Hidden Nature



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Fan_Tomas » 18 Nov 2015 14:01 pm

Zdar, mas to paradne, hlavne nech ryby dobre rastu ! Co sa tyka toho Cl, ten test podla mna ukazuje blbost, chlor by mal vyprchat po par minutach.
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Reklama

Re: Hidden Nature

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Nov 2015 15:19 pm

Ahoj.

Podla mna Ti všetko ide v ,tak povediac, štandardnom režime :) ......V save tiež kedy-tedy "vykúpem" nejakú vec (a dobre prepláchnem) a žiadny problém.Pravda ale je,že už ...ehm,nejaký ten piatok nič nemeriam.

Ak niektoré rastliny idú a iné nie,tak by som sa zameral na tie prvé.Ako s tými deťmi .....načo plytvať energiou a duševným zdravím tam,kde sú špatné známky a zjavne to nefunguje.To radšej podporiť a rozvíjať to,k čomu sú dispozície, to čo funguje. :mrgreen:

Také svieže Stauro by som bral.... :pivo:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Jozef I. » 18 Nov 2015 18:10 pm

No priateľu máš to parádne... :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Stewie » 19 Nov 2015 21:01 pm

Pôsobí to na mňa veľmi prirodzene a ako plynie čas akva naberá na kráse :pivo:
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 20 Nov 2015 04:35 am

Vďaka za povzbudenie.
Je pravda, že svojim sposobom ide len o akusi "patinu", mna najviac stve to nazelenale pozadie...
Na druhej strane je to urcite normalne...
Vincent, presne tak to robim... Jednoducho dohladavam druhy, ktore u mna byť chcú, tie ostatné nechám plynule sa vytratit.
S detmi to robime trosku inak, nechame si ich asi vsetky. :o
Chlor este zmeriam, len ma to zaskocilo. Ostatne hnojenie je stale troska mimo kontrolu. Konecne mam NO3, stve ma to zelezo.
Neviem, ako rychlo mozem zvysovat davku, aby som to cele nerozhodil.
Skusim este raz tu Chnurovu kalkulacku, ale pri prvom otvoreni som mal pocit, ze to riadi procesy hadronoveho urychlovaca v CERNe.

Zatial tolko.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod vincent van gogh » 20 Nov 2015 11:26 am

Pštros napísal:S detmi to robime trosku inak, nechame si ich asi vsetky. :o ...

:lol: :pivo:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod hooopy » 01 Feb 2016 13:04 pm

No....az teraz som si presiel celu temu. Tym ze som tu minuly rok nebol skoro vobec aktivny, nejak mi unikala.
Je fajn, ze sa povodna myslienka a navrch stretli s realitou.oslovenie spravnych ludi prinasa vysledky. Akva velmi pekne, mne sa tie pahyle smerom hore pacia.

Zaujimal by ma tvoj nazor na filter, ktory si si zhotovil. Ako ho vnimas teraz? Prietok, mechanicka filtracia, prudenie vody v akvariu, narocnost udrzby a hygieny, objem filtra, hlucnost......skus napisat tvoje dojmy po mesiacoch prevadzky. Co by si spravil inak?

Som zvedavy ako s chnurom doriesite to hnojenie.
Tak snad niekedy aj na zivo. Budem v okoli 7 az 21 marec.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 02 Feb 2016 01:02 am

Hooopy, vďaka za pochvalu a hlavne za blyxu.
Už je tam a snáď sa jej u mňa bude páčiť.

