Majecova 125ka Juwel



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 23 Feb 2016 15:06 pm

Ahojte,

po niekolko tyzdnovom studiu som sa aj ja konecne odhodlal k nakupu svojho prveho akvaria. Ako dieta som s mojim otcom a bratom mali par pokusov, boli viac, aj menej uspesne. Snad mi to pojde a priebezne budem prikladat info o mojom pokroku.

Budem rad za akykolvek postreh, ale konstruktivne pls :D

Na zaciatok uvediem par zakladnych info o mojom buducom akvarku:

Juwel Rio 125l

http://www..akvariumonline.sk/juwel-akvarium-rio/8299-juwel-rio-125litrov-akvarium-set-125l-biele-4022573014006.html

Tech. parametre:

Rozmery: 81 x 36 x 50 cm
Osvetlenie: T5 Light Unit High-Lite 80 cm 28 W
Vyhrievanie: Termostat 100 Watt
Filter: Vnutorny velkokapacitny filter Bioflow 3.0, filtracne media 1 x Poly Pad 3.0, 1 x Carbon sponge 3.0, 1 x Nitrax 3.0, 1 x Sponge coarse Bioflow 3.0, 2 x Sponge fine Bioflow 3.0.
Okyslicenie: Juwel ECCOFLOW 600 l/h

Ide o predstavany set, doverne znamy vacsine akvaristov.

Prve nad cim som uvazoval, ci su vsetky sucasti dostatocne vykonne. Filter by bol asi lepsi externy, ale v zaciatkoch si myslim, ze by mi tento mal pohodlne vystacit. Mate skusenost?

Podme dalej,

Stav vody z webu vodarne:

tvrdost vody: 11,7-15,1 dH
tvrdost vody: 2,1-2,7 mmol/l
ph: 7,4-8,2
dusicnany: 5,1-6,6 mg/l

planujem to samozrejme realne otestovat. toto mi bude postacovat?

Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/jbl-akvariove-testy/5837-jbl-easytest-6in1-4014162253385.html


Vela som pocital o substratoch, az som z toho uplne domotany. Aj tu som cital vlakno, ale je tam toho plno. Co je lepsia varianta, "stare dno - RATAJ"? alebo nejaky vyzivovy substrat?

To stare dno je aspon mne o nieco sympatickejsia volba. Nemal by byt problem v zabehu akvaria.

Planujem vypustit cez 30 ks roznych ryb. Nechcem to velmi kombinovat, uvazoval som nasledovne:

Tetra neonova - cca 20 ks
Skalar Amazonsky - cca 2ks
Tetra krvava - cca 6ks
Bojovnica pestra - 2ks


V tychto dnoch uvazujem nad rastlinnym osadenstvom. Vyber ryb je ok, alebo by som to mal nejako pozmenit? Bojim sa co povedia Bojovnice na tvrdost vody a na to, ze za susedov budu mat Tetry. Cital som rozne nazory. Na dno by ste nieco dali tiez? Panciernicky, alebo klasicke Prisavniky?

Co sa tyka dalsich veci, som este v stave rozhodovania. Neviem ci poriesim skaly, alebo koren. Mozno vymyslim nejaku kombinaciu, ktora by nerezala oci :) A s mojou rozhodnostou sa bojim, ze mi rok bude trvat kym vyberiem strk ktory bude najvhodnejsi. Ak sa chcete podelit o svoje skusenosti zo zaciatkov, kludne mi odporucte smer ktorym by som mal/ nemal ist.

V priebehu par dni sa budem snazit vybrat raslinstvo, tak kludne aj tieto mozete odporucit.

Ak chyba nieco dolezite, doplnim.

Zatial dakujem za nazory a prajem pekny den.

Majec.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod kocur_82 » 23 Feb 2016 15:29 pm

Zdravím ťa, zatiaľ len tak narýchlo, okysličovanie môžeš podľa môjho názoru zo zoznamu vyškrtnúť, podľa toho čo si písal by sa malo jednať o rastlinné akvárium a v tom prípade dodatočné okysličovanie nie je potrebné, dokonca kontraprokuktívne nakoľko z vody vyháňa aj to málo CO2, čo v nej je. Z rastliniek by som s ohľadom na zvolené osvetlenie vyberal niečo menej náročné a hlavne dostatok už od začiatku aby sa akvárium dobre zabehlo. Aj tu na fóre nájdeš kopec tém o tzv. low tech akváriách.
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Robo1 » 23 Feb 2016 16:12 pm

Ahoj. Ja len k tym skalarom. Asi nebudu moc vhodne do tvojho akva. Potrebuju vela priestoru - aspon 300 litrov. Tu je odkaz na nich http://rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska
Co sa tyka bojovnic tak opatrne. Dvaja samci mozu byt agresivny na seba plus skalare su tiez teritorialne ryby. Ale skusenejsi ti napisu viac a lepsie.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Hora » 23 Feb 2016 17:47 pm

[quote="majec"]Ahojte,



Vela som pocital o substratoch, az som z toho uplne domotany. Aj tu som cital vlakno, ale je tam toho plno. Co je lepsia varianta, "stare dno - RATAJ"? alebo nejaky vyzivovy substrat?

