Akvarijní osvětlení



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Akvarijní osvětlení

Odoslaťod Krispinek » 23 Mar 2005 23:05 pm

Ahoj.
Před 1,5 rokem jsem si založila 200 litrové akvárko.Mám stále problém s osvětlovacím krytem.Rozhodla jsem se pro nový.Nevím,zda ho koupit nebo si ho nechat udělat.(Upřímně,ty koupené se mi moc nezdají.Nedají se doplňovat a posouvat zářivky).Mohli byste mi prosím poradit,jak sestavit kryt tak,aby byl zkrátka dobře funkční.Máte pod osvětlením krycí sklo?Ptám se proto,že na mě v obchodě koukali pomalu jak na blázna,když jsem se jich ptala jakto,že v akvarijních kompletech nemají toto sklo(pro bezpečnost).Díky,že mi věnujete čas na napsání odpovědi:o)). Kristýna
Krispinek
 
Príspevky: 1
Založený: 23 Mar 2005 22:56 pm

Reklama

Odoslaťod jim » 23 Mar 2005 23:58 pm

Tato tema tu uz urcite bola preberana velakrat tak skus pohladat alebo tu niekto mozno hodi nejake odkazy :wink: z akvy.

Ja hodim 1 odkaz. Podla tohto navodu idem zajtra tiez robit svetlo, tak dufam ze ti pomoze, je pekne polopate napisany.

www.aquaworld.szm.sk/diy/diy.htm

A co sa tyka krycieho skla, tak ja ho pouzivam a tiez ho pouziva vacsina akvaristov, myslim :roll:
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Odoslaťod XP » 24 Mar 2005 02:55 am

Skus sa pozriet pre inspiraciu na tuto galeriu, je to trosku vecsi kryt, s novsou technologiou osvetlenia (T5 kove trubice dlzky 150cm a s vykonom 80W/ks cize spolu 400W). Mozno ta to inspiruje k vyrobe podobneho cohosi. Hotovy kryt podla svojich predstav asi nekupis.Co sa tyka krycich skiel - mam nato akvarium pripravene ale nepouzivam ich pod tymto krytom a je to v pohode:
http://www.akvaclub.com/gallery/thumbnails.php?album=18
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod majko » 24 Mar 2005 08:34 am

Krispinek napísal:Máte pod osvětlením krycí sklo?Ptám se proto,že na mě v obchodě koukali pomalu jak na blázna,když jsem se jich ptala jakto,že v akvarijních kompletech nemají toto sklo(pro bezpečnost)


Krycie sklo nemusis mat, treba sa vsak zamysliet na dosledkami. Vlhkost moze dreveny kryt "pokrutit", preto na to treba mysliet pri jeho vyrobe. Pre istotu je lepsie pouzit patice s IP67(vodotesne) aby sa do nich nedostalo vlhko, alebo nedaj boze voda. Samozrejme aj predradniky a ostatne "creva" treba umiestnit mimo vllhke miesta. Pri troche sikovnosti by vyroba krytu nemala byt problem. Napr. XP to velmi pekne spracoval :-).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod RadoA » 24 Mar 2005 09:33 am

XP napísal:...s novsou technologiou osvetlenia (T5 kove trubice dlzky 150cm a s vykonom 80W/ks cize spolu 400W)...

Trochu otázok:
1. kde ti robili kryt (teda kostru)?

(nejak sa neviem dopátrať k téme, kde boli rozoberané tie novšie trubice s menším priemerom):
2. nakupoval si v KE? Kde?
3. sú aj 120cm trubice?
4. koľko ťa to stálo?
5. predradníky sú také isté ako ku klasickým trubiciam?
Obrázok používateľa
RadoA
 
Príspevky: 678
Obrázky: 31
Založený: 25 Jún 2004 07:09 am
Bydlisko: Košice

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod roox » 30 Mar 2005 12:27 pm

no abych se pochlubil.. tady je i muj navod na kryt.. treba bude nekoho inspirovat :)

http://aquarko.webpark.cz/projects/kryt ... t_main.htm
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod milosh » 31 Mar 2005 08:53 am

to roox:

tak to ti poviem ze mna si velmi inspiroval. Podla tohto by to spravilo aj male decko, totalne kompletny navod na osvetlenie. Diiiik, uz viac nepotrebujem, uz len cas na to zhotovenie :-))

Dik, pozdravujem aj ostatnych akvacov :-)
Obrázok používateľa
milosh
 
Príspevky: 40
Obrázky: 8
Založený: 02 Jan 2004 12:05 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod marcelko007 » 18 Júl 2005 09:27 am

