Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Keksik » 03 Feb 2016 18:28 pm

Zdravim.
Mam v plane založiť krevetkarium bez filtracie. V prvom rade chcem upozornit ze to nerobim preto aby som usetril na technike ale preto ze ma to laka. Bol by som rad ak by som od vas dostal nejake postrehy, navrhy alebo ak by ste mi polozili otazky, ktore mna este nenapadli a bolo by dobre ich zvazit pred zalozenim. Filter tam mozem nasadit hocikedy ale chcem vytvorit prostredie bez neho. Hodim sem svoju predstavu a ak budete mat chut, kludne sa k tomu vyjadrite, poradte atď.

- Akvarium: Dennerle 20L 25x25x30 (s/h/v)
- Osvetlenie: Aquael Leddy Smart Plant LED 6W. Budu tam machy a rastliny nenarocne na svetlo, tak hadam bude stacit.
- Dno: tato cast planu mi robi najvacsiu starost. Rozhodujem sa ci pouzit Kremicity piesok od Dennerle zrnitost 1-2mm alebo ilove granule Rataj ProfiSoil zrnitost 1-2mm. Ilove granule su lepsie v tom ze ich osidli viac bakterii, co je super kedze tam nebude filter, lenze su lahke. Planujem tam slimaky Melanoides tuberculatus [url][url]http://rybicky.net/atlasostatnich/piskorka_vezovita[/url][/url], ktore sa zavrtavaju do dna. Tym by moli rastliny v ilovitom substrate uvolnit. Neodporuca sa miesat granule s pieskom. Mate nejaky napad co tam dat?
Rozmyslal som tiez nad akadamou. Lenze ta mi zase bude ovplyvnovat chemiu vody a pri castej vymene vody neni vhodna :/
Tu je link na obrazok. Zakreslil som tam kde by co malo byt: [img][img]http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=feab787c5822e9d2e5e59425d29cd93b[/img][/img]
Na obrazku ako "A" - bude machova stena pokryta Ricciou fluitans [url][url]http://rybicky.net/atlasrostlin/riccia_fluitans[/url][/url]. Mach bude v mriezke, ktora bude uchytena na prisavkach. Zadna strana akvaria bude bez folie, takze teoreticky by malo dopadat svetlo aj na zadnej strane. TEORETICKY :D. Prepokladam ze mach bude rast aj z prednej aj zo zadnej strany mriezky. Mna by zaujimalo ci vas napada nejaky problem s touto mriezkou. Moze tam byt prilis vela rias? Moze ten mach nejak negativne ovplyvnovat vodualebo cele prostredie?
Na obrazku ako "B" - budu kamene. Spolu s drevom budu priecne rozdelovat akvarium na dve casti. Je to z dovodu ze chcem dva typy rastliny zasadit do substratu. Nebudu si az tak velmi zasahovat do priestoru ktore pre nich vytvorim. Na tie kamene tiez planujem uchytit Ricciu fluitans.
Na obrazku ako "C" - sem by som chcel rychlorastucu rastlinu ako Sagittaria subulata [url][url]http://rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata[/url][/url] alebo nejaku Vallisneriu. Ak mate lepsi napad, nebranim sa nej rastlinke.
Na obrazku ako "D" - toto je priestor pre nieco nizsie ale rychlo rastuce. Najviac sa my pozdava Helanthium bolivianum 'Isthmicus'
[url][url]http://rybicky.net/atlasrostlin/helanthium_bolivianum_isthmicus[/url][/url].
Na obrazku ako "E+F"- na tento koren planujem uchytit Anubias barteri var. nana https://rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_var_nana a Anubias barteri var. nana 'Golden' https://rybicky.net/atlasrostlin/anubias_golden. Je to len z estetickeho hladiska. Su pomaly rastuce a nenarocne.Dufam ze moc nebudu tienit rastlinam pod nimi. Popripade uchytim len jednu.
Taktiez som zamyslal na hladinu nieco plavajuce. Ale neviem ci to uz nebude nahodou moc.

Osadku budu tvorit slimky Melanoides tuberculatus [url][url]http://rybicky.net/atlasostatnich/piskorka_vezovita[/url][/url]. Davam ich tam koli tomu aby prehrabali dno a zabranili vzniku anaerobnym procesom v dne, taktiez aby ho cistili a tiez su indikatorom ak bude na dne nejaky pruser. Ak je nieco s dno, lezu k hladine.
Dalsim slimakom bude Neritina zebra [url][url]https://rybicky.net/atlasostatnich/neritina_zebra[/url][/url]. Zivy sa vyhradne riasami. Co predpokladam ze v takomto akvariu nebude urcite hladna. Preto zvazujem aj dve. Aj ked sa odporuca jedna na 50L.
eou osadkou budu krevetky. Tie tam dam az ked si budem isty ze som nevytvoril smradlavu kaluz :D Krevetky budu trpaslicie Neocaridina davidi.