To stare dno je aspon mne o nieco sympatickejsia volba. Nemal by byt problem v zabehu akvaria.

Planujem vypustit cez 30 ks roznych ryb. Nechcem to velmi kombinovat, uvazoval som nasledovne:

Tetra neonova - cca 20 ks
Skalar Amazonsky - cca 2ks
Tetra krvava - cca 6ks
Bojovnica pestra - 2ks


V tychto dnoch uvazujem nad rastlinnym osadenstvom. Vyber ryb je ok, alebo by som to mal nejako pozmenit? Bojim sa co povedia Bojovnice na tvrdost vody a na to, ze za susedov budu mat Tetry. Cital som rozne nazory. Na dno by ste nieco dali tiez? Panciernicky, alebo klasicke Prisavniky?

Co sa tyka dalsich veci, som este v stave rozhodovania. Neviem ci poriesim skaly, alebo koren. Mozno vymyslim nejaku kombinaciu, ktora by nerezala oci :) A s mojou rozhodnostou sa bojim, ze mi rok bude trvat kym vyberiem strk ktory bude najvhodnejsi. Ak sa chcete podelit o svoje skusenosti zo zaciatkov, kludne mi odporucte smer ktorym by som mal/ nemal ist.

vyzivovy substrat je len podklad pod dno,na to este das strk vhodnej velkosti,ja mam hagen 1-2mm a som spokojny.Vpredu 4-5cm vzadu do 8-10cm,ked ides smerom k rastlinkovemu akva.Inac aj na ratajove stare dno musis prekryt strk,nie je to finito.

Skalare by som nedal a pokryl rybkami (panciernicky) spodok,ktori budu cistit zvysky krmiva,bojovnicu jedneho samca,s tetrami mat problemy nebudu
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod puzzo88 » 24 Feb 2016 15:34 pm

Hora napísal:
majec napísal:bojovnicu jedneho samca,s tetrami mat problemy nebudu


a mozno ze aj hej
puzzo88
 
Príspevky: 50
Založený: 10 Jan 2014 18:19 pm
Bydlisko: pezinok - okolie

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 24 Feb 2016 18:30 pm

Hora napísal:
vyzivovy substrat je len podklad pod dno,na to este das strk vhodnej velkosti,ja mam hagen 1-2mm a som spokojny.Vpredu 4-5cm vzadu do 8-10cm,ked ides smerom k rastlinkovemu akva.Inac aj na ratajove stare dno musis prekryt strk,nie je to finito.

Skalare by som nedal a pokryl rybkami (panciernicky) spodok,ktori budu cistit zvysky krmiva,bojovnicu jedneho samca,s tetrami mat problemy nebudu


s tym starym dnom ratam, ze treba aj nove dno dat. Tiez ma inak zaujal ten hagen 1-2 mm. Upustil som uz aj od skalarov a upustim asi aj od bojovnic, takze zatial som si isty viac menej isty len v tetrach. rozmyslam som na zaciatok gold molly par kusov a priatelke sa celkom pacil Ostriezik purpurovy (Pelvicachromis pulcher), ale co som pocital v kombinacii s inymi rybami, ludia s nimi maju rozne skusenosti.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 24 Feb 2016 18:39 pm

Robo1 napísal:Ahoj. Ja len k tym skalarom. Asi nebudu moc vhodne do tvojho akva. Potrebuju vela priestoru - aspon 300 litrov. Tu je odkaz na nich http://rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska
Co sa tyka bojovnic tak opatrne. Dvaja samci mozu byt agresivny na seba plus skalare su tiez teritorialne ryby. Ale skusenejsi ti napisu viac a lepsie.


