Paradise 72l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Paradise 72l

Odoslaťod hooopy » 24 Jan 2016 02:58 am

Vies co? Urob to takto. Nic nestuduj dopredu a az budes chciet riesit nieco ohladom nedostatku prvkov, pockaj az to budes mat pred ocami. Priznavam, ze je to istym sposobom veda a nie vzdy je jednoduche odhalit pricinu, nedostatok, kombinaciu nedostatkov, kombinaciu nedostatkov a inych pricin :):).. najdu sa vzdy ludia co poradia. Ja to sice nebudem. Na toto ja nemam skusenosti.

A k tomu drasliku a fosforu. To ze bude nejaka rastlinka zhadzovat listy, moze byt spolocny jav roznych prejavov, ale napriklad krutenie listov ti hned napovie, ze mas malo K. Ak budes mat malo fosforu, kludne sa to moze prejavovat aj zvysenou tvorbou GDA, GSA, co je dalsi ukaz nepomeru N a P. Proste kombinaciou roznych prejavov v akvariu vies vylucit to co by sa na prvy pohlad zdalo jasne, alebo objasnit to co je nejasne.
Ale opakujem, na prejavy nedostatku prvkov nie som vobec odbornik. Aj preto hnojim moje akvarko tropicou a valim tam vsetkeho "aby dobre bolo".
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Reklama

Re: Paradise 72l

Odoslaťod chnuro » 24 Jan 2016 22:40 pm

88MATo88 - skusim to cele zjednosdusit. Tu sa minuly tyzden riesilo nieco o Amazonii. V podstate by som ti napisal to isté, tak si to pozri. Sú tam 2 dobré linky.

V tej mojej hnojivovej kalkulacke si mozes skusit nahodit odporucane davkovanie ADA systemom pre svoje akvarium, podla toho, co sa kedy pouziva. TU najdes dokonca aj nahodene nejake ADA hnojenie - malo to sluzit ako priklad.

Teme ADA hnojiv sa venovalo aj na tomto fore.

Ono nejde o to, dodať presne to isté, čo ADA hnojiva, ale pochopiť princíp: kedy K, kedy pridať mikro, kedy makro. V podstate hooopy ti tu vnukol už cekom dobrý pápad s tou tropicou. Nemáš jednoduchšie začať používať tú? Na fóre sú tu len pozitívne skúsenosti s jej používaním.

A dobre tu hooopy vystihol aj identifikáciu nedostatku prvku. Ono pre neskúseného akvaristu sa to zdá všetko ako presný návod, ale príroda tak jednoducho nefunguje. Napovedia ti k tomu aj riasy alebo konkrétne rastliny. V jednom mojom článklu v časopise Akvárium (Hnojenie, ako to vidím sa) som aj rozoberal, podľa akých ukazateľov regulujem niektoré prvky.
Či si to pozrieš, je na tebe. Toto ti zjednoduším: ak opadávajú staré listy Staura, tak tam je buď málo svetla, alebo s veľkou pravdepodobnosťou tam je málo Mg - zišla by sa aj fotka na lepšiu identifikáciu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Paradise 72l

Odoslaťod ferro » 27 Jan 2016 10:10 am

88MATo88 napísal: Posledny komponent /+lily pipes so skimmerom/ by mi mal prist na buduci tyzden.

Som zvedavý na skúsenosti a foto, tiež nad ním už dlhšie uvažujem, ale asi bude veľký na moje akva...
ferro
 
Príspevky: 124
Založený: 12 Jan 2013 19:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 28 Jan 2016 00:05 am

Dakujem chnuro za super odkazy. Pozrel som si fazylovu temu. Je tam v podstate to co si mi odporucil tu. Pozrel som si teda ako vyzera hnojenie s ADA v tvojej kalkulacke predpripravenej. Je to velmi zaujimave, nakolko este mesiac by som tam mal dodavat 24 ppm K za tyzden. Neviem si to vysvetlit nakolko uz teraz viem, ze ked pridavam NO3 do akva 5,6 ppm tyzdenne. Merania na konci tyzdna su 10 ppm. Mierim tym na pomer K:NO3, ktory pri odporucanom davkovani ADA nie je 1:1.
Mam sa teda aj ja pokusit narusit rovnovahu medzi K a NO3?

