Terčovce [Symphysodon ...] a rastliny



Všetko okolo akvarijných rýb

Chov terčovcov

chovam,
38
36%
mám záujem v budúcnosti chovať tieto ryby
44
42%
nemám záujem chovať tieto ryby
10
10%
neviem, zatiaľ som o tom neuvažoval
13
12%
 
Celkový počet hlasov : 105

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod pepo311 » 25 Mar 2005 02:02 am

Ahoj Milop!

Spominal si ze sa vratis k diskusom?
Zatial ziadne rozhodnutie na dalsie AQ s diskusmi?
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Reklama

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod Piry » 26 Mar 2005 22:47 pm

pepo311 napísal:Ahoj!
to Piry:akych diskusov si choval?


Ahoj pepo311

Choval a rozmnožoval jsem terčovce modré, tyrkysové a hnědé. Docela mne potěšil tvůj článek, a aspoň jsi se přesvědčil, že s tím pískem a terčovci to není jednoduché. Sám už můžeš porovnávat jak se jim bude dařit bez písku. Než jsi na to přistoupil tak Tě to stálo pár kousků, škoda. Někdy je ale lepší později než vůbec.

Ať se Ti daří ahoj Piry ><(((*>
Obrázok používateľa
Piry
 
Príspevky: 19
Založený: 19 Sep 2004 20:52 pm
Bydlisko: Litvínov CZ

Odoslaťod Ivans » 29 Mar 2005 09:12 am

Igypop napísal:Ivans - ako udržuješ pH na tak nízkej úrovni :?:


7% roztok HCL radovo 10ml roztoku na 400l urobi posu v desatinach PH
bez obav a hlavne postupne, po case to vylezie trochu hore a tak znova kvap-kvap.....
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod Ivans » 29 Mar 2005 09:22 am

milop napísal:Ivans : prečo pH 7,3 - 7,5 ?

boj proti stetine>
z vodovodu tecie 7,8, UT 6 CT 9
stetina rozbujne, ked je v nadrzi niecoho prilis vela. je tazke identifikovat coho bez lab. roztoku.....
Postup> radikalna vymena vody 90% dno ostava nedotknute, voda z vodovodu, ANTICHLOR -/ja ho mam namisany nie kupovany/ 4ml/100l
aby nedoslo k poskodeniu rastlin a ryb, ale vyzrazany chlor a tazke kovy nalomia riasu a pri PH okolo 7,5 bez hnojenia a len pridavania CO2 za mesiac je stentna pod kontrolov.
Riasa zosedla, a uvolnuje sa z okrajov listov- za pomoci ryb.../ thajsko/
toto vsetko sa udialo v nadrzi s mojimi diskusmy a plnou osadkov ryb. po vymena sa rozbehol brutalne ech. fluetans, a ostatnym rastlinam to tiez pomohlo. Momentalne je v nadrzi Ph 7,3 UT 5 :wink:
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod Ivans » 29 Mar 2005 09:26 am

pepo311 napísal:Ahoj! Diki-co-cko vyskusam.odkedy som vyhodil z nadrze strk a rasliny dal do kelinkov,tak mam pokoj s liecenim-stalo ma to zopar ryb.to Ivans:odkial si?tyrkysaky mas super.Mas dake mlade aj na predaj?

Som zo ZV, a mlade mam, ale zatila na rodicoch..... tyrkis, hnedy a uvidime co urobi zlty....
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod pepo311 » 29 Mar 2005 21:21 pm

Super!SEM-TAM daj dake info ako sa im dari.Mozno by sme sa na zopar tyrkysakov dohodli.Nech sa Ti dari!!!!!!!!!
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod petersveter » 27 Apr 2005 18:13 pm

Ivans,aku vodu pouzivas na odchov diskusou,ak to nie je tajomstvo.Mam na mysli neake konkretne parametre ako vodivost,celkova tvrdost,uhlicitanova tvrdost,Ph atd.Mam reverzku aj iontomenice,parkrat som uz odchoval mladych ale je to skor na nahode ako na cielenom odchove.Dik za odpoved.
Obrázok používateľa
petersveter
 