Asi mas pravdu, upustil som od tychto dvoch druhov. mozno inokedy :) co by si mi odporcuil k tetre neonovej a tetre krvavej? gold molly? Chcel by som roznofarebne tie ryby, tak ak vies o niecom kombinovatelnom, navrhni mi pls nieco. dakujem.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 24 Feb 2016 20:50 pm

kocur_82 napísal:Zdravím ťa, zatiaľ len tak narýchlo, okysličovanie môžeš podľa môjho názoru zo zoznamu vyškrtnúť, podľa toho čo si písal by sa malo jednať o rastlinné akvárium a v tom prípade dodatočné okysličovanie nie je potrebné, dokonca kontraprokuktívne nakoľko z vody vyháňa aj to málo CO2, čo v nej je. Z rastliniek by som s ohľadom na zvolené osvetlenie vyberal niečo menej náročné a hlavne dostatok už od začiatku aby sa akvárium dobre zabehlo. Aj tu na fóre nájdeš kopec tém o tzv. low tech akváriách.


ahoj, dakujem za reakciu. ano budem sa snazit aj rastlinkarcit. uvidim ako to pojde. menej narocne, tym myslis, menej narocne na svetlo? lebo podla znameho by ten juwel mal dobre svietit :) Vies pripadne nieco odporucit, co by bolo dobre pre tetry? dnes som aj zoznam ryb trochu prekopal. skalare a bojovnice su out :( ostali tetry (neonova, krvava), zapacila sa mi celkom zivorodka ostrotlama, a aj okunik sklovity. na spodok panciernicky. rad by som poriesil farebne zaujimave druhy, ale nejako si neviem vybrat. :|
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Robo1 » 24 Feb 2016 21:26 pm

Skus si pozriet otocinclus affinis http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy Gold molly mam. Su to pekne ryby ale velmi rychlo sa mnozia a strasne spinia - maju kratky traviaci trakt takze este ani nedojedia a uz "kakaju" :-D Cize po nich musis castejsie odkalovat aby nemali vodu ako z kanalu. Ak chces krasne farebne zivorodky tak ti doporucujem pozriet si Poecilia reticulata http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova

Ale rybky maju este dost casu. Najprv by som riesil dno, rastliny a samozrejme zabeh akva. Popritom si studuj chov rybiek, ktore by si chcel. A pozor na prerybnenie.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 24 Feb 2016 22:04 pm

jasne, prerybnit to nechcem. cital som ze je 1 cm dospelej rybky na 1l akvarka. toho by som sa viac menej chcel drzat, aj ked trosku nad limit nemoze byt problem :) jasne, dno uz mam ako tak premyslene, oslovil ma hagen 1-2mm co mi odporucil Hora, no neviem ci by nebolo treba nieco hrubsie, kedze taka tetra by mala mat hrubsie "zrno". pod ten hagen chcem dat stare dno od Rataja, len som este premyslal ci by nebolo vhodne ten hagen niecim "zahustit" :) alebo dohadzem par skaliek z chorvatska, co priatelka nazbierala?
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Robo1 » 24 Feb 2016 22:23 pm

Skaly ale nesmu byt z mora. Skus ich obliat s octom a ked budu sumiet tak nebudu vhodne do akva. K tym rybkam - skor by som rozmyslal smerom radsej menej ako viac. Ber si to ze 125l mas hruby objem. Cize realne tam bude 90-100l vody. Kazda ryba ma svoje specificke potreby a tie zivorody sa dost rychlo mnozia - ani sa nenazdas a mas tam omnoho viac ryb ako si planoval.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 24 Feb 2016 22:26 pm

jasne chapem. ako si pisal vyssie, ryby maju svoj cas..co vravis na to dno? nebude vadit male zrno? lebo viac menej to vidim na tie kombinacie tetier s niecim blizsie nespecifikovanym. pisal si mi o gupkach, po pravde, tie jedine nechcem. cele detstvo som sa s nimi trapil. vdacna ryba, ale osobne by som rad skusil nieco ine...
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod existpierre » 24 Feb 2016 22:28 pm

1cm na liter ber trosku s nadhladom. Kazda ryba ma ine poziadavky. Napriklad tetry by mali mat dlhsie akva, tercovce zase vysoke atd. Co sa tyka rybiek, je tu tema kompatibilita. Mozno sa tam tiez nieco docitas. Rastlinky si poxri atlas na rybycky.net.
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 24 Feb 2016 22:31 pm

rybicky.net je web, kde som pomaly castejsie ako pri priatelke v posteli. aktualne chcem vyklikat objednavku na akva, vybavenie, stolik, no neviem ci to zamyslane dno bude ok.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod larix » 24 Feb 2016 22:41 pm