Tema ADA hnojiv vyzera byt tiez velmi zaujimava, musim si najst cas na jej precitanie.

Tropicu som zvazoval, ale po vymeneni si par SS s hooopym som zistil, ze aj tak tropica nieje vsetko a hooopy tam potom musel pridavat prvky ktore v akva chybali. Prekracoval davkovanie aj s Tropicou a dokazal to co ma vo svojej teme. /hooopy dufam, ze som nieco zle nevyzradil/ Teda rozhodol som sa predsa na PMDD, kedze je to v podstate to iste -tak ci tak treba manazovat prvky v akva- dokonca s PMDD viem co tam davam a ake mnozstva tam su pridavane.

Pridavam foto repens. Listky boli aj zltsie. Teraz tie co ostali postihnute vyzeraju skor na sklovatenie. Tych listkov je vsak uz par asi zo 3-4 listky po repens v celom akva.

A teraz k tomu z coho sa najviac tesim :) :) V pondelok mi doslo svetlo Chihiros 601 3600 lum. Akva je nadherne osvetlene az z toho bolia oci :D Stmievacom som znizil svietivost o 1 stupen-fakt nepatrne. Rastlinky mi bublinkuju o dusu pocas celeho svietenia. Vsetky aj repens. Okrem tej nalavo, tam sa chcem poradit. Totiz vyzera to ako keby mala bublinky v listoch uveznene, vyzeraju ako pluzgiere. Foto nizsie. Fu bublinky su aj po obvode 1 cm dnu v substrate na skle- t.j. aj riasy sa raduju?
Inak az v poriadnom svetle som zistil, ze mam sem tam zelenu riasu vlaknitu po skle :D :D

Po 2,5 dni mi zacinaju nove listky blyxi cervenat :) :) :) co znaci, ze je tam dooostatok svetla.

Nove pipes so skimmerom, no jedna krasa. Hladina priezriacna ani vrchne sklo tam uz nedavam.

Video sucasneho stavu :) :) najdete tu: https://youtu.be/BtJGguJvNvc
Prílohy
IMG_2211.jpg
DSC_3680.jpg
IMG_2219s.jpg
opadavanie a sklovatenie/zltnutie
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 28 Jan 2016 00:08 am

Foto:
Prílohy
DSC_3690.jpg
pluzgieriky zo silneho svetla? Vcera boli po celej rastline jej listoch.
DSC_3681.jpg
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 28 Jan 2016 00:18 am

V DC uz mam JBL CO2 indikator. DC bolo trosilinku nazltle. Nasvavil som teda pH z 6,1 na 6,15.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod fazyl » 28 Jan 2016 01:37 am

na to svetielko som fakt zvedavy, sledujem ;)
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Paradise 72l

Odoslaťod chnuro » 28 Jan 2016 01:49 am

@88MATo88 - nikde nepises, ci pridavas aj Mg. Ak nie, je cas zacat. Ak áno, je čas pridať.
K by som dodrzal odporucane davkovanie ADA - osvedčilo sa mi to. ADA je systém, ktorý funguje hlavne v dne. Meraniami vody môžeš zistiť niečo úplne iné, ako je reálna dostupnosť rastlín. Takže môžeš zabudnúť na všetky známe pomery, tillmanovu tabulku a hnojit fakt tým, čo je odporúčané.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 29 Jan 2016 18:45 pm

Ano pridavam aj Mg, PO4.
Dnes rano som teda pridal viac Mg a K. Dnes mi uz rastlinky nebublinkuju. Znamena to, ze nastala nerovnovaha?

Tiez som zistil, ze skimmer mi neklesol dole, kedze je nizsia hladina odparovanim. Trosku mam povlak na hladine. Ale to by nemalo mat dopad na bublinkovanie, vsak?
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 29 Jan 2016 19:31 pm

Ok tak to bolo asi v tom filme na hladine. Uz trosku bublinkuju. Sorry za rozruch. Neviem ci nestiahnem intenzitu lebo blycha chyta cerveny nadych... Krajsia bola zelena.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod hooopy » 29 Jan 2016 20:06 pm

Ty vsetko merias na bublinkovanie......
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 29 Jan 2016 22:23 pm

A ved zlu vedomost mam? Ked su v rovnovahe svetlo, CO2 a hnojenie. Rastliny prosperuju na maximum a coho dosledkom je perfektna fotosyntesa,rast a nasledne bublinkovanie.

