MaTove kralovstvo 52 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Loki12 » 10 Jan 2016 00:15 am

ze toto co mas, je potrebne urcite zmiesat s 4dKH vodou. Cize to robis dobre.
Len spochybnujem metodu domacej vyroby tejto vody. To je cele.
Preto odporucam bud lekaren, nech ti aspon super presne navazia 1,2g sody do 1000g destilovanej vody. a zbytok dorobis cez striekacky. Aj ked aj tam budes mat nejake "nepresnosti"

A k tomu lepsie sfarbeny - ja by som to nerobil. Preco?
1. oni vedia preco to ma byt prave 3-5 kvapiek.
2. neviem isto ale mozno cinidlo nejakym sposobom ovplyvnuje aj samotnu 4dKH vodu (tuto poradia skor chemici)
3. a v tomto som si isty, lebo som to aj cital, aj som to testoval: cim vacsie mnozstvo cinidla, tym neskorsia,pomalsia reakcia na CO2 - ma to nieco s chemickym ucivom zakladnej/strednej skoly "O nasyteni roztoku". Mozno nie je tak super farebny ale rychlost reakcie bude lepsia.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod chnuro » 10 Jan 2016 01:09 am

88MATo88 napísal:Chnuro, v prvom rade by som ti chcel podakovat a velmi si to vazim,ze si si nasiel cas na moje vlakno a napisal si :) Svetlo bolo original kupovane Dennerle. Svetlo ma 1 rok. Mam toho co to precitane, no akosi mi v praxi aj tak uchadzaju suvislosti.
Kedze to bola EI metoda prvky som v akva nemeral, obzvlast aj preto, ze davkovanie nebolo vzdy dodrzane z istych nezmenitelnych dovodov. Teda meranie by bolo zavadzajuce.
Nevedel som, ze to su sinice. Myslel som si, ze to su riasy koli slnecnym lucom, ktore na akva dopadali zpredu. Navokoch to bolo ciste.
Ano roztok je KH4. Miesany pomer sody bikarbony a 1 l destilky. Navod tu z fora uz nepamatam aky spravny pomer to bol. KH4 mam liter tak ho pouzivam uz dlho /cez rok/ Cas na koncentraciu nema vplyv, ci?

V terajsom akva Paradise 72 l teraz celim nizkemu pH --6 pH-- a aj tak nie dostatocnemu CO2 /ADA Amazonia.../ ale to je do ineho vlakna :)

tomu roztoku by som neveril, uz som tu s nikekym riesil podobny problem a novy roztok nameral inu uroven CO2. Aj keby bol spravny, tak tam mas malo CO2 podla farby DC na vsetkych fotkach. Ja pouzivam tuto napln uz roky a je to hotova napln aj s cinidlom. KH4 kvapalinku by som si miesal sam iba s velkym mnozstvom vody (eliminujes nepresnost vo vazeni a merani vody), alebo redsej vobec.

EI som riesil velmi obsiahlo s Lokim, pozri jeho tomu, dost som sa tam rozpisal.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod martin_s » 10 Jan 2016 01:18 am

chnuro napísal:... KH4 kvapalinku by som si miesal sam iba s velkym mnozstvom vody (eliminujes nepresnost vo vazeni a merani vody), alebo redsej vobec. ...

Ci vo velkom alebo malom mnozstve ti je v zasade aj tak jedno ked nemas dostatocne kvalitnu vodu v ktorej to zarabas a to si myslim ze voda z pumpy nie je...
Ja som zarabal 50ml 40°dKH s tym ze sa nariedila na 4°dKH. Na riedenie som pouzival redestilovanu vodu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 13 Jan 2016 21:52 pm

Dakujem za vsetky rady. Dal som si to urobit v lekarni. 1,2g hydrogenuhlicitanu sodneho do 1000g destilovanej vody. Inu vodu v lekarni nemali.

Do DC som dal 1,5 ml 4dKH a 5 dvapiek indikacneho roztoku.