Postup pri zakladani bude velmi pozvolny. Vlozit kamene s uchytenou Ricciou, vyrvorit dno, zaliat vodou z uz zabehnuteho akvaria. Na hladinu dat dalsiu Ricciu nech sa namnozi aby jej bolo dostatok na zadnu stenu. Jediny obyvatel zo zaciatku by bola slimak zebra. 1-2KS (stale sa rozhodujem ci tie dva nie su vela). Denne menit 2L vody. Po cca. troch tyzdnoch by som vysadil na dno rastliny. Anubiasi a ostatne vysie spominane. O nejaky cas ked by rastliny zakorenili, by pribudli Melanoides tuberculatus, ktore by sa starali o dno. Az ked budem mat istotu ze to nieje kaluž tak potom Krevetky.
To je velmi hruby nacrt, nad ktorym som stravil verte mi ze kopec hodin. Nieje to klasicke krevetkarium, takze tuto treba naozaj zvazit kazdy krok. Preto ma potesi ak mi napisete postrehy, popripade ak uz s tym mate skusenosti, tak mi mozete napisat nejaky tipy atd.
Keksik
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Feb 2016 18:30 pm

Reklama

Re: Krevetkarium 20L ->BEZ FILTRA<-

Odoslaťod Keksik » 03 Feb 2016 18:31 pm

Ospravedlujem sa za niektore necitatelne slova v pispevku, ale klavesnicu mam bezdrotovu a dochadzaju baterky.. :/
Keksik
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Feb 2016 18:30 pm

Re: Krevetkarium 20L ->BEZ FILTRA<-

Odoslaťod hooopy » 03 Feb 2016 20:06 pm

Keksik, vitaj na akve.sk
isto si si všimol, že tu máme nejaké pravidla.
clanky/pravidla_diskusie.php

Ich dodržiavanie pomôže každému a napomáha väčšej prehľadnosti tém a zjednodušuje vyhľadávanie.

V budúcnosti Ti veľmi pomôže tento odkaz.
pouzivanie-vyhladavania-vo-fore-akva-sk-t15945.html
Snažíme sa nedupľovať témy, ktoré tu sú už miliónkrát rozoberané. Áno, treba veľa čítať, ale čím viac duplicity, tým komplikovanejšie získanie informácií pre ostatných.

Ak suhlasis, navrhujem tuto temu presunut do kategorie "Vase akvaria", nakolko predpokladam, ze sa bude vyvijat a v ramci tohoto procesu vznikne aj realne krevetkarium. Ak mas v plane len nacerpat vedomosti, ale samotny vysledok neprezentovat, necham tuto temu v kategorii "Bezstavovce".
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Hryzo » 04 Feb 2016 14:04 pm

moje fungujuce krevetkarko bez techniky small-shrimp-paradise-t15915-48.html ... ak sa admini nenahnevaju odkaz z ineho fora, kde je mozno o nejaky riadok viac http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=153&start=20
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Mirko1A » 04 Feb 2016 16:43 pm

ahoj,
riccia na tej mriežke ti nebude rásť, resp. držať tak ako si predstavuješ. kľudne ju maj na hladine.
odporúčam sagitariu ako píšeš, nenáročná, pomerne rýchlo odnožuje, ľahko sa vytrháva pri prerieďovaní. aj anubiasy bez problémov niekde naviazať. určite všetky rastliny hneď naraz zasadiť, nečakať, dať ich tam čo najvioac + nejaké buriny ako rožkatec (ten potom vyhodíš)
inak tam budeš mať riasy.

substrát je úplne jedno aký dáš. ja mám denenrle (pod ním trochu výživného substrátu).

namiesto neritin (budú ti s.ať všade vajíčka a všetko oblepia), by som doporučoval slimákov Clithon (dajú sa nájsť aj pásikavý), sú o niečo menší ako neritina, ale oveľa menej kladú vajíčok.

no, tú vežovku by som tam nedával, rozmnoží sa ti tam a budeš nešťastný. veď krevetky poprehrabujú trochu povrch a vyčistia ho, ostatný kal odsaješ.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Keksik » 04 Feb 2016 18:57 pm