Príspevky: 6
Obrázky: 1
Založený: 30 Dec 2004 18:54 pm
Bydlisko: PK-okolie

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod marian69 » 20 Dec 2005 11:27 am

vidím že do tejto témy už dávno nikdo neprispel teraz ju s odtupom času čítam a vidím že nikdo sa tu nezameral na potrebu rastlín pri diskusoch.
Takže poprvé-pri teplote 28 stupnov je hlavné pre rastlinu aby bola vyrovnaná teplota vody a teplota v substráte a tomu je potrebne bud prispôsobiť výšku dna alebo pôdny ohrievač .
Po druhé pri takejto teplote dochádza k rýchlejšej látkovej výmene a preto je potrebné zabezpečiť dostatok a primerané osvetlenie.
Po tretie trvalý prísun hnojív pre rastliny.
Po štvré to najdôležitejšie ide o kompromis-nájsť vlastnou skúsenosťou nakoľko je každé akva iné tie správne podmienky aj pre diskusy aj pre rastliny -ale rátajme s tým že holanské akva to nebude.
Napriek tomu sa to vyplatí inak ich môžete chovať aj vo vani - tak mi totiž pripadajú holé nádrže
Obrázok používateľa
marian69
 
Príspevky: 29
Obrázky: 16
Založený: 11 Nov 2005 14:02 pm
Bydlisko: zvolen

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod ROBERTO25 » 10 Aug 2006 22:53 pm

pokial som davkoval CO2 do akvaria boli rastliny v pohode teplotu mam celorocne 28 °C v lete vypinam aj ohrievac, na 7poschodi si to viete predstavit ze preco :D no ked som s CO-ckom prestal rastliny zacali doslova prezivat :oops: este ohladne krmenia nemate niekto skusenosti s krmenim vycistenymi dazdovkami :?:
ROBERTO25
 
Príspevky: 8
Založený: 10 Aug 2006 14:39 pm
Bydlisko: VRÁBLE

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod marian69 » 11 Aug 2006 09:15 am

Chovám terčovce spolu s rastlinami echinodor a nie su žiadne problémi s rastlinami držím 30 C A Ph pod 7
Každé akvárium je iné a preto len vlastná skúsenosť -treba nájsť kompromis v počte rastlín a dostatku miesta pre terčovce aich potrebe čistého akvária aby sa netvorili miesta s nahromadením detritu pravidelnú výmenu vody ja som napríklad tento problém vyriešil tak že v prednej časti mám tam de krmim holé dno pretože pri skrmovaní granulami alebo menším mrazeným toto zapadlo medzi štrk a tým ma nútilo k častejšiemu odkaľovaniu napriek tomu že mám výkoný filter.
Obrázok používateľa
marian69
 
Príspevky: 29
Obrázky: 16
Založený: 11 Nov 2005 14:02 pm
Bydlisko: zvolen

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod janko » 11 Aug 2006 22:09 pm

Aj ja sa rád pridám aj so svojimi skúsenosťami

Terčovce - nákup rozhodne v mojom prípade len overený chovateľ
boli asi 5 cm veľké a DODNES sa mi nepdarilo OBETOVAŤ? ani jeden kus
Nie sú problémy so zmenou farby ani s krmením , radi prijmú čo dávam - ráno aj večer so železnou pravidelnosťou
Chované sú spoločne so skalármi a rozhodne sa znášajú!
V akva mám jenmozrnný piesok , pozostatok po afrike a bez nejakých problémov
Rastliny sa nádherne rozrastajú hnojím CO2 a Sera hnojivami
Výmena vody tiež nie je absolútne pravidelná z dôvodu hnojív
Teplota štandardne 28 st. celzia v lete aj 32 bez AKEJKOĽVEK ujmy na rastlinách.
Echinodorus belehrae , subulatus , amazonicus , indian red a iné,hygrophylly , ludwigie , limnophylly , lysimachia , cryptocoryne balansae , anubias nana a big , sagittaria , cabomba , nuphar japonicum
Voda pH z vodovodu 8 s pomocou co2 znižujem na 6,8 UT 16 .

