Testimony 202,5l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 30 Dec 2015 19:45 pm

Ahojte všetci začiatočníci, profíci, scaperi, chovatelia... :)
V tejto téme by som rád predstavil svoj nový projekt, opäť 202ku, avšak s úplne novým dychom.

Názov nech si každý vyloží ako chce, má svoj dôvod. Prejdime však k akváriu a technike, takmer všetko po starom:

Akvárium: 100x45x45, 10mm float, bez výstuh, raz bude aj optiwhite, ale až keď budem veľký (hi,hi) :D

Objem: 202,5l

Filtrácia: 1x TetraTec EX 700 a 1x Eheim 2213, rozhodol som sa pre dva filtre z dôvodu, že v prípade poruchy jedného mám zálohu, stačí čistiť na striedačku a nezabijem si baktérie... ako som spomínal v minulej téme... Prvý má 700l/h, druhý 440l/h Ale plánujem upgrade na 2x Tetratec.

Ohrev: 200W, noname, neriešim. Kým hreje je to OK :D

Svetlo: 4x39w T5 závesné, na dva okruhy (2 a 2), budem ale páliť len 3x39W, Viktor, vďaka ešte dávno za tie postrehy z experimentu :)

CO2: 2kg klasika, redukčák, elektormag., ihlový, bubble counter...

Substrát: Tu ešte nemám úplne jasno, resp. mám, ale nie celkom. Plánujem taký trošku "drastickejší" layout čo sa týka substrátu a mám v pláne spraviť nejaký ten kopček. Čo je dobré dať naspodok? Chcem niečo lacné nakoľko tam toho bude veľa a nebude to ani vidno a najlepšie ľahké a vzdušné, som otvorený nápadom... Na to pôjde JBL Proscape Volcano drť a potom klasika kremičitý štrk, nech je to vzdušnejšie a aj so živinami...

Flóra: Predpoklad zatiaľ: Microsoricum narrow, Anubias nana, Machy (flame, java, X-mass), M. Monte Carlo, HC, HM, Fissidens, Stauro., Eleocharis sp. mini...

Fauna: Máme na pláne asi 20ks H. amandae a 20ks Microrasbora kubotai, v poslednom čase som na razborky nejak zatazený, takze mozno aj pár H. espei, plus tradičná "cleaning crew" - otíci (15?) a krevetky...

Zatiaľ toľko, prosím, poradte a pripomienkujte :)
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 04 Feb 2016 22:42 pm

Tak update :)

Momentálne je to založené 4. deň, a rastlinky sa pomaly prebúdzajú k životu.
Je tam:

M. "Monte Carlo"
HC
Eleo. sp. mini
Anubias nana/petite
Crypto. pigmea
Sturo. repens

Pribudnú machy a prosím, poraďte niečo dozadu, podmienkou je nie stonkovka :D možno Blyxa, Eleo. vivipara?

Keby niekoho zaujímal proces a stats, tak sú nižšie, koho nie, nižšie už nie je nič zaujímavé :P :

Celkový čas "akvakrajinkovania" bol cca 6 hodín, bez sadenia rastlín. Priebeh bol asi takýto, viď foto:

Naspodok sme umiestnili ADG (Aqua Desighn Grello) Polyfoam + (polystyrén z garáže) narezaný na vhodnú veľkosť, nakoľko som chcel udržať kopček a mal som pomenej štrku. Na to sme uložili dva sety Mandroyiu stones (kamene z dovelenky v HR) a upevnili na mieste pomocou ADG SiliconeStick a následne začali s umiestnovaním Grello wood-ov (tiež len asi 40E/kg :P :D ). Následne sme s asitentami, Rajt Hend a Left Hend-om nasypali JBL Volcano Procsape a umiestnili menšie kamene a použili ADG SiliconeStick na pripevnenie menších ADG Nature Twig (vysušené vŕbové konáriky) ku skalám. Kopčeky sme nadložili Polyfoam + a zasypali JBL Volcano drťou. Na to už len ADG La Danube gravel (kremičitý štrk 1-3mm) a mohlo sa sadiť. Použil som WabiSabiZenSuperInVitro rastliny, umyl dôkladne gél a sadil. Proces vidno nižšie.

