Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Hora » 24 Feb 2016 21:00 pm

Nie,Jirkovi sa chvalim,ze som zohnal aponogetony,len som chcel vediet jeho styri druhy.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod hooopy » 24 Feb 2016 21:16 pm

Navrhujem tuto temu premenovat.
Zaciatocnikovi podla mna neprinesie nic, len neporiadok v hlave. Rozbehla sa tu debata o tom, ci su vobec Jirkove akvaria vhodne pre zaciatocnika, ako velmi reflektuju na potreby dnesnych rastlin a v zaklade nepovedia nic, len to, ze sklenena nadrz moze fungovat ako avarium, aj ked nie velmi vzhladne a reprezentativne. Hoci to pre zaciatocnika znie ako jednoduchy navod, v skutocnosti je to v dnesnej dobe uz len extremny pohlad na akvaristiku, ktory je v rozpore zo zakladmi dnes bezne dostupnymi. A to stale nehovorim o CO2, extremne silnom osvetleni, ci hnojení.
generalny pohlad na akvaristiku ale nevylepsi, nezjednoduchsi. A nech su Jirko, tvoje akvaria akokolvek nenarocne, myslim , ze uspokoja maloktoreho zaciatocnika natolko, aby sa zacal venovat akvaristike prave v tejto podobe. Uz len kvoli estetickej urovni, ktoru ponukaju.
Jirko, ako si pisal vyssie, nie je to utok, ani negativna reakcia. Je to debata, a z mojej strany, teraz zo strany ako moderatora, mam za to, aby sa tato tema premenovala na nieco ako: EXTRA LOW TECH NADRZE, alebo PRIRODNE AKVARIA BEZ TECHNIKY ( kludne aj ine navrhy). Mohla by tu z toho vzniknut tema, do ktorej by vstupovali tí akvaristi, ktorí maju zaujem taketo akvaria prevádzkovat a kde si mozete navzajom vymienat svoje skusenosti. Vidim, ze takí ludia sa tu najdu a mate si co povedat. Podobna tema tu este nie je a preto by mohla byt prinosom prave pre takuto skupinu akvaristov.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Luke58 » 24 Feb 2016 21:40 pm

hooopy napísal:EXTRA LOW TECH NADRZE, alebo PRIRODNE AKVARIA BEZ TECHNIKY ( kludne aj ine navrhy). .


Ja som za PRIRODNE AKVARIA BEZ TECHNIKY. Tento nazov je taky normalnejsi a aj zaciatocnikovi ako som ja mi da hned info o co ide. A casom by som tiez chcel ist do toho ako tu bolo spomenute ze jedno take akva a jedno take. :) Mam este vela studia na tuto temu pred sebou. :pivo:
Obrázok používateľa
Luke58
 
Príspevky: 92
Obrázky: 5
Založený: 23 Feb 2016 14:19 pm
Bydlisko: Košice - KVP

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod existpierre » 24 Feb 2016 22:13 pm

Suhlasim. Kedze by som mohol povedat, ze som hightech, velmi dlho sa pohravam s myslienkou 5-10L akva v praci na stole. Zaujalo ma mini 5L akva od Jozef l. Chcel by som vsetko, co som sa naucil pri stovke, 60tke ale aj desine, vyuzit a vyskusat si to bez techniky
Obrázok používateľa
existpierre
 
Príspevky: 226
Založený: 01 Máj 2015 23:28 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Feb 2016 23:06 pm

Lenže Jirka chcel týmto usmerniť začiatočníkov ako predísť chybám pri zakladaní akvária, resp. začiatočníkov usmerniť. Akonáhle sa téma premenuje, tak práve začínajúci sa jej vyhnú a oblúkom keď budú čítať "EXTRA LOW TECH.......
Myslím, že téma sa "uhladí", "urovná" ak sa mi zjednotíme, pretože či už s technikou, alebo bez nej sa v začiatkoch zhodneme, že základom je zábeh, prosperujúce rastlinstvo a potom živočíchy v správnom pomere a s vhodným druhmi. Takto sa uvažuje či ide o akvárium vytunované technikou, alebo jednoduché " Prírodné akvárium bez techniky"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Feb 2016 23:11 pm

Jirka Scobak napísal:Děkuju!

