300 L Amerika



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 13 Jan 2016 22:05 pm

Názov nádrže: Amerika
Založenie nádrže: 22.12.2015
Biotop nádrže: Amerika (aspoň sa budem snažiť)
Rozmery nádrže (d x v x h): 120x50x50
Hrúbka skla: 8mm
Objem nádrže : 300 L
Dekorácia v nádrži: korene, kamene, 3D pozadie
Filtrácia nádrže: externý filter, Fluval 306
Osvetlenie nádrže: T8 2x30W (momentálne však bežím na led)
Ohrievanie nádrže: 200W
Stojan pod nádržou: zmontovaný stolík
Rastliny v nádrži: plánujem vallisneriu, sagittariu, anubiasy a microsorium
Ryby v nádrži: Geophaugusy (ak sa ich podarí zohnať) skaláre, pancierníčky
Kŕmenie rýb: vločky, granule, mrazené
Výmena vody: 1x za týždeň
Poznámka k nádrži: Moja prvá väčšia nádrž
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Reklama

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 13 Jan 2016 22:16 pm

nejaké fotky, bohužiaľ fotené len mobilom
Prílohy
image (21).jpg
týždeň od vloženia do akva a už majú krpcov
image (16).jpg
akara modrá (len dočasne)
image (20).jpg
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod jozefmotyl » 13 Jan 2016 23:33 pm

V jednoduchosti je krása . pekne , nech sa dari.
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Pštros » 13 Jan 2016 23:45 pm

pôsobí to pekne, čisto, príjemne..fajn akva, nech šlape a robí radosť
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 14 Jan 2016 16:05 pm

Dakujem chalpi, rád by som tam pridal ešte pár koreňov a rastlín, no rastliny bez toho aby som ich upevnil dlho nevydržia
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 17 Feb 2016 13:35 pm

Zdravím, tak nejakí aktualizácia. V akva už pláva 5 kusov Geophagus tapajos red head, majú niečo okolo 5-7 cm. Postupne sa však prestáva dariť rastlinám, na ktorých sa tvorí hnedá riasa (pravdepodobne kvôli nedostatku svetla a živín) + som pridal ešte jeden koreň, nie práve najkrajší no neviem zohnať taký čo by sa mi tam hodil, a aj nejaké ďalšie rastliny. Momentálne to bohužiaľ stále nevyzerá tak, akoby si to predstavujem.
Prílohy
image (23).jpg
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod chnuro » 18 Feb 2016 00:25 am

Čo na tom nevyzerá ako by si chcel? Daj preč tie ploché kamene, sú ako päsť na oko, vytrhnuté z kontextu. Na tú planinu, čo máš v strede daj korene s machmi. Stačí jednoduchý jávsky mach na malých a stredne veľkých koreňoch. To chytí taký šmrnc, že sa budeš diviť! Akvárium získa aj na hĺbke a rozmanitosti.

No hnedá riasa - larix by ti povedal, že máš svetla dosť :-). Možno by tu vedel poradiť viac on.
Rastlín máš málo, aby vznikali nejaké veľké nedostatky... hnojíš niečím?
Stále meníš pravidelne vodu každý týždeň? Aké množstvo?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod larix » 18 Feb 2016 09:13 am