Teda, ja mám naozaj šťastie na ľudí okolo seba, ktorí dokážu a majú ochotu pomôcť.
Na oplátku sa ja zas snažím to, čo s niekým spoločne vymyslíme, dodržať čo najdôslednejšie.
Teraz momentálne mám trému zo začiatku Chnurenia (hnojenia podľa Chnura :lol: ).
Fľašky, chemikálie sú doma, kalkulačka nastavená, váha na ceste (z ďaleka)...
Dnes som objednal ešte jednu vecičku, nakoľko viem, že v roku mám relatívne často výpadky trvajúce niekoľko dní až 2 týždne, kedy fakt nikto nebude doma, aby vylial pripravené hnojivo.
Ide o :
http://www.morskeakvarium.eu/cerpadla-pro-akvarium/davkovaci-cerpadlo-jebao-dp-4.html
verím, že pri správnom nastavení bude slúžiť súpľahlivo.

hooopy napísal:Zaujimal by ma tvoj nazor na filter


zaiaľ spokojnosť... hlučnosť vpodstate nulová, neriešim, objem sa javí dostatočný, v hlavnej komore len molitan od najhrušieho hore po najjemnejší, čerpadlo 2000l/hod podľa mňa postučujúce... ide naplno. nasávanie - 2x kruhový otvor o priemere 6cm a výrez na hladine...všade mriežky kvôli rybám... ten hladinový vstup viem takým posúvatkom zatvárať, otvárať, keď ho zavriem celkom, parádne ťahá cez spodné otvory, keď celkom otvorím, ide asi skoro všetko z hladiny...
Na začiatku osadzovania akva som dostal v PP maličké neocaridiny (nejaké červené), vpustil ich do akva a už nevidel.. :?
Po cca 2 mesiacoch som zistil, že v hlavnej komore filtra, nad molitanom majú škôlku... pár desiatok krevetiek od milimetra, do centimetra. A keď som inokedy v noci zasvietil akva, narátak som 6 veľkých kúskov na rastlinách...cez deň zaliezajú...
Jediné, čo treba, každú 2-3 výmenu vody premyť 1-2 prvé poschodia molitanu, čo je vďaka krevetkám problém a aj keď sa snažím ich zachrániť čo najviac, viem, že veľa tých najmenších to neprežije. :(
Prúdenie...hmmm z tohto som trošku jeleň...myslím, že je ok, ale keď vidím tie turbíny v oveľa menších nádržiach mám pocit, že to jednoducho nemôže byť dostatočné... skúsim nahrať video s bublinkami a postnúť na youtube... rád by som nemal ďalšie mašiny v nádrži. Lily som zlomil, tak improvizujem, ale na pošte už čaká nová, čínska. Keď pukne aj tá, vykašlem sa na to a vymyslím niečo odolnejšie.

Asi by som teda nič neriešil nejako radikálne inak ani dnes. Tu opäť ďakujem všetkým, ktorí pomohli filter konzultovať, hlavne Mifko -vi...

a samozrejme, rád Ťa zas uvidím, pre zmenu u nás v KK :pivo:

Akva si teda žije celkom stabilizovane až na rastlinky, čo sa snažím riešiť, obyvatelia si nesťažujú, riasy až tak nehnevajú až na zelené sklo (to je trápenie čistiť)... pokusne som nasadil Chichiros z číny, zatiaľ vyzerá, že aspoň voda je čírejšia ako doposiaľ, riasy...uvidíme, prvýkrát som čistil sklo od nasadenia, či to bude lepšie, dám vedieť.

No a kameň úrazu sú a budú fotky (Chnuro, super článok). Jednak si akosi neviem utrhnúť času na poriadnu foto-sesion a jednak, hmm, to umiestnenie... demontáž dreveného zábradlia v nedohľadne, kým deti nevyrastú určite...

No ale zas skúsim požičať širokáč a aspoň čosi cvaknúť.

Tak končím, dobrú noc vám. :dead:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod astro » 02 Feb 2016 06:34 am

"Chichiros"...čo to?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 02 Feb 2016 08:54 am

Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod astro » 02 Feb 2016 09:04 am

Zo zvedavosti ťa prosím o fotku toho zázraku v akcii 8)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 02 Feb 2016 09:23 am

Tak narychlo...
https://www.youtube.com/watch?v=hPFWf-OVDrM

doma skusim natocit, alebo cvaknut...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod chnuro » 03 Feb 2016 01:08 am

Čaute, aby to sme neboli tajnostkári, tak skúsim vysvetliť, ako sme nastavili pre toto akvárium.