Zaregistroval jsem se i na Rybicky.net, udělal jsem si tam pár prezentací akvárií, budu jejich web používat, ale nemohu si pomoci ... tady jsem DOMA.

P.S. Co navrhuješ s dvěmi akvárii, se mi líbí :).

Ja tvoje akváriá sledujem zopár rokov a nevedel som sa ich nabážiť, neskôr som to chcel vyskúšať a vyskúšal a mám dodnes akvárium bez techniky. Mne sa to nesmierne páči, pretože milujem aj izbové kvety a rastlinstvo vôbec. Je úžasné sledovať taký mini biotop, kde je to aspoň trocha podľa prírody. O prírodzenom množení rýb nehovoriac :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Feb 2016 23:53 pm

Hora napísal:Zohnal som boivinianus a ulvaceus,tie styri tvoje su ake?


Také tyto dva plus dva kusy crispus.

Jinak, když jsme u témy, aponogeton není vůbec zlá rostlina v začátcích akvária. Sice jsem je nedal na úplný začátek, až po dvou, třech týdnech, ale pokud mají dobré podmínky, začínají velmi rychle růst. Rychleji, než ostatní rostliny.
Všechny hnojím kuličkovým hnojivem pro hydroponii: http://www.kvetinac.info/images/stories ... nie-1l.jpg Sypu jim to přímo na kořínky.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod snajprik » 25 Feb 2016 00:04 am

Ako bez techniky... Problém bez techniky je ten, že voda okysličená na hladine sa nemá ako dostať na dno a tým pádom organizmy čo rozkladajú detrit majú problém, lebo na to potrebujú kyslík, ďalšou vecou je prúdenie a rovnomerne premiešavanie vody, aby bola všade konzistentná. Potom vzniká problém s dusičnanmi a je potrebne často meniť vodu. Takže aj ten najlacnejší vnútorní filter za 6€ tam je veľmi potrebný. Chovať sa da len veľmi obmedzene množstvo rýb aj druhov a rastlinky 90% to zabije. Takéto akvárium si môže dovoliť len akvarista s minimálne 10 ročnými skúsenosťami, na to treba mať fakt dosť vedomosti, aby sa to nezvrhlo a nebola s toho mŕtva voda, ja by som si netrúfol prevalcovať akva bez filtra s väčšou hlbkou ako 15cm a kde by nebolo aspoň 50% rastlín.
Problém lowtech ma ten, že výmena vody roby veľké problémy v ekosystéme akvária u low techu odporúča sa meniť max 10-15% vody týždenne, ideálne do 30% vody mesačne, alebo len dolievať odparenú, inak to rozhádže ekosystém a nastúpi riasa. Osvetlenie by malo biť od 0,1 do 0,2w na liter žiarivkového svetla a len par hodín, lebo pri väčšom nieje dostatočne množstvo živín v akva. Rastlinkám to ublíži a riasi pôjdu jak besne. Na druhej strane ak sa tieto pravidla dodržujú, tak to akva je prakticky bez údržbové. Pri zabehnutom LOW-tech akva a pri rozumnom počte rýb stačí doliať raz mesačne odparenú vodu, 2x do týždňa nakŕmiť ryby občas im pustiť filter na par hodín denne, 4x do roka odkaliť dno a to je tak všetlo. LOW-TECH akva sú pekne a hravo môžu konkurovať aj higtech akváriám. Ak sa dodržia základne pravidla, sú bez riasi a keď sa pekne naaranžujú menej náročne rastlinky tak to aj pekne vyzerá.
Toto by som nazval skôr LOW-TECH pre pokročilých.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 00:06 am

Na téma přejmenování. Mě by se víc líbilo "Akvaristická Old School". Víc to sedí i k mému článku na blogu. Ale přizpůsobím se :).