NIKDY SOM NEMAL AKVA PRÁZDNE AKO POHÁR OD UHORIEK A NIKDY BY SOM HO NECHCEL
Toto je len môj názor , kto nesúhlasí nech sa nejeduje , mňa nepresvedčí!
Podľa mňa , ak majú dostatočne veľký životný priestor , tak sa dá ich chov a možno i odchov zvládnuť aj bez zbytočných obáv a zaužívaných predsudkov.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod snake » 12 Aug 2006 14:00 pm

Pridam sa k jankovi..Tak isto som sa po niekolkych rokoch vratil k tercovcom..Pred niekolkymi rokmi som mal chovnu,kde sme tercovce uspesne mnozili..Vyhoda bola v tom,ze z vodovodu mi tiekla diskusova voda a upravy az na male vynimky neboli nutne.Teraz mam tercovce v spolocenskej nadrzi ako sucast interieru a tiez si neviem predstavit,ze by bola nadrz uplne hola.Problemy zatial nemam..Na princip pestovania rastlin tiez pomaly prichadzam a dostavuju sa uz prve uspechy.COckujem,hnojim svietim,raz za tyzden odkalim..Ryby zeru a rastu..Par kuskov je urcenych na odstrel, ale to len koli tomu,ze nemam zatial cas zhanat ryby po chovateloch /ani ziadnych nepoznam/ a kupujem ich v obchode.Dokonca aj v hornbachu /boh mi odpust./
Nepocitam s tym, ze z tychto kusov budu chovne pary.Vsetko chce svoj cas.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod janko » 12 Aug 2006 18:10 pm

ROBERTO25 napísal:pokial som davkoval CO2 do akvaria boli rastliny v pohode teplotu mam celorocne 28 °C v lete vypinam aj ohrievac, na 7poschodi si to viete predstavit ze preco :D no ked som s CO-ckom prestal rastliny zacali doslova prezivat :oops: este ohladne krmenia nemate niekto skusenosti s krmenim vycistenymi dazdovkami :?:


Ja som dával dážďovky africkým cichlidám ale to boli veľké druhy Haplochromis venustus apod. a aj po dôkladnom premývaní dážďoviek sa pri ich skrmovaní voda kalila "jako prase" , hlavne ak ju roztrhli alebo rozkusli , potom aj pri samotnom posúvaní potravy do žalúdka sa zo žiabrov bahnová voda doslova valila.Ale som , a to je pravda , dážďovky nikdy nerozkrajoval , pretože ak sa nehýbali neboli tak zaujíavým krmivom ako živé.Dosť si neviem predstaviť , ako to tie terčovce spracujú s tou maličkou pusinkou ,keˇsa pasujú aj s nastrúhaným hov. srdcom , afričania mali tlamy ako bagre a plné minizubov ostrých ako žiletka.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod Rigino » 20 Apr 2010 09:33 am

milop napísal:Onô nie trochu problém, ale poriadne!!
Stručne : terčovci sú naroční na teplotu, kvalitu ( kyslejšia voda pH 6-6,5, tvrdosť 4- 5 dgh, kdh= 0, ....) a čistotu vody( NO3,.. - častá vymena vody) a sú citlivé na vykyvy, potravu...
problém je hlavne s teplotou - optimum pre chov je cca 30 C (pod 28C by som nešiel,) a pri tejto teplote je problém s udržaním a prosperitou rastlín, to su zhruba moje info a skusenosti, ale dúfam, že iní uvedú ďalšie veci a hlavne svoje skusenosti

Ja som ich choval ( dávnejšie) aj vo vodovodnej vode ( petržalka) s častou výmenou a nie všetkym rybkam sa darilo!!!. odchov a važnejší chov bol neskôr v mäkej vode, rastliny som mal kvoli lepšej udržbe v miske,alebo bez rastlin.... čo nesplňa moje kritérium na okrasné akva.
Mám nejake skusenosti, ale sú davnejšieho charakteru a dnes je možno už uplne iný návod na uspešnosť. Na základe skusenosti by som si netrufol na dlhodobejší chov s rastlinami pre mňa s prijateľnými nárokmi na udržbu a starostlivosť - som už asi pohodlný.

