Potosovec



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Potosovec

Odoslaťod Eric Blade » 21 Mar 2005 20:57 pm

Nedavno som dostal jednu brozurku ako zalozit akvarko... a na jednom obrazku som videl z akvarka trcat rastliny...

co vsak chcem vediet, ci sa mozu dat do akvarka aj niektore izbove rastliny... tu konkretne som spoznal Epipremnum aureum (potosovec zlaty) niektory to poznaju ako "Hlupy Jano" ako som tak o tom premyslal, niektorym tato izbova rastlina rastie len tak vo vode... a teda by mohla byt aj v akvarku? ale asi len tak ako plavajuca, asi by nemala mat listy vo vode,ze?

v jednej knizke som zase videl Spatiphylum, mam aj izbovy druh, ale do vody ide asi ina,ze?

vraj vzdusne korene odcerpavaju aj skodliviny, a tvoria aj ukryt pre rybicky...

viete este o nejakej inej izbovej rastlinke? cital som popis jednej akvariovej, ze vraj sa da pestovat aj ako izbova...
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Reklama

Re: Potosovec

Odoslaťod milop » 21 Mar 2005 22:24 pm

To spatiphilum je O.K.
osadil som ho tak, že listy sú nad hladinou a pekne rastú!!! a korene sú vo vode cca 30 cm dlhé
inač sa spatiphilum sadi do dna, ale mne vydržalo vždy tak mesiac a potom sa poručalo
detto signonium albolineatum, resp. zelené a Caladium neviem ake, tuším bicolor
inač mnohé ďalšie rastlinky rastu aj emersne aj submersne - na vzduchu ajpod vodou
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Potosovec

Odoslaťod DuDo » 22 Mar 2005 20:09 pm

Este nejake please
...
Obrázok používateľa
DuDo
 
Príspevky: 27
Založený: 19 Mar 2005 16:39 pm
Bydlisko: Nová Ba?a

Re: Potosovec

Odoslaťod Eric Blade » 22 Mar 2005 20:37 pm

Nejak som si to dal dokopy, a teda ten potosovec dame asi len tak aby stopka isla do vody a tam vyhnala korene...

neviem vsak ako tam mam dat spatiphyllum, ak to zasadim do strku tak bude cela pod vodou, alebo mam to nejak pripevnit k okraju akvarka aby len korene isly do vody? a listy boli nad vodou?

videl som v obchode vodny syngonium, a myslim, ze by sa asi nedal dat do akvarka obycajny izbovy... mam 3 druhy listov... ten vodny co som videl bol cely pod vodu, teda aj listy... tieto by som max.dal len tak ze aby isli korene do vody...
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Re: Potosovec

Odoslaťod milop » 23 Mar 2005 00:59 am

Dudo:
samolus vale....neviemaký
tak 50% echinodorusov
alternatera lilacina rubra
hydrocotile
Lysimachia nummularia
anubias -veľa druhov
acorus gramineus,....
...
myslim, že v dobrej literature ,alebo na nete musí byť dostatok info
niektore vyššie uvedené musíš pestovať v paludariu - nadoba s krytom, aby bola vyššia vlhkosť vzduchu
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Potosovec

Odoslaťod Raviolka » 23 Mar 2005 12:57 pm

milop... není mi jasný, co je to za druhy? Ty co můžeš pěstovat nějakou dobu v akváriu, nebo ty co snesou emersní pěstování? :wink:

Eric: Minimálně 90% akvarijních rostlin roste dobře na suchu (s vyšší vlhkostí), ale ten přechod musí být pozvolný. Stejně tak velká část pokojových rostlin zvládne "růst" pod vodou... resp. nějakou dobu přežije. Můžeš vyzkoušet (pozor na jedovaté), v tomhle případě si nemusí nijak zvykat, prostě je přesadíš a je to... ale nějak mi uniká smysl toho počínání. Jedině že by měla nad akváriem vzniknout džungle... ale to by asi chtělo promyslet o mnoho víc do hloubky.
Jo, a to s tím odčerpáváním škodlivin je pohádka: nejvíc ti toho z vody odčerpají rostliny, které rostou nejrychleji... a to ty pokojové rozhodně nejsou :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Potosovec

Odoslaťod milop » 23 Mar 2005 14:03 pm

To su druhy, ktoré som videl, alebo aj sam skušal pestovať na suchu a aj v akva.
Samozrejme to čo píšeš je pravda , bola tu však požiadavka :"ešte nejake" (DuDo) tak som narychlo uviedol to čo som vedel + odkazal som na: " dobrú" literatúru !
a tie druhy čo som uviedol sa väčšinou používaju po predpestovaní na sucho aj v akva - pod vodou
napr. mne sa acorus gramineus pod vodou nepodarilo udržať viac ako 3- 4 mesiace, na suchu som ho pestoval cez 1 rok;
- spatiphilum v. je rastlina, ktorú máme doma v izbe cca 5 rokov, (pekne kvitne)vždy keď sa jej prestalo dariť (?) tak som vybraný oddenok dal do akva- korene pod vodou, listy nad, a tak po 2-3 mesiacoch som postupne prešiel na pestovanie na suchu. Pod vodou mi vždy odišlo , hydroponiu som neskušal
- a caladium bicolor sa mi veľmi páči ( uvádza sa ako akvarijná rastlina- dal som si ho dokonca doviesť importom) vždy som ho chcel udržať pod vodou (asi 3x),ale vždy sa po nejakom čase poručalo
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod Eric Blade » 23 Mar 2005 22:07 pm

no teraz som trochu s toho dopleteny...