Som síce zástanca slabšieho osvetlenia ale o tom aké svetlo má Garish nevieme nič, iba že je to LED. Nevieme ani, ako dlho sa svieti. Proti rozsievkam je vždy dobré najprv skúsiť zvýšiť dávkovanie svetla a uvidíš, treba iba sledovať, či sa nezačnú rozbiehať zelené riasy. Druhá vec je, že tvoje akvárko je stále pomerne čerstvé a mineralizácia ešte nemusí fungovať tak, ako treba. Takéto prostredie rozsievky tiež obľubujú. Naštartovať tieto procesy môže pomôcť nejaká násada baktérií, napr. http://dennerle.com/en/products/aquaris ... oclean-bio Rozsievky konzumujú aj riasožrúty ako Caridina japonica alebo Otocinclus sp.
Ak sa rastlinám prestáva dariť, problém bude najskôr vo výžive, takže treba o tom niečo prečítať a začať prípadne skúšať (veľmi jemne) prihnojovať. Nevieme nič o tvojej zdrojovej vode, možno sa pri rozumnej skladbe rastlín zaobídeš aj bez hnojenia a aktuálny problém môže tiež súvisieť iba s nenaštartovanou mineralizáciou.
Súhlasím s chnurom, že tie ploché kamene tam nevyzerajú dobre. Ak majú slúžiť ako trecí substrát, minimálne by som ich nejako prirodzenejšie rozmiestnil. Rovnako tie korene s machmi sú dobrý nápad.
Inak si myslím, že si začal dobre, chce to len čas akvárko dotvoriť a vybalancovať.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod j » 18 Feb 2016 09:54 am

Akvárko sa mi páči tak ako je - naozaj platí že v jednoduchosti je krása. Súhlasím s predošlími príspevkami že tie bridlice tam nesedia. Ak už máš nutkanie nejak ten priestor vyplniť, tak zopár väčších plochých okruhliakov, tie by tam vyzerali asi prirodzenejšie, hlavne keď chytia patinu.

Larix: prosím ťa čo si mám predstaviť pod pojmom "naštartovať mineralizáciu"? Nemal si na mysli náhodou biologickú rovnováhu?
Naozaj si neviem predstaviť ako sa v akvárku štartuje mineralizácia. V rámci geológie ide často o dlhé a zložité hydrotermálne procesy, v hydrológii je tak isto dosť dlhý proces kým sa voda obohatí o patričné látky aby sa dalo hovoriť o minerálnej vode.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod larix » 18 Feb 2016 10:21 am

Biologická mineralizácia (dekompozícia) je proces, pri ktorom sa prostredníctvom mikroorganizmov (plesní, kvasiniek, prvokov a predovšetkým baktérií) zložité organické zlúčeniny degradujú (rozkladajú) na jednoduché minerálne (anorganické) látky. Napríklad rozkladom nukleových kyselín alebo bielkovín vzniká mineralizácou cez medzistupne amoniak a ten sa ďalším známym procesom mineralizácie - nitrifikáciou mení na NO3, prípadne za vhodných podmienok ďalšou mineralizáciou - denitrifikáciou až na molekulárny dusík N2.
V akváriu sa dá naštartovať tým, že sa vytvoria vhodné podmienky pre tie mineralizačné organizmy - vhodnou voľbou substrátu a vhodnou filtráciou (objem a kvalita filtračných hmôt). Častým nedostatkom filtrácie býva príliš veľký prietok. Optimálna rýchlosť prúdenia vody vo vnútri filtra je pre mineralizačné baktérie okolo 4 cm/min., maximálna, pri ktorej ešte mineralizácia funguje dostatočne efektívne je 10 cm/min. Pri výšších rýchlostiach už mineralizácia vo filtri funguje dosť obmedzene a hlavnú úlohu v tomto smere potom plní substrát dna.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 18 Feb 2016 10:23 am

