Zivorodky



Všetko okolo akvarijných rýb

Zivorodky

Odoslaťod Eric Blade » 14 Mar 2005 22:46 pm

po dlhom case som vlani zalozil akvarko, take mensie, asi tak 170 litrov a pokupil do neho uz viacero rybiek... neviem ci nazvy budu spravne

mam tam dve guramy perletove, dve zlate, dve sive (strieborne), tri tetry cierne, jedneho stareho prisavnika a dvoch mladych, zopar mecunov a gupiek (kt. su asi kazdy treti mesiac ine) pancierniky, teraz som kupil aj dve Labeo, zopar plat z odchovu.

mam zopar otazok...
asi tak v auguste 2004 sa rodilo vela rybiek, a boli v porodnici a potom mlade oddelene, ale z mnozstva mecunov a gupike mi prezilo len zopar mecunov teraz su z nich dospele 3 samci mecune a jedna samica mecunica. gupky sa mi podarilo dat do akvarka az nedavno, ked mi poradili, ze vraj mlade mecune napadaju mlade gupky ked su spolu v odchove. je to pravda? ine som pocul, ze sa tam vytvara choroba, na ktoru gupky hynu a ciastocne aj mecune, pokapalo mi vela gupiek a mecune skoro vobec.

v bratislave som kupil 3 samice mecune, (jedna je kaput) takze dve ostali, jedna je "normalneho" tvaru, ale druha je od zaciatku taka tlsta a ma aj tmavsi flak pri analy, ale tak to to je stale? ako zistim, ci je alebo kedy bude tehotna? teraz ich obe ako ja mladu zacali uz nahanat mlady samci, (skacu, cuvaju okolo nich)
tu mladu som akurat vylovil a na druhy den mi dala 20 malych mecunov, to bolo akurat vcas, ale ako mam zistit priblizne lepsie ci bude alebo nebude zivorodka rodit? tak isto je to aj s gupkami, mnoho z nich ma aj po porode znovu velke brucho, tak viem, ze asi 3 tyzdne im trva kym znovu porodia, ale toto brucho rastie casto rychlejsie, a vlastne ked teraz rodila, ak omam vediet ci bude znovu rodit, alebo sa len pripravuje na dalsi vrh o nieco neskor?

niektore gupky su tlste a tam je to jasne, ale niektore niesu take bruchate, a aj tak porodia, a ked to neodlovim tak sa to strati vo velkom akvarku... takto sa zachrania skoro vsetky aj ked mnoho z nich potom uhynie, (uz nie tak vela ako ked boli s mecunmi) ale sa objavia aj mrtve rybky, to je asi prirodzene, nie vsetk preziju, ze?

casto mi hynu dospele gupky, len malo z nich sa mi udrzi dlhsie ako par mesiacov, casto sa len vyrodia a potom odchadzaju... vychudnu, skryvia sa a pokapu (potom ich pozerie prisavnik) dufam, ze mlade budu uspesnejsie, vraj su najlepsie vlastne odrodene, vydrzia dlhsie ako kupovane...je to pravda?
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Reklama

Re: Zivorodky

Odoslaťod balky » 15 Mar 2005 09:32 am

Uff, to bol narocny prispevok. Kym so ho docital, tak som aj zabudol, aky mas vlastne problem.Ale...
aj mne, ked som bol neskuseny, zdochynali mlade rybky. A tie, co prezili, bolo zanedbatelne %. Krmil som ich len susenou potravou. Teraz ich krmil zivymi ziabronozkami (artemie) a mam po starostiach. Netvrdim, ze prezije 100%. Ale je ich dost.Darmo, ziva je ziva a navyse je to velke akurat pre ich papulky.
Kedy zistis, ze je ryba kotna? Presne ako si spomenul, tmavou skvrnou pri ritnom otvore. Ak sa ti rybka vykoti skor, ako si cakal, vo velkom akvarku, tak ti neostava nic ine, len si zaznacit datum a o cca mesiac neskor ju izolovat.(Toto vyuzivam pri ciernych mutaciach)
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Zivorodky

Odoslaťod SoRex » 15 Mar 2005 10:50 am

Ještě k té graviditě; její vrchol je indikován hned několikrát.
Pohledem shora na samici jsou dobře vidět zakulacené boky.
Při pohledu z boku je začátek bříška hranatý - nasazaní za hlavou je téměř pravý úhel.
Při pohledu zepředu bývá bříško nesouměrné, jakoby "hrbolaté".
Asi dva dny před vrhem provádí samice zvláštní urovnávací pohyby, které vypadají jako nekoordinované pohyby nebo krátké křeče.

