kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Mirko1A » 03 Dec 2015 14:48 pm

dik radorado, skusim tie granule aj mensie kusky piskot (aj ked nedaval som viac ako 1/4 piskoty)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Reklama

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod hongi » 18 Dec 2015 21:05 pm

Zdravim,
po par rokoch som spat a ako inak uz som aj zalozil nove akvarko, chcel by som v nom chovat apistogrammy, a pre ne by som chcel chovat zivu potravu, rozmyslal som nad dafniami, pripadne nieco co by dokazalo s nimi zit spolocne. v pivnici sa mi zda byt idealna teplota (este som nemeral), kde by moli zit celorocne v starej vani. Otazka je - kde zohnat teraz v zime nasadu? nevie niekto? pripadne , nema niekto? dik moc
moze to byt v podstate aj nieco ine co sa bude dat chovat v tej vani, nie som ortodoxny dafniista
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod hongi » 19 Dec 2015 11:41 am

A co tak Grindal? kde sa da kupit? pripadne vedel by niekto poslat? dakujem
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod radorado » 19 Dec 2015 18:32 pm

Daj si inzerat tu na webe, alebo kukni aj na bazos tam je stale nejaky grindal na predaj.

Odoslané z LG-D802 pomocou Tapatalku
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Zero » 21 Dec 2015 00:50 am

Mirko1A napsal dotaz, který zkrátím: neviete prosím poradiť, čím najlepšie kŕmiť Neoheterandria elegans ? Používam grindal aj háďatko octové a oni si to nevšímajú ....., nemáte s tým skúsenosti? Teplota v akva je cca 24.5 C, čiže nemalo by im byť zima .

puzzo88 na to odpověděl: skusil by som mozno mrazeny cyklop, ten mne jedli ochotne, ale aj drobnejsi grindal nebol problem,
staci mat jednu krabicku vlhsiu, cerviky budu mensie a prikurit na cca 26-27 tiez nezaskodi !!

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

S těmito rybami nic takového neřeším, asi proto, že grindalem a háďátkem vůbec nekrmím. Teď přes zimu dávám cezený menší plankton ve složení dvou druhů perlooček, buchanky - cyklop, obohacené o přimísenou korethru a ve stojaté vodě žijící larvy jepic, což to vše pochází z mých venkovních a skleníkových nádrží, co v zahradě mám vybudované.

Dále přikrmuji chovanými roupicemi, které "elegansky" náruživě požírají, aniž bych musel červy třídit podle velikosti a doplňkově přikrmuji rozmělněným sušeným vločkovým krmivem a jemně drcenými sušenými gamarusy. To samé, jen v hojnější míře dávám i rybkám Micropoecilia parae a část živého dostávají, též hlavně potěry i od ostatních druhů. Živého je nyní oproti létu málo.

Mám i živé blešivce - gamarusy původem z místního pramenného vývěru, z jehož hlavního zdroje se odebírá pitná voda pro nás tady i okolní vesnice, ale zatím jen pro experimentální chov.

Když neoheterandriím použité krmení vyhovuje, tak ho berou i bez zvyšování teploty. Doporučení od puzzo88 prikurit na + 26 až + 27 °C s vykřičníky, nepovažuji v tuto dobu za vhodné, ani za účelem množení. Moje N.elegans mají v těchto dnech teplotu vody + 17°C a normálně přijímají potravu. Sice nerodí mladé, ale od toho právě teď mají útlumový zimní odpočinkový klid.

Ti, co těmto rybám topí a neměli je na "letnění", nemůžou samozřejmě takový pokles si u svých ryb dovolit. To je dlouhodobá záležitost provozního systému, kdy ve více generačním cyklu, jsou ryby bez úhony na zdraví schopny po vymezenou dobu tolerovat výraznější kolísavé výkyvy teplot .

Význam to má hlavně v podmínkách, kde k tomu může dojít a chovatel je omezen eliminovat tyto události jiným dostupným řešením . Ani já to nemůžu přehánět a v případě potřeby přitopím.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

V souvislosti se zaměřením tohoto tématu se předčasně zmíním o plánu chovu dalšího živého krmiva, o kterém se tu prozatím nikdo viditelněji nerozepsal a přitom se tento živočich vyskytuje i na území Slovenska, kde je součástí zooplanktonu a právě se i v zimním období nedostatku dá ve větší početnosti najít.

Nemám na mysli tajemné a krásné vznášivky, jenž jsem i na Slovensku lovil v odstaveném říčním ramenu Váhu a objevují se s jarním oteplením, ale malé krevetce podobné "garnátky" a to korýše s názvem vidlonožec dunajský - Limnomysis benedeni.