To prepočítavanie centimetrov na litre je podobná jednotka ako watty na liter pri osvetlení :-) Centimeter terčovca a centimeter Borarasky je dosť rozdiel :-) Skôr sa mi páčil prepočet R. Zukala v knihe Akvarijní ryby (z roku 1976!): "...můžeme chovat na 2-3 l vody jednu jikrnatou rybku asi 2-4 cm velkou. Živorodky jsou obvykle náročnější. Na jednu živorodku musíme počítat 3-5 l vody, protože výkaly těchto rybek rychleji kazí vodu. U ryb 10-15 cm velkých počítáme i s 8-10 l vody na jednu."
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 27 Feb 2016 13:12 pm

ahojte, prave napustam akvarko a stala sa mi taka mensia nehoda. Trochu substratu sa mi zmieslo so strkom. tu cast dna som spravil nanovo, len vzdy ked nalejem vodu nanovo, tak voda je trochu tmavsia. vymienam ju ako divy, ale stale chyta odtien. ustali sa to po par hodinach? ci to budem musiet robit vsetko uplne nanovo? alebo len staci ked ju par krat vymenim? substrat je uz zakryty strkom. vsetko je da sa povedat, tak ako ma byt, no ta voda ma stve. dik za info.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Hora » 27 Feb 2016 13:38 pm

do zajtra bude ok,vsetko usadne
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Robo1 » 27 Feb 2016 15:13 pm

Neviem ako ju tam nalievaš ale možno tým že ju vymienasšako diví tak ju stále výriš. Ako píše Hora, nechaj akva tak a do zajtra sa to všetko usadí :-)
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 27 Feb 2016 19:43 pm

asi to bude tym :) uz to ma par hodin kludu, tak sa to trochu utriaslo.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Robo1 » 27 Feb 2016 20:15 pm

Potom postni aj nejaku fotku :-)
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 03 Mar 2016 23:43 pm

Ahojte,

tak je to uz konecne ako tak spustene. Nepridaval som skor foto, lebo najskor to vyzeralo len takto:

IMG_20160229_150757.jpg
Na zaciatok


Aktualne to vyzera uz lepsie:

IMG_20160303_184021.jpg
Po dnesnej uprave


IMG_20160303_221706.jpg
zo strany


Voda vyzera zvlastne, ale asi to bude len fotakom. Nazivo to vyzera asi lepsie ako na fotke.

Zostava:

Alternanthera Reineikii "Rot" - 5x
Hygrophila Corymbosa - 6x
Anubias Barteri var nana - 2x
Anubias Barteri - 2x
Proserpinaca Palustris - 4x
Microsorum Pteropus - 2x
Blyxa Japonica - 4x

Pre uplnost, este cakam rastlinku s nazvom: Cryptocoryne spec. Flamingo, tu planujem dat medzi Blyxy.

Co odporucate zmenit? Rozmyslam ci by som este nemal kupit Hygrophillu lebo mi to pride take prazdne pri filtri.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 07 Mar 2016 22:58 pm

Nedalo mi, este som to prave sfotil, lebo ta voda uz par dni vyzera lepsie :)

IMG_20160307_214511.jpg
jemne upravene farby filtrom


IMG_20160307_214356.jpg


IMG_20160307_214256.jpg
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod majec » 07 Mar 2016 23:01 pm

a teraz ma napadlo..mam otazku ohladom rastliny Blyxa Japonica. Je to normalne, ked to vyzera ako by sa casti rastlinky ako keby roztapali vo vode (z listov sa robia take vlasocky)? je to asi sposobene tym, ze som ich na prvy krat slabo pripevnil do piesku a par krat mi ich vyplavilo, tak si myslim, ze tou castou manipulaciou som narusil listy. No radsej sa spytam. prikladam foto.

IMG_20160307_214529.jpg


a este jedna otazka, v zabehu by som mal kolko svietit? aktualne svietim priblizne 10 -12 h denne.

filter vypinat? asi nie, ale ked uz mam rozpisane, radsej sa spytam :)

dakujem za nejaku reakciu.
Obrázok používateľa
majec
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 09 Feb 2016 23:07 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Majecova 125ka Juwel

Odoslaťod Pštros » 07 Mar 2016 23:12 pm

O blyxe neviem, ale svietis vela, 6-8 hodín je strop, potom v plnej prevádzke 8-10 hodín.
Filter musí bežať stále kvôli nitrifikacnym baktériam.

Obe tieto otázky sú tu rozobrane milión krát a prekvapili ma vzhľadom na to, ako životaschopne tvoje Akva zatiaľ vyzerá.
Nech sa darí a študuj...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.