Najskôr sa zmerajú parametre pred výmenou vody (všetko v mg/l):
Fe 0
K 16-20 ... relativne podla odcitania vysledku, ale urcite jemne viac ako 15
PO4 0
NO3 10
NO2 0
GH >7
KH 8
PH 7
CO2 20
Podstatné pre nastavenie hnojenia som zvýraznil. Čo to vlastne znamená?
Fe je málo, ale je to často nameraná hodnota ak sa hnojí Profitom, preto to moc neriešim. Riadim sa skôr odporúčaním od Easy Life. K neviem posúdiť, nikdy som ho nemeral. PO4 - tak toto je veľký problém. Makroprvky nikdy nesmú klesnúť na nulu, vždy to znamená problém pre rastliny, prípadné sprievodné riasy. NO3 je viac-menej v normále.

Na odhad spotreby prvkov vo vode je potrebné poznať čistý objem akvária (400L), objem výmeny vody (130L) a súčasné hnojenie:
Profito 18ml
Ferro 15ml
Nitro 4ml
stale pondelok, streda, piatok vecer.

Nasledujúce nastavenie vypočítava hlavne predpokladanú spotrebu živín a vychádza z hnojenia v predchádzajúcich cykloch výmeny vody.
2016_01_25_HK-V3-i-pstros_stare.xlsx
(337.28 KiB) Stiahnutá 306 krát

Ma to ale zopar hacikov:
  • PO4 nebolo hnojené vôbec, tak nevieme odhadnúť, Niečo nastrelíme a doladíme to v druhom kroku. Bol to velmi limitny prvok a pravdepodobne sa zastavil rast rastlin, lebo to vyzera, ze sa vobec nespotrebovaval draslík (musel som dosadit hodnotu spotreby prvku 0ppm, aby sa dala namerat hodnota, aka bola namerana)
  • Fe sa tazko hada, ked sa hnoji len profitom (s ferro nemam skusenost ale bude to podobne). Ferro-m sa hnojilo viac ako doporucuje vyrobca. S Profitom boli davky na hornej hranici - to nie je dobré.

Poznámka:
  • Odhad spotreby daného prvku na karte "Hnojenie dlhodobo" robím tak, že do kolonky "počiatočná hodnota" napíšem nameranú hodnotu. Napríklad pre NO3 je to 10.
  • Do bunky "vstupná voda" sa vkladá odhad, alebo meranie koncentácie prvku vo vstupnej vode. Ja som dal 3ppm, lebo viem, že Pštros používa zmes vody RO a vodovodnej.
  • Spotreba medzi výmenami vody je odhadovaná. V podstate ju prepisujem dovtedy, pokiaľ sa mi čiara grafu nevyrovná. Znamená to, že dosadená (uhádnutá) hodnota spotreby prvku je správna. Predpokadá sa, že pri nastavenom pravidelnom hnojení a výmenách vody sa ustáli práve nameraná hodnota.
  • V bunke o hnojení daného prvku v jednom cykle hnojenia medzi výmenami vody je link na hodnotu zo záložky "hnojenie".
nastavenie NO3.png


Teraz, keď je takto odhadnutá spotreba prvkov pre dané akvárium a hnojenie, je možné sa hrať s objemom výmeny vody a sledovať grafy - ja som si až tu uvedomil, ako je dôležitá pravidelná veľká výmena vody. Má to stabilizačný charakter.

Rovnako sa dá hrať s hnojením a o to práve ide. Zmenou hnojenia pri známej (pred malou chvíľou uhádnutej) spotrebe prvku vo vode sa dá odhadnuť, ako zmena hnojenia ovplyvní z dlhodobého hľadiska koncentráciu prvku vo vode. Takto vieme zvýšiť / znížiť koncentráciu prvku cielene na presnú hodnotu.