DC je krasne svetlozeleny.
Prílohy
DSC_3624.jpg
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod hooopy » 13 Jan 2016 22:06 pm

a preco si nekupis hotovy vyrobok od JBL? a mas pokoj a istotu presnosti. alebo aj chnuro ti poradil este lacnejsie riesenie. Ani ja by som sa nespoliehal na ziadne domace, ci lekarenske miesaniny. S CO2-kou nie je sranda a stabilna a presna hodnota je istym sposobom klucova. tak preco vnasat chybu niecim, cim nemusis.
opakujem casto tuto chnurovu myslienku :
Ak sa da nieco kupit, kup si to, a nehladaj ine riesenia.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod ferro » 13 Jan 2016 23:08 pm

Tiež sa čudujem prečo nekúpiš hotové roztoky, zvlášť ak riešiš problém a potrebuješ sa spoľahnúť, že indikátor ukazuje správne.

Ja používam hotový Dennerle roztok dávkovaný v ampulkách. Komfortný spôsob výmeny. Je to drahšie riešenie, ale môžeš sa naň spoľahnúť...
ferro
 
Príspevky: 124
Založený: 12 Jan 2013 19:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod chnuro » 14 Jan 2016 11:21 am

martin_s napísal:
chnuro napísal:... KH4 kvapalinku by som si miesal sam iba s velkym mnozstvom vody (eliminujes nepresnost vo vazeni a merani vody), alebo redsej vobec. ...

Ci vo velkom alebo malom mnozstve ti je v zasade aj tak jedno ked nemas dostatocne kvalitnu vodu v ktorej to zarabas a to si myslim ze voda z pumpy nie je...
Ja som zarabal 50ml 40°dKH s tym ze sa nariedila na 4°dKH. Na riedenie som pouzival redestilovanu vodu...

NIE! NIE! NIE! A ešte povedz, že si to vážil na kuchynskej váhe :dead:
Súvisí to s teóriou metrológie. Každý merací prístroj má odchýlku, ktorá sa nemení s veľkosťou meranej veličiny a odchýlku, ktorá sa zväčšuje s meranou veličinou. Preskočím omáčky a rovno ti poviem, že percentuálna odchýlka nameranej veličiny je najmenšia na maxime maracieho rozsahu.

TAKŽE! Ak máš váhu do 199,9g, ideálne by bolo navážiť 199,8g hydrogenuhlicitanu sodneho a k tomu potrebné množstvo vody.
Je tu ďalší problém s presnosťou: hustota vody podľa teploty, pretože vodu by si mal tiež navážiť a nespoliahať sa na kuchynskú odmerku. S vážením vody platí podobné pravidlo ako s váženim hydrogenuhlicitanu sodneho.

Dôvod, prečo to nechať navážiť v lekárni je, že naše amatérske váhy sa presnosťou s ich váhami nedajú ani porovnať. Keď si neuvedomuješ takéto súvislosti, potom sú pre teba komerčné riešenia v podobe hotových roztokov. Tu platí výrok, čo písal hooopy: "Ak sa da nieco kupit, kup si to, a nehladaj ine riesenia."

Praktická otázka, zmenilo sa zafarbenie roztoku s novou KH4 kvapalinou?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod Loki12 » 14 Jan 2016 12:54 pm

chnuro? toto mala byt reakcia na martina_s?
Martin pracuje ako "neviem to uplne presne" ale ma to nieco s lekarskym vyskumom,... chodi v praci v bielom plasti, jeho svet su kadinky, trubicky, horaky, vahy, titracia, filtracia, refrakcia,... a co ja viem este co. Ale to mi je divne. Ze by si o tom nevedel? Neverim. Ty vies o Martinovi, ze je to... vyskumnik. Martin by na kuchynskej vahe zmeral tak maximalne tu sodu, keby isiel piect babovku. Aj to pochybujem, ze ci ma doma len obycajnu kuchynsku - skor ma doma nieco super presne.