P.S.: Nejedná sa o žiadnu urážku Amana ani výsmech, predsa viete, že si ho hlboko vážim. Ale trošku srandy a recesie snáď neuškodí a aspoň ja som sa po takomto opísaní cítil ako samotný Amano. :angel: :)
Prílohy
rsz_dsc_0022.jpg
rsz_1dsc_0024.jpg
rsz_dsc_0032.jpg
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 04 Feb 2016 22:56 pm

a ešte.. Full frontal po napustení ale ešte musí počkať :)
Prílohy
rsz_dsc_0033.jpg
rsz_dsc_0036.jpg
rsz_dsc_0039.jpg
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Pštros » 04 Feb 2016 23:29 pm

budem ale páliť len 3x39W

Tak to by som bral, mať takú možnosť... nemáš to na dvoch predradníkoch á 2 trubice? Ak áno, neviem, či pôjde mať zasvietenú len jednu z páru T5.

Inak scape pekný, momentálne mi ľavá strana príde dosť taká plná až temná, ale keď sa to zazelená a niečo sa z tej masy schová, bude to fajné.
Tak teda, nech sa darí a pekne rozrastá...
:pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Stewie » 05 Feb 2016 11:01 am

Momentalne som vo faze vyberu nejakych tych scape doplnkov a normalne si mi spravil chuť sa do toho pustiť skôr :D
Osobne by som tu ľavu stranu natlačil ešte viac do rohu a dosypal riadnou vrstvou substrátu ale keď to zarastie bude to aj takto veľmi chrumkavé, každopádne celkový dojem Na parádu :pivo:
Musím sa opakovať, akva v podobnom duchu je na fóre ako šafránu takže prajem bezproblémový zábeh a teším sa na pokračovanie.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 05 Feb 2016 11:55 am

Ďakujem chalani :pivo:

@Pštros
Presne ako vravíš, dva okruhy po dve trubice. Aj ja som chvíľku maturoval, ale potom mi prišlo riešenie až závratne jednoduché. Skrátka som zapol oba okruhy a vybral jednu trubicu, hihi :)

@Stewie
Ďakujem. Čo sa týka tej ľavej strany, na fotkách to pôsobí trochu masívnejšie asi lebo som mal svetlo až vzadu, nech sa mi dobre robí a vrhalo to tieň na tie skaly.. Ono v realite je to úplne vzadu ako najviac to išlo, a vrstva substrátu pri zadnom skle je dobrých 25cm a vpravo asi 15-20, tak sa mi zdalo už požehnane. Tie najväčšie skaly malý okolo nejakých 10kg, takže sa s tým ťažšie hýbalo :) Momentálne len neviem, čo dať hore na kopec dozadu a tiež doprava dozadu. Nechcem stonkovku, jedine nejakú jemnejšiu, lebo keďže k hladine je to cca 20-25cm nechcelo by sa mi to strihať.. Zatiaľ rozmýšľam: Rotala sp. Pearl, Eleocharis vivipara, Blyxa japonica? Mno uvidíme.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod chnuro » 05 Feb 2016 12:13 pm

Som zvedavy na vysledok. Hardscape super. Tiež ako budeš spokojný s tým JBL zasobnym substratom - nepoznam ho.
Plánujem nádrž s podobnými rozmermi a pôjdem do overenej Tropicy + Hagen + vylkepšenia ADC ;-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Pštros » 05 Feb 2016 13:11 pm

grello napísal:Skrátka som zapol oba okruhy a vybral jednu trubicu, hihi :)

to funguje? Som automaticky predpokladal, ze to nezopne okruh bez tej jednej...musim doma skusit.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 05 Feb 2016 13:15 pm

Prečo by nezoplo? Akože nie som elektrikár ani sa moc do elektriky nevyznám, ale čo chápem ja je, že nemá dôvod štrajkovať, skratka tam na tej druhej trubici nebude mať odber, ale vadiť mu to nemá prečo.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Loki12 » 05 Feb 2016 13:25 pm

