Akva na zavesenej skrinke



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod delarosa » 17 Jan 2016 18:54 pm

Ahojte,

v mladosti som sa venoval akvaristike, mal som pekne 150l akvarium dlhe roky. No clovek vyrastol, odisiel z domu a teraz mam konecne cas a po dohode s manzelkou aj miesto na akvarium. Kedze mame spravenu obyvacku, kde mame vsetky skrinky zavesene, premyslam, ze by som aj skrinku s akva zavesil na stenu. Akva bude mat 100x40x45 cize to bude poriadna vaha a bezna drevotrieska to neudrzi. bude treba pozvarat nejaku konstrukciu, ktoru by som zavesil na stenu. Mate s niecim podobnym skusenosti, alebo ste to uz niekde videli? Na prilozenom obrazku je to narysovane v sketchupe..

Diki za kazdu radu, je mi jasne, ze mozno budem musiet spravit klasicku skrinku ale ja sa tak lahko nevzdam:)

Delarosa
Prílohy
aqua.jpg
delarosa
 
Príspevky: 4
Založený: 17 Jan 2016 18:08 pm

Reklama

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod hooopy » 17 Jan 2016 21:03 pm

skusenost nemam... ale ak je stena panel ( neviem o aku nehnutelnost sa jedna) tak verim tomu, ze ocelova konstrukcia vhodne navrhnuta a uchytena cez niekolko chemickych kotiev do panelu bude urcite drzat.
skor by som mal obavy z prenosov zvukov do steny a tym padom do miesnotsti za stenou, pripadne sa to bude sirit stenou do zbytku stavby. . napriklad vibracie externeho filtra. Mozno to nebude nic tragicke, spomina ale na jeden eheim filter, ktory prenasal zvuky podlahou do vedlajsej miestnosti, i napriek polozeniu filtra v skrinke a na makkej podlozke.
je to len taka myslienka. videl som takto na chemickych kotvach v paneli visiet skrinu plnu porcelanu. a tak mala urcite 100kg.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod delarosa » 17 Jan 2016 21:14 pm

ano ide o 15cm nosny panel, cize o stenu sa nebojim, konstrukcia by mohla byt upevnena na stenu nielen zozadu ale aj z boku. Cize uz len najst cloveka, co mi to "pozvara" nejako :)
delarosa
 
Príspevky: 4
Založený: 17 Jan 2016 18:08 pm

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod ferryno » 17 Jan 2016 21:42 pm

Tak vybraciam sa vyhnut neda ale tak medzi panel a sktinku by som urcite dal nejaku zvukovu izolaciu a ta ocelova konstrukcia nemusi byt nejaka predimenzovaná clovek co to bude zvarat bude vediet ak sa rozumie zelezu. A ci to vydrzi? bezne sa vešaju balkony na steny aj ked tam su hrubsie kotvy
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod Jozef I. » 17 Jan 2016 22:01 pm

Dával by som si pozor na ten predný ľavý roh aby ti pod váhou nešiel dole. Budeš musieť vhodne vyriešiť vystuhy. Ale osobne by som do toho nešiel.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod Loki12 » 17 Jan 2016 23:04 pm

ahoj

bavime sa o 180 litroch - cize plus-minus-autobus - do 300kg aj s kamenmi, substratom a povinnou bizuteriou (filter, co2 flasa,...)
ked toto povies beznemu "zvaracovi" a on pouzije profilove ocelove nosniky, tak sa predny lavy roh nepohne ani o milimeter - stavil by som si na to prachy. A to by som si do toho akvarka este aj vliezol :-)
Co by mna viac znepokojovalo, ze ked toto zavesis na stenu, tak
- bud musi byt absolutne kolma so zemou - co by bolo super,
- alebo musis zacat riesit nejake dilatacne kruzky a tu uz to predsa len moze byt problem s koncetrovanim tlaku do malych dilatacnych prvkov - podloziek.
- alebo konstrukciu zavesis na stenu a este si nechas urobit na horne nosniky konstrukcie aretovacie sroby. Nieco ako mas na beznych skrinkach dolu (aretovacie nohy), ale ty by si to mal smerom hore. Na to potom polozil dosku a dal do roviny.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod hooopy » 17 Jan 2016 23:19 pm

ferryno napísal:medzi panel a sktinku by som urcite dal nejaku zvukovu izolaciu


akonahle bude skrinka uchytena na kotvach. ci uz to bude mechanicka kotva, alebo chemicka kotva a v nej zavitova tyc, znamena to zvukovy most. izolacia na stene nepomoze. Ani priamo pod maticami.
ale ako som pisal vyssie moze a nemusi ist prenos vibracii. Mozno budu tak minimalne, ze nebudu mat na nic vplyv. bola to len mala poznamka.