hoopy: Namítám vůči jednomu tvému myšlenkovému pochodu. Nemyslím, že by má akvária akvaristy neuspokojila nebo nebyla dostatečně estetická. Při současném designovém stylu akvaristiky mám občas pocit, že jsou mnohá akvária "na jedno kopyto". Má akvária, právě tím, že jsou jiná, mohou být vnímána pozitivně a jako krásná.
Taky si upřímně myslím, že mnohé mé nádrže, až se rozrostou, krásné budou.
Další věc je, jak akvárium použiješ. Nemám doma místo, tak to cpu, kde se dá a nějaká estetika jde stranou, ale kdybys ono akvárium zpod toho stolu vytáhl a umístnil na vhodné místo, může vyniknout. Skoro každá nádrž se dá umístnit tak, aby vynikla.
Nejsem tak dobrý, jako larix, ale s tím, co umím, dovedu udělat pěkné akvárium (ok, prosím, nekomentujte, že jsem si práskl Aponogeton boivinianus do přední poloviny mého největšího akvária). Nepovažuji za fér, automaticky předpokládat, že tento styl akvaristiky uspokojí málokterého začátečníka.

I.P.Pavlov: Uff! To je závazek. Budu muset zapracovat, aby obrázky mých akvárií alespoň časem naplnily tvá očekávání!
:)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Old-timer

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 02:26 am

Právě jsem dočetl celé toto fórum a až teď zjistil, žes mi odpověděl a kladeš otázku. V první řadě děkuju za tvůj komentář ohledně přírodních akvárií. Vážím si. Moc.

Odpověď ohledně štěrku. Mám často 1,5 až 2,5 cm výšku. Někde víc (u pár nádrží, které jsem zakládal před deseti lety a více a doteď s dnem nic nedělal). Všeobecně při výšce substrátu 1,5-2,5 není příliš moc, co by ve dnu mohlo hnít (ve smyslu - hnije to a drží se to tam), což považuju za výhodu. U největšího akvária, co jsem dával link výše, je to 2,5, někde necelé 3 cm.

Ok. Co je hlavním smyslem substrátu? Má udržet rostliny na dně. To dělá. Před třemi týdny jsem upgradoval akvárium ve škole (2.A našich Prťat). Něco se jim pohnojilo, ryby vychcípaly, učitelka v domnění, že to tak musí být, vyhodila úplné všechen starý štěrk. Tak jsem vzal dva litry mého starého, dvě 1,5 l flašky s mojí vodou a detritem a instruoval ji, ať koupí nový štěrk. Koupila ho málo. V reálu jsem sázel kryptokoryny asi do centimetrové vrsty. Toto bylo už i na mě málo a v dalších dnech jsem žádal informace, jestli jim nic nevyplavalo. Podle informací, které jsem dostal od učitelky, jedné nepříliš kvalitní fotografie a svědectví našich Prťat všechno drží! Přitom tam je jeden asi deseticentimetrový synodontis. Nechápu. V reálu ale i ve všech ostatních akváriích drží vše, co zasadím.

Ano. Ve velkém akváriu rostou kořínky kryptokoryn ze substrátu kolmo vzhůru do výšky asi 5 cm. Komu to vadí? Kryptokoryny rostou. Dva týdny starý obrázek: http://www.akva.sk/gallery/rastliny-a3/cryptocoryne-beckettii-p47377.html Včera jsem při vybírání řas ze dna omylem kousek kořínku utrhl a je zelený. Zajímavé. Když na to přijde, mohu nasypat trochu hnojiva (používám drobné kuličky na hydroponii) nebo zeminy (pro pokojové rostliny nebo lekníny) přímo na kořínky. Mohou kořeny přijímat látky z vody. Není to spíš dobré?

Spleť jemných bílých kořínků V. gigantea už úplně pokryla dno krevetkária pod stolem. Řekl bych, že pro krevetky to určitě není zlé a valisnerie? Ta zaplnila kompletně celé akvárium. Když chci mít trochu světla na dně, musím rukou rozhrabat listy. Atd. :)

Řekl bych, že kořeny nad substrátem mohou být problém, pokud má člověk v akváriu něco, co je bude uždibovat nebo ničit. Ale zrovna například kryptokorynám odhalené kořeny nevadí.

