Oryzias woworae



Všetko okolo akvarijných rýb

Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 31 Jan 2016 16:28 pm

Mal by so dotaz na skúsenejších akvaristov.
Občas pozorujem na samičke malý strapec ikier .(tak,ako na obr.) Samce sa zafarbujú do modra síce každú chvílu,ale nič z toho. Dočítal som sa,že pri pokuse o úspešné rozmnoženie by som mal pár preloviť.Obávam sa ale ,že po stresovom nahánaní samice sieťkou po akvárku dávno tie ikry stratí.

Otázka teda znie,ako najlepšie postupovať pri takýchto situáciách.
dakujem.
Prílohy
IMG_20160131_0001.jpg
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod barky » 31 Jan 2016 20:14 pm

Mozes skusit umiestnit do akvaria bud treci mop, alebo chumac "machu" ktory by si pravidelne odoberal. Cize trenie by prebehlo v sucasnom akva bez potreby odlovovania ryb...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod hooopy » 31 Jan 2016 21:32 pm

vincent, na tvoju otazku bohuzial neviem odpoved, ale spytam sa inu: su tieto rybicky niekde k zohnaniu? napriklad taky hornbach. alebo iny zdroj... dik.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Pedrostreet » 01 Feb 2016 00:08 am

Zdravím mávajú ich na ostravskej burze, aspoň čo som ich ja videl len tam.
Pedrostreet
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Jan 2016 20:00 pm

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Feb 2016 00:45 am

@barky : OK,skúsim.Chumáču machu,......tomu rozumiem.
Ak tam samička nakladie,tak samček už bude vedieť čo robiť? Alebo treba nejako pomôcť aktivite........trebárs zvyšenou teplotou,kvalitnejším krmivom a tak?
Dík.

@hoopy : občas aj na BA-burzách,alebo Rača,Závadská st.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod barky » 01 Feb 2016 10:10 am

Samicka ikry odklada pocas trenia, takze odlozene ikry by uz mali byt oplodnene. Pozoroval si uz niekedy trenie ? Tento druh som nechoval, ale co viem od inych tak sa vacsinou tru pocas rana.
Teplotu myslim riesit nemusis (aku tam mas teplotu momentalne) - kvalitnejsou stravou nic nepokazis (viac ikier, lepsia oplodnenost, lepsia liahnivost) ale to asi nehovorim nic nove
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Patrox » 01 Feb 2016 10:51 am

čo viem tak Zdeno Pichlík ich nosi na burzy v Blave
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 02 Feb 2016 10:20 am

to barky: No,ja mám akvárium len tak.Čisto na okrasu,potešenie oka.Takže rozmnožovaniu rýb som sa nijako špeciálne nevenoval.Rámcovo je mi jesné,že priebeh bude asi podobný ,ako u vačšiny rýb.U mna som jakživ niečo podobné nezaznamenal...

Zaujalo ma práve to "nosenie" ikier pod bruchom...Pozerám,že čo to tam má?? :) A o nejakú chvílu ....nič.

Škoda,že nefunguje aspon (raz za čas ) Topolčianska.Verím,že za takú hodinku by som sa dozvedel odpovede na všetky otázky a to ešte pri dobrom vínečku...Ale to je na inú tému.

Táto téma je založená aj preto, - že si to rybka zaslúži
- že snád pribudnú rôzne postrehy a informácie :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod barky » 02 Feb 2016 10:57 am

Vinco - mne je to uplne jasne, ale zas preco nieco nevyskusat a mozno zistit ze ta to celkom bavi (myslim to mnozenie) U mna to bolo podobne a od jedneho akvarka som sa dostal k priblizne sto akvariam v relativne kratkom case...
Teraz to zu sice neplati, ale stale musim povedat ze ma viac bava ryby ako aquascaping, rastlinky a pod.

Co sa Topolcianskej tyka - je to velka skoda - ale ved skus iniciovat, nikde nie je napisane ze z casu na cas sa nemoze nieco urobit.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 02 Feb 2016 12:15 pm

Rozumiem. Mám kamaráta,ten sa venoval chovu rybiek ešte za hlbokého socializmu.Prenajatá pivnica v Základnej škole ,ticíce litrov vody,lovil potravu na Dunaji,slušne si privyrobil..... a tak.
A ked videl moje akva ešte s CO2 - nechápal. TO je čo za bublinky? Načo to je? Prečo ? :mrgreen:

Tak podobné chovne, ako si mal trebábrs aj ty,to je nad moje vnímanie.Ale rozmnožit najkú tú rybku, to by sa už patrilo. Vyskúšať,vyskúšať.....Ha rád,šak jasné,ale ako? :o

barky napísal:
Co sa Topolcianskej tyka - je to velka skoda - ale ved skus iniciovat, nikde nie je napisane ze z casu na cas sa nemoze nieco urobit.