Ruducha mi bledne vsade :) :)

Limitnim prvkom tak nieje nic a tyzdenne budem moct vyhadzovat kila zelene :D

Alebo teda rastliny by bublinkovali za kazdych podmienok ak je silne svetlo?
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod chnuro » 29 Jan 2016 22:42 pm

bublinkovanie nie je vsetko, staci ak mas lepsie prudenie vody a produkovany kyslis sa uz stiha rozpustat, bublinkovanie zmizne. Zastavi sa filter a zrazu mas z toho bubliniek ako v malinovke. Podstatne su vysledky na rastlinách, nie počet bubliniek. Nejaký výsledok v raste zistíš najskôr tak po 2 týždňoch.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 29 Jan 2016 23:10 pm

Aha. Tak oki. Ja len mam velku radost lebo konecne aj moje akva bublinkuje. Doteraz som tomu javu pripisoval dokonalu rovnovahu, mylil som sa. Ale uz som mudrejsi. Dakujem chnuro :)

Pridal som na tych prvkoch
Len pre zaznam od 29.1.2016 /viem, ze v tom netreba hladat logiku pri ADE/
Kalkulacka tyzdenne mnozstva:
NO3 5,68 ppm. /vodovodna 8,41/
K 21,14 ppm pridane o 12 ppm
PO4 1,69 ppm
Mg 4,84 ppm /vodovodna Mg a CA 1,99/ pridane o 1,6 ppm
FE 0,54 ppm

UPDATE: je tu este vhodne spomenut, ze mnozstva hore su v 56 l. Nieje tam pripocitany filter / 5l / Ale uz to nechcem menit nech si to nerozhadzem.
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod chnuro » 29 Jan 2016 23:17 pm

Uvidis, ako to pojde, potom pridaj foto, co sa ti nezda.
Nech sa darí ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 30 Jan 2016 00:31 am

Dakujem :)

Dnes som urobil este zostrih na zahustenie. Asi sa na mna nieco nalepilo z postupu zakladania ADA akva od Amada :D :D
Ked sa pookreje HC pojde tiez pod kosacku.
Prílohy
DSC_3696.jpg
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod 88MATo88 » 30 Jan 2016 18:21 pm

Meranie hodnot k 30.1.2016
NO3 10 ppm
K 15 ppm / mam test od JBL/ da sa tomu verit? Test je celkom presny co sa tyka instrukcii a odcitania. Rozpetie testu je 2-15ppm. Ked chcem mat v akva 21 ppm... mal by som tam pridat len o 6 ppm viac... no neviem neviem ci tomu verit/ Vcera som zvysenu davku este nedaval.
PO4 0,25-0,5 - pridane na o 0,38 ppm na hnojeni
FE 0,5 ppm

KH 7
pH 6,15
CO2 25-30 mg/l
svietenie 8 hod od zaciatku na 85 % / stmievac ma 7 levelov t.j. 1 lv 14% / t.j. cca 3060 lum.

Na lavej rastlinke mam rastove ruzice svetle a tenunke. Mam podozrenie, ze nedostatok Mg blokuje vstrebavanie FE, ktoreho je dost. Od 29.1.2016 pridavam viac Mg o 1,6 ppm, verim, ze sa to tymto vyriesi.
A mam silne podozrenie, ze otici mi obzieraju repens...
Prílohy
DSC_3698.jpg
testova rodinka :D :D NO2 som netestoval
88MATo88
 
Príspevky: 389
Založený: 16 Jan 2010 15:00 pm

Re: Paradise 72l

Odoslaťod hooopy » 30 Jan 2016 19:49 pm

mne sa otici nedotknu nicoho. maju vyslovene zakazane.

toto je divne napisane...
Mam podozrenie, ze nedostatok Mg blokuje vstrebavanie FE, ktoreho je dost.

pozor. Vela Fe blokuje prijem inych prvkov...

tu si pozri este odpoved raviolky: (hned prva reakcia)
problem-s-hygrophilami-t1947.html
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Paradise 72l