P.S. Aponogetony ani při nízké vrstvě substrátu kořeny nad substrát nevyženou (pozoroval jsem ale, že přestože jsem ulvaceus zasadil tak, že byla hlíza kompletně nad substrátem, zřejmě tahem kořenů si aponogeton sám hlízu vtlačil do substrátu). Ani echinodorů ne, ani u velkých anubiasů jsem to nepozoroval. Tipuji, že u kryptokoryn je to je "vývojová adaptace" a k růstu kořenů nad substrát dochází i v přírodě.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 02:34 am

snajprik napísal:Ako bez techniky... Problém bez techniky je ten, že voda okysličená na hladine sa nemá ako dostať na dno a tým pádom organizmy čo rozkladajú detrit majú problém, lebo na to potrebujú kyslík, ďalšou vecou je prúdenie a rovnomerne premiešavanie vody, aby bola všade konzistentná. Potom vzniká problém s dusičnanmi a je potrebne často meniť vodu. Takže aj ten najlacnejší vnútorní filter za 6€ tam je veľmi potrebný. Chovať sa da len veľmi obmedzene množstvo rýb aj druhov a rastlinky 90% to zabije. Takéto akvárium si môže dovoliť len akvarista s minimálne 10 ročnými skúsenosťami, na to treba mať fakt dosť vedomosti, aby sa to nezvrhlo a nebola s toho mŕtva voda, ja by som si netrúfol prevalcovať akva bez filtra s väčšou hlbkou ako 15cm a kde by nebolo aspoň 50% rastlín.
Problém lowtech ma ten, že výmena vody roby veľké problémy v ekosystéme akvária u low techu odporúča sa meniť max 10-15% vody týždenne, ideálne do 30% vody mesačne, alebo len dolievať odparenú, inak to rozhádže ekosystém a nastúpi riasa. Osvetlenie by malo biť od 0,1 do 0,2w na liter žiarivkového svetla a len par hodín, lebo pri väčšom nieje dostatočne množstvo živín v akva. Rastlinkám to ublíži a riasi pôjdu jak besne. Na druhej strane ak sa tieto pravidla dodržujú, tak to akva je prakticky bez údržbové. Pri zabehnutom LOW-tech akva a pri rozumnom počte rýb stačí doliať raz mesačne odparenú vodu, 2x do týždňa nakŕmiť ryby občas im pustiť filter na par hodín denne, 4x do roka odkaliť dno a to je tak všetlo. LOW-TECH akva sú pekne a hravo môžu konkurovať aj higtech akváriám. Ak sa dodržia základne pravidla, sú bez riasi a keď sa pekne naaranžujú menej náročne rastlinky tak to aj pekne vyzerá.
Toto by som nazval skôr LOW-TECH pre pokročilých.


Fakt je, že mám všechno bez filtru a akvária s výškou 25 cm úplně běžně a úplně v pohodě.
Nicméně jsi mě nalomil, jestli přeci jen něco mrňavého do toho akva 100x50x50, co se mi už 2,5 měsíce zabíhá, nestrčím. Dobrou noc!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Zero » 25 Feb 2016 02:44 am

I zde platí přísloví v zařízení a vzhledu akvária a to - zlatá střední volba.

Pro Jirka Scobak - moje přátelsky podané doporučení zní: věnuj se s rozmyslem víc vlastní práci a neplýtvej nyní životním časem při psaní svých vizí do profilů a na fóra, když jsi sám ještě na začátku toho, co máš v plánu učinit. Prozatím si mnoho respektu a uznání pro svá doporučení nezískáš, spíš to má opačný efekt - komentáře v onom odkazu jsou toho důkazem - http://rybicky.net/nadrze/21167 .

Nebýt toho, že to bylo dáno za určitý vzor něčeho, co nebudu opakovat, tak se tam ani nepodívám a nic by k té prezentaci nepsal. Věděl jsem velmi dobře, že svým v podstatě tvrdě humorným komentářem rozpoutám vášně a "ventilaci" emocí i naprosto amatérských zcestných a úsměvných názorů k pravému významu mých psaných slov. Je mi to totálně "fuk" a vůbec se tím dále nezabývám.

Až se budeš mít čím kloudným prezentovat, tak pak bude víc lidí ochotno Ti naslouchat a můžeš na toto téma rovnou dělat dokladovými materiály podložené přednášky na akvaristických akcích, jak se to mnohde i praktikuje. Víc k tomu nenapíšu a na nic dále nereaguji.