Pštros (Martin, ten nick je úsmevný a je mi blné ťa tak oslovovať, alebo menovať :-) ) chcel nastaviť hnojenie pre 2-týždňový interval výmeny vody, chcel skončiť s používaním komerčných hnojív a prejsť na vlastné roztoky namiešané z prvkov samostatne. Mnou navrhované hnojenie je tu:
2016_01_26_HK-V3-i-pstros_nove.xlsx
(338.73 KiB) Stiahnutá 268 krát


Navrhujem to vyskúšať aspoň na mesiac, potom hnojenie prehodnotíme.
Kto sa dočítal až sem, našiel návod na používanie kalkulačky, ktorú tvorím už roky. Celá filozofia nastavenia o tom ako nastaviť hnojenie je popísaná aj v článku o hnojení v časopise Akvárium, číslo 28.
Ďakujem za pozornosť :-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 03 Feb 2016 01:21 am

a ja hneď dodám, že Chnuro (len o niečo lepšia prezývka :wink: ) je šaman. Asi nikdy nespí (skúšal som to v rôznych nočných hodinách a stále reagoval) a má neobmedzenú dávku trpezlivosti (tak isto otestované na maximálnu možnú úroveň). 8)

čo tým chcem povedať... nikdy som nemyslel, že budem doma skladovať kilá chemikálií, riediť roztoky a vylievať "hnojeničky", ale prvá už je tam... zajtra ráno očakávam zelený kváder, kde rastliny budú zdvíhať krycie sklá... :mrgreen:

jasné, že to budeme dlho dolaďovať a idem skúsiť aj automatický dávkovač, ale teším sa z tejto komunity, kde sa dá prísť snáď k všetkému potrebnému...len prax musí mať každý vlastnú, ale to je na tom to najkrajšie.

Takže hor sa do hnojenia... :pivo:



PS. Pštros je moje skautské meno staré asi 15 rokov a aj ja už pomaličky začínam byť normálnym Martinom. Ale zas ako nick pri registrácii poslúži. :P
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hidden Nature

Odoslaťod chnuro » 03 Feb 2016 01:30 am

S tou trpezlivosťou nerýp :-)
Idem spať, končím na najbližší mesiac.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod hooopy » 03 Feb 2016 01:34 am

Esteze som s tym prestal.......ale mat doma 600litrove akvarko, asi by ma ta tropica vychadzala pekne draho. Mne stale napada filozoficka otazka. Po tom co som si precital larixov prispevok v jeho teme, plus odkaz, ktory tam dal, tvoj prispevok vyssie, sa pytam: "V ktorej šóre som stal ja, ked sa tam hore rozdaval rozum na hnojenie? Proste zacinam mat pocit, ze sa chemia a biochemia stava nosnikom rastlinnej akvaristiky. Kto jej nerozumie, nech ani nezacina s rastlinkami. Citim sa ako uplny blbec po precitani tychto prispevkov. A stale mam pocit, ze je to ako to zname "presne scitanie nepresnych cisel". Presne hodnoty ppm, presne spotreby makro, mikro, chelaty, trojmocne zelezo, hco3 miesto co2, medzne vsrtvy na listoch rastlin, blokovanie prijmu inym prvkom, fotosynteza, asimilacia.....