Pštros napísal:to funguje? Som automaticky predpokladal, ze to nezopne okruh bez tej jednej...musim doma skusit.

grello napísal:Prečo by nezoplo? Akože nie som elektrikár ani sa moc do elektriky nevyznám, ale čo chápem ja je, že nemá dôvod štrajkovať, skratka tam na tej druhej trubici nebude mať odber, ale vadiť mu to nemá prečo.

to zalezi od predradnika - typu aky vyrobca do neho vlozil. napriklad aj v relativne financne dostupnom osvetleni je pouzity predradnik, kedy mozem jednu trubicu odpojit. Samozrejme ze len tym ze ju "vytocim"

A ked si clovek tieto veci montuje sam, tak aj pri kupe predradnika sa ta v obchode pytaju na typ aky chces (alebo v eshope uvadzaju). Je tam bezne napisane napr: 1x 24W/2x24W, alebo na niektorych je dokonca uvedene 1x 14W,18W,24W,36W / 2x 14W,18W. Priamo na predradniku je to na nalepke a casto aj so schemou zapojenia.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 05 Feb 2016 13:34 pm

Loki, nerozumiem celkom tomu, čo si chcel povedať. Ja nemyslím, že je to o preradnikoch skôr o možnosti odberu trubice. Keď je preč, mám skratka nižší odber a preradniku je to fuk. Tak isto so stolnou lampou. Písané je max. 40W, keď dáš 60 bude svietiť, ale skratis životnosť. A keď dáš 20W vadiť to vôbec nebude preradniku, len tebe lebo nebude svietiť tak silno, čo je ale v tomto prípade zámer. Neviem ale ci hovorím úplne dobre, takto tomu rozumiem ja.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Loki12 » 05 Feb 2016 13:51 pm

Pri linearnych ziarivkach je to trochu inak.
Na to aby ziarivka zasvietila musi sa plyn v nej zohriat na urcitu teplotu. Ale nie tak ako to poznas z beznej ziarovky kde je wolframove vlakno a ono odporom zacne ziarit a kedze tam nie je vzduch tak to nezhori. Tu nie je v trubici ziadne vlakno.

(ako si to pamatam)
Ten system funguje tak, ze pri urcitej frekvencii "elektrickeho" nabijania (nieco ako staticky naboj) toho specialneho plynu (je v nom ortut) sa dostane do (neviem uplne presne) zionizovaneho (???) stavu a on zacne uvolnovat UV-ziarenie, ktore cestou narazi na sklenenu trubku, kde je nanesena vrstva latky ktora pri dopade UV ziarenia svetielkuje(svieti).

Ale na to aby sa ten plyn zohrial musi predradnik do nej palit v urcitom presne definovanom kmitocte. Treba si uvedomit, ze trubica 50cm ma iny objem plynu ako 100cm. A preto na to potrebuje aj iny kmitocet (vyssi kmitočet, viac energie).
Zaroven predradnik svojou elektronikou nevie emulovat neobmedzene mnoztvo frekvekcii. Mozno ze take su, ale ja som na take este nenarazil. Som proste kutil, amater.
To je aj dovod preco sa "bezne" ziarivky nedaju stlmovat. Musis mat na to specialnu trubicu a aj specialny predradnik.

https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiar ... .C3.BDboja
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 05 Feb 2016 16:25 pm

@chnuro
Ďík. Ja som zvedavý tiež, najmä ako vyriešim hnojenie, nakoľko som len dnes (deň 6.) začal s K.
Ten zasobny substrát mi odporučil Stewie, zatiaľ ale nemám čo súdiť. Ale čo som pozeral tak sú s ním ľudia spokojní.
Práve som váhal medzi Tropica PGS ale mal som ju predtým a bolo z toho to klasické bahienko a zdalo sa mi, že dobre vyhonejene dno treba, ale zase som chcel aj niečo vzdušnejšie, veď zreferujem po čase. Ozaj, ak máš nejaké dobré ADC hinty, rád sa nechám poučiť :)