Vcera sme si s kamosom chceli objednat vodotesne patice a a ked sme zistili co budu stat tak sme boli :twisted: :twisted: pretoze jedna patica 90 sk a plus pekne vysoke postovne .Nevie ich tu niekto zohnat za lacnejsie :cry: .Ak by vedel dohodneme sa cez SS.
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod jacik » 18 Júl 2005 10:15 am

ja ich mam z dnacap.sk . cenu si nepamatam, ale na poziadanie ti zaslu cennik (p. Kiss).
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod Igypop » 18 Júl 2005 11:49 am

Ja som nedávno kupoval tieto patice v obchode na Gercenovej v BA za cca 125Sk :shock: :evil: , chcel som 4, ale po zistení ceny som vzal iba 2. Pred rokom tam stáli zhruba 75Sk :? , žeby bola táká inflácia...
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod pavelba » 30 Júl 2005 16:15 pm

Chcem Vás požiadať o radu.

Sklenená časť osvetlenia sa mi zanáša vodným kameňom, hrubú vrstvu odstraňujem kyselinou citrónovou alebo octom, to ide. Problém je však v tom, že nikdy sa mi nepodarí sklo vyčistiť dokonale. Skúšal som i fixinelu, /kyselina fosforečná/ ale nepomáha to.

Stále teda mám pocit, že sklo nie je čisté a usadeniny bránia svetlu prenikať na rastlinky.

Existuje nejaký prostriedok na dokonalé vyčistenie skla?
Obrázok používateľa
pavelba
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 26 Dec 2003 16:38 pm
Bydlisko: Ba

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod jacik » 30 Júl 2005 17:26 pm

pavelba napísal:Stále teda mám pocit, že sklo nie je čisté a usadeniny bránia svetlu prenikať na rastlinky.

na vycistenie ocot bohato staci. so zvysnymi flakmi sa netrap.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod pavelba » 30 Júl 2005 22:00 pm

Prečo potom ide vyčistiť okno na ktoré prší, a sklo, ktoré je v akva nie? Musí to predsa nejako ísť.... :wink:
Obrázok používateľa
pavelba
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 26 Dec 2003 16:38 pm
Bydlisko: Ba

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod amos » 31 Júl 2005 11:14 am

pavelba napísal:Prečo potom ide vyčistiť okno na ktoré prší, a sklo, ktoré je v akva nie? Musí to predsa nejako ísť.... :wink:


Ja napriklad na cistenie pouzivam prostriedok na okyslensie vody, acidon, a vycisti to uplne perfektne, len to treba nechaj par minut posobit a potom oplachnut a utriet do sucha.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod marcelko007 » 31 Júl 2005 12:49 pm

jacik napísal:ja ich mam z dnacap.sk . cenu si nepamatam, ale na poziadanie ti zaslu cennik (p. Kiss).

Takze poslali sme tam poziadavku na zaslanie cenniku ale nikto nam nic neposlal.
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod jacik » 31 Júl 2005 20:20 pm

marcelko007 napísal:
jacik napísal:ja ich mam z http://www.dnacap.sk/ . cenu si nepamatam, ale na poziadanie ti zaslu cennik (p. Kiss).

Takze poslali sme tam poziadavku na zaslanie cenniku ale nikto nam nic neposlal.

skus znova (aj emaily sa stracaju), pripadne zatelefonuj.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod marcelko007 » 01 Aug 2005 08:50 am

Dik jacik skusim to a dufam ze tentokrat sa ten e-mail uz nestarti. :D
Obrázok používateľa
marcelko007
 
Príspevky: 83
Založený: 02 Apr 2005 12:49 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod Asterix » 01 Aug 2005 09:04 am

Ja mam kryty s obycajnymi paticami a nemam ziadny problem. Pouzivam vsak krycie skla ale aj tak sa nejaka vlhkost dostane az ku krytu. Nedoporucujem nedat krycie sklo ked mate kryt z drevotriesky. Ohne sa vam to a mozes si dat kryt robit nanovo.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod hurri » 12 Aug 2005 20:38 pm

mna by zaujimalo zase ci je niekde navod ako vyriesit osvetlenie tak aby sa (okrem zapinania a vypinania v urcite casy pocas dna) dalo vyriesit aj stmievanie resp. rozsvecovanie. v nemecku som videl az prilis dokonaly svetelny system a mohol som na nom oci nechat. ked som sa vsak dozvedel o jeho moznostiach, tak mi padla sanka. bez potreby krytu (koli max. priepustnosti svetla) tam boli kombinovane vhodne ziarivky s halogenmi. vdaka nim a riadiacej jednotke ste mohli simulovat nielen svitanie a stmievanie, ale aj prechody mrakov a v noci putovanie mesiaca po nocnej oblohe (tiez ovplyvneneho roznymi faktormi, ako je napr. rocne obdobie). oni to totiz vyspekulovali tak, ze pokial chovate africke cichlidy z jazera Tanganika tak si jednoducho stiahnete do modulu data, ktore simuluju realne namerane hodnoty pocas roka nad tymto jazerom! pre uplnych blaznov si viem predstavit plne automatizovany system, ktory by takto dokazal (samozrejme s patricnym filtrom a casovym posunom) simulovat aktualne svetelne podmienky, ktore boli vcera v danej oblasti. Cena? necelych 1200 EUR :)
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod Kulgan » 13 Aug 2005 11:45 am