Tmavá skvrna březosti je, zvláště u mečovek, nespolehlivý indikátor. Její přítomnost značí, že samice již měla mladé (objevuje se při první březosti a zůstává). U některých barevných forem není vůbec patrná.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Zivorodky

Odoslaťod dracula » 15 Mar 2005 16:42 pm

Nazdar Erik....
Ta samica gupky mi este neodrodila. Izoloval som ju preto a dal som ju do zhotovenej porodnice......uvidi sa ako bude fungovat.......
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zivorodky

Odoslaťod Eric Blade » 16 Mar 2005 22:21 pm

viem ze pisem vela. co uz.

no nejaka haved sa mi dostala do akvarka, asi tymi novymi rybami. a co som mal 3 samicky gupky uz su vsetky 3 kampec... tak isto aj niektore mlade... dva samce zatial ziju a tiez jedna s krivena kralovna (tak som nazval jednu samicku s krasnym velkym chvostom, teraz je taka prehnuta)

male mecune ziju... ale gupky vychudli a kapu...

kupil som tak modre kvapky a aplikoval. ale neverim ze mi to pomoze na gupky, dufam,z e aspon mlade preziju a tie hadam narastu rychlo, tak ako tieto co teraz pokapali.

asi by som mal robit nejaku karantenu pre gupky alebo co s nimi, ine ryby nemam problem, iba gupky.

ja krmim mlade rybky, takym krmivom pre mlade, je to malicke susto a oni pozeru bez probleomov, potom dospelym davam patentky mrazene, mal som take rastlinne tabletky, a tiez mam vlocky obycajne aj rastlinne zmiesane (doma miesane) spolu.
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Re: Zivorodky

Odoslaťod Baloghi » 27 Mar 2005 09:28 am

Ja sa ta chcem spitat len jedno nebiju sa ti tie Labea? Lebo jedno Labeo bi malo mat min. priestor 200l !!!
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Eric Blade » 27 Mar 2005 21:01 pm

trochu sa nahanali, ale nakoniec sa to vyriesilo, pre "mensiu" nehodu my pokapalo zopra rybiek a obe labea boli medzi nimi... takze uz sa nebiju...
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Re: Zivorodky

Odoslaťod dracula » 02 Apr 2005 21:14 pm

Erik aby si bol v obraze, ako sa maju tvoje mecune.....
Zo zaciatku ich par hodin intenzivne prenasledovali tetry paraguajské, comu som sa dost divil.....tak boli celi den pasiv.....zalezene za rastlinami......dnes sa ale odvazili si ist asi do stredu akvarka po zradlo......ale inak sa neustale zdrzuju pri dne........
inak uz som asi vyriesil dilemu, kam mi zmyzla tá malá gupka ktorú som dal do mensieho akva......zda sa mi to nemozne...ale asi ju uhnali tie tetry.....divocina....
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zivorodky

Odoslaťod Eric Blade » 02 Apr 2005 21:17 pm

Tak dufam,z e ti tie mecune dorastu a spravia si tam svoje kralovstvo...

mojim sa zatial dari, aj ked mi miznu rastliny... oddelil som dnes blavacke samicky mecunov do porodnice, ak budu maly tak ich bude zopar desiatok... dostanes dalsich ak budes chciet.
Eric Blade
 
Príspevky: 47
Založený: 14 Mar 2005 22:26 pm

Re: Zivorodky

Odoslaťod viridis » 16 Mar 2006 21:01 pm

Tato tema je nevyuzita uz. Tak si dovolim ukazat :

Moj maly chov zltych wagtail plat. :)
http://www.viridis.sk/zltewg/

(ospravedlnte znizenu kvalitu obrazu :o )

Zrejme nic neobvykle, vystiepili sa mi z obvyklych cervenych WG plat. Ale mam z nich radost.
Javia sa mi v porovnani s cervenymi tiez celkom zaujimave.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.