@Loki
Asi hovoríš dobre, len sme trochu inde v merítku chápania žiariviek a elektriky. V zásade rozumiem co hovoríš, ale musím to trošku po študovať. Ale vďaka :pivo:
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod chnuro » 05 Feb 2016 17:44 pm

@grello - tie žiarivky radšej neriešte, píšu sa tu bludy ;-)

S tropicou mám veľmi dobrú skúsensoť. Určite lepšia, ako Tetra Plant complete substrate. Mám ju už kúpenú.
So žiadnymi hintami nerobím tajnosti. Niečo som písal v časopise, máš kalkulačku, v Pštrosovej téme som písal taký praktický príspovok o používaní.

Štart akvária a hnojenie je vždy veľký otáznik. Radšej to nepreháňať a sústrediť sa na výmeny vody.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod hooopy » 05 Feb 2016 20:53 pm

tropicu mam aj ja v croswwoode..a zatial fajn. z dlhodobeho hladicka zatial neviem sudit. co sa tryka trubic, grello, odporucam toto: proste poodpajaj co a ako chces a uvidis:-) co to spravi. a daj nam vediet vysledok... asi nebudeme prekvapení, ale skusiť to mozes. (trosku vtipkujem)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Viktor » 05 Feb 2016 21:06 pm

@grello mas to vydarene. Nech sa dari.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 05 Feb 2016 23:20 pm

Viktor, dík :)

@hoopy
Skúšať to už bude len Pštros (hm, sranda volať ťa takto :D) a som presvedčený, že to bude fungovať rovnako. Ja už takto fičím rok aj pol a všetko v poriadku :wink:
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 04 Mar 2016 20:35 pm

Malý update po ca 30 dnoch. Momentálne nastavujem hnojenie, preto vybehla trošku sinica (alebo by to aspoň nejaká kyanobaktéria mala byť, podľa môjho najlepšieho úsudku..) Je to svetlozelené, slizké a rastie to najmä na substráte a aj to mierne zapácha a tvorí to taký povlak... Nič to, aspoň sa mám s čím babrať, sranda musí byť. :)

Vzadu mám Ludwigiu palustris, len nedávno dosadenú a musím zohnať blyxu na kopček dozadu.

Osádka je zatiaľ len 4ks T. hengeli (preživší :) ) a otíci (6ks) ktorí masívne pomohli s diatómom, ktorého som mal prvé týždne požehnane. Zatiaľ prpájam mobilovku, na ilustráciu.
Prílohy
rsz_img_20160304_191843.jpg
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Pštros » 04 Mar 2016 21:53 pm

Parádne to vyzerá..
Kokso, také akvárka tu pribúdajú... Len tak ďalej.
Teším sa na ďalšie pokroky a fotky.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod ferro » 05 Mar 2016 00:17 am

Parádny hardscape, Grello. Tie skaly a kopčeky... veľmi pekné... no chcel by so to vedieť takto uložiť ;) . Držím palce.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
ferro
 
Príspevky: 124
Založený: 12 Jan 2013 19:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 05 Mar 2016 19:29 pm

Páni, ďakujem, pochvaly vždy potešia a povzbudia. Zatiaľ je to tak na 30%.

@ferro
Ale no, nerob sa, predsa to nie je nič ťažké... :mrgreen: Poriadne za zamyslíš a potom prekladáš až do spokojnosti. :pivo:
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod Stewie » 05 Mar 2016 20:22 pm

:pivo: paráda, pekne si sa s tým vyhral a keď sa to riadne zazelená ajajáááááj, chuťovečka
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod grello » 06 Mar 2016 15:29 pm

Ďakujem Stewie, pochvala od teba vždy poteší :)
Držím palce aj tebe so zábehom.
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Testimony 202,5l

Odoslaťod chnuro » 07 Mar 2016 00:39 am

Az teraz vynikol hardscape a umysel s tou kopou šutrov. Pekné ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.