Odoslaťod chnuro » 31 Jan 2016 23:12 pm

Toto som našiel napísané na FB v skupine Český Aquascaping Přírodních Akvárií (ČAPA)
https://www.facebook.com/groups/ceskyaq ... 567118516/
Vladimír Trčka
12. september 2014
Ahoj vsem. V poslednim roce mnoho z vas zakladalo akvarium a mnoho z vas automaticky preslo, z nejakeho podivneho duvodu, rovnou na totalni hightech akvaristiku. Predevsim ve smyslu hnojeni a osvetleni. Mnoho z vas si tim zadelalo na mnozstvi problemu. Zcela zbytecne. Je ciste vase vec jakou cestou se u vaseho prvniho akvaria vydate. Osobne mam za sebou zalozeni cca 50 nadrzi v oboru "aquascapingu" a vyzkousel sem v podstate vse z oblasti svetel, hnojiv, velikosti nadrzi apod. Moje akvaria bezela v modech od zcela low po maximalni high tech. Vezte, ze nejlepsi reseni je zlata stredni cesta. V zasade budete potrebovat kvalitni substrat (o cemz uz nastesti nikdo nepochybuje), CO2, kvalitni rostlinky, jakekoliv dostupne komercni hnojivo a dostatecne osvetleni urcene pro akvaristiku. Neustale zde resime rasy a s tim spojene hnojeni. Za vetsinu ras si muzete sami. Predevsim proto, ze zacnete hnojit makrem uz po tydnu. Mate prilis silne osvetleni ci kaslete na udrzbu. Velmi kratce, hnojeni/osvetleni/udrzba by mela probihat asi takto:
Predpoklad: (Mam kvalitni dno (ADA, Dennerle, Knott, Elos apod...), mam kvalitni osvetleni (nelze presne specifikovat, ale velmi orientacne kolem 0,7W/l), mam dostatecne osazene akvarium, alespon 1/2 dna. Teplotu udrzuji na cca 23-28 stupnich.
Filtr je kapitola sama o sobe. Co se tyka naplne tak vam velmi pomuze aktivni uhli v prvnim mesici. Ideal je 60 procent filtru aktivni uhli a zbytek filtracni material (kulicky, valecky, kaminky). Po mesici uhli vyndat a nahradit filtracnim materialem. Zapomente na molitan, vatu apod...
Pokud nemate na uhli, dejte rovnou filtracni material.
EDIT: Nasledujici davkovani je napsane pro dna typu ADA (s vysokem obsahem makra). V ostatnich pripadech (krevetkova dna, Dennerle apod.) je nutne zacit hnojit makrem mnohem driv. Je pomerne tezke rici presne kdy. Obecne tehdy, az zacnete pozorovat jeho nedostatek. Osobne bych doporucil nekdy mezi prvnim a druhym mesicem od zalozeni, ale vse zalezi na situaci v akvariu. Zacnete nizsi nez doporucenou davkou a postupne davku pridavejte az na hodnotu doporucene. Tu radeji neprekracujte. Metody postavene na prehnojovani makrem jsou pomerne slozite (ackoliv se snazi tvrdit opak).
1 tyden: pouze K, a neco na podporu rustu korenu (ADA Green Gain, nemusi byt) CO2 na polovine predpokladaneho vykonu, svetlo: 5-6 hodin., denne menim vodu (40-50procent)
2 tyden: K + mikroprvky + podpora, svetlo 5-6 hodin, menim vodu 1x za dva dny (40-50procent), CO2 na polovine predpokladaneho vykonu
3 tyden: K + mikroprvky + podpora + velmi slabe zelezo (mnoho komercnich hnojiv uz ho ma v sobe), 5-6 hodin svitim, menime 1x za 3 dny vodu (40-50procent), CO2 na plny vykon
4 tyden: K + mikroprvky + podpora + velmi slabe zelezo (mnoho komercnich hnojiv uz ho ma v sobe), 5-6 hodin svitim, menime 1x za tyden vodu (40-50procent), CO2 na plny vykon
1 mesic - 3 mesic: K + mikro + zelezo (mnoho komercnich hnojiv uz ho ma v sobe) 6-8 hodin svitim, menime 1x za tyden vodu (30-40 procent), CO2 na plny vykon
Plne hnojeni zelezem zahajime cca v pul roce zivota akvaria, stejne tak prihnojovani makrem (ovsem pouze tehdy, pozorujeme-li, ze v akvariu je jeho nedostatek). V pul roce zacneme svitit 8-10 hodin a pozorujeme co se bude dit... To uz je nasledne na dalsi clanek, ktery popise ruzne situace, ktere vzniknou s vetsim mnozstvim svetla.
Co se tyce ras, nevyhnete se rozsivce a nejake zelene rase v prvnim mesici. S temito utoky nemusite delat vubec nic, staci pokracovat v klasicke udrzbe a urcite neskodi pokud z estetickych duvodu rasy nejak odstranujete mechanicky. Rozhodne s tim nebojujeme zmenou cehokoliv duleziteho, hnojeni, svetlo. Akvarium se vyse popsanou metodou nutne dostane do rovnovahy a v te dobe se rasy daji na ustup az zmiznou uplne. Specialitky jako staghorn, ruducha, sinice, GSA, GDA se v teto metode prilis neobjevuji a pokud ano resi se to individualne (velmi casto pridanim uhliku at uz v tekutem stavu, ci proste vetsim mnozstvim z bomby)
Co si muzu koupit a nic tim nezkazim?
Twinstar, kouzelna krabicka, ktera pomaha od navalu rozsivky a v budoucnu me zbavi temer vsech zelenych ras co existuji. Pokud budu blbe hnojit twinstar mi nepomuze...
Ruzne filtracni nasady. Pokud ma nekdo tu moznost nechat si zabehnout filtr, tak je to velke plus. Pokud filtr rozjizdite novy zkuste koupit nasady bakterii. Stoji to par korun a pomaha to...
Proudova reseni do akvaria. U vetsich nadrzi je fajn vyuzivat ruzne fukary a vrtulky. Neni to sice uplne krasne, ale pomaha to v distribuci hnojiv a CO2.
Aditiva do dna. Pokud mate penize investujte do kvalitnich aditiv. ADA reseni je skvele a ma realny dopad.
Lepsi filtr. Filtr klidne naddimenzujte, cim vetsi tim lepsi. Problem muze byt prilis velky proud v prilis male nadrzi. Urcite je lepsi skrtit vetsi nez mit mensi.
Zaverem. Doporuceni jsou zobecnena, ale v 95 procentech pripadu budou fungovat. Extremy (vstupni voda, pouze piskove dno, speciality co se tyka osazeni apod...) musi najit reseni individualni.
‪#‎rasy‬
‪#‎osvetleni‬
‪#‎filtrace‬
‪#‎hnojivo‬
‪#‎co2‬
‪#‎pomoc‬
‪#‎problem‬
‪#‎udrzba‬
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Paradise 72l