Chlapi, ďakujem za postrehy. Tak skúsim všetko zodpovedať. Ohladom tých kameňov, tie kamene tam zostať musia (akary aj ostatné cichlidy sa vytierajú práve na ne) jediné čo môžem spraviť je, že ich presuniem alebo inak zamaskujem, na to som práve hľadal, vlastne stále hľadám, nejaký pekný koreň, ktorý by išiel buď od stredu do pravej strany alebo len na pravú stranu. Momentálne stále svietim Diversa LED extra 2 x 13 W približne nejakých 9 hodín, no v zálohe sú stále aj T8 2x30W. Vodu mením cca 30% za 2 týždne, čo sa týka hnojenia, zatiaľ som ešte nehnojil a nemám to asi ani veľmi v pláne .... nádrž bola založená hlavne pre chichlidy, ktoré buď rastliny žerú/ničia alebo vykopávajú, takže ak rastliny odídu (bude ma to síce mrzieť) no počítal som aj s touto variantou. Teraz k tým čističom, pri momentálnej osádke nič pod 5-6 cm neprežije (žožerú to) pre predstavu prikladám fotku ako skončili všetky tetry a otíkovia.
Prílohy
f2b4f8ed-34f0-41b1-8808-b49cf5bf1561.jpg
kvalita síce nič moc, ale myslím si že tú tetru sa tam dá vidieť
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod j » 18 Feb 2016 10:46 am

Larix: dík za obsiahlu odpoveď. Priznám sa že tolko chémie je na mňa už trochu vela. :)
Ale keď na to tak pozerám, tak tomu kludne naďalej môžem hovoriť biologická rovnováha, keďže za celou tebou popísanou alchýmiou stoja nenápadné drobné formy života.

Garish: a prečo si myslíš že by sa nevytreli na plochý okruhliak patričných rozmerov?
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod larix » 18 Feb 2016 11:29 am

Fotka je zaujímavá :-) Ja som choval z juhoamerických cichlíd kedysi iba nejaké Mesonauty, Thorichthys meeki, Heros severus a skaláre. Tie sa znášali s rastlinami typu Cryptocoryne, Vallisneria, Echinodorus v pohode, rovnako s tetrami aj otíkmi.
V tvojom prípade však tie rozsievky vyzerajú naozaj na to svetlo, je slabé aj na mňa :-) Myslím si, že pokojne môžeš začať svietiť aj trubicami (sú na nich aj reflektory?). Skús začať na 6 hodinách a každý týždeň-dva pridať 1 hodinu (max. 12 hodín). Pritom sleduj výskyt zelených rias a keď sa začnú objavovať, svetlo vráť o jeden cyklus späť. Vodu môžeš meniť aj týždenne, ryby sa ti poďakujú a nič tým nepokazíš.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod chnuro » 18 Feb 2016 11:50 am

larix v príspevku vyššie o mineralizácii v akváriu nepopísal nič zložité (ja som len z kontextu tušil, čo mineralizáciou myslí). Navyše, nepovažoval by som to za zložitú chému, akvarista by mal vedieť, čo sa deje vo filtri a v dne. Znalosť "mineralizačných" procesov je podľa mňa to alfa a omega všetkých zásahov do akvária. Na základe toho sa vie akvarist sám rozhodnúť, čo môže a čo nie. Čo je veľký zásah do akvária atp. Výborné čítanie na túto tematiku je časopise Akvárium č.4, témou čísla bol "Dusík v akváriu".

@Garish - vytieracie plochy môžu byť kľudne aj menšie, dokonca môžu byť rôzne orientované. Ak ich skryješ medzi korene a rastliny, ryby sa ti ešte poďakujú, keby mohli. Zmenší sa im tak teritórium, ktoré si bránia po nakladení ikier.
S veľkým koreňom by som veľmi neotáľal: v akva-scapingu sa často korene režú a znova spájajú na dosiahnutie požadovaného tvaru. Málokedy sa stane, že akvarista natrafí na kúsok, ktorý si vygeneroval svojou predstavivosťou. Preto treba nájsť iba správny druh dreva a na jeho tvar a veľkosti neklásť najvyššiu prioritu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 18 Feb 2016 20:09 pm

uvidíme ako na tom budú geopahgusy keď vyrastú, no už teraz si pretvárajú akva ako sa im páči, cryptocoriny tam boli, no potom čo som ich musel od znova sadiť niekoľkokrát denne som to vzdal a hodil som ich do 125l, vodu som začal meniť 1x za 2 týždne kvôli momentálnemu nedostatku času.

