Moje nové a zároveň prvé akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 11 Feb 2016 17:41 pm

Ahojte. V prvom rade by som Vás chcel všetkých pozdraviť. Volám sa Palo a som tu nový :) Teší ma.
Preskočme formality a podme rovno na vec.
Nikdy som rybky nechoval, len som ich pár krát kŕmil. Nikdy som nemal vlastné akvárium,ale napriek tomu že ho chcem od malička a už budem mat 30 rokov a stale ma ten chtíč nepresiel tak som sa rozhodol, ze si akvarium predsa len založím ;)
Momentálne som vo fáze plánovania a dunem nad tymito dvomi akvariami:

http://akvaland.sk/2927-aquatlantis-atlantis-60.html
alebo
http://akvaland.sk/2931-aquatlantis-advance-80.html

Chcem sa Vás v tejto chvíli iba spýtať čo si myslíte o LED osvietení a najlepšie, ak by ste sa vyjadrili k tomuto konkrétnemu, ktoré je v setoch. A ešte by ma zaujímalo, či by ste volili menšie, alebo väčšie akvárium?

Ďakujem za každú odpoveď.
Prajem Vám pekný deň :o
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Reklama

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod matus.galan » 11 Feb 2016 17:45 pm

Jednoznacne cim vacsie tym lepsie, vacsie akva, mensia udrzba ak to neprezenies osadenstvom, krmenim.... To ti potvrdi kazdy asi.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Cibo » 11 Feb 2016 18:03 pm

Zatial si neuviedol co planujes dat do akva.
Pokial chces rastlinne tak neviem ci tych 4,2w nebude malo..
Tym padom musis vymenit svetlo za silnejsie a pomaly sa dostavame k tomu ze v tom sete je dobre akurat to akva.
80 cm akva by som nebral, to skor radsej 90cm kvoli dostupnosi rozmerov svetiel.
Ohladom filtra na bazosi mas napr za super cenu toto http://zvierata.bazos.sk/inzerat/582293 ... AL-404.php
Akva sa da kupit samotne tiez za par takze dokopy za 150 eur si vies vyskladat krasny a hlavne lepsi set;)
Cibo
 
Príspevky: 12
Obrázky: 27
Založený: 13 Aug 2011 11:23 am
Bydlisko: Zilina

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Hora » 11 Feb 2016 19:10 pm

ako pise Matus,radsej vacsie hned,dosiahnes stabilnejsie prostredie.60 ti bude casom mala a je velka obluba prerybnovat akvaria.Neviem,ci si obmedzovany rozmermi,ale ak nie,rovno pozeraj nieco s vacsim objemom.Napr.112L ciste akva kupis za 38€ a vybavis si ho sam,aj ked to bude trochu drahsie,ale vyberies si svetlo,filter podla seba a isiel by som do externeho vzhladom na lepsiu filtraciu,vacsi obsah filtracnych hmôt a v neposlednej rade nebude spatit v akvariu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 11 Feb 2016 22:01 pm

Dakujem Vam vsetkym za odpovede.

Co sa tyka toho akvaria, pojdem teda do vacsieho. Co sa tyka rastlin a svetla, nie som si celkom isty, ci je treba viac W alebo vacsiu svetelnost. Selsky rozum mi vravi, ze LED svetlo vyzivy rasliny viac ako viac W ziarovka. Ale neviem, mozno sa mylim.

Co sa tyka filtra, akvarium nebude mat s najvacsou pravdepodobnostou vlastnu skrinu pre akvarium ale bude umiestnene na komode, takze vonkajsi filter viac menej nemam kam dat :D ano, podte do mna ... nezabite ma :D dakujem ...

Stale neviem co tam chcem presne dat. Nejake cichlidy asi nie, kedze objem je maly, ci ? Isiel by som do nejakych klasickych rybiek asi. neonky, atd. ... raslinky samozrejme zive.