realizacia zavesenie nie je samozrejme jednoducha, ale ja by som do toho siel ak je to jedine riesenie. Obzvlast, ked je tam panel. V rodine mam cloveka, co robi ( ako sa spomina vyssie) balkony. Cele kovove konstrukcie sa vesaju na chemicke kotvy a jednu mame dokonca doma. proste je k stene domu pruskrutkovany balôkon. stavame na nom aj traja... Udrzi to aj slona. Je to len vec, kto a ako to urobi.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod existpierre » 17 Jan 2016 23:29 pm

Ja sa este pomimo spytam, kam smeruje okno? Nebude ti velmi prazit slnko do akva?
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod j » 18 Jan 2016 07:38 am

Zaujalo ma že tu takmer všetci riešite prenosy vibrácie z externého filtra, niekto aj váhu CO flaše, pritom som si nevšimol že by Delarosa niekde spomínal že bude niečo také používať. Pokial bude mať kvalitný interný filter, tak by tento problém vôbec nemusel riešiť.
K vešaniu na stenu - ja by som tomu nedôveroval. Aj keď na chalupe nám visí 100l bojler na dvoch pomerne útlych šrouboch, ale to je predsa len trochu o niečom inom ako nejakých sklenených 250 kg v obývačke.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod delarosa » 18 Jan 2016 10:14 am

Dakujem chalani za plodnu debatu. No filter bude urcite externy, umiestneny v skrinke, zvukovych vibracii by som sa nebal, respektive uvidime a budeme riesit potom asi. Vibracie filtra by som vedel odfiltrovat ked ho polozim na podlozku, pripadne zavesim ho v skrinke.

Co sa tyka kolmosti stien, vyborna poznamka, to nemam vobec zistene ako je na tom stena. Pod akvarko pojde doska z dreva - masiv, na nej bude tenky polystyren na vyrovnanie nerovnosti, uvazujem zatial o cca 2cm hrubke.

Akvarko bude uplne na zadnej stene, kedze skrinka moze byt hlboka max 41,8cm (tak ako su teraz skrinky pod telkou), akvarko bude preto max 40cm hlboke, uvazujem stale este o 35 hlbke. Na vysku tych 45cm dam. Kedze ta hlbka nebude nejaka velka, nebude snad taky velky tlak na prednu stranu vystuhy.

Celu tu vystuhu planujem nadimenzovat na nejakych 300-400kil, proste nech je radsej predimenzovana, ved to oblozim doskami a nebude to vidno.

Co sa tyka hnojenia, neplanujem ziadne flase co2, skor klasicky PET flasu s kvasnicami.

V akvaristike zacinam v podstate od nuly, mam v plane akvarko amazonskeho typu s vela rastlinami, zatial nenarocnymi na podmienky a postupne s rastucimi vedomostami a skusenostami viac skusat. Co sa tyka rybiciek, tak klasicke neonky, nejakych udrzbarov na dno a krevetky.


Dakujem priatelia velmi za rady, idem zhanat tuto v BA nejake zvaracske firmy, co by mi vedeli pozvarat tu vystuhu.
delarosa
 
Príspevky: 4
Založený: 17 Jan 2016 18:08 pm

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod astro » 18 Jan 2016 10:32 am

Ahoj, pár motivačných linkov:
http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=6386
http://www.aquapage.cz/clanky/79-konzol ... arium.html
Good idea:
Loki12 napísal:- alebo konstrukciu zavesis na stenu a este si nechas urobit na horne nosniky konstrukcie aretovacie sroby. Nieco ako mas na beznych skrinkach dolu (aretovacie nohy), ale ty by si to mal smerom hore. Na to potom polozil dosku a dal do roviny.

