Chory karas



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Chory karas

Odoslaťod MajkaK » 26 Mar 2005 17:40 pm

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.

Mam troch karasov v dvadsat litrovom akvariu. Dala som im sera omnipur, lebo sa im objavili biele bodky. Lieky tam mali byt 8 dni, voda ale ozelenela a bola kalna. Po par dnoch sa jednemu zacal rozpadat chvost. Dala som ho do druheho akvaria (12 litrov) a liecila ho sera baktopurom.
Biele bodky zmizli. po dvoch dnoch liecenia sa mu na rozpadnutom zvysku chvosta a poranenej casti tela urobila pravdepodobne plesen. Tak som mu na treti den vymenila vodu a liecila ho sera mycopurom, ktory som mu podla navodu pridavala do vody tri dni. ale nepomohlo to.
Tak ho uz dva dni kazdy vecer vyberam z vody a cistim mu to vatou namocenou v dezinfekcnom pripravku sera costa med. Samozrejme mu do vody pridavam sera fishtamin, sera mineral salt a sera aqutan. Trva to uz seden dni a nezlepsuje sa to (pozri fotky tu).

Co mam robit? Dakujem za kazdu radu.
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Reklama

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod ado » 26 Mar 2005 18:40 pm

Ahoj Majka :) Xoval som isty cas karasy, ale s tymto som sa nestretol. Ak sa im nieco prihodilo, nejaky neprijemny flak na hlave, vymenil som vodu a dal tam preventin, no a casom to zmizlo. Cital som, ze vymena vody za cistu dost pomaha. A este nieco, pre 3 karasy je 20 l podla mna je malo, to je tak pre jedneho, aj to nie je dost. Mozno vela pripravkov naraz v nevhodnej kombinacii, no skus, vela zdaru :)
Obrázok používateľa
ado
 
Príspevky: 38
Obrázky: 14
Založený: 27 Nov 2004 09:40 am
Bydlisko: Bratislava

Chory karas - co je nove

Odoslaťod MajkaK » 28 Mar 2005 20:39 pm

Ahojte,
karas vyzera stale rovnako, je celkom zivy, plava (aj ked mu to s tym chvostikom ide tazsie) aj papa. Vyzera to tak, ze sa choroba nezhorsuje. Snazim sa liecit ho vsetkym dostupnym a uvitam, ked mi niekto skusenejsi poradi, co pre neho bude najlepsie. Dakujem.
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Chory karas - obrazky priamo

Odoslaťod MajkaK » 28 Mar 2005 20:53 pm

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod supinka » 28 Jún 2005 22:33 pm

MajkaK no to teda fakt hrozne vyzera. Ja by som to uz asi vzdala
Obrázok používateľa
supinka
 
Príspevky: 11
Založený: 07 Jún 2005 21:02 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod Kubo » 29 Jún 2005 11:18 am

Tak tomu tu uz asi podla mna nepomoze ani svetena voda :) :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 30 Jún 2005 13:29 pm

cafte
ak to niekoho zaujima, tak ten karas (zavojnatka) na obrazkoch je zivy a zdravy. chvostik ma uz skoro dorasteny aj supinky uz rastu :-)
o par dni poslem aj fotky, aby ste mi verili

p.s.
som sice len zaciatocnicka, ale som pysna na karaska aj na seba ako sme to fantasticky zvladli :-)
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod skala » 30 Jún 2005 13:40 pm

tak nech sa dostavia aj dalsie uspechy. DO PLAVANIA ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 02 Júl 2005 20:24 pm

Posielam slubene foto, takto vyzera teraz (po viac ako 3 mesiacoch). Po kliknuti sa ukaze vacsie foto.
Obrázok
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod tajcenova » 04 Júl 2005 10:18 am

Ahojte vsetci,
som zaciatocnik a mam doma dvoch karasov, nie je to ani mesiac co ich mam,
jeden z nich ale zacina mat hnede brusko- neviem co to je.Nezväcsuje sa, rybka papa aj pekne plava. Ta druha ale za nou stale beha a chodi jej najma okolo ritky.Je mozne ze budem mat male rybky?
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 04 Júl 2005 13:27 pm

caf
ak ten karas dobre papa a plava, tak by to malo byt ok. Niekde som citala ze u karasov je bezne, ze menia farbu, ale ja osobne som sa s tym este nestretla. A to, ze jedna druhu nahana (lezie pod chvost) je u nich normalne, hlavne pocas krmenia.
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod tajcenova » 04 Júl 2005 13:35 pm

Naozaj sa o neho nemusim bat?Ma tie flaky na brusku ale dnes rano som si vsimla, ze ich ma aj pri plutve.Mam obavy.Dufam ze mi neumre.:-(
A ako sa prejavuje,ze rybka bude mat male?