Vložené fotky: Malá ukázka z minulosti; mých vzhledově klasicky po "staru" zařízených a běžnou údržbou ošetřovaných akvárií. To větší zarybnění vůbec nevadilo. Z.
Prílohy
Jak vypadalo moje akvárium. P4150002[1].jpg
Moje akva kdysi, 29.7.09[1].jpg
Akva z moji minulosti. P6300141[1] .jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 04:24 am

Zero:
Tvá doporučení jsou správná. Zapracuji.
Tvůj příspěvek jsem našel. Tehdy ani později jsem na něj nereagoval.
Na fórech jsem primárně, abych si pokecal, poradil, nechal poradit, dozvěděl se, ukázal, porovnal. Respekt určitě má smysl, ale obecně ho nemám před očima, když něco dělám. Nemyslím, že bych měl mít.
Každopádně mít něco kloudného, čím se dá prezentovat, má určitě smysl.

K tomuto:
Zero napísal:Věděl jsem velmi dobře, že svým v podstatě tvrdě humorným komentářem rozpoutám vášně a "ventilaci" emocí i naprosto amatérských zcestných a úsměvných názorů k pravému významu mých psaných slov. Je mi to totálně "fuk" a vůbec se tím dále nezabývám.

Upřímně, jak tomu rozumím. Znám jednoho člověka, co dělá něco podobného. Vysoká inteligence. Baví se pozorováním ostatních. Hrami. Píchnutím do vosího hnízda a sledováním, co se bude dít. Myslí, že on je velmi chytrý a ti ostatní méně chytří. Není to nic vyloženě příjemného a ani pozitivního. Z tohoto tvého vyjádření mám podobný pocit. Jestli jsi do diskuse strčil s úmyslem ji posunout, kam se posunula, hm, nic moc.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 04:45 am

P.S. Zero:
Promiň, vrtá mi hlavou. Já tvůj komentář na fóru registroval na půl oka, neřešil, nezabýval se jím, ale pokud ti to fungovalo, jak jsi myslel, pak jsi udělal blbce z ostatních a teď tu o tom hovoříš a ještě jim dáváš link, aby se sem zašli podívat. Myslíš, že to je dobrý nápad?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod radorado » 25 Feb 2016 10:45 am

snajprik: vidis to moc dramaticky. V 10l minicku mam akurat jeden maly anubias, inak je to black water, par haluzi a listov dubovych, asi centimeter piesku na dne a mala lampicka ako svetlo. Vymena tretiny vody prebieha niekedy dvakrat inokedy raz za tyzden. Cca raz za dva mesiace odkalim. Nic viac. Takto mi to funguje neustale. Mam to jak nudzovu chovnicku, odchoval som tam kopec pygmejov, momentalne uz zopar generacii cichlidiek kakadu, vzdy ich je tam cca 20 kusov do velkosti 3cm a ziadny uhyn som tam nezaznamenal nikdy. A vlastne obcas tam mam kusok javskeho machu. Nemam ani zdaleka 10 rocne skusenosti a aj tak to ide touto cestou a uplne v pohode.
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 11:54 am

radorado:
Snajpr ale píše o hlubších akváriích. Já mám a měl dost akvárií s výškou 25 cm a tam mohu zodpovědně prohlásit, že dokáží být bez filtrace úplně v pohodě. Vím, že bez filtrace bude fungovat a růst akvárium i s výškou 40 cm (mám taková a zrovna patří mezi akvária fungující asi 10 let). Teď se ale pokouším o to samé v akváriu s výškou 50 cm a zde jsem poněkud znervózněl, protože je pravda, že s tímto praxi bez filtru nemám :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod snajprik » 25 Feb 2016 13:05 pm

Napríklad ja som čerpal info, par rokov do zadu s tohto http://www.akvaportal.cz/?id=112
Cichlidi a black water a vymení cca 50% vody týždenne to je v poriadku. Tu je skôr téma rastline akva , kde sa voda mení malo, alebo vôbec a snaha je o pekne zelene akva s rybami bez rias.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 13:39 pm

Velmi zajímavý článek! Uklidnilo mě, že měl v jednom akváriu výšku 50 cm (identická jako mám). Taky jsem měl tetry konžské v akváriu bez filtrace. Nádherné ryby. Ale nemohl bych s nimi mít nic, co by se mi množilo :).