Já něco tomu podobného a ve velkých hejnech viděl před mnoha lety v Baltickém moři.

Prozkoumával jsem různé informační zdroje a zaujalo mně to natolik, že mám v plánu uskutečnit expedici s cílem tohoto korýše do chovu získat.

Udržet a rozmnožovat tyto zajímavé tvorečky by nemělo být o nic těžší, než chov krevetek (trošku mi to připomíná http://www.krevetkus.cz/eshop/eshop/hal ... -rubra.php ) , nebo s trochou přirovnání např. srovnatelné odchovy žábronožek.

Možná někdo z vás tyto korýše zná a případně i lovil a může k tomu něco napsat. Ve slovenštině existují záznamy o průzkumu a evidenci korýšů v povodí Dunaje, ale mnoho informací se dá dohledat i jinde v odkazech, kterých je poměrně dost. Trochu pomůžu s hledáním a nějaký ten odkaz přidám.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=dJLfKR0BFT0 ,
něco podobného k inspiraci - https://www.youtube.com/watch?v=KMfmyPY-rtw ,
https://www.youtube.com/watch?v=pm4LECIA4o8 ,
https://www.youtube.com/watch?v=hhTRieQunro

Popis: http://www.neobiota.info/Neozoen.php ,kde se vpravo klikne na @ a objeví se - http://www.neobiota.info/pdf/Limnomysi_benedeni.pdf

Fórum: http://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=& ... 3298134494

Moc se mi nechtělo dělat tu moudrého. Příspěvek vkládám k oživení probírané problematiky při obstarávání živé potravy pro naše chované ryby a jiné druhy fauny i k iniciování nových nápadů. Tak něco kloudného bádáním vymyslete a navrhněte. Zero.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod hongi » 04 Feb 2016 11:59 am

zdravim, neviete pri akej teplote kape grindal? a po akej dlhej dobe? dosiel mi postou a bolo to dost studene, neviem ci to rozchodi.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Hora » 04 Feb 2016 12:18 pm

hongi napísal:zdravim, neviete pri akej teplote kape grindal? a po akej dlhej dobe? dosiel mi postou a bolo to dost studene, neviem ci to rozchodi.

Postav ho na nejaku krabicu na radiator,chce teplotu 25-30 stupnov,rozchodi to,neboj.Dolezite je dodrzovat vlhkost,ale viac vymackanu spongiu,nie mokru!Keby sa ti nahodou urobila pliesen,neumyvaj,ale vystrihni ten kusok.Pre pokoj a zasobu do buducna naockuj dalsi molitan alebo vlakno,co mas.Inac mam komplet navod od grindalistu,mozem ti poslat,no aj na nete je dost.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Hora » 04 Feb 2016 12:27 pm

www.sozo.sk tu je dobry navod na chov a niekolko moznosti chovu
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod hongi » 04 Feb 2016 12:34 pm

hej hej , len som nikde nenasiel ako dlho je schopny prezit pri nizkych teplotach.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod hongi » 16 Feb 2016 19:49 pm

Neviem co s tym grindalom. Skusam ho rozbehnut uz 12 dni, no nedari sa. Je hrozne malinky, slabo zerie a strasne pomaly sa mnozi.
Nevie niekto nejaku fintu co by mu mohla pomoct? Teplota je cez den 25-26, v noci klesa na 22. Zo zaciatku som to asi mal vlhsie ako malo byt, no ani po upraveni vlhkosti sa zatial nerozbieha.Piskoty davam uz len kusok-velkost hrasku a menim casto.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Houmrik » 18 Feb 2016 21:38 pm

Ahojte! Viem ze to sem asi nepatri, ale mam problem s prihlasenim sa do sekcie "burza" tak skusam tu. Nieje tu nejaky chovatel moiny/dafnie ktory by za par drobnych predal nasadu?? Idealne okolie skalica-senica....
Dakujeem! Dufam ze nikoho nepohorsim tym, ze sem pridavam v podstate inzerat....dakuje....
Houmrik
 