A pri tom sa tri rybky zle nazeru, obs..ru cele akva a pomery prvkov su ta tam. Ach jo.
Viem, trosku mimo temu, ale ....... ked ja nie som chemik. Chcem byt akvarista.

tapatalk
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Hidden Nature

Odoslaťod larix » 03 Feb 2016 02:05 am

hooopy, chápem tvoje zamyslenie :-)
Myslím si, že to celé nie je o tom, že človek musí. Napríklad u mňa a myslím, že je to aj chnurov prípad, je to tak, že to človeka proste baví. Na akvaristike je pekná aj tá jej rozmanitosť, to, že si každý môže nájsť to svoje. Niekto má akvárium úplne bez rastlín a niekto úplne bez rýb, niekto svieti stolnou lampou so žiarovkou a niekto Kessil-om, niekto sa v ňom rýpe každý deň, niekto raz za mesiac vymení vodu. atď.
Rovnako si nemyslím, že ak chce mať niekto pekné rastlinné akvárium, musí ísť nejako veľmi do hĺbky. Existujú overené metódy, spôsoby a hotové komerčné riešenia ktoré fungujú.
V mojom prípade ale tieto riešenia nefungovali, keďže ja som si vytýčil také trochu neštandardné ciele (zdravý rast aj tých najnáročnejších rastlín (bez rias) pri slabom svetle a bez pridávania CO2 a spoužitím minimálnych dávok hnojív).
Takže pokojne ostaň akvaristom a rob to tak, ako ťa to baví, no nie?
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Hidden Nature

Odoslaťod hooopy » 03 Feb 2016 02:11 am

Tak jest. Nech to kazdemu prinasa radost.

tapatalk
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Hidden Nature

Odoslaťod astro » 03 Feb 2016 07:02 am

Eeeeee akou rečou ste terazky hovorili? :shock:
Obdivujem vas chlapci čo všetko dokážete a že tomu rozumiete, na toto som ja krátky. Emu držím prsty nech nestratíš trpezlivosť, hehe.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hidden Nature

Odoslaťod vincent van gogh » 03 Feb 2016 09:19 am

@Pštros : Tak už len ...(či už Martin? Pštros je výborný nick-name,je len jeden.Martinov je tisíc...), tak už len nejaké obrázky,ako to akva napreduje.(a masy rastlinnej hmoty tlačia na krycie sklá. :) )

Chnuro je naozaj skvelý,o tom No doubt,....ale to Vaše nimranie v chémii, brr, je mi sympatické ,asi ako pĽúcka na smotane na strednej škole :mrgreen:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Jozef I. » 03 Feb 2016 10:40 am

Že "plucka na smotane na strednej škole".. hahha vincent kde na to chodíš?
Pridávam sa k obdivujúcim, čo sa týka hnojenia a vecí s tým spojených. ja som na to nemal nervy a trpezlivosť stále riešiť mikro a makro prvky, ich množstva a pomery. fzj bleee. A ako bolo spomenuté. Akvaristika je v tom úžasná, že si každý nájde to svoje. A nováčikovia sa nemusia báť že by na pekne akvárko potrebovali minimálne strednú chemicku s maturitou. :).
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Hidden Nature

Odoslaťod chnuro » 03 Feb 2016 10:55 am

Čo blbnete :-D? Aká chémia :-D? Niečo o chémii som musel pozrieť dávnejšie JA, keď som začínal s kalkulačkou. Ale preto som to spravil, aby som prepočty koncentrácií už riešiť nemusel stále dookola. Teraz je to iba o vyplnení hnojenia (aj tak to máte napísane na nejakých lajstrách).

Celé to moje hnojenie je o parametroch vody, čo spomínal larix včera aj v jeho téme. Snažím sa udržiavať už osvedčené koncentácie NO3 cca 5ppm, PO4 cca 0,4-0,6ppm, Fe aby bolo aspoň merateľné. V tejto téme skúsime NO3=K aj v praxi, keď má Pštros test na K. Aspoň sa niečo naučíme. K tomu CO2 a svetlo podľa podľa chuti. S tým "mojím" systémom je o tom, že pri vyššej spotrebe prvkov na tieto želané koncentrácie hnojíte viac a naopak.

Ak niekto siahne po komerčných hnojivách, tak potom asi radšej nemerať. Inak nemá význam kupovať drahé hnojivá, keď zasa riešite "čísla".