:lol:
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Patrox » 12 Feb 2016 07:59 am

Ono je ti ťažké poradiť, keď ani ty sám nevieš ako by malo vyzerať.... Na nete je spústa fotiek akvárií. Skús si ich popozerať a vybrať ktoré sa ti páčia, a podľa toho sa potom dá už radiť.... Keď nám dáš svoju predstavu tak ti vieme poradiť čo to obnáša a ty potom môžeš naše rady prijať, alebo samozrejme ignorovať a spraviť si to po svojom...
Ten základ je asi nasledovný:
Aký priestor mám na akvárium - na základe toho môžeš zvoliť rozmer. Ako už písali skôr, vždy je lepšie ísť do väčšieho.
Pokiaľ nemáš priestor na klasický vonkajší kanistrový filter, tak dáš vnútorný. Nič sa nedeje...
Ohľadom osvetlenia: Tam je hlavné rozhodnutie či pôjdeš smerom rastliniek a to obnáša okrem svetla aj hnojenie.. treba si to zas naštudovať..., alebo cestou nenáročných pár rastliniek a vtedy stačí aj slabšie svetlo...
Ale základ je aby si si ty určil čo sa ti bude páčiť, čo by si chcel mať doma...
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Hora » 12 Feb 2016 13:17 pm

[quote="Patrox"]Ono je ti ťažké poradiť, keď ani ty sám nevieš ako by malo vyzerať....
tiez si myslim

PalinoF:
Isiel by som do nejakych klasickych rybiek asi. neonky, atd. ... raslinky samozrejme zive.

tropica.com/en/inspiration tak vyberaj,velkost akvaria si nastavis
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 12 Feb 2016 21:48 pm

Dakujem Vam vsetkym za odpovede.

Hora - Pozeral som tu stranku tropica.com a pacia sa mi z nej asi tieto akvaria:

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout90/5294

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout34/5020

http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout49/5044

Pri tomto nasledujucom, poslednom akvariu sa mi velmi paci ten "akoze stromcek", ale to by som asi nedal. Neviem ako je to moc zlozite docielit.
http://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout71/5275
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 13 Feb 2016 09:25 am

Ist teda do LED svetla alebo T5???
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Cibo » 13 Feb 2016 09:45 am

Vsetko zalezi na tom kolko do toho chces investovat a ake narocne rastliny tam budu.
Led svetlo kupis okolo 150€, t5 od 50€. Ak sa musis zmestit do nejakeho rozpoctu ktory nechces prekrocit tak su 2 moznosti:
1. Akva 60 cm vybavis s danym rozpocnom takmer bez obmedzeni.
2. Vacsie akva 80cm a viac s danym rozpoctom bude ocesane.
Ja by som volil prvu moznost a mal vykonnejsi set;-)
Cibo
 
Príspevky: 12
Obrázky: 27
Založený: 13 Aug 2011 11:23 am
Bydlisko: Zilina

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Raviolka » 13 Feb 2016 15:27 pm

Cibo napísal:1. Akva 60 cm vybavis s danym rozpocnom takmer bez obmedzeni.
2. Vacsie akva 80cm a viac s danym rozpoctom bude ocesane.
Ja by som volil prvu moznost a mal vykonnejsi set;-)

Rozhodně bych volila druhou možnost :!:
Jakákoliv technika se dá vyměnit, doplnit. Vyměňovat akvárium je krajně nepraktické :roll:
Navíc objem akvária podstatně limituje to, co s ním můžeme dělat. Můžeme do něj dát víc pěkných ryb, pěkných rostlin a vytvořit více pěkných zákoutí. Máme daleko větší výběr ryb a rostlin.
Vůbec nepovažuju "výkonnost" za rozhodující ani relevantní parametr. I akvárium se slabým osvětlením a slabou (nebo žádnou) filtrací může být krásné a harmonické.

Výjimku bych udělala ve dvou případech: buď bych chtěla zařizovat akvárium pro konkrétní druh ryb, kterému malé akvárium vyhovuje více (takových je hodně málo, ale jsou). A nebo bych měla v hlavě jasnou představu hi-tech akvária bez ohledu na výběr a prosperitu ryb a šla si za tím, potom jsou samozřejmě rozpočet, watty a lumeny rozhodující. Jinak jde jen o prostor. Většina lidí si pořizuje akvárium, protože chce doma rybičky a hezký kousek přírody - řekla bych, že PalinoF také.


PalinoF - Já bych ti poradila jen jedno. Neřešit LED versus T5. Spíš se podívat po akváriích (ještě daleko více, než proklikat si galerii na stránkách tropiky), po rybách, po krevetkách, po šnecích, po rostlinách... Udělat si mnohem lepší představu o tom, co by se ti líbilo. Každý pospíchá, aby už doma napouštěl akvárium, to chápu. Ale spousta lidí potom všechno předělává, protože až pozdě objeví, kterou rybu nutně musí mít, že by se jim líbil úplně jiný styl... akvaristika je bohatá, a vybírat si z těch nepřeberných možností je skvělé. (A důležité.)
Udělej si nákres, jak by tvé akvárium mohlo vypadat. Jaké rostliny tam chceš a jaké ryby. Jsi začátečník, to není žádná ostuda - vybírej druhy nenáročné. Až budeš mít před očima výsledek, pak terpve řeš, čím svítit a kolik za to zaplatit - to je opravdu vedlejší :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 13 Feb 2016 16:27 pm