Dávám v plen jeden postřeh: Akvárium bez filtrace a vzduchování 100x50x50 stojí na mém pracovním stole a ten není, že by se "vyloženě nehnul" (je přiražený ke dvou stěnám, ale není přišroubovaný ke stěně). Stačí se opřít a hladina se zachvěje. Asi nejvíc, když naše Prťata sedí u počítače (natáčí se na video, sledují cosi online) a občas se u toho i o něco přetahují. Mezi horním okrajem akvária a hladinou je 2 cm rezerva, kdyby byla 1 cm, nemusí stačit :). Otázka: Může mít takovéto občasné "zatřesení hladinou" význam pro míchání vody?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod snajprik » 25 Feb 2016 16:15 pm

Pred vynálezom membránového bublifuku, cca pred sto rokmi sa používal sud čo sa natlakoval pomocou pumpy ráno a cez hadičku sa nechal pomalí uvoľňovať do akvária.
K tvojmu ukľudneniu, že ma taký objem akvária ako ty, to je asi tak všetko čo máš s nim spoločné, lenže on ma 70-80% objemu akvária zarastené + rýchlorastúce rastliny čo mu odbúrajú dusičnany( ak je veľa dusičnanov rastu rýchlo, ak menej rastu pomalšie) a osvetlenie 0,2W na liter 11h denne s reflektorom. Vtedy premieňajú kysličník uhličitý na čistý O2, takže akva je prevzdušnené lepšie ako s filtrom. O slabú cirkuláciu vody sa mu starajú 30-40 rybičky, tie mu aj hnoja rastlinky, ak veľa hnoja viac je dusičnanov a rýchlejšie mu rastu, keď je menej tak pomalšie.
Ešte konkrétnejšie on v 200L akváriu ma 150L rastlín, ty v 200L akváriu máš cca 10L rastlín... Asi takto vyzerá low-tech akvárium s 60% zarastene http://www.imgup.cz/image/8fn ja si môžem dovoliť vypnúť filter i na týždeň či mesiac, lebo viem že mi to rastlinky hravo potiahnu, ale tebe tie par stonky nedokážu zlikvidovať dusičnany v akva a zabrániť riase=nerovnováha...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod I.P. Pavlov » 25 Feb 2016 19:45 pm

to snajprík
Ty máš skúseností s akvariami bez techniky?

to Jirka daj tento názov
"Akvaristická Old School", bude to dobré :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Majinko » 25 Feb 2016 20:15 pm

Ak môžem aj ja sa pridám k debatke. Ktosi, kedysi tu na fóre už dávnejšie spomínal, že práve ten pohyb vody spôsobujú tvory v akváriu, čiže krevetky a rybky, ktoré samé trocha premiešavajú vodu v akváriu. To na margo okysličovania...
Ja sám som mal funkčné 10L akvárium bez filtra, na dne substrát pre vodné rastliny, na ňom 4cm čierneho štrku a zasadené Sagittarie subulaty (Jirkova váza s vallisnerkami bola predlohou ), svetlo len obyčajná stolná lampa a krevetky sa množili bez úhynu.
Sám som zástanca low tech akvárií (svetlo do 0.5W/L, filter, rastliny, živočíchy). Je krásne vidieť super nádrž kde je každý detail do poslednej stonky zladený, pripojených 10 senzorov, notifikácia o stave na mobile, ale viem, že veľa takýchto nádržiek časom omrzí a životnosť je potom 1 rok a už sa prerábajú. Pri low-tech ma baví práve ten pozvoľný rozvoj, pol roka čakať kým to začne rásť, skúsiť rastlinku, ak sa chytí rozmnožíme, ak nie, vymeníme. Každý si vyberá to svoje. Netreba odsudzovať ani jednu ani druhú stranu.
Obrázok používateľa
Majinko
 
Príspevky: 128
Obrázky: 1
Založený: 23 Feb 2005 12:22 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Old-timer

Odoslaťod grello » 25 Feb 2016 20:28 pm

Nedá mi na teba, Jirko, reagovať aspoň jednou poznámkou. V posledných dňoch som čítal viacero tvojich príspevkov na rôznych fórach ohľadom takéhoto sadenia a len krútim hlavou. V mnohom nesúhlasím ale nechcem sa do takejto debaty púštať, zjavne sme v chápaní akvaristiky na opačných stranách barikády.