Pretože teraz je kopec foto s rastlinami zaujma ma či sú to len aranžované kratkodobé nádrže, alebo má niekto skusenosti aj s dlhodobým okrasným akva s terčovcami a ako to robí.
a hlavne myslím si, že by to mohla byť zaujmavá téma pre viacerých, lebo základné info najdeš na inte, tuším www. discus.cz



No neviem ako ty ale ja mám terčovcov doma v totál zarastenom akva pri teplote 27-28 stupňov a sú zdraví pretŕčajú sa popred predné sklo... úplne norkálny a voda je ph 7,5... celk tv. 1,5... a uhl tv. 10... nieje im absolútne nič... :) to niesú originál terčovce... tieto odchované v zajatí niesú také náročné. tiež sa hovorí že terčovec by mal jesť hovädzie srdce a taký miš maš... to som im spravil... myslíš že to žrali??? v akvaristike ano ale u mňa iba patentky... a sem tam nejakú tú vločku alebo granulu ale hov. srdce nie...
Rigino
 
Príspevky: 10
Založený: 20 Feb 2010 12:18 pm

Re: Terčovce [Symphysodon ...] a rastliny

Odoslaťod jiri sajar » 20 Apr 2010 10:11 am

http://www.youtube.com/watch?v=ChW3Y5db_LY

špekulovať či sa dajú terčovce chovať v nádrži s rastlinami alebo bez nich je hlúposť....
- ak sa chcem zamyslieť, tak len na tým ako často sa chcem nádrži venovať a koľko hodín týždenne a podľa toho si vyberiem do nádrže rastliny...
- je otázka či chcem efektívne odchovávať mladé alebo len chcem mať doma prosperujúce ryby...

v mojej nádrži je na najchladnejšom mieste nádrže priemerne 29°C
ako som už písal v iných témach svietim v cca 450 litrovej nádrži po dobu 8,5 hodin denne tromi DZ 11 W (spolu teda 33 W celkový príkon)
hodnota vody sa pohybuje v PH tesne pod 7
podľa toho či pridávam vodu z RO je kvalita vody v rozmedzí od 230 - 450 mikrosiemens
ostatné hodnoty nemeriam
raz týždenne vymením cca 100 vody, raz mesačne cca 200 l vody
ako filter používam jazierkovy filter
na videu si urobte obrázok o tom, či v nádrži o priemernej teplote vody 29 °C (ak hovorím priemerná, mám na mysli skutočnosť, že voda má aj cez 30°C) rastliny prosperujú (cryptocoryny, anubiasy, microsoria, echinodory)

dúfam že je všetkým jasné, že terčovcov nemám na produkciu mladých (aj keď sa v nádrží pravidelne trú, o spoľahlivú likvidáciu mladých sa v takto zarastenom akváriu postarajú SAE a ancistrusi) ... na chov nemám čas, chcem mať doma prosperujúci kus prírody, bez toho aby som do nej investoval veľké peniaze a otrockú každodennú prácu....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Terčovce a rastliny - skusenosti a doporučenia

Odoslaťod Rigino » 31 Okt 2010 21:30 pm

milop napísal:Onô nie trochu problém, ale poriadne!!
Stručne : terčovci sú naroční na teplotu, kvalitu ( kyslejšia voda pH 6-6,5, tvrdosť 4- 5 dgh, kdh= 0, ....) a čistotu vody( NO3,.. - častá vymena vody) a sú citlivé na vykyvy, potravu...
problém je hlavne s teplotou - optimum pre chov je cca 30 C (pod 28C by som nešiel,) a pri tejto teplote je problém s udržaním a prosperitou rastlín, to su zhruba moje info a skusenosti, ale dúfam, že iní uvedú ďalšie veci a hlavne svoje skusenosti

Ja som ich choval ( dávnejšie) aj vo vodovodnej vode ( petržalka) s častou výmenou a nie všetkym rybkam sa darilo!!!. odchov a važnejší chov bol neskôr v mäkej vode, rastliny som mal kvoli lepšej udržbe v miske,alebo bez rastlin.... čo nesplňa moje kritérium na okrasné akva.
Mám nejake skusenosti, ale sú davnejšieho charakteru a dnes je možno už uplne iný návod na uspešnosť. Na základe skusenosti by som si netrufol na dlhodobejší chov s rastlinami pre mňa s prijateľnými nárokmi na udržbu a starostlivosť - som už asi pohodlný.