V prvom rade dakujem za tych par odpovedi :)
Fotky by som vlozil, velmi rad. V podstate mi je jedno v akej kategorii to bude. Necham to na Vas.
Tu mriezku som planoval z niekolkych dovodov. Jednak by sluzila ako pozadie, zvacsil by som plochu akvariu na pastvu krevetiek (sice vertikalne) a aj sa mi to paci vizualne. Napada ta teda urobit to pomocou nejakeho ineho machu? Okrem java moss? Ako netrvam na nej ale bol by som rad keby tam bola. Samozrejme zatial je to len v teoretickej rovine.
Clinthon je vynikajuci tip, dakujem :)
Vezovku som planoval, ako som uz spominal z niekolkych dovodov. Aby hlavne, kedze tam nebude filter, nevznikli anaerobne miesta (toho sa celkom bojim, nechcem zabit celu osadku :D), a pomohla by mi cistit dno,likvidovat odhnivajuce casti rastlin. myslis ze krevetky budu dotatocne na tuto funkciu? Samozrejme odkalovaniu sa nevyhnem, ale ked sa da usetrit trocha roboty, tak preco nie :)
Keksik
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Feb 2016 18:30 pm

Re: Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Hryzo » 04 Feb 2016 22:58 pm

Keksik napísal:...
Vezovku som planoval, ako som uz spominal z niekolkych dovodov. Aby hlavne, kedze tam nebude filter, nevznikli anaerobne miesta (toho sa celkom bojim, nechcem zabit celu osadku :D), a pomohla by mi cistit dno,likvidovat odhnivajuce casti rastlin. ...


v mne linknutom akva vezovky nemam a problemy so zabijanim celej osadky som este nemal, a to umyselne obcas prerypnem dno, aby som dostal detrit zo spodu na povrch, nech sa krevetky nakrmia (a neveril by si, ako sa na to hned vrhnu) ... obcasne odkalenie ta caka s aj bez vezoviek takze je to cisto len na tebe, ci sa ti ako zivocich pacia (mne ano a mam ich v inom akva), alebo nie, pripadne ci chces alebo nechces pomoct s tym bordelom, avsak rataj, ze neostavaju len v dne a vyliezaju aj na povrch (hlavne v noci) a budu "ujedat" aj krevetkam a ostatnym slimakom
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Keksik » 01 Mar 2016 13:08 pm

Chcel by som dat do povedomia jedno zaujimave info. Akva uz je v zabehu a kupil som do neho slimaka Clithona. Velmi pekny, zaujimavy slimak s jednm velkym ALE. Doteraz som o tom nevedel az dnes som natrafil na zahranicnom fore na info. Tento slimak putuje ako larva do mora odkial cely zivot putuje proti prudu. Inak podobne je na tom aj Netrina. No a to "ALE" spociva v tom ze ked ho vlozite do akvaria so stojatou vodou, ako to mam ja (kedze je bez filtra) slimak bude uplne necinny. Ale uplne necinny. S pociatku som nevedel co sa deje. Slimak sa usadil pri hladine a ostal tam niekolko hodin. Myslel som ze ma asi malo kyslika, tak som pustil vzduchovanie a po chvili sa slimak rozhybal. Takto som to robil v roznych casovych odstupoch. zapol vzduchovanie/vypol/zapol...atd. Vlozil som tam malu rybku z druheho akva a pozoroval co sa bude diat. Rybka v pokoji plavala pri vypnutom okylicovani a slimak bol schovany v ulite pri hladine, nalepeny na skle. Rybka je tam uz dva dni, uplne v poriadku a slimak pricucnuty na rovnakom mieste, takze kyslikom to urcite nieje). Dnes som patral po anglickych forach a docital sa co som spominal na zaciatku. Tento slimak a pododne na tom je aj Netrina a ostatne druhy ktorych larva putuje do mora potrebuju POHYB VODY, pretoze proti prudu putuju cely zivot. Cize filter alebo cirkulacne cerpadlo ako sa pouziva v morskych akva. Kedze ja mam vodu stojatu a cele som to planoval na nu, slimak pojde do ineho akva.
Keksik
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Feb 2016 18:30 pm

Re: Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Mar 2016 12:57 pm

Moje funkční, značně samostatně fungující, krevetkárium bez techniky: http://rybicky.net/nadrze/24575
Vallisneria gigantea. Mnoho věžovek a levatek, jeden kružák.
Cherry Red nepočítám, je jich mnoho. Stále nové samice s vajíčky. Pravděpodobně se ještě nenaplnila kapacita nádrže.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevetkárium 20L , Založenie, BEZ FILTRA

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Mar 2016 13:15 pm

Keksik napísal:No a to "ALE" spociva v tom ze ked ho vlozite do akvaria so stojatou vodou, ako to mam ja (kedze je bez filtra) slimak bude uplne necinny. Ale uplne necinny.


Možná, že se jedná o jedince, který není v kondici. Nebo jsi ho vložil do akvária těsně po založení a jemu se něco nelíbí. Nebo se mu něco nelíbí obecně. Nevím. Nicméně mám a měl jsem clithona(y) v nádržích bez filtrace a vzduchování a většinou se tvářil(i) spokojeně. Aktuálně jeden clithon leze a konzumuje řasy v tomto akváriu už dva měsíce (ale je pravda, že jsem ho nedal okamžitě na záběh) http://rybicky.net/nadrze/24775
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.