Raviolka dakujem Ti velmi pekne za spravu. Idem ti napisat SS :o
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Raviolka » 13 Feb 2016 18:06 pm

Nevidím na výběru tvého akvária nic soukromého, tak to prosím řeš tady SE VŠEMI.

http://akvaland.sk/2931-aquatlantis-advance-80.html
Tohle akvárium bych rovnou zavrhla z důvodu nevhodných rozměrů (80 x 30 x 40 cm). Pokud máš skříňku s hloubkou 30 cm, tak ti nic jiného nezbyde, v opačném případě je daleko lepší rozměr dna 80 x 40 nebo klidně 80 x 50. Akvárium s větší výškou než je hloubka působí ploše.
...a je to typický důkaz toho, že je dobré neukvapovat se a POŘÁDNĚ si vše rozmyslet a nastudovat, protože koupit si akvárium s hloubkou 30 cm jen proto, že ti padne do oka, by byl opravdu pech...

Pokojně bych si změřila skříňku a pokud je tam místo třeba 100 x 45, tak to je ideální rozměr dna akvária, výšku bych dala třeba 40 cm a šla s tím ke sklenářovi, který umí lepit akvária. Samozřejmě zvaž nosnost skříňky!!!

Ohledně výběru akvária existuje na netu a v literatuře spousta článků.
Ohledně nosnosti skříňky najdeš spoustu debat, rad a kalkulaček na spočítání hmotnosti.

Moje rada každopádně byla ta, že bys měl začít od toho podstatného - co bys chtěl mít v akváriu. Až pak řešit, kde a co konkrétně koupit.

P.S. Kdyby se akvaristika dala popsat do jedné knihy, tak by to už dávno někdo udělal. Není od věci si sehnat v knihovně nebo antikvariátu starší československou literaturu, která ti sice nezodpoví nic o LED versus T5, ale aspoň částečně poodhalí ten celkový obraz. Jinak zorientovat se ve všem, od rostlin, ryb, přes techniku po krmení, chemii, nemoci... to je na celý život. Proto ti těžko někdo poradí jednoznačný postup, jaké si pořídit akvárium. To není jako kupovat si auto.
P.P.S. Aspoň jeden základní link, ale hledej sám další: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod larix » 14 Feb 2016 12:06 pm

Raviolka napísal:konkrétní druh ryb, kterému malé akvárium vyhovuje více (takových je hodně málo, ale jsou).


Toto ma zaujalo, môžeš prosím ťa menovať? Vďaka.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Raviolka » 14 Feb 2016 13:11 pm

S mou nepopiratelnou specializací na živorodky to bude dost jednotvárné :lol:

Všechny drobné a málo pohyblivé druhy, žijící ve velkých hejnech, typicky u zarostlých břehů. Např. Quintana atrizona, malé vdovičky z rodu Phallichthys (viz časopis Akvárium č. 30). Taky Heterandria formosa a zástupci rodu Neoheterandria, Micropoecilia, Scolichthys apod.

To jsou druhy, které se dobře cítí při vyšší hustotě osádky (vlastního druhu!) a při dostatečné koncentraci potravy. Je docela dobře možné poskytnout jim to v akváriu s objemem 200 l, ale pak potřebuješ stovky ryb. Což při výše jmenovaných (pominu-li Heterandria a Neoheterandria) je těžko představitelné. Takové akvárium musí být očima běžného akvaristy přerybněné a překrmované. V menším to jde lépe a ty rybky se cítí opravdu dobře.

Abych to zobecnila, jsou ryby, kterým nevyhovuje volný prostor. Jiné, kterým nevyhovuje příliš vysoké akvárium. Jiné, které budou opravdu hladovět, pokud je donutíš se moc hýbat (to je známé např. i při "výkrmu" plůdku).

---
Dodám, že se to netýká rozhodování mezi 60 l a 80 l. To, že existují ryby, pro které bych úmyslně zvolila menší nádrž, jsem uvedla jen jako jeden ze dvou platných důvodů pro takové uvažování, ne pro tuhle konkrétní situaci.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod larix » 14 Feb 2016 13:35 pm

Pýtal som sa preto, že doteraz by som to nedokázal povedať o žiadnej rybe. Vždy som to bral automaticky - čo najmenšie ryby do čo najväčšej nádrže, takže toto je pre mňa nová informácia. Vďaka za vysvetlenie.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 15 Feb 2016 15:34 pm

Nerad by som bol, aby sa mi tu tema zvrhla na inu temu.