Príspevky: 4
Založený: 18 Feb 2016 21:23 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Mirko1A » 01 Mar 2016 10:43 am

ahoj, potreboval by som radu od skúsenejších

už niekoľko mesiacov mám chov grindal, počiatočné ťažkosti prekonané (plesnenie a pod.). kŕmim piškótami, klasický chov v zakrytej plastovej krabičke na molitane prikrytým sklom. rosím príležitostne odstátou vodou
problém je, že v určitých periódach grindal rastie super, každú hodinu by som mohol odoberať a kŕmiť. bohužiaľ, väčšinu času a posledné mesiace stále sa síce grindal rozmnožuje, avšak zostáva maličký (tak 1mm), čo je síce super pre malé novovyliahnuté ryby, ale väčšie si to nevšímajú, lebo je to ozaj mini
tiež som si všimol, že na skle niekedy zostáva akoby sliz, alebo niečo také (hoci to nie je nič bakteriálne, skôr ako keby ten grindal niečo vylučoval)

neviete čo s tým? ako dosiahnuť normálny rast aspoň do 0,5 cm a nie miliardu minigrindalíkov 0,5-1 mm
zabudol som dodať, že keď je molitan zdola už moc tmavý (v strede pod piškótou), tak ho preperiem vo vode
vďaka
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod puzzo88 » 01 Mar 2016 11:19 am

suchsi molitan / len velmi jemne vlhky = vacsie kusky
puzzo88
 
Príspevky: 50
Založený: 10 Jan 2014 18:19 pm
Bydlisko: pezinok - okolie

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod hongi » 09 Mar 2016 19:30 pm

a ak uz su zakrpatene a zmeni sa vlhkost molitanu na suchsiu zacnu dorastat vacsie?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod zippi » 01 Aug 2016 21:02 pm

ulovil som dnes na zahrade :)
kolko takto vydrzia komare? mam len par rybiek takze ich nemozem dat vela...
tie "zatocene" larvy su tiez komare?
Prílohy
IMG_6090.JPG
IMG_6087.JPG
zippi
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2015 16:17 pm
Bydlisko: Nitra

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Aug 2016 21:57 pm

Pozor! Tie larvy za chvíľu vyletia. Nedrž to v izbe, nebudeš spať :) Skrmuj hneď
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod zano » 02 Aug 2016 19:36 pm

ohladom komarov by som sa chcel spytat:
Ako najjednoduchsie vylovit larvy komarov zo spinavej vody? Standardne najskor komera polozia larvy do mierne znecistenej vody, takze do vedra davam listie, kus zeminy, a netrva par dni a uz tam mam larvy. Lenze som nedoriesil ako z takejto vody vylovit ich. Zialbohu to riesim, pribehnutim a rychlo ulovym par sitkom, potom musim pockat kym sa usadi voda, a opakovat dookola. Nema niekto jednoduchsi sposob?
Obrázok používateľa
zano
 
Príspevky: 118
Obrázky: 7
Založený: 15 Júl 2013 13:39 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Aug 2016 21:46 pm

Ja to robím tak, že nazbieram dážďovú vodu a nič do nej nedávam, priebežne z nej vyhadzujem listy a podobné opady zo stromov. Po dvoch dňoch naplním druhé vedro, sud a po dvoch dňoch...... Mám takto 3-6 sudov, vedier, aby bolo vždy nové zásoby. Potom prelejem cez sieťku a vodu vrátim do ďalšieho vedra. vyzerá to ako práca dookola, ale baví ma to. Takže do dážďovej vody netreba žiadný humus
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod rastik » 14 Dec 2016 18:40 pm

Nemá niekto z okolia košìc na predaj grindal?
rastik
 
Príspevky: 9
Založený: 17 Jún 2014 14:33 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod branom » 04 Jan 2017 10:31 am

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť kde by som mohol zohnať živú Chlorellu, alebo nejakú inú jednobunečnú riasu. Nedarí sa mi totiž rozchovať Moina macrocopa, skúšal som už všeličo, ale nejako sa jej do toho nechce. Ostalo mi ešte zopár kusov moiny.
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod robogym » 05 Jan 2017 16:08 pm

tiez by som mal jednu otazku, rozmyslam ze by som skusil chovat dafniu. Da sa ako nasada pouzit ziva dafnia v sacku z akvaristiky (cca 90ml) ? Alebo treba kupovat volaku speci nasadu?
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod barky » 05 Jan 2017 16:48 pm

Jasne da sa, ale na chov v "amaterskych" podmienkach je lepsie si vybrat moinu
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod branom » 09 Jan 2017 12:56 pm

To: robogym - Ja som jeden taký sáčok vylial do suda zo zelenou vodou čo som mal na záhrade. O 2 mesiace som stiahol "úrodu" čo bolo asi 2dc dafnie. Vo vnútorných podmienkach by to asi tak ľahko nešlo.

Skúšal niekto chovať/chová California black worms (lumbriculus variegatus)?
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod robogym » 09 Jan 2017 18:18 pm

Aha, vdaka vam za info. Bol som kuknut aj v akvaristike ale moinu neptedavali. Tak zostanem na teraz len pri artemii

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.