Napadlo ma to....Že ked to pojde takto dalej,oslovím (aspon na jeden pokus ) milopa,alebo Miloša a chytím to do ruky ja......Ha,ale to už nepríde vôbec nikto. :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Raviolka » 04 Feb 2016 19:26 pm

Vinco, medaky jsou zrovna relativně snadno odchovatelné a přitom je to zábava :-). Třecí mopy fungují, ale není to moc pohledný doplněk akvária - úplně stejně ochotně jikry odkládají na rostliny, které jsou v akváriu. Já doporučuju růžkatec (Ceratophyllum) pod hladinou. Pokud jsem chtěla víc mladých, tak jsem růžkatec jednou za čas sebrala a nechala jikry vylíhnout jinde (příp. je z rostlin obrala, jsou dobře vidět a snadno se s nimi manipuluje). Když tam byla větší houština, tak bylo sice asi méně produktivní, ale o dost snadnější a zábavnější odlovovat odtud už vylíhlé rybičky. Líhnou se za 2-3 týdny, plus mínus podle teploty (u mě to bylo spíše 3 týdny), takže není třeba ten růžkatec nebo jiné rostliny odebírat nějak často.
Je potřeba vytvořit houštinu, kam se normální ryba nebude cpát, ale samička odkládající jikry ano. V tom růžkatci bývaly jikry na místech, kde byly absolutně v bezpečí. Mech by byl tako OK, ale větší trs.
Odebírat jikry nebo odlovovat už vylíhlé rybičky je každopádně nutné. Plůdek se zdržuje v houštině pod hladinou, takže odlovit jde dobře, ale v řádu dnů začne být akčnější a bohužel pak na svou zvědavost doplatí, rodiče si smlsnou.

Moje O. woworae už jsou staré 5 let a i když vypadají už nejméně dva roky velmi staře (je to asi jediná ryba, kterou znám, na které se věk velmi nápadně projevuje), pořád ještě občas zahlédnu nějakou nosící samičku.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 04 Feb 2016 21:21 pm

Dík Markét.

Takže ak som správne pochopil,nie je nutné extra upravovať parametre vody (lebo jediné čo meriam ,je teplota.24 stupňov)
- umiestniť vhodnú rastlinu (skúsim ten Rožkatec) - vytvoriť húštinu,rsp. obmedziť prístup ostatných rýb (to bude asi rochu problém) a samozrejme vizuálne kontrolovať stav ,......ale inak nechať to na prírodu ?

Ak už uvidím na rastline ikry,nebodaj vyliahnutý plôdik,tak chápem.....pokračovať dalej podla inštrukcíí vyššie.


Ako sa nápadne prejavuje vek ? Zmena tvaru tela,pohybu,farby...?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Raviolka » 04 Feb 2016 22:36 pm

Vodu upravovat nemusíš, bratislavská jim bude vyhovovat, líhnout by se měly i v ještě tvrdší (a také naopak, my v Ostravě máme vodu měkkou). Teplota je taky OK. O. woworae nejsou nijak vybíravé.

V tom růžkatci se právě přístup jiných ryb omezí sám, ale nesmí to být 2-3 rostlinky, pořádný chumáč pod hladinou. Dobře se v něm pak shora hledají jikry a pokud už je uvidíš, můžeš je odebírat (příp. celé rostliny) rovnou, aby sis pojistil, že to ryby neproberou.

Nechovala jsem jiné medaky, než Oryzias woworae, tak nevím, jestli to platí i pro jiné druhy - ale tyhle, když se rozběhnou, tak několik týdnů nosí všechny samičky jikry prakticky denně. Je jich jen pár a něco samozřejmě ryby požerou, ale i tak je pravděpodobnost získání jiker či plůdku v zarostlém akváriu vysoká. Množí se velmi dobře a díky tomu, jak jikry nosí a ukazují světu, je to opravdu i hodně zajímavé a zábavné :)

Věk se projevuje na povrchu těla - barva (samci ztmavnou) a především struktura... jsou svým způsobem vrásčité :| Trochu se změní i tvar těla. Ale na žravosti a živosti jim to neubere :lol:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 05 Feb 2016 00:17 am

Ahm,to je velmi potešitelné.... :roll:

Jj,ked už sa ich podarilo rozmnožiť vo vesmíre,.....bol by v tom čert,aby mne nie. Teda jednalo sa o Oryzias latipes.Apropo názoslovie,večný to rébus pre mňa : v Čechách poviete Medaka japonská.,......, v tomto prípade Medaka woworae ? Slovenský ekvivalent asi nie je,že ano..

Inak ,tá "vrásčitosť"......tak myslím,že viem ,čo myslíš. :)

Len čo budem doma,pustím sa do toho.
Ďekuji,dobrá vílo..... :pivo:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Raviolka » 06 Feb 2016 10:27 am

vincent van gogh napísal:Apropo názoslovie,večný to rébus pre mňa : v Čechách poviete Medaka japonská.,......, v tomto prípade Medaka woworae ? Slovenský ekvivalent asi nie je,že ano..