Áno, u teba kryptá rastú v 2,5 cm štrku a majú korienky voľne vyrastajúce z dna do výšky až 5cm a vychvaluješ to, aké je to fajn. Korene však majú pre rastlinu určitú funkciu, preto vyzerajú tak ako vyzerajú a nie ako listy atď.. Ono sú to vlastne kapiláry ktoré majú pomocť dopravovať živiny z dna do rastlinných buniek v celej rastline. Na konci sú najtenšie, pretože za A) idú najhlbšie, z čoho vychádza, že živiny musia dopraviť vyššie, preto tenšia kapilára, za B) pretože sú skrátka mladé, ešte nezhrubnuté. A u teba sa deje to, že chudák koreň nemôže ísť dalej do substrátu a tak ide kam len kam môže, čiže hore.

Skús zasadiť kryptu do 10 cm štrku a pozoruj. Garantujem, že vačšina korienkov bude po čase hlllllboko v substráte. Ťahal si niekedy kryptu z pekne vyhnojeného dna čo má aspoň 6-7cm? Asi nie, inak by si ich nesadil do 2 cm. Tvoja metóda funguje preto, že chudák koreň neplní svoju funkciu v substráte a tak ide nad zem a snaží absorbovať živiny aspoň tam. Dá sa to, pretože sme vo vode, a živiny sú aj vo vodnom stĺpci. Lenže kryptá v prírode nerastú len submerzne ale aj emerzne, a na vzduchu je taký koreň nanič. Ty týmto vlasne balamutíš prírodu. "Life always finds a way", ako sa hovorí a presne to, a len to, pozorujem u tvojich nádrží.

Ok. Co je hlavním smyslem substrátu? Má udržet rostliny na dně.


Čo je hlavným zmyslom substrátu? Tam by som sa zamyslel ešte raz. Ak je to tak ako vravíš, uviaž krypty o matice, hoď do akva a ak budeš mať po dvoch mesiacoch akva plné prosperujúcich krýpt, smekám a ospravedlňujem sa. Alebo ešte lepšie, kúp emerzné rastlinky a hoď na zem len s maticami, bez vody, len polievaj aby nevyschli. Tak skrátka príroda nefunguje. Je tam viac faktorov. Rastlina vyššieho štádia (paprade a vyššie) potrebujú nielen svetlo, vodu, co2 a o2 ale aj minerálne látky/živiny, ak to tak môžem zovšeobecniť. Rastlinnú bunku nepostaviš z ničoho. U teba majú tie živiny z vody, ale skús pestovať kryptá emerzne v 2cm... Ťažko. V prírode nie je limit pre kryptu 2 cm a potom sklo... V prírode nerastú rastliny v zemi len preto aby nelevitovali... Takto to skrátka nefunguje. A mám pocit, že človek, ktorý tomuto nerozumie by nemal písať blogy pre akvaristov, tobôž pre začínajúcich. Prosím, neber to osobne, ale nemôžem toto prehliadať.

@Larix
Naozaj mi prepáč za OT, skrátka som nemohol. :angel:
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Feb 2016 20:35 pm

I.P. Pavlov napísal:to snajprík
Ty máš skúseností s akvariami bez techniky?

to Jirka daj tento názov
"Akvaristická Old School", bude to dobré :)


K snajpríkovi: Předchozí stránka, příspěvek 21:05 - to je dost zajímavé.

"Akvaristická Old School" - líbí se to ještě někomu? Jiné nápady?

Majinko: On má dost pravdu. Doopravdy nemám zkušenost s provozem takto velkého akvária bez filtrace. Donutil mě kouknout se jinýma očima. Přemýšlím, co tam ještě dám. Nicméně chci primárně stavět na tom, co tam už je.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jak (ne)uvažovat při zakládání akvária

Odoslaťod Hora » 25 Feb 2016 21:06 pm

Přemýšlím, co tam ještě dám. Nicméně chci primárně stavět na tom, co tam už je.

Jirko,zrusis dve velke vazy a mas preplnene,pri tvojom mnozstve to ani nespoznas. :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.