Pretože teraz je kopec foto s rastlinami zaujma ma či sú to len aranžované kratkodobé nádrže, alebo má niekto skusenosti aj s dlhodobým okrasným akva s terčovcami a ako to robí.
a hlavne myslím si, že by to mohla byť zaujmavá téma pre viacerých, lebo základné info najdeš na inte, tuším www. discus.cz

No možno ty by si nešiel pod 28C ale mne sa terčovce normálne chovajú pri 26C... všetky ryby spokojné a na terčovcoch nieje vidno nijaké vady ani že by sa ukrývali... alebo niečo podobné... skôr im vadí ostré svetlo, aspoň u mňa... foto by som poslal ale ako nováčik neviem ako... :?
Rigino
 
Príspevky: 10
Založený: 20 Feb 2010 12:18 pm

Re: Terčovce [Symphysodon ...] a rastliny

Odoslaťod hongi » 01 Nov 2010 11:17 am

ja mam problem s rastlinami odkedy som zacal chovat disky a siel hore s teplotou. kedysi bolo akvarko ako dzungla no to uz neplati a neviem nijak rozbehat rastliny. skusil som viac svietit- teda silnejsie no dosiahol som akurat to ze sa objavila sinica. preto by som sa opytal jiriho: hnojis alebo to nechavas na prorodu ? ja pravdupovediac nie som zastancom "chemickej" akvaristiky a radsej idem vzdy prirodnou cestou. na zaciatku som mal teplotu 32 stupnov , kym boli disky mlade a tak.. no koli rastlinam som postupne klesom na 28.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Terčovce [Symphysodon ...] a rastliny

Odoslaťod rombul10 » 28 Nov 2012 15:15 pm

Ahojte
2 roky tu nikto nepisal co je velmi zaujimave...nie su tu ani zodpovedané otázky hnejenia metodou PMDD ci EI-skodi diskusom? ak je tu niekto kto chce na tejto teme pokracovat nech napise....Ja mam 6ks dospelých diskusov (od chovatela) v spoločenskom 260L aq (3D pozadie, 5cm štrk=cca 220L(12x neonky, 2x panciernicek, 3x SAE, 7x prisavnik, 3x tetra krvava))...vodu sa snazim drzat okolo 200-300 ms (pomer 1:0,5= vodovodnej:destilovanej), PH 6,7 (Ph regulator pridavanim CO2), kh 4, gh 10, T 29-30 C, filtrácia 1000L/H(bez filrácie urcite menej),vodu menim 1x týždene 100L+odkalujem...a aj tak moje diskusy su podráždene a tmave!!! co robim zle?, takže poradte...a rastliny? hnedovka, e.amazonicum, valisneria, kabomba c., svetlo 2x54 W -50 cm od štrku....zacinam hnojit EI a rozmýšlam zaviest roztrekovaciu rampu, no neviem ci prud nebude vadit discusom...a prečo som r. spomenul? lebo chcem podporiť aj ich rast
Diky
rombul10
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 17 Okt 2012 16:16 pm

Re: Terčovce [Symphysodon ...] a rastliny

Odoslaťod astro » 28 Nov 2012 15:28 pm

V hnojení som absolútny nevzdelanec (ako som ti už v ss písal ;)) ale napadlo mi, či by ti nepomohli nejaké info z tejto stránky
http://akvarium.napady.net/hnojeni-a-nabidka-hnojiv
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Terčovce [Symphysodon ...] a rastliny

Odoslaťod triscene » 28 Nov 2012 17:17 pm

mne hlavne pripada ze 6 dospelych kusov na 260 litrove akva je biedne malo priestoru pre ne.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Terčovce [Symphysodon ...] a rastliny

Odoslaťod rombul10 » 28 Nov 2012 19:25 pm

triscene napísal:mne hlavne pripada ze 6 dospelych kusov na 260 litrove akva je biedne malo priestoru pre ne.


prave nad tým som uvažoval či to nie je problem, ale uz to musim skusit takto..chcel som kupit len 4 ale chovatel mi odporucil viac-min.6 aj napriek objemu aq
rombul10
 
Príspevky: 54
Obrázky: 1
Založený: 17 Okt 2012 16:16 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.