V Česku povíme medaka s malým m :wink: - na Slovensku to není jinak. Tedy co se týká toho malého písmena. Jaké jsou oficiální slovenské názvy ryb a kde je hledat, to nevím. České názvy jsou např. tady:
http://www.biolib.cz/cz/taxonsubtaxa/id43188/
Oryzias woworae ještě české jméno nemá, ale mohla by to být (pouhým překladem) medaka Woworové.
Je pojmenovaná po jisté Daisy Wowor, která zkoumá korýše a tyhle rybky objevila.

Rodové jméno (medaka) je vždy s malým začátečním písmenem.
Druhové jméno (japonská, Woworové) se řídí stejnými pravidly, jako jakékoliv jiné přídavné jméno.

Konec lekce :lol:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 06 Feb 2016 12:54 pm

Chcel by som byť šofér doktorky Daisy. 8)

Raviolka napísal: Jaké jsou oficiální slovenské názvy ryb a kde je hledat, to nevím.....

Takže vyhodnocujem si to takto : zatial ,čo v Čechách ,v normálnej,hovorovej reči sa povie napr: ....hele, hezké medaky,a je jasné,že je to všeobecný názov ,tak u nás to nemáme a povieme napr. : ....aha,pekné Oryziasky.

Operatívne som zaobstaral Ceratophyllum. Poriadna húština :) .Zdá sa,že zatial našla oblubu hlavne u Pseudomugil paskai a to len u samčekov. Chodia tam na akési "jadnania" a neubránim sa podozreniu z homosexuálneho správania. :) ...ak je to u rýb vôbec možné.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod milop » 06 Feb 2016 23:50 pm

vincent van gogh napísal:...
Napadlo ma to....Že ked to pojde takto dalej,oslovím (aspon na jeden pokus ) milopa,alebo Miloša a chytím to do ruky ja......Ha,ale to už nepríde vôbec nikto. :mrgreen:


Vincent, viac ako rok sme čakali, že sa niekto zobudi ozve sa a skusi niečo zorganizovať ,alebo aspoň prejaví zaujem
Mám pocit, že nikomu klub a stretka nechybajú :(
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Feb 2016 11:34 am

milop napísal:Mám pocit, že nikomu klub a stretka nechybajú :(

Mám podobný pocit. tej klubovni je ale večná škoda.....takže to napravíme. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod milop » 07 Feb 2016 15:20 pm

vincent van gogh napísal:
milop napísal:Mám pocit, že nikomu klub a stretka nechybajú :(

Mám podobný pocit. tej klubovni je ale večná škoda.....takže to napravíme. :wink:

Teším sa
som zvedavý ako to chceš a čo vlastne chceš napraviť ? :-)
pravdepodobne nepoznáš podstatu, ....
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Seraph » 28 Jan 2020 14:08 pm

prosim Vas, ma niekto tieto rybky? Su na SVK zohnatelne??
Vdaka
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Hora » 29 Jan 2020 11:37 am

Jedine takto.
http://rybkynazelanie.vlastnyweb.sk/cennik/

OT:predvčerom mali v Aquacanis kopu simulantiek,keby si chcel dokupovať.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod Seraph » 29 Jan 2020 15:47 pm

diky Hora, chapem, ze asi ina moznost nie je, ale uz sa mi nechce chodit po nociach na SAD stanicu :)

Tie neonky modre mozno dokupim, neviem kolko znesie nadrz, 30l a hlavne blackwater s mastnou hladinou, dost su plache zatial, aj s krmenim mam problem, idem k nim jak k nepriatelovi, ktory ma nema vidiet ani pocut....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod angus » 30 Jan 2020 21:52 pm

Hora napísal:Jedine takto.
http://rybkynazelanie.vlastnyweb.sk/cennik/

OT:predvčerom mali v Aquacanis kopu simulantiek,keby si chcel dokupovať.


Ja som bral odtiaľ pred dvoma týždňami. Mal už posledné kusy. Sú už viac odrastené ale kvalita je super. Osobne by som ich nedával do akvária menšieho ako 60 litrov. Dospelé jedince majú veľkosť aj cez 4 cm.
Obrázok používateľa
angus
 
Príspevky: 37
Obrázky: 17
Založený: 17 Sep 2008 08:33 am
Bydlisko: Trnava

Re: Oryzias woworae

Odoslaťod senier » 15 Júl 2022 17:43 pm

Ahojte, mám k dispozícii cca 400-500ks oryziasov vo veľkosti cca 2-3cm. Strašne ma ta rybka upútala a to už chovam ryby 30 rokov :)
senier
 
Príspevky: 6
Založený: 28 Dec 2012 20:50 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.