Ak to bola odpoved na 88MAto88 - tak to nejako preskocilo, lebo to fakt vyzera ako odpoved na martin_s

Aspon to isiel "namerat" do lekarne. Predsa len tam su kusok presnejsi.
Suhlasim vsak s tym, ze... na take domace "kutilstvo" je to v pohode. Aj ja som to robil, ked som robil pokus ake su rozdiely v roznych typoch DC, ich mieste, trvacnosti naplne... Ale na seriozne merania, tiez odporucam "kupenske" riesenia - predsa len ak by to mali oni zle, tak ich uz cela akva komunita kamenuje a odsudzuje.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod chnuro » 14 Jan 2016 14:30 pm

Hahahaha :-D :-D :-D. Ja som si vobec nevsimol, ze to pisal martin :-). Jemu nemusim vysvetlovat nic z metrologie, to on by mohol ucit mna. Martin je odbornik a uz napr. slovicka ako "v zasade je to jedno" znamenaju, ze si uvedomuje uskalia za tym. Laik to moze povedat iba tak. Myslel som ze reagujem na 88MATo88, preto je to pisane aj pomerne jednoducho.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 14 Jan 2016 20:57 pm

:) :) :) caute. Ano zmenil sa DC s novou 4dkh a iba 5 kvapkami. Je svetlunko zeleny. Predtym bol nieco medzi svetlym a tvavym.

Cele DC som riesil co najlacnejsie za 7 e samotne DC aj s indikacnym roztokom na akva burze.
JBL je esteticky otras v akva. Nepaci sa mi to. Chcel som klasicke DCcko.

V nasich akvach si snad mozme dovolit nepresnost +-5 mg/l nie? A momentalne som este v mojom pripade tak "presne" 4dKH nemal ako teraz z lekarne. Je to aj vidno po napaskovani do DC som mal krasne svetko zeleny roztok.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod chnuro » 15 Jan 2016 11:02 am

praveze uz pri 3d KH sa sfarbi roztok do zelena pri 20ppm. Zlta uz pri 25. A to je len 1°tvrdosti. Ak chces ist na 30-35ppm, ako sa to robi v akváriách kde dominujú rastliny, tak zlý roztok za 1€ ťa môže stáť celú osádku.

Navyse ked ta nepoznam, nemozem vediet, ci si to nevazil na kuchynskej vahe ;-). OK, DC mas ako tak vyrieseny.

Sera je estetický otras, ale ten roztok je spolahlivý.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 17 Jan 2016 20:38 pm

Fakt som si to dal pripravit v lekarni.

Cize so serou by som mal mat vzdy zeleny - nie svetlozeleny DC ? aby som mal 30 mg/l CO2 ?

Vychadzam z pdf navodu od sery:

UPDATE:Ok idem hladat stupnicu od Sery. Nakolko sa neda mnou zmazat tento prispevok tak to tu bude vysiet.
Prílohy
Capture8.JPG
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod chnuro » 18 Jan 2016 00:19 am

zalezi od druhu ryb a tolerancie na CO2, ale vacsinou moze byt az takmer do zlta. Az pri zltej som pozoroval silnejsie prekrvenie ziabier a zmenu správania (živočíchy sú vtedy pasívnejšie)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod hooopy » 18 Jan 2016 02:11 am

"Ryby nenormalne plávu"....ten navod ale dava tomu slovencinovi. A navyse...ukazat rybickam, ako plavat normalne by mozno pomohlo.

Obcas mam z tych prekladov srandu, obcas zlost, obcas by som niekomu rozbil drzku. Taky maly off topic.

Odoslané z GT-N8000 pomocou Tapatalku
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: MaTove kralovstvo 52 l

Odoslaťod 88MATo88 » 23 Jan 2016 22:41 pm

Dakujem za informaciu chnuro. Rozhodol som sa nakoniec pre JBL do mojho noveho akva:)
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.