akoze vacsina moze rast pod vodou...? to ako zoberiem obycajnu izbovu rastlinku a zasadim ju do strku pod vodu? asi kaktusy ani ine sukulenty nie...

napr. rozne take jemnejsie rastlinky, tako co vyzeraju ako "z vody" ze su jemne a ked sa trochu nepoleju tak uz vadnu...

lebo napr. ten potosovec by mohol byt pod vodo len korenmi a nie listami,ze? tak isto ako spatiphylum (ten nazov furt popletiem) nemozem zasadit do akvarka ako cryptocorynu alebo ine vodne rastliny...

co sa tyka jedovatych, tak taku mucenku alebo diefenbachiu asi nie...


rozmyslam nad tymi syngoniami, maju v predajni normalne vodne a ja mam izbove, su skoro rovnake... asi skusim dat normalne pod vodu do strku nejaky vyhonok ci sa ujme, ma to sancu?
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Re: Potosovec

Odoslaťod milop » 24 Mar 2005 01:12 am

E.B. : nie je to take jednoduche- podľa mňa asi je najlepšie preštudovať tu literaturu, po nete je to nadlho
musíš zistiť čo sú to emersné , submersné rastliny a ich možnosť pestovania -prežitia v zmenených podmienkách
- jedna sa o vyber rastlin, pre ktoré sa v prírode striedajú podmienky, takže su schopne určitý čas rasť na suchu a určitý čas vo vode
možno to raviolka doplní

to sygnonium je liana pre ktorú je typické viac pestovanie a rast mimo vody, ale vydrží určitý čas aj pod vodou
to v akvaristike je na 95 %rovnake ako to izbové, ak nemáš špeci podmienky tak pod vodou njejaký čas vydrží, ale do cca mesiaca - 2 odide
nie je to typická akvarijna rastlina
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod Eric Blade » 25 Mar 2005 20:50 pm

uz som predvcerom zasadil rastovy vrchol asi so 4 listami do akvarka, zatial to vyzera pekne, ale neviem ci to prezije vsak uvidime...

aj by to rastlo, alebo to bude len prezivat a potom sa "utopi"?
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Odoslaťod sano » 25 Mar 2005 21:21 pm

Zakladné podmienky na zvýšenie percenta ujatia sa emerzne pestovaných rastlín pod vodou.1. pestovať aspoň dva mesiace v prostredí s vysokou najlepšie 100% vlhkosťou vzduchu.2. Nesadiť pod vodu nazakorenené rastliny. Dobre sa ujímajú hydroponikcky pestované rastliny,t.j. také, ktoré rástli nie v izbovej zemine, ale boli uchytené napr. v štrku a korene boli ponorené vo vode. 3.Ak rastlina zakoreňuje za každým listom a je poliehavá, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ju viete pestovať aspoň nejakú dobu pod vodou.Rastliny prevedné pod vodu vyžadujú podľa mňa aposň spočiatku viac svetla ako rastliny už pod vodou aklimatizované.
Je zaujímavé, že aj medzi našimi domácimi rastlinkami sa nájde taká, ktorá sa dobre celoročne darí pod vodou. Je to Lyssimachia nummlularia( dúfam, že som neskomolil jej latinský názov), mne na záhrade na niektorých mistach potláča trávnik. Ak má dobré podmienky, tak kvitne skoro za každým listom veľkým žltým kvetom podobným kvetu uhorky. Pod vodou samozrejme nekvitne. Dobre prezimuje aj v záhradných jazierkach pod ľadom. Na jar skoro začne rásť z výhonov ktoré dobre prezimovali pod ľadom. V akváriách sa pestuje jej forma s vyšším podielom žltého farbiva v listoch.Túto formu som zatiaľ nepestoval. Veľa úspechov pri pestovaní rastliniek želá sano :)
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Odoslaťod locustella » 17 Dec 2008 14:48 pm

Ja mam v akvariu Epipremnum aureum uplne v pohode. Videl som to u znameho. Udrezane cele kusy da akvaria. Nadherne vyzenu huste korene po celej dlzke rastliny. Videl som take co su v akvariu aj 7-8 rokov a vyzeraju uzasne. A su cele pod vodou. Ja mam hlavne potosovce nad vodou, a len konce su v akvariu. Ale mal som aj cele ponorene a je to uplne bezproblemova rastlina.
locustella
 
Príspevky: 13
Obrázky: 4
Založený: 15 Okt 2008 11:42 am
Bydlisko: Sere?


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.