to chnuro : s tým koreňom máš asi pravdu, no v mojom okolí nie je žiadna predajna, kde by mali nejaké normálne vyzerajúce drevá, chystám sa na exotiku do BA, tam si hádam vyberiem
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Feb 2016 23:18 pm

larix : o kompozícii som niečo tušil,ale o dekompozicii som mal doteraz úplne,ale úplne mylné predstavy...... :mrgreen:

Garish : No,niekedy sa s drevom zadarí,niekedy na burze ani prd. ...A čo je v akváriu vlastne mimo predstáv?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod hooopy » 19 Feb 2016 00:18 am

vincent , tvoj vtip ma pobavil:-), natriasa sa mi brucho.... to je tak, ked sa stretnu dva svety..

sorry garish..nedalo mi .
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod chnuro » 19 Feb 2016 10:44 am

No k tomu drevu: ja som na burzách ešte pekné drevo asi nekúpil. Keď už budeš v BA, stav sa Hornbachu. Keď trafíš nový tovar, tak sa budeš hrabať v obrovskom koši dreva a rozhodne si vyberieš. Ja som odtiaľ zariadil už 3 akváriá.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Feb 2016 15:44 pm

K tomu drevu: Hornbach je dobrý.Pre tento typ akvária by sa mohlo niečo nájsť.Až tak často tam nechodím a možno preto som tam ešte nevidel pre mna vhodný koreň.Zato na burze,kde chodím ešte menej, som videl a rovno kúpil......dodnes môj najoblúbenejší.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod puzzo88 » 19 Feb 2016 18:07 pm

ano, na burzu v BA chodi ivo rudicky / easyfish, ten mava obcas pekne na vyber, tiez som kupil, zajtra tam bude.
puzzo88
 
Príspevky: 50
Založený: 10 Jan 2014 18:19 pm
Bydlisko: pezinok - okolie

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 20 Feb 2016 23:14 pm

Zdravím, tak do BA sa nakoniec nešlo (hádam na budúci mesiac) takže žiadny nový koreň. Momentálna osádka - 2x akara modrá (pár) 4x skalár (3 sú však dosť "znetvorené" takže uvidíme do kedy budú) 5x Geophagus red head tapajos a 4x mikrogeophagus altispinosus (všetko samci), rád by som ešte pridal nejaká elka + nejakú skupinku panciernikov
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 16 Apr 2016 16:38 pm

Zdravím, momentálny výzor akva
Prílohy
4d794d92-4ac1-4a0b-b318-7a582f3fa572.jpg
8600fe67-1801-4e4b-9f7b-1847f603d6ba.jpg
akva - skaláre.jpg
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 03 Okt 2016 06:58 am

Po dlhšej dobe nejaká aktualizácia, aj keď neviem či sa je čím pochváliť. V poslednom čase som dosť bojoval s riasou na rastlinách a pozadí, vyhrávať nad ňou sa mi začalo dariť až po pridávaní Easy Carba. Ďalší problém nastal so skalármi, najprv chytili črevné paraziti a ako naschvál keď sa mi to podarilo konečne liečivami potlačiť a vrátiť ich do normálu chytili pravdepodobne bičíkovce. Momentálne vyzerajú byť opäť zdravé (musím zaklopať) no obávam sa, aby už neostali zakrpanené. Na druhú stranu ma čoraz viac tešia geophagusy, ktoré sa rozbehli a už sú z nich pomerne pekné kúsky. Fotky opäť len orientačné mobilom.
Prílohy
unnamed.jpg
unnamed (1).jpg
unnamed (2).jpg
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Re: 300 L Amerika

Odoslaťod Garish » 10 Jan 2017 23:05 pm

aktuálne foto
Prílohy
unnamed (3).jpg
tretí.jpg
prvý.jpg
Garish
 
Príspevky: 36
Založený: 18 Aug 2015 14:48 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.