Odoslaťod Loki12 » 01 Feb 2016 00:21 am

amen
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Paradise 72l

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Feb 2016 14:52 pm

@chnuro,to je husté..... :D
To by ma zaujímalo,či je aj nejaká diskusia k tomu,páč na FB nie som.
Kolkože to spravil pán V.T. nádrží? cca 50 ? :lol:

(btw,velmi interesantne ich má aj nafotené ,v tom interiéri.)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Paradise 72l

Odoslaťod chnuro » 01 Feb 2016 15:27 pm

Páči sa mi, s akou ľahkosťou je to napísané. Ja som to sem dal ako príklad, že treba chodiť na rozumy aj inde ako na akvu. Ja stále opakujem, že je treba veľa čítať - a tým nenmyslím diskusné fóra. Takíto skúsení užívatelia na akve nie sú - odišli, alebo tu nikdy neboli.

Treba si všimnúť, že pán V.T. hádže všetky makrom vyhnojené dná do jedného vreca s ADA-ou. Vyhnojené dno tu kedysi dookola omieľal trinity_sk, ktorý tu už nemá účet. Volali ho tu tabletkomaniak, ale má to niečo do seba.

Hodil som to do tejto témy, lebo 88MATo88 je na nejakom mrtvom bode - rastliny / hnojenie / ADA dno / technika
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Paradise 72l

Odoslaťod hooopy » 01 Feb 2016 18:26 pm

vinco, kde si nasiel jeho fotky?
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Paradise 72l

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Feb 2016 19:33 pm

hooopy napísal:vinco, kde si nasiel jeho fotky?

Zadaj : Voloduson
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.