@hooopy - objem tohto akvária je to jeden z dôvodov, prečo som chcel práve tu ukázať pomerne lacné a efektívne hnojenie. Je jedno, ako sa ryby nažerú. Všetko vychádza z pravidelnosti: aj kŕmenie je svojím spôsobom hnojenie. Nesmieš sypať raz viac, raz menej. Nepresnosti v odhade sa skryjú v tej "uhádnutej" spotrebe prvku. Ona podľa mňa vôbec nie je pravdivá, lebo práve tam sa vykompenzujú všetky nepresnosti ako zle odhadnutý čistý objem akvária, menený objem vody, odchýlky v dávkovaní hnojiva a podobne. Ale na daný účel to funguje skvele.
Stál si v rovnakej fronte, ako ja, keď ten hore rozdával. Nič Ti nechýba. Možno si to ani neuvedomuješ, ale veľa vychytávok ktoré používam je inšpirovaných práve Tebou.

@Pštros - moc sa zo zelenej masy ešte neteš, aby to nebolo prečasné. Mal si v akváriu nekompletné hnojenie (nedávkoval si vôbec PO4) a rast rastlín bol určite limitovaný (dokázoval / vysvetľoval som to na draslíku). Navrhované hnojenie je iba nástrel a my po nejakej dobe znova pozrieme, čo sa v akváriu stalo. Je docela možné, že PO4 nameriaš 0ppm aj po mesiaci. To už ale budeme vedieť, že spotreba PO4 je minimálne v objeme súčasného dávkovania a vyššia.

Kalkulačku a cielené parametre vody som naservíroval každému. Takže žiadna veda, ani chémia, iba prepísať vlastné hnojenie do kalkulačky, návod je tu, kúsok vyššie, najnovšia verzia kalkulačky vždy vo vlastnej téme. Všetky koncentrácie (v zádobných roztokoch, v akváriu) a súčty dávok sa vypočítajú bez vedomostí o mólových hmotnostiach a o chémii už netreba vedieť vôbec nič.

Netreba trošku sofistikovanejšiu metódu hneď stavať na piedestál. Keby som nebol presvedčený o jednoduchosti tohto hnojenia, nepísal by som článok, ani nezverejňoval kalkulačku na diskusnom fóre ;-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Jozef I. » 03 Feb 2016 11:10 am

Chnuro vieš ako ja hnojim to 5L mini? Do kýbla nalejem 5L destilky, 5l vodovodnej vody a do vody 1x streknem feroxNPK a mám 10l vody na výmenu do mini. A v momente kedy by som začal merať hodnoty vody by to šlo všetko do haj...lu. :D čím som vlastne potvrdil tvoje tvrdenie nemerať parametre vody pri komerčných hnojivách.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Hidden Nature

Odoslaťod Pštros » 03 Feb 2016 11:17 am

...a presne takto to beriem aj ja.

Ako sprístupnenie niekým prácne nahromadených vedomostí a skúseností nám, ktorí potrebujeme mať napísané:
vezmi 7g XYZ a zmiešaj s ABC ml vody, potom každý druhý deň pridaj . . .

a vpodstate aj ja smerujem tým smerom, aby rastlinky mali stále čo papať pri danom svetle a CO2, ale aby sa to v akva nehromadilo zbytočne. To bola moja prvá požiadavka... nechcem hnojiť EI metódou a meniť 200l vody každý týždeň.
Vďaka, Chnuro za individuálny prístup a keď to bude možné, akékoľvek novonadobudnuté vedomosti posuniem ďalej...

Vincent, pľúcka si zo školy nepamätám, ale srdce na smotane som miloval...to sme sa doma delili s cichlidami pávími, ktoré vypestoval môj otec (RIP) v 100l akva 4 kusy na skoro 40cm... a to, keď sme ich kúpili, boli to najustráchanejšie rybky, cca 2cm...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.