Tento tyzden idem do obchodu. Pridam sem fotky :)
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 17 Feb 2016 14:46 pm

Ahojte ludia.

Tak som co - to nastudoval. A rozhodol som sa ist cestou skladania vlastneho akvaria , nie setu.

Zaroven sa mi zmenila situacia - mozem mat akvarium az o sirke 110cm namiesto povodnych 80cm.

Takze sa mi moznosti troska rozsirili. Momentalne rozmyslam, ci neist do Cichlid.

Slo by to uz s takymto akvariom, nie ? Na discusy treba asi menej siroke, ale hlavne vyssie akva ci ?

Dakujem za odpoved.
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod migra.martin » 17 Feb 2016 15:50 pm

110 šírka či dĺžka? Kolko máš vyrátaný objem? Na discusy ako akvarista ktorý ešte len začína zabudni, na cichlidy by som doporučoval minimálne 200litrov aj to rátaj že ked ti bežne predajne Malawi nárastu do dospelosti bude im nádrž mala...


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
migra.martin
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Aug 2015 15:41 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod PalinoF » 17 Feb 2016 21:08 pm

100x40x50 napr. 200L
PalinoF
 
Príspevky: 10
Založený: 10 Feb 2016 17:04 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod migra.martin » 17 Feb 2016 21:51 pm

Do takého môžeš skúsiť aj nejaké cichlidy ale rátaj že ich nemôžeš kombinovať s inými rybami. A ako som už písal ked dorastu bude im to malé. Možno nejakú tanganiku avšak ta nieje až tak farebná... Ja by som išiel na začiatok do kombinácie nejakých obyčajných tetier,možno živorodiek...


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
migra.martin
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Aug 2015 15:41 pm

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 21 Feb 2016 00:32 am

Chceš, aby se ti ryby množily? Chceš mít populaci obnovující se po dlouhou dobu? Pak nějaké živorodky. Jeden dominantní druh.
Je ti to jedno a chceš krásné, aktivní ryby? Tetry konžské.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Luke58 » 26 Feb 2016 02:33 am

Ja osobne som zastanca nazoru ze zvolit mensie akvarium je lepsie ako rovno velke pre novacika. Sam som novacik v akvaristike, pomaly sa vzdelavam a napredujem ale bola by obrovska zodpovednost pre mna zobrat si velke akvarium, preto som koncom septembra radsej vybral 54l. Na zaciatok mi to bohate staci aby som sa naucil a pochopil principom ako to vlastne funguje a ako sa treba o to starat. Navyse keby ma to prestalo bavit tak sa ten set dokaze niekam odlozit, co pri 150l akvarku sa neda povedat. Ale viem uz teraz ze ma to neprestane bavit. Dychtim stale po novych vedomostiach a ucim sa nove a nove veci :), uz len to ze som pochopil nitrifikacnemu procesu to ma posuvalo dalej. Beriem to ako so soferovanim a autom, lepsie je ked sa nauci sofer soferovat na slabsom aute a potom si vezme BMW ako ked sadne do BMW a hned ho rozbije.
Obrázok používateľa
Luke58
 
Príspevky: 92
Obrázky: 5
Založený: 23 Feb 2016 14:19 pm
Bydlisko: Košice - KVP

Re: Moje nové a zároveň prvé akvárium

Odoslaťod Pštros » 26 Feb 2016 08:46 am

Osobne sa prihovaram za vacsie...
BMW ma ABS, ESP, parkovaciu kameru, XYZ...
Bolo to vela krat spomenute...vacsie akva je stabilnejsie, toleruje viac chyb a koniec-koncov dava omnoho viac moznosti, co s nim mozes spravit.

Sam sa najlepsie poznas, ci si clovek, ktory nieco skusi a o mesiac uz chce skusit nieco ine, ale ak nie, tal vacsie.

K rybam sa velmi vyjadrit neviem... s 200l sa urcite da skusit afrika, ale asi tak na spodnej hranici komfortnosti pre obyvatelov, pri nastudovani maximalneho mnozstva informacii. Mensie rybky s nejakym soliternym parom skalarov alebo inych zaujimavych druhov si viem predstavit asi skor. Sam som ale afriku nemal.

V kazdom pripade, najskor sa rozhodni, potom studuj co sa da o technike, zariadeni, zabehu, obyvateloch a potom sa pusti do prace.
Nie naopak...

Drzim palce. :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.