to hurri Uff, tak to uz je naozaj sila, i ked vazne pochybujem o opodstatnenosti takehoto osvetlenia.
Vyriesit sa to samozrejme da, ved oni to dokazali, otazna je adekvatnost vynalozenej namahy. Predpokladam, ze pod pojmom halogeny v tomto pripade myslis tie male svetielka, ktore sa pouzivaju napr. na vytvorenie dojmu hviezdnej oblohy a pod. Zhladiska zakladneho casoveho riadenia by bolo mozne pouzit niektory microkontroler. Stmievacie jednotky by museli mat moznost priameho riadenia microkontrolerom. Najvacsi kamen urazu vidim v riadiacom software, kde by sa musela napisat urcita minimalna verzia operacneho systemu a dostupnosti relevantnych informacii o svetelnych podmienkach danej oblasti (museli by byt dost podrobne).
To si nasiel na NETe? Ak ano daj sem prosim link nech sa mozme pozriet.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod hurri » 14 Aug 2005 19:08 pm

Kulgan napísal:to hurri Najvacsi kamen urazu vidim v riadiacom software, kde by sa musela napisat urcita minimalna verzia operacneho systemu a dostupnosti relevantnych informacii o svetelnych podmienkach danej oblasti (museli by byt dost podrobne).
To si nasiel na NETe? Ak ano daj sem prosim link nech sa mozme pozriet.


mne by uplne stacilo poriesit to rozsvecovanie a zhasanie aby rybky nazazivali zbytocny stres (rovnako aj pripadne nocne zivocichy). tie ostatne simulacie su len pre tych ktori nevedia kam s peniazmi. na nete som to este nevidel, ale nazivo to bola nadhera (uz len to samotne prevedenie a pouzity material. prechod svetla bol realizovany halogenmi a bolo tam pouzitych viac roznych druhov ziariviek. ked niekde najdem link, tak ho sem pastnem, ale najlepsia by bola nejaka video ukazka! skusim sa popytat nejakeho zdatneho technika ako by sa to stmievanie a rozsvecovanie dalo plne zautomatizovat. este tak nejaku fotodiodu na meranie intenzity osvetlenia a pre regulaciu svetelnych podmienok. pomohlo by to aj usetrit cast energie 8) no dobre....vratim sa spat na zem :P ale skoda, ze nemam patricne vedomosti z elektroniky (aj ked som ju na strednej studoval a dokonca som nejake obvody aj v ramci cviceni programoval) :roll:
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod MARTON » 15 Aug 2005 08:48 am

Obrázok používateľa
MARTON
 
Príspevky: 5
Obrázky: 8
Založený: 05 Aug 2004 10:11 am
Bydlisko: Kosice

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod hurri » 16 Aug 2005 19:00 pm

Kulgan napísal:to hurri
To si nasiel na NETe? Ak ano daj sem prosim link nech sa mozme pozriet.


tu je link

http://www.aqua-medic.de/index0.html

na spolocnost co predava podobne systemy. v casti electronic je aqualine computer, ktory sa prepaja s adekvatnou osvetlovacou jednotkou. maju tam v ponuke zatial ale len "nizsie" modely, ktore simuluju denne svetlo a mesacny svit (napr. aquasunlight future/classic). mnou spominane zariadenie vsak bolo omnoho komplexnejsie. ten aqualine PC je inak super vec pre cloveka ktory chce mat absolutny prehlad a kontrolu nad svojimi akvarkami (a nevie co s peniazmi). v pripade automatickych samoregulovatelnych jednotiek na upravu vody neni problem doslova vytvorit skutocne realne sa spravajuci biotop urcitej oblasti (napr. planovane rozmnozovanie), a to sa netyka len spomenuteho osvetlovania ale aj zlozenia vody, jej teploty a inych parametrov (napr. aj davkovania potravy). som zvedavy kam to casom dospeje... :)
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: Akvarijní osvětlení

Odoslaťod Matteo » 18 Sep 2005 14:18 pm

Ahojte,

Má niekto skúsenosti s týmto krytom http://www.akvashop.sk/product_info.php ... ts_id=1647 Ak áno ako ste s ním spokojný ?
Matteo
 
Príspevky: 32
Obrázky: 12
Založený: 16 Aug 2005 00:15 am
Bydlisko: Michalovce


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.