Inak Majka - klobuk dole co sa ti podarilo s tvojou rybkou. Je super ze sa niekto stara, niektori aj skuseni akvaristi by to uz boli vzdali a ty si ju zachranila to je SUPER:-)
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 04 Júl 2005 14:58 pm

caf
dakujem za pochvalu :-)
Hladala som aj na fore aj v knihach, ale nic moc som nenasla. Mozu to byt aj nejake huby, ale to by mala ja druha rybka. Velmi dolezite je ich pozorovat a hladat co by to mohlo byt a co to mohlo sposobit. Moze to byt aj stresom alebo kvalitou vody, alebo... Kazde dva tyzdne musis odsavat vykaly a dolievat odstatu a upravenu vodu. Ako som uz spominala, ja pouzivam prostriedky od Sery. Skus vycistit akva.
Skus pozret www.sera.cz a otvor si sera radce - jak uzdravit sve rybky. Ak sa bude zdravotny stav rybky zhorsovat, tak musis dat lieky.
Este budem hladat a ak nieco najdem, dam ti vediet

P.S. Ake velke mas akva a co tam okrem karasov mas?
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod Ejo_KE » 04 Júl 2005 15:05 pm

Heh priroda si zasa raz podarila :) Tak do plavania ! :D
Obrázok používateľa
Ejo_KE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 34
Založený: 24 Dec 2004 16:35 pm
Bydlisko: Kosice KVP

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 04 Júl 2005 15:22 pm

este k tvojej otazke o mladych.
Karas nie je zivorodka. Predpokladam, ze si ich kupila v obchode a ze to este nie su dospele jedince. Takze mlade mat nemozu.

Dufam, ze som ta predoslym prispevkom nevystrasila. Netusim co to moze byt, len som hadala. Ale v kazdom pripade vycisti akva aj filter, ale vymen max. polovicu vody. (ak ti voda trochu zbelie, nic sa nedeje, o par dni sa to upravi). Kedze ho mas len kratko, tak vo vode nie je vytvorene to spravne prostredie, nie su tam dobre bakterie a aj preto moze byt imunita rybiek oslabena. Na tej stranke od sery si pozri aj upravu vody, cista voda je pre zavojnatky obzvlast dolezita.
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 04 Júl 2005 19:28 pm

caf
este som nasla, ze by to mohla byt otrava z dezinfekcnych pripravkov, dekoracnych predmetov alebo chloru, ...
Odporucaju odstranit dekoracne predmety, vymenit polovicu vody a pridat dvojitu davku sera aqutanu. po hodine mozes pridat priamo do akva sera nitrivec. Ale nekombinuj ich s inymi pripravkami ani s pripravkami od inych vyrobcov, lebo vsetkeho vela skodi
drzim palce
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod tajcenova » 06 Júl 2005 08:04 am

Mam iba dvoch malych karasov, mam ich asi 3 tyzdne, mam male okruhle akvarko, cca 7 litrov, 2 rastlinky, biely strk, vzduch, ale nemam cistiaci filter, a mam maly zamocek. Vraj karasy nepotrebuju filter na cistenie, staci im menit vodu, mne sa to nezda...
V predajni mi poradili aj akysi pripravok na vodu. Vraj voda z vodovodu nie je dobra a treba im nakvapkat tento pripravok aby sa stala akvarijnou vodou. Ale ked si teraz nepamatam ako sa vola. Pozriem doma a zajtra napisem.
Ked menim vodu mam ju nechat odstat?
Ak by som si uz bola ista, ze je chory, kde zohnat lieky?
Druha rybka je zdrava, ma stale rovnaku farbu, plava aj papa.
Bojim sa ze mi umre...:-(
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 06 Júl 2005 08:41 am

Gulate akva su sice pekne ale nevhodne pre chov ryb. (predavacov netreba vzdy pocuvat) Odporucam ti zaobstarat si normalne akva a min. 40 litrove, lebo rybky este narastu. A urcite filter, lebo karas je rybka "bordelar". Rastlinky do akva urcite ano, strk by si mala mat dvojaky - jemnejsi na "bagrovanie" a vacsie oble kamienky zaberajuce asi 1/3 dna, ktore daj pod filter. Pod vacsie kamene sa usadi spina a ty ju mozes lahko odsat pomocou "zvona". Piesok nie je vhodny.