Aaaaa našiel som to čo som prvotne hľadal - Horácovo akvárium. Pozri nosníky, ktoré použil:
http://www.horacovoakvarium.cz/moje_akvarium_nadrz.htm
Prílohy
XFG_nosnik_s203.jpg
obrazek.php.jpg
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod hooopy » 18 Jan 2016 13:29 pm

j napísal:Zaujalo ma že tu takmer všetci riešite prenosy vibrácie z externého filtra, niekto aj váhu CO flaše, pritom som si nevšimol že by Delarosa niekde spomínal že bude niečo také používať.


Zda sa mi to, ale citis potrebu sa vyjadrovat negativne? Mas pravdu. Nespominal, no nespominal ani opak, ale polozil otazku, poprosil o rady a napady. Citujem " dik za kazdu radu".Takze kazdy napisal co mu napadlo a priniesol do debaty nejaku tu myslienku. Tak bude fajn nenapadat hned ostatnych a priniest myslienku aj bez tychto emocii. A debata svoj ucel splnila. Zatial priniesla minimalne dve nove myslienky. Kolmost stien a priame slnecne svetlo. O to je forum.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod delarosa » 18 Jan 2016 13:41 pm

@astro, dakujem za obrazky aj linky, hned mam dobru inspiraciu :) bikeri si musia pomahat :D

@hooopy a @j - obom vam dakujem za nazory, pls skusme to bez hadok, ja som vdacny za kazdu informaciu, mozno aj nepodstatnu nad ktorou sa mozem zamysliet. Aj nad tou vibraciou sa musim zamysliet. Nenapisal som na zaciatku vela info o tom co planujem, je to moja chyba, beriem to na seba. Sam este poriadne neviem do coho sa pustim, preto tych info je malo, jedine co je iste je miesto akvaria v byte.

@existpierre: v obyvacke mi svieti slnko prave doobeda, lebo je na vychode ale byvame na prvom poschodi a navyse mame pred domom stromy. Na toto miesto nesvieti priame slnecne svetlo, preto som vybral toto miesto. Zaroven je blizko sedacky (70-80cm cca) cize to bude dostatocne blizko na sedenie a pozorovanie buducej nadrze.


Chlapi dakujem velmi pekne ak este vas nieco napadne, sem s tym.. Pomaly rozbieham tento moj maly projekt a tesim sa kazdej rade ci infoske.
delarosa
 
Príspevky: 4
Založený: 17 Jan 2016 18:08 pm

Re: Akva na zavesenej skrinke

Odoslaťod Loki12 » 18 Jan 2016 14:03 pm

tak ak chces napad...
mam pocit, ze ked ti okolie/polovicka dovoli mat taktuto vychytavku, tak si daj poriadne zalezat na vybere svetla (nech je aj trosku dizajnove, fajnove,...) a vsetkej viditelnej technike. Napriklad aj ohrievac (otazka je ci ho budes potrebovat) by som riesil tym hnusne drahym "inline" ohrievacom, alebo ext.filtrom s ohrevom. Proste minimalizoval hadicky, kabliky,... vsetko prec, zakryt.
Dokonca by som zvazil ci by som vstup/vystup z filtra nenavrtal do spodu akvaria - cize by si nevidel ani rury po bokoch. Je to mozno sialena predstava ze mas dieru dolu v akvarku, ale podla mna je to len o technike realizacie, izolacie,... Podla mna tu najdes takych borcov, co podobne robili.

A k teme o CO2 - je to urcite na diskusiu, ale ak chces CO2, tak pekne pootacaj prasiatko a nasetri aspon na flasu+el.mag.ventil a poriadny difzor/atomizer. Pri predstve, ze ides dat kolko casu do realizacie takto "imidzoveho" akvaria (ano, je, je to lietajuce akvarium :-)) a potom to budes zabijat nejakym home-made pivovarom na kvasnicove bublinky.... To uz radsej bez tohto.

Budes to mat v obyvacke - navstevy, ty,... ale hlavne manzelka na to bude pozerat. Takze teraz chlapstvo dolu a zamyslat sa vyrazne aj nad estetikou - zenskou.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.