Jan 2016 09:11 am

nou napísal:Precitaj si stvrty prispevok od Poly. Taketo zmakcovace nie su pre akva vobec vhodne pretoze len nahradzaju Ca a Mg iony za Na. Vysledna hladina sodika je potom neumerne vysoka.

dakujem :)
raddo
 
Príspevky: 4
Založený: 11 Dec 2015 12:08 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.