V akva pre karasov nesmie byt nic ostre! (radi sa otieraju o predmety a preto sa mozu zranit alebo urobit si modrinu, skontroluj ten zamocek)

Vodu je dobre nechat aspon den odstat, aby vyprchal chlor. A pre istotu do nej pridat pripravok na upravu vody. Odporucam ti pouzivat pripravky od jednej firmy lebo kombinacia niektorych znaciek nemusi dopadnut dobre. Ja mam vyskusanu Seru a som moc spokojna. Maju hodne velky vyber a patria medzi tie lepsie firmy. Lieky bezne zozenies v kazdej predajni so zvieratami a chov. potrebami.

Ako je na tom pacient?
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod tajcenova » 06 Júl 2005 09:56 am

S tym okruhlym akvarkom to moze byt pravda, ale nemam vela miesta na 40 litrove:-(

Ten zamocek nema nic ostre,aspon myslim,ale hned ako pridem domov ho radsej vyberiem.Myslis ze by to mohla byt modrina alebo nieco take?

Pozerala som tu stranku o chorobach rybiek ale nic take ako ma ten moj som tam nenasla...

Dnes po praci skusim zajst do predajne kde som ich kupovala a opytam sa.
Myslis ze s nejakou chorobou uz mohol aj prist?Teda ze si to uz mal ked som ho doniesla?

Problem moze byt aj s tou vodou nenechavala som ju odstat.
Cudne mi ale je ze tomu druhemu nic nie je, takze je velmi tazke najst pricinu.
Vodu som im menila dost casto hned ako sa mi zdala spinava. A papat im davam specialne krmivo pre karasy.

Ked som rano odchadzala spraval sa v pohode napapal sa plaval.Bol culy.Takto nejavy znamky choroby, teda sa mi nezda. Len to brusko ma tusim stale tmavsie. On je oranžovo - zlaty a bruško ma tmavo hnede.
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod shooty » 06 Júl 2005 10:25 am

Ta choroba sa vola bakterialny rozpad plutiev. Vznika z toho, ked mas v malom akvarku natlacenych vela ryb. Pre JEDNU zavojnatku sa neodporuca menej ako 50 litrov vody.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Chory karas

Odoslaťod tajcenova » 06 Júl 2005 10:26 am

shooty napísal:Ta choroba sa vola bakterialny rozpad plutiev. Vznika z toho, ked mas v malom akvarku natlacenych vela ryb. Pre JEDNU zavojnatku sa neodporuca menej ako 50 litrov vody.
Ano tu chorobu mal Majkin karas. Moj ma nieco ine... Precitaj si vyssie
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod MajkaK » 06 Júl 2005 11:55 am

Ja mam tri zavojnatky (cca 8cm a s chvostom) v 60 litrovom akva a su uplne v pohode. Ale samozrejme, ze ak narastu, tak kupim vacsie.

tajcenova, urcite musis kupit vacsie akva a filter. Ak je karas aj po troch dnoch stale culy, dobre papa a brusko sa nezvacsuje, tak to je super. A ja si myslim, ze ak by to bol bakterialny rozpad plutiev, tak by sa to uz prejavilo. Ten moj ho asi mal a chvost a kus tela mu to zozralo za 24 hod.
MajkaK
 
Príspevky: 60
Obrázky: 2
Založený: 26 Mar 2005 16:52 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod shooty » 06 Júl 2005 11:59 am

Ked dobre filtrujes teoreticky mozu byt v pohode, ale nemozes ocakavat, ze ti narastu do plnej velkosti. Teda cca 30 cm.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Chory karas - surne

Odoslaťod tajcenova » 06 Júl 2005 11:59 am

Ti moji dvaja su celkom mali maju tak max. 4 cm aj s chvostom.
To brusko ma normalne, nema ho ani zvacsene, papa aj plava, myslim ze dycha normalne. Skusim dat vacsie akvarko a kupit filter, opytam sa este v obchode co by to mohlo byt. Diky za rady:-)
tajcenova
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